Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.08.16. 22:14

A fényerő nem "jó vagy rossz". A nagy fényerejú, F/4-F/8-as tükrök azonban fokozottabban érzékenyebbek a pontos parabolizálásra. Jó minőségű okulárral egy jó optika, akár nagy, akár kevésbé nagy fényerejű, egyformán jó leképezést nyujt. A közhiedelem szerint a nagy fényerejű távcsövek inkább mélyégre, a kisebb fényerejűek bolygó, hold, nap, kettős megfigyelésre alkalmasak. Ez azonban nem egészen így van. Viszont rövid fókuszú távcsőnél a nagy nagyításhoz rövidebb gyujtótávolságú okulárt kell használni, és s régebben a nagyon rövid fókuszú okulárok leképezése rosszabb volt. Ma már egész rövid fókuszúak is jó minőségben készülnek (igaz, hogy eléggé drágák). Hosszú objektív fókusz általában szép, kontrasztos képet ad! A te fényerőd nagyon jól középen van,inkább a fényerős kategóriába tartozik, de ha megfelelő okuláod van, nagy nagyítást is kibír (ha jó az optikai minőség). BQ.
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Atis » 2011.08.16. 22:27

Bóta Roland írta:28k már meg is rendeltem, ennyiért nem hagyom ott!!! 8-)


Szerintem a problémád kicsit más természetű mint fényerő, parabola vagy gömb, 130 vagy 80 átmérő stb. Persze ezek is fontosak.
Ami segíthetne dönteni:
1. Próbáld magadban tisztázni, mennyi a max. összeg amit vásárlásra tudsz fordítani. Így tudod meghatározni a legjobb ár/teljesítményt. Érdemes kicsit alá választani abban az esetben, ha kell majd pár kieg. (napfólia, atlasz, oksi...stb)
2. A leendő távcsöved fókuszával és a birtokodban lévő okulárokkal, kiegekkel számolj. Egy 650 es fókusszal teljesen más nagyítást kapsz mint egy 1000-el, másra lesz jó.
3. Vedd figyelembe, hogy pl. 30ezerért 1 csövet kapsz, vagy esetleg komplett pl. 70/900 szettet, oksikkal, állvánnyal, napfóliával, stb. Vagyis mennyire használható, sokrétű a termék.

Érdemes az egyes távcsőtípusok előnyei mellett a hátrányukat is nézni:
Newton - sok fényt gyűjt, olcsóbb nagy átmérőben de kollimálni kell, ami plusz koll-oksi, türelem, szét kell szedni tisztításhoz, kómahiba.
Refraktor - kontrasztos, éles kép de színez, kisebb átmérőjű azonos árban, nem kell szétszedni tisztításhoz...stb, stb...
Inkább segíts minthogy kötözködj.
Bóta Roland
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2010.11.17. 13:37

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Bóta Roland » 2011.08.17. 19:33

Atis írta:
Bóta Roland írta:28k már meg is rendeltem, ennyiért nem hagyom ott!!! 8-)


Szerintem a problémád kicsit más természetű mint fényerő, parabola vagy gömb, 130 vagy 80 átmérő stb. Persze ezek is fontosak.
Ami segíthetne dönteni:
1. Próbáld magadban tisztázni, mennyi a max. összeg amit vásárlásra tudsz fordítani. Így tudod meghatározni a legjobb ár/teljesítményt. Érdemes kicsit alá választani abban az esetben, ha kell majd pár kieg. (napfólia, atlasz, oksi...stb)
2. A leendő távcsöved fókuszával és a birtokodban lévő okulárokkal, kiegekkel számolj. Egy 650 es fókusszal teljesen más nagyítást kapsz mint egy 1000-el, másra lesz jó.
3. Vedd figyelembe, hogy pl. 30ezerért 1 csövet kapsz, vagy esetleg komplett pl. 70/900 szettet, oksikkal, állvánnyal, napfóliával, stb. Vagyis mennyire használható, sokrétű a termék.

