Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.12.01. 15:03

No, kb. egyetértek kaviattal, minden szép és érdekes lehet, ha kellő hangulatban nézem meg. Hiszen nekünk megvan az az előnyűnk, hogy nem "kötelező" semmit sem nézegetni, amihez éppen nincsen kedvem. Legfeljebb akkor ha önként vállaltam, pl. változó észlelést, amit már akkor is megcsinálom, ha nincsen hozzá kedvem, de nem szeretném, ha lyuk lenne a sorozatban.
Hanem, hogy a rovat tárgyához térjünk: a távcső választásában talán közrejátszik, hogy mire teszem a hangsúlyt. Ködhöt, nyílthalmazhoz nyilván a rövid fúkuszú, fényerős távcső jobb, bolygóhoz a közhiedelem szerint egy hosszú fókuszú. Ez azonban részben egy babona, részben túlhaladott tapasztalat. Valaha a 10 mm alattti okulárok közt ritka volt a jó leképezésű. (Van nekem egy 6 mm-es 120 éves Merz-okulárom, ez akkor amikor készült, ritkaságszámba ment!) Bolygóhoz, Holdhoz pedig ajánlatos az optimális vagy maximális nagyítás. Ezt egykor úgy érték el, hogy az aránylag hosszú fókuszú távcsőhöz jó volt a nagy nagyításra a 10-12 mm-es okulár is. Ma ez már nem gond, mert egy rövid fókuszhoz is beszerezhetek nagyon kis gyujtótávolságú okulárt, akkor azután a hosszabb gyújtótávolságúval nézhetek nyílthalmazt, a röviddel meg bolygót. A fényerős távcsövekkel csak az a gond, hogy az objektiv leképezése milyen. Ezt a vásárlásnál (vagy a típus kiválasztásánál) kell eldönteni.
De ne pocskondiázzuk egyikünk kedvenc témáját sem! Föleg ebben a topicban sem, ahol elvileg kezdőket kellene elirányítani! BQ
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2010.12.01. 15:05

ne haragudj, minden tiszteletem Lajos bácsié, de feltűnő, hogy ezen a fórumon egyszerűen senki sem mondhatja el a VÉLEMÉNYÉT anélkül, hogy valaki fel ne kapja rajta a vizet, és ledorongolja a másikat a sárga földig. számtalan példa van erre, csak szét kell nézni a topikok között. mintha sokan sportot űznének mások véleményének meghurcolásából vagy abból, hogy szándékosan félreértik, mit is írt a másik fél.

akkor kapjon posztolási jogot egy megválasztott 2-3 fős, megfelelő iskolázottságú vagy tapasztalatú elit (minden hozzászólásnál bekopizva a vörös diploma sorszáma), ők írogathatnak majd, a pórnépnek meg elég ha olvashat, még a végén olyat találna mondani, ami nem egyezik az elit véleményével, vagy nincs tudományosan alátámasztva.

azt hittem a fórum az eszmecseréket szolgálja. ezekszerint tévedtem.
nincs aláírás
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Atis » 2010.12.01. 15:48

Üdv!

Nincs itt nagy baj azért, most, hogy visszaolvasom. Úgyis kölcsönhatásokból, vélemények ütközéséből születik eredmény idővel. ;)

Szerintem az eltérő véleményekhez a spekuláció vezet. A 114 vs. 130/900 vs. 130/650 ügyében is valami ilyet láttam. Vagyis tudjuk mind, hogy a rövidebb fókusz csak kisebb okulárokkal nagyítható, a hosszabb esetében jobb a betekintés, a nagyobb fényerő (parabola) ellenére is érzékenyebb a jusztírozásra, kisebb átmérő kevesebb információt gyűjt... stb. ami kimaradt az a bizonyítás.

Nekem van egy 130/900 távcsövem. Szép éles képet alkot, kellően részletes bolygón és mély-égen egyaránt.
A kicsit hosszabb fókusz kompenzálja a szférikus felé tartó tükör leképezését. Fókusza miatt könnyebben nagyítható, mert ahogy láttam könnyebb betekintés esetén legalább annyit nyerünk, mint rövidebb 650-es fókusz esetén a szűkös lencsenyílással veszítünk. Ráadásul a BTC régi honlapján találtam egy leírást, mely szerint lemérték a 114 és 130/900 tükreit is. Nem kifejezetten gömbtükrök, enyhén a parabola felé tartanak, persze nem érik el azt. Ezért is a 900-as fókusz, kompenzációnak. A 114 és 130 közül mindenképp a 130 a nyerőbb szerintem. Holdsarlón 7,5 Plössl-el és 2x Barlowal megvolt tisztán a 240X nagyítás. A kép a 6.5 2x-esl, 276X-en volt lágyabb, de az ég sem volt az igazi akkor már. Szerintem képes lehet "majdnem" arra, mint egy 650-es. Ezért is kicsi az árkülönbség. Ugyanakkor a 114/900 egy nagyon jó műszer. A köztük lévő árnyalatnyi eltérés szerintem csak személyes ízlés kérdése!

