Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.09.30. 10:25

sq írta:hűha nekem is 1970/01/01 van beállítva. :shock: talán ez a default? ;) még a nevem sem kovács jános, esetleg ottomán béla.


Mondjuk Ráns Belgór névvel simán kinézek belőled egy jó kis Ezo-Trollt!

:lol: :lol: :lol:
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.09.30. 13:45

Ilyen vicceket más honlap is csinál. A multkoriban beléptem egy német antikváriumra, de nem tööltöttem ki a személyes adtaokat. Mikor újra megkerestem, hát láttam, hogy szerintük 1999.01.01.-én születtem Ami szép, mert ezek szerint 12 éves lennék!
No de csodálkozom egy kicsit, hogy ilyen harmadrendű kérdés ekkora vihart kavar. Akit egy kicsit érdekel a lélektan, sokkal többet olvashat ki az álnevekből (felhasználó). BQ.
ferolg
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2011.08.23. 09:55

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: ferolg » 2011.10.03. 19:54

Jó estét !

Lenne 2 tubus "jóárasítva" az egyik oldalon a bazárban.
Az egyik egy TS 127/810 refraktor, a másik egy C6 SC-tubus.
Számomra fontos lenne az egyszerű kezelés és a viszonylag kompakt méret.
Majd fotózni is szeretnék, inkább mélyég de még nem tudom.
Szerintetek érdemes e 2 műszer közül valamelyikkel is kezdenem?

Előre is köszönöm!
100/900 SW PRO APO
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.10.03. 20:41

Szia,

én kissé tartanék egy 13 centis F/6,3-as akromát színi hibájától, a nagy fényerő miatt mélyégre jobb lehet.
A C6 nagyon jó, kompakt műszer, többször néztem egy tagtárs ilyen távcsövébe, nagyon szép képe volt, CG4-en (asszem) nagyon stabilan ült.
Kérdés, mit szeretnél fotózni, illetve nem árt emlékezni rá, hogy a tubus árának valószínűleg többszörösét kell mechanikára fordítani, hogy elegendően stabil és pontos legyen.

--mpt
ferolg
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2011.08.23. 09:55

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: ferolg » 2011.10.03. 21:17

mpt írta:Szia,

én kissé tartanék egy 13 centis F/6,3-as akromát színi hibájától, a nagy fényerő miatt mélyégre jobb lehet.
A C6 nagyon jó, kompakt műszer, többször néztem egy tagtárs ilyen távcsövébe, nagyon szép képe volt, CG4-en (asszem) nagyon stabilan ült.
Kérdés, mit szeretnél fotózni, illetve nem árt emlékezni rá, hogy a tubus árának valószínűleg többszörösét kell mechanikára fordítani, hogy elegendően stabil és pontos legyen.

--mpt


Szia!
Köszönöm !
A refraktor azért izgat, mert viszonylag rövid, ugyanakkor elég szép nagy lencséje van, a tulaj írta hogy kicsit színez, ezt elvileg lehet csökkenteni korrektorral, nem? Ami a mechanikát illeti, tudom hogy erős kell (EQ5).
Az SC nagyon tetszik. Annál viszont a fókusztávval lehet játszani,ugye? (és azon keresztül a fényerővel, vagy ez nem így működik?)
100/900 SW PRO APO
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.10.03. 22:17

ferolg írta:
mpt írta:Szia,
én kissé tartanék egy 13 centis F/6,3-as akromát színi hibájától, a nagy fényerő miatt mélyégre jobb lehet.
A C6 nagyon jó, kompakt műszer, többször néztem egy tagtárs ilyen távcsövébe, nagyon szép képe volt, CG4-en (asszem) nagyon stabilan ült.
Kérdés, mit szeretnél fotózni, illetve nem árt emlékezni rá, hogy a tubus árának valószínűleg többszörösét kell mechanikára fordítani, hogy elegendően stabil és pontos legyen.

--mpt

Szia!
Köszönöm !
A refraktor azért izgat, mert viszonylag rövid, ugyanakkor elég szép nagy lencséje van, a tulaj írta hogy kicsit színez, ezt elvileg lehet csökkenteni korrektorral, nem? Ami a mechanikát illeti, tudom hogy erős kell (EQ5).
Az SC nagyon tetszik. Annál viszont a fókusztávval lehet játszani,ugye? (és azon keresztül a fényerővel, vagy ez nem így működik?)