Érdemes az egyes távcsőtípusok előnyei mellett a hátrányukat is nézni:
Newton - sok fényt gyűjt, olcsóbb nagy átmérőben de kollimálni kell, ami plusz koll-oksi, türelem, szét kell szedni tisztításhoz, kómahiba.
Refraktor - kontrasztos, éles kép de színez, kisebb átmérőjű azonos árban, nem kell szétszedni tisztításhoz...stb, stb...



Igazából én teljesen eldöntöttem hogy mit akarok. A Szó arról van hogy minél jobban akartam kijönni az egészből, mert ugyebár a 80/900 as sw 45k körül van van hozzá minden, most összejött volna a 28k-s 80 as cele vettem volna hozzá egy 5mm es oksit, meg egy barlowot, árban ugyanott lyukadok ki (kb 45k) , csak mondjuk nem gyári bárium okulárok lesznek hozzá, hanem azért minőségibbek. Én csak próbálom kihasználni a lehetőségeket, nem feltétlen azt akarom hogy meglátom és megveszem egyből tök mindegy mennyibe kerül alapon, hanem utánanézek meg számolgatok hogy hogy jövök ki jobban (lehet hogy valaki számára ez "anyagiaskodás" de azért én inkább spórolok, nem mindenki alá tesznek autót. Én úgy érzem hogy egy 80 as távcső is bőven mutat annyit számomra és szerintem mások számára is akik több éves tapasztalatukkal is még mindíg a kis távcsövekkel bújják az eget és 10 szer többet tudnak az égről mint itt sokan.. Nekem minden tiszteletem ezeké az embereké! Szerintem bőven elég egy közepes akromát amivel azért évekig ellehet az ember, és ha jobban bele akar merülni a dolgokban vagy úgy érzi hogy szüksége van rá vagy pénzügyileg megteheti, akkor majd ráér bővíteni egy nagyobbra (szerintem). Olvastam olyat már fórumon hogy most vettem egy 305/1500 ast valaki magyarázza már el hogy hogy kell fókuszálni. Eltelik 1 hét és már a bazárban van a távcső hogy eladó. Nem azt mondom hogyha vennék egy nagyobbat az a bazárban végezné, hanem azt hogy számomra bőven eleget tud nyújtani egy közepes refraktor.
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: hanee » 2011.08.17. 23:06

Szia Roland!

Megnyugtatlak, én egy hónapon keresztül vaciláltam milyen távcsövet vegyek. a 70/500-as lencséstől kezdve a 150/750-es Newtonig nagyjából minden szóba került, ami méretben és árban ezek között van!
Végül én a 130/650-es newtont vettem meg. A döntésemet több dolog is vezérelte, egyrészt számomra is fontos tényező volt az ár, tudtam hogy körülbelül mennyi pénzem van rá maximum (persze ezt sikerült túllépnem 7000 Ft-tal), szóval az ár igenis fontos tényező.

Az én távcsövem már inkább közepes méret, bár még sokan a kistávcsöves kategóriába sorolják (manapság már inkább kicsi, hiszen már a 30 cm-s Dobson sem elérhetetlen). Minden esetre nagyon sokan vannak itt a fórumon is és általában a közösségben, akik kistávcsövekkel észlelnek, akár hosszú évtizedek óta. Számukra is bőven van mit nézni, egy élet is kevés, hogy az ember a végére érjen.

Azt azért valóban vedd figyelembe, hogy a boltok "csomagban" is árulják a távcsöveket, pl. ajándék kisatlaszt kapsz hozzá, vagy napfóliát. Mivel mechanika is kell a távcsőhöz, ezért érdemes ezeket a kínálatokat végigböngészni. Az előbbire mindenképp szükséged lesz amúgy is, az utóbbira pedig ha Napot szeretnél nézni szintén. Szóval remélem hamarosan találkozunk a napészlelős topicban is! :)

Ha érdekel és van rá lehetőséged, gyere majd el ősszel a Polaris csillagvizsgálóba, mert egy észlelő szakkör indul, aminek főképp az első része szeptemberben azoknak szól, akik most vesznek távcsövet, vagy tervezik, vagy egyáltalán csak szeretnének többet tudni kezdőként a dologról.
A részleteket megtalálod itt: http://www.mcse.hu/egyesuleti_hirek_201 ... lokor.html (van már külön topicja is a fórumon, az események alatt).

