Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.12.02. 14:02

Franky írta:Janicsillagász kolléga a 20 ezer forintos 70/700-asról beszélt, de benne is van a hozzászólásában.
Meg SNT kolléga is arról beszélt, ha visszaolvasol...


Igen, igazad van. A binokli valami Rocktail, csak hasonlít a Bresserre, amit próbált Jani védeni, meg korábban Snt.

Kifejezetten hasznos volt, hogy megnézted a mostani binoklit, és leírtad a benyomásaid. Persze szebb lenne a kocsmai stílus nélkül, de hát mit lehet tenni. :]
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.12.02. 14:53

Tudod mit? Csak a te kedvedért szerkesztem, hogy nehogy szúrja a szemed.
Hogy tele van a bimbóm az ilyennel. Te sosem mondtál még ilyesmit?

Igazi úriember vagy, elnézést kérek.
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Atis » 2010.12.02. 16:38

Szokás szerint beleszólok megint! ;)

Kedves Amatőr-társak! A Bresser 70/700 dobozán a nagyítást reklámozzák ugyan, de a 175x max nagyítást írják legalább, nem a szokásos 785X-eset. Akkor kéne jobban megijedni.

Érzésem szerint a Bresser 70/700 elmegy átlagos kezdőműszernek, ami megér 8 vagy 10.000 Ft-ot. (Vatera)
A 20.000-es árkategóriában inkább a 60/900 Skywatchert kéne sasolni a Btc vagy Makszutov oldalon!
Ugyanakkor az sem elvárható egy kezdőtől, hogy megértse a binokuláros tréning fontosságát (hiszen inkább vonzza egy állványos, okuláros teleszkóp).

Még egy dolog. Sok leendő vásárló jár ide tanácsot kérni távcsővásárlással kapcsolatban. Sokak köztük kispénzűek. Akkor vagyunk okosak, ha nekik is tudunk kedvező ajánlatot tenni a vásárláshoz!
Azt mindenki tudja, hogy egy 90.000 Ft-os vagy 200.000 Ft-os 150/750 vagy 200/1200-as Newton jó műszer!
De annak is mondjunk valamit akinek 10-15 ezre van. Ráadásul az igazsághoz hozzátartozik, hogy még egy profi 150/750-ben is csalódhat az ember ha sok Hubble képet néz, és még életében nem nézett távcsőbe.
Inkább segíts minthogy kötözködj.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2010.12.02. 17:22

Ha 20 ezer forint alatt gondolkodunk (mint nagyon-nagyon sokan), akkor kezdő műszernek egy 70/700 Bresser vagy egy 60mm-es áruházi Celestron is kiválóan megfelel. Nem vagyok sem a Bresser, sem a Celestron ügynöke, de azt gondolom, ennyi pénzért nemhogy Galilei-élményt, hanem annak százszorosát kapja az, aki vesz ilyen távcsövet. És most had mondjak egy - sokaknak - igazán meglepő dolgot: nem az a nagy ugrás, hogy lecseréled a 114/900-ast egy 200/1000-re EQ5 GoTo-n, hanem az, hogy veszel egy ilyen Bresser vagy Celestron kezdőtávcsövet. Amivel elmehetsz kb. 100x-os nagyításig, láthatod a Jupiter több felhősávját, a Szaturnusz gyűrűjét, gyönyörű kettősöket, az M31 mellett a kisérőket, stb. és már benne is vagy nyakig az amatőrcsillagászatban. Ez a lényeg, nem? Most kezdjem el ezredszer, hogy az "Öregek" annak idején micsoda egyszerű és gyatra műszerecskékkel mekkora élményeket szereztek és adtak másoknak is? Hajlamosak vagyunk manapság úgy tenni, mintha - a viták elkerülése végett hasonlatot mondok inkább - egy Suzuki autó a lúzerek sz@rja volna, mert 5-ös BMW-nél kezdődik az élet. Pedig nem. Az élet a biciklinél kezdődik öt éves korodban, hogy aztán idővel eljuss ... (mindenki helyettesítsen ide amit akar). Felvetődött egy Meteorba írandó cikk ötlete arról, hogy ma mennyire könnyű egy csomó dologhoz hozzájutni, vagy szolgáltatást igénybe venni, a 30-40 évvel ezelőtthöz képest. És ezt egyre kevésbé becsüljük meg, ami orbitális nagy hiba. Van egy kedves fórumozó társunk, aki egy "áruházi" 50/600-as kukkerrel észlel vagy egy éve, és hatalmasat fejlődött megfigyeléseiben. Példát kéne venni róla.
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2010.12.02. 17:38

egyébként azt tudjátok, hogy ugyanezt a bresser skyluxot az angoloknál több, mint 40eFt-ért árulják?

