Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Norbi
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2010.11.07. 20:52

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Norbi » 2010.11.28. 20:20

Szerintem kár ezen filózni.Akinek van 20 000Ft.-ja annak van 23 700 is.Nekem ne mondja senki, hogy 3700Ft.-ot nem lehet összespórolni egy hónap alatt, kaján, pián, cigin, buszjegyen, benzinen, stb...Vagy meg keresni újságkihordással, hólapátolással.

Ha pedig összelehet akkor nehogy már a lidlibe vegyen távcsövet a makszutov helyett.

Üdv!

Norbi
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.11.28. 20:34

Snt szerintem a lidlis 10x50 B-kre gondolt. Azok valóban nem voltak rosszak annyi pénzért, de mindenképp ellenőrizni kellett a kollimációjukat vásárlás előtt. Általában 10-ből 2-3 volt olyan, ami nem kettőzött.

Kb. 3 éve kipróbáltunk egy lidlis 70/valamennyi refit is ég alatt. Optikailag nem volt rossz, de mechanikailag elég csálé volt szerintem. Ha azóta csak még bénább állványokat adnak, akkor szerintem sem ajánlottak ezek.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.11.28. 20:52

Igen, tényleg a 10x50-re gondoltam, de a refiknél is fenntartom a véleményem. Azóta kipróbáltam még 3 db. 70/700-ast és jók voltak. Tudtommal többen is vásároltak vezetőtávcsőnek ilyeneket. Az okulárokat és a zenitprizmát el kell dobni, rendeset venni helyettük.

snt
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: sp. » 2010.11.28. 20:55

tudom hogy nincs tökéletes kukker. ha jól emlékszem a Celestron PoewrSeeker 50AZ től indultunk, 0,96" okkuláréval. persze nem szabad relativizálni a dolgokat :) de ahhoz képest a lidli ?
igazságot több100ezres kategóriában sem lehet megmondani, ott max több az indulat meg az okoskodás.
mondjuk az is igaz hogy mindkettő jobb mint ami galileinek volt.
sp.
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.11.28. 22:23

santage írta:Az okulárokat és a zenitprizmát el kell dobni, rendeset venni helyettük. snt


Innentől kezdve meg vegyél tényleg SW-t, vagy Celestront. Mert abban az oklik, meg a ztükör is "elfogadható" (ie.: nem azonnal cserélendő) minőséget képvisel.

Tehát a 20 ezer forintos távcsőből, ha eldobom az oklikat, és veszek kettőt helyettük, akkor alsó hangon 8 ezer forint, meg egy zenittükör a leggagyibból is 5 ezer. mindjárt 33-nál tartunk.

Annyiért meg végképp lehet jobbat kapni.

MPT: Pl. a teszkóban volt 10500-ért a Celestron PowerSeeker 50AZ. Na az klasszisokkal jobb, mint egy Bresser. Pedig én Meade mániás vagyok, de a Bresser tényleg rossz :( Nekem végül is tökmindegy, hogy ki mit vesz meg, és hol. Hozzászólásaim csak a saját véleményemet tükrözik, nem mérhetőek egy minősítő ember, vagy intézet tesztjéhez.

SNT: Szerencséd volt, ha pont olyat fogtál ki, ami minőségi volt. De ha én az alapján a minőség alapján kezdem el a csillagászatot, amit anno a Bresser képviselt, akkor ma valószínűleg inkább autóversenyzéssel foglalkoznék, vagy rossz esetben horgásznék.
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2010.11.28. 22:29

0,96-hoz akartam még írni, hogy ma 2010-ben azt szerintem max akkor szabad megcsípni, ha ingyen utánunk vágják vagy tényleg nagyon olcsó és momentán nincs másra pénzünk. az ugyanis nagyon bosszantana, hogy nem tudnám kihasználni a távcső optikáját és csak a gyárilag hozzá adott oksikat tudnám használni, amik nem biztos hogy mindent ki tudnak hozni a csőből. anno több mint egy dekádon keresztül a kis 50/540-esemet csak a gyári 16 é 25 millis majd a Gyurka bácsitól vett 10 millis oksikkal használtam, és biza mikor Rózsika Mester faragott a lencse köré egy profi tubust, rendes 1,25-ös crayforddal, hihetetlen módon kinyílt ez a kis cső a rövidebb oksikkal. most is legjobban a 4 millis orthommal szeretem használni jupiterre.
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2010.11.28. 22:39

Sziasztok!