Atis: tapasztalataim szerint nem feltétlenül elengedhetetlen a kollimációs okulár. Elég, ha van egy jó barátod, aki időnként kölcsönadja. Igaz Mpt? :mrgreen:

hanee
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.08.17. 23:24

hanee írta:Atis: tapasztalataim szerint nem feltétlenül elengedhetetlen a kollimációs okulár. Elég, ha van egy jó barátod, aki időnként kölcsönadja. Igaz Mpt? :mrgreen:


Sőt, 15 éve még kölcsönkérni is nehéz volt kollimációs okulárt, mert nem sok embernek volt, mégis boldogan használta mindenki a tükrös távcsövét, tudtunk kollimálni anélkül is. Igaz, az f/5-ös tükrök is ritkák voltak, de szerintem rendszeresen túl van egy kicsit aggódva ez a kollimációs kérdés.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.08.17. 23:44

Egyébként érdemes az apróhirdetéseket (Makszutov bazár, MCSE apró) is nézni, mert gyakran vannak igen jó áron távcsövek, akár mechanikával is. Kapásból találtam komplett 13T-ket állvánnyal, mindennel 40 k alatt, és nagyobb refi tubust is olcsón.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.08.18. 07:47

A gyári Barium oksikat nem érdemes szidni. A mai napig használom a 25mm-est, mert annyira jó.
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: hanee » 2011.08.18. 08:04

csakb írta:
hanee írta:Atis: tapasztalataim szerint nem feltétlenül elengedhetetlen a kollimációs okulár. Elég, ha van egy jó barátod, aki időnként kölcsönadja. Igaz Mpt? :mrgreen:


Sőt, 15 éve még kölcsönkérni is nehéz volt kollimációs okulárt, mert nem sok embernek volt, mégis boldogan használta mindenki a tükrös távcsövét, tudtunk kollimálni anélkül is. Igaz, az f/5-ös tükrök is ritkák voltak, de szerintem rendszeresen túl van egy kicsit aggódva ez a kollimációs kérdés.


Egyetértek Balázzsal!
Bekollimáltam először a távcsövemet, amikor megvettem. Közben volt szállítva, pakolgatva, átutazta kétszer a fél országot, és amikor megint kölcsönkértem a kollimációs lézert, gyakorlatilag alig kellett rajta valamit állítani (szinte azt mondanám semmit sem számít az az 1 mm, amennyit elmászott). A kettő között eltelt majd' 5 hónap.

hanee
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Atis » 2011.08.18. 11:30

Na a végén kiderül, hogy nem is kell kollimálni a Newtonokat! :D Csak viccelek! Pusztán mint egy "jellemzőjüket" említettem a felsorolásban mert a refraktorokat még annyira sem kell állítgatni.

Kukac írta:A gyári Barium oksikat nem érdemes szidni. A mai napig használom a 25mm-est, mert annyira jó.


Szeretem én is ezeket az oksikat, egyszerű felépítésűek és olcsó árukhoz képest jól teljesítenek. Azt hiszem változó és kettős észlelők dicsérték, hogy a kevés lencseszám miatt jó a fényáteresztésük.

Mivel a 90/900 csak 1410 Ft-al drágább a 80/900-nál és van hozá Barlow2x ezért most ő a favorit. Alacsonyabb árban a 70/900.
Inkább segíts minthogy kötözködj.
Bóta Roland
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2010.11.17. 13:37

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Bóta Roland » 2011.08.18. 17:49

Kukac írta:A gyári Barium oksikat nem érdemes szidni. A mai napig használom a 25mm-est, mert annyira jó.


Ne értsd félre amit írtam. Nem szidtam a gyári oksikat, én azt mondtam ha van rá lehetőség (olcsóbban távcső) vehetsz jobbakat és ugyanannyira jössz ki.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”