A 130/650 vagy 900-at szerintem ki kéne próbálni annak aki megveszi, mert saját maga látja, hogy melyik a jobb neki. Próbára ajánlom a Polaris Csillagvizsgálót ahol a 76/300 kis Newtontól a 250 vagy 300-as Dobsonon át a 200-as refraktorig! minden megtalálható.
Inkább segíts minthogy kötözködj.
balassav
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2010.09.29. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: balassav » 2010.12.01. 18:39

Egyszer nekem is el kéne menni a Polaris-ba, terveztem is, de eddig nem jött össze. Kéne jó idő is már :D
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2010.12.02. 11:46

A LIDL-ben kapható egy számomra ismeretlen, Rocktrail nevű 10x50-es binokulár. Felépítése teljesen megegyezik a Bresserével. Ára a kisújszállási üzletben asszem 5.400 Ft.

Szintén kapható egy Bresser SkyLux 70/700-as refi, AZ állványon. De ez annyira röhejes hogy hangosan fel is nevettem az üzlet közepén :D
- A nagyítást egyből reklámozzák a dobozon: a legkisebb nagyításra már nem emlékszem-től 175x-ösig -.-'''
- Kellner szemkagyló (! R.I.P. !)

és még sorolhatnám.

19.990 Ft
;) Csak gondoltam szólok hátha érdekel valakit... jó tudom már sokszor volt róla szó ebben a topic-ban.
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.12.02. 11:58

Janicsillagasz írta:A LIDL-ben kapható egy számomra ismeretlen, Rocktrail nevű 10x50-es binokulár. Felépítése teljesen megegyezik a Bresserével. Ára a kisújszállási üzletben asszem 5.400 Ft.

Szintén kapható egy Bresser SkyLux 70/700-as refi, AZ állványon. De ez annyira röhejes hogy hangosan fel is nevettem az üzlet közepén :D
- A nagyítást egyből reklámozzák a dobozon: a legkisebb nagyításra már nem emlékszem-től 175x-ösig -.-'''
- Kellner szemkagyló (! R.I.P. !)

és még sorolhatnám.

19.990 Ft
;) Csak gondoltam szólok hátha érdekel valakit... jó tudom már sokszor volt róla szó ebben a topic-ban.


Én már meg sem merek szólalni... Egy "megveszekedett fabatkát"* nem ér a binokli sem, ha engem kérdezel. Volt a kezemben. Megpróbáltam élesíteni, és szétesett a vadonatújan dobozból kibontott izé... Hagyjuk...

*szerkesztve Csák Balázs lelkiüdvének biztosítása miatt
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Franky 2010.12.02. 14:55-kor.
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2010.12.02. 13:24

Franky írta:Én már meg sem merek szólalni... Egy harapás szart nem ér a binokli sem, ha engem kérdezel. Volt a kezemben. Megpróbáltam élesíteni, és szétesett a vadonatújan dobozból kibontott izé... Hagyjuk...


De a Bresser az nagyon adja. Tökéletes képalkotás (na jó nem Bauer minőség), masszív felépítés, semmi kezelhetőségi hátrány. Nekem nagyon bejött. Mindenkinek ajánlom (A BRESSERT !!! ).
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.12.02. 13:31

Janicsillagasz írta:Mindenkinek ajánlom (A BRESSERT !!! ).


Ezaz! Vegyetek Bressert! Ugyan okulárt kell cserélni, meg zenittküröt, ha használni is akarod, meg egy normális állvány se lenne rossz hozzá, de hát istenem, 20 ezerért mit vártok? :D
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Franky 2010.12.02. 13:42-kor.
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.12.02. 13:36

Franky írta:Ugyan okulárt kell cserélni, meg zenittküröt, ha használni is akarod,


Bocs, no offense, meg minden, de sokadjára magyarázzuk el, hogy a Bresser alatt a 10x50-es Bresser címkéjű binoklit értjük. Akár hiszed, akár nem, az iszonyat jó vétel volt mindig, ha a boltban kiválogattad a legjobbat a készletből.

Na, ezt nem lehet kapni most, hanem ezek szerint valami sokkal gagyibb verzióját csak, ezek szerint.
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.12.02. 13:43

csakb írta:
Franky írta:Ugyan okulárt kell cserélni, meg zenittküröt, ha használni is akarod,


Bocs, no offense, meg minden, de sokadjára magyarázzuk el, hogy a Bresser alatt a 10x50-es Bresser címkéjű binoklit értjük. Akár hiszed, akár nem, az iszonyat jó vétel volt mindig, ha a boltban kiválogattad a legjobbat a készletből.

Na, ezt nem lehet kapni most, hanem ezek szerint valami sokkal gagyibb verzióját csak, ezek szerint.


Janicsillagász kolléga a 20 ezer forintos 70/700-asról beszélt, de benne is van a hozzászólásában.
Meg Sáfár kolléga is arról beszélt, ha visszaolvasol... Amire aztán SNT kolléga válaszolt...
De a link konkrétan ez volt: http://www.lidl.hu/cps/rde/xchg/lidl_hu ... _13835.htm
Ez pedig a szutyok 70-es Bresser. No offense...
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”