Úgy néz ki, lehetőségem lesz egy MOM gyártmányú 10x80-as TZK-t beszerezni. Képek alább.
Szerintetek megéri elcserélni egy EQ-5 mechanikára? Ki mit gondol magáról a távcsőről?

P1080708.JPG

P1080720.JPG

P1080711.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.11.28. 23:06

ge.nom írta:Sziasztok!

Úgy néz ki, lehetőségem lesz egy MOM gyártmányú 10x80-as TZK-t beszerezni. Képek alább.
Szerintetek megéri elcserélni egy EQ-5 mechanikára? Ki mit gondol magáról a távcsőről?


WOW! :)

Én nagyon szeretem a TZK-t, sötét égen döbbenetes élmény ezzel a tankszerű (építés és súly!) binoklival pásztázni az eget. Régen ez volt szinte az egyetlen órisábinokli-típus az országban, mielőtt a szorgos kínai kezek elkezdték ontani az olcsó optikákat. Az öreg motorosoknak biztos szép emlékeik vannak a TZK-ról. Az biztos, hogy ennek az állványa nem remeg! Majd' fél mázsa az összsúlya! :)

Optikailag is egész jó műszer. Utoljára vagy 4 éve észleltem TZK-val, Kernya Gabi hozta a Bajai Csillagvizsgálóból Patcára, maratonozni.

A gyakorlati használhatósága szerintem manapság már a 0-hoz közelít, mert annyi könnyebb és kezesebb alternatívája van. Érdekességként, megszállottaknak ajánlott, de én személy szerint nem adnék érte egy EQ-5-öt...
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára csakb 2010.11.28. 23:09-kor.
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2010.11.28. 23:08

kérdés, hogy az eq5 nem fog-e hiányozni. mert ha csak a sarokban van, mivel már eq6-ot használsz, akkor biztos jobban jársz ha elcseréled, ellenben ha az eq5 hiánya miatt nem tudod a nagyobb csöveidet használni, akkor jobban járnál ha vennél egy 'occó' binoklit és megtartanád az eq5-öt. én akkor szereznék ilyen nagy monstrumot, ha már mindenem meglenne és van még egy csomó felesleges pénzem : )

amúgy számomra nem hozna annyi pluszt a kényelmesebb zenit nézegetés, hogy megérje - most egy 15x70-es celestront használok manfrotto állványon, sokszor előveszem jó ég alatt, de a nagyobb csövekbe többször szoktam belenézni. de ez én vagyok.

mindezt úgy mondom, hogy ilyen nagy mom-ba még nem nagyon néztem bele éjszaka, simán lehet hogy 100x jobb képe van mint az alap binokliknak. továbbá van az a verzió, hogy az ember beleszeret valami cuccba és akkor nincsenek racionális érvek : )
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2010.11.28. 23:21

Köszi az eddigi válaszokat és persze továbbiakat is várok. Különösen az optikai teljesítményre vonatkozólag.
Mivel most van egy kis azimutális állvány az MC-m alatt, így az EQ-5 a dobozában van szétszedve.

Később tervezek venni egy nagyobb 20-25 cm átmérőjű Newtont, de egyrészt nagyon később
másrészt mindenképpen Dobson szereléssel, szóval nem lesz szükségem erre a mechanikára.

Ez az óriásbinokli meg sokmindenre jó lehet! Pl. bemutatózásra.. A 7,5 fokos látómezeje is káprázatos lehet!
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”