Ez a refraktor elég tekintélyes színi hibával rendelkezik, elméletileg chromakorr-al csökkenthető (nem összekeverendő a kómakorrektorral). Ez a korrektor azonban nem igazán beszerezhető, ha igen akkor elég borsos árat elkérnek érte (kb 150e Ft volt legutoljára). Enélkül elég csúnya lila halós csillagaid lesznek a fotókon. Az SC sem kifejezetten kezdő fotósoknak való műszer (hosszú a fókusza stb). Vizuális célra az SC lenne a választásom ha fontos a kompakt kivitel, egyszerű használatot tekintve a refraktor a nyerő.

Ha középtávon fotózáson is gondolkodsz, akkor én egy 150/750-es SkyWatcher newtont ajánlanék. Sok tekintetben egyesíti a fenti két műszer előnyeit és még fotózásra is nagyon jó! Belépő szinten EQ-5 goto mechanika ajánlott mély-ég fotózásra. Ez alatt is lehet boldogulni, de elég sok kompromisszumot kell kötni.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
ferolg
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2011.08.23. 09:55

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: ferolg » 2011.10.04. 08:13

Szia, Levente !

Köszönöm a véleményed, igazság szerint legtöbben ezt javasolják (150/750).
Voltam nálad a boltban,láttam ilyet, kicsit nagynak tűnik..:), főleg EQ5-tel.
Ezenkívül, gyakorlatilag mindenhol azt olvasni hogy a Newtonok érzékenyek , több törődést igényelnek mint egy lencsés (bár valószínűleg egy SC -nél is ez a helyzet), és én csak utazással tudok "jó" eget találni.

Ha már itt tartunk, a 150/750 -hez képest nagy visszalépés egy 130/650?
Az mégiscsak kompaktabb és talán kisebb mechanika is elég, és tudok jó áron.

Amúgy pár napja erősödik bennem egy olyan érzés, hogy veszek egy kisebb lencsést első távcsőnek, elkezdek észlelgetni, aztán majd kialakul..:)
100/900 SW PRO APO
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.10.04. 08:55

ferolg írta:Szia, Levente !

Köszönöm a véleményed, igazság szerint legtöbben ezt javasolják (150/750).
Voltam nálad a boltban,láttam ilyet, kicsit nagynak tűnik..:), főleg EQ5-tel.
Ezenkívül, gyakorlatilag mindenhol azt olvasni hogy a Newtonok érzékenyek , több törődést igényelnek mint egy lencsés (bár valószínűleg egy SC -nél is ez a helyzet), és én csak utazással tudok "jó" eget találni.

Ha már itt tartunk, a 150/750 -hez képest nagy visszalépés egy 130/650?
Az mégiscsak kompaktabb és talán kisebb mechanika is elég, és tudok jó áron.

Amúgy pár napja erősödik bennem egy olyan érzés, hogy veszek egy kisebb lencsést első távcsőnek, elkezdek észlelgetni, aztán majd kialakul..:)


Ha lehet tanácsolni, akkor én is a 150/750-et javasolnám, mert sokat jelent ez a picit nagyobb tükör :) Illetve Nekem EQ3 van, és KEZDŐ asztrofotózásra szerintem az is elég. Legalább jobban megtanulod, mit hogy kell :)
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.10.04. 09:49

ferolg írta:Ha már itt tartunk, a 150/750 -hez képest nagy visszalépés egy 130/650?
Az mégiscsak kompaktabb és talán kisebb mechanika is elég, és tudok jó áron.

Az EQ-2 felejtős bármilyen fotózásra, az alap 130/650-nel pedig az a baj, hogy a tubus nincs úgy méretezve, hogy élesre tudj állni tükörreflexes fényképezőgéppel ha primer fókuszban szeretnél fotózni. Kb 3 cm-t le kell vágni a végéből, hogy a főtükör közelebb legyen a s. tükörhöz.

Ha kizárólag vizualizálni szeretnél, akkor jó választás.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2011.10.04. 13:08

SzarkaLevente írta:az alap 130/650-nel pedig az a baj, hogy a tubus nincs úgy méretezve, hogy élesre tudj állni tükörreflexes fényképezőgéppel ha primer fókuszban szeretnél fotózni. Kb 3 cm-t le kell vágni a végéből, hogy a főtükör közelebb legyen a s. tükörhöz.


Kedves Levente, Mindenki, akinek van ilyen tapasztalata:
Az 1,25-ös kihuzatú távcsöveknél mennyire van lehetőség _kisebb_ átalakításra, hogy T2-es menetű adapterrel fotogéphez (pl. Canon 300D) csatlakoztatni tudja? Gondolok a 150/750, (előbb volt szó róla:) 130/650-es Newton, 80/1600 (?) MN, 70/500 lencsés? Legutóbbinál észrevettem, hogy a fókusszík nagyon "kint" van, eleve csak prizmás/tükrös használatra tervezték. Melyiknél mennyire okoz gondot a vignettáció?

Üdv,
Z.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”