nekem van lidlis binoklim, de még a legelső szériából, ezért nem is bresser, hanem meade. bár valszeg ugyanaz, csak a felirat más. ez is csak 5e volt, nekem nagyon bevált.

okulárt minden alsó kategóriás távcsőnél cserélni kell. sőt, a felső kategóriásoknál is. mert elnézést, de a távcsövekhez adott oklik inkább csak azért lapulnak a dobozban, hogy azonnal ki lehessen próbálni a csövet, de utána rövid időn belül úgyis mindenki lecseréli olyanra ami a pénztárcájának és preferenciáinak megfelel. ha veszel egy olcsó laptopot linpus linux-szal, valszeg azt is két napon belül lecseréled valami használható oprendszerre. tehát ez benne van a pakliban. és szerintem azt is mindenki sejti, hogy még egy olcsó távcsövet is többnyire nagyon fel tud javítani pár jobb okulár.

sokaknak pedig azért nagyon nem mindegy, hogy 20 vagy 40e-ért vesz-e távcsövet. mert a 40e-s nem kétszer jobb, mint a huszas.

franky: nincs azzal baj ha elmondod a véleményed a bresserről, főleg hogy alátámasztod SAJÁT tapasztalattal is. még a stílusoddal sincs gond. csak jó lenne, ha legalább egymásnak nem szólogatnánk folyton be. ezt neked kéne a legjobban tudni, mert neked is szóltak már be durva stílusban itt...
nincs aláírás
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.12.02. 17:41

Vizi Péter írta: Felvetődött egy Meteorba írandó cikk ötlete arról, hogy ma mennyire könnyű egy csomó dologhoz hozzájutni, vagy szolgáltatást igénybe venni, a 30-40 évvel ezelőtthöz képest.


Sőt, elég csak 15 évet visszautazni az időben. Meg akkoriban is csak a szerencséseknek és jól eleresztetteknek volt gyári távcsöve, inkább a házi fabrikálású ilyen-olyan csövek dívtak Réti-féle mechanikán, urániás okulárokkal, vagy jobb esetben binokliból kiműtött Erflékkel, Zeiss orthókkal.

Ja, meg az olcsó ruszki binoklik a lengyelpiacról. Oszt azokkal is megtanult változózni az ember, meg üstököst észlelni.
meunier
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.09.15. 13:21

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: meunier » 2010.12.02. 17:50

ferenc lovró írta:egyébként azt tudjátok, hogy ugyanezt a bresser skyluxot az angoloknál több, mint 40eFt-ért árulják?.


:) Az angolok gazdagabbak nálunk. :mrgreen:
TMB 100/800 APO, Lunt 60Ha, SW 200/1000N, Heq-5
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2010.12.02. 17:51

Atis írta:Ugyanakkor az sem elvárható egy kezdőtől, hogy megértse a binokuláros tréning fontosságát (hiszen inkább vonzza egy állványos, okuláros teleszkóp).


hajaj, nálam is fordítva működött az evolúció: én sem tartottam sosem igazi csillagász cuccnak a 10x50 binót, míg egy csomót nem észleltem egy valamivel nagyobb bojlerrel. na és miután már sokat észleltem, elkezdtem elővenni a binót, és egyre jobban kezdtem értékelni. és most már nagyon szeretem, bár rajzolni ezzel nem szoktam, de számtalanszor veszem elő csak úgy, nézelődni. sőt, hogy nagy már van, és van már rendes összehasonlítási alapom, elkezdtem valami perverz vonzalmat érezni a kistávcsövek iránt :lol:

persze a kupolám akkorára épül, hogy a 10 éven belül esedékes nagyobb távcsőre váltás ne okozzon gondot, de tudom, hogy kistávcsövem mindig lesz, mert nekem valahogy annál felemelőbb minden sikeres észlelés, minél kisebb távcsővel észlelem le. :D
nincs aláírás
meunier
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.09.15. 13:21

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: meunier » 2010.12.02. 17:53

Ja, meg az olcsó ruszki binoklik a lengyelpiacról. Oszt azokkal is megtanult változózni az ember, meg üstököst észlelni.

És szerintem azoknak a binokliknak teljesen jó képük is volt.
TMB 100/800 APO, Lunt 60Ha, SW 200/1000N, Heq-5
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.12.02. 17:55

csakb írta:Sőt, elég csak 15 évet visszautazni az időben.


Arról nem is beszélve, hogy ekkortájt nem is volt igazi asztrofotós, aki nem tudta kimondani 10 sör után is háromszor egymás után a gázhiperszenzibilálás szót. A mai gyerekek meg már azt sem tudják, hogy mi az, csak lődöznek a kenonnégyötvennel. :)
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”