Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
htina
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2012.02.10. 23:40

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: htina » 2012.02.11. 12:19

Köszönöm mindenkinek a gyors segítséget! :)
Csillagászati analfabétaként még így is sejtettem, hogy a fenti két távcsőnek kissé túlzás-gagyi szaga van, mert távcsőcentrumok nem is árulják őket, csak mindenféle "vegyesboltok". Igaz, a sok kiegészítő nagyon csábító.
A SkyWatchert is néztem sokszor, ez lenne a 3. választásom. Csak ezekben a szaküzletekben találtam meg:
http://www.teleskop-austria.at/shop/ind ... 700-sw-az2
http://www.tavcso.hu/?o=termek&te=SWR607az2
http://makszutov.hu/termek/skywatcher_60700r

Az ár mindenhol ugyanannyi, az nem is gond, kb. ennyit szántam rá.
Mennyi a max. nagyítása?
Miket lehet vele fellelni az égbolton? :)
Egy kezdőt szeretnék elkápráztatni vele. :)

Köszönöm a segítséget!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.02.11. 12:33

Na erről van szó!
100x nagyításig biztosan elmehetsz vele, a Holdat még nagyobb nagyítással is nézheted. Látni fogod a Jupitert legalább 2 felhősávval és a 4 Legfényesebb holdjával, a Szaturnuszt a gyűrűjével és a legfényesebb holdjával, a marsot, mint kis vörös korongot, stb. A Hold minden nagyítással lenyűgöző lesz. Hajrá!
htina
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2012.02.10. 23:40

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: htina » 2012.02.11. 14:12

Hűűű, most jöttem rá, hogy egy klassz könyv Szerzőjétől (is) kaptam választ. :) :)
Még valamire kíváncsi vagyok: mit láttam volna az előző két távcsővel?
Köszönöm.

Találtam még egy megfelelőt:)
Ez a kettő a végleges.Melyiket válasszam?
http://www.tavcso.hu/?o=termek&te=SWR607az2
http://www.tavcso.hu/?o=termek&te=SWR609eq1
(azért az 5év garancia sem 'piskóta':)
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.02.11. 16:34

htina írta:Hűűű, most jöttem rá, hogy egy klassz könyv Szerzőjétől (is) kaptam választ. :) :)
Még valamire kíváncsi vagyok: mit láttam volna az előző két távcsővel?
Köszönöm.

Találtam még egy megfelelőt:)
Ez a kettő a végleges.Melyiket válasszam?

Szerintem a 60/900-as EQ-1 mechanikán jobb vétel, ez ui. csillagászati célra sokkal előnyösebb az ekvatoriális mechanika miatt. Az AZ-2 inkább természetmegfigyelésre javasolt. Érdemes Csillagatlasz kistávcsövekhez c. könyvvel együtt megvenni, azzal együtt 20% kedvezmény jár.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.02.11. 20:46

Ha én is tanácsolhatnék valamit, akkor azt javaslom, hogy ugyan kicsit drágább, de csakis, és kizárólag acéllábas állványt, mechanikát válasszon! EQ3-al indul, annak már van csapágyazása, és rekta-dekli irányú kéttengelyes korrekt mozgatási lehetősége, és megfelelően stabil, sőt fejleszthető a késöbbiekben is! Maximális terhelése 150/900 Nwweton cső, vagy ezzel egyenértékű, másfajta. Az EQ1, EQ2 kizárólag játszadozásra való, nincsen csapágyazva, a gyenge alu lábak miatt több vele a mérgelődés, a mechanikája gyenge, a tengelye vékony, a kuplunkja görbíti a tengelyt... stb. stb. Ezer sebből vérzik!!! Részemről akit tudok rábeszélek arra, hogy legalább EQ3-al, és kizárólag acéllábas szerkezettel kezdjen, akár hobbiból is, mert ez még tovább is adható, ha mondjuk mégsem gondolja komolyan a hobbit, de az EQ1, EQ2 az alulábbal bizony csak elajándékozható, hogy mérgelődjön tovább vele valaki más. Ha örömet akar szerezni vele másnak, annak akinek szánja, NE vegyen olyan dolgot, amit ezrével hirdetnek eladásra igen olcsón, mint pl. alulábas EQ1 és EQ2. Nézzen bele a két távcsőbolt cserebere - eladom rovataiba, és ha van ideje, akkor keressen rá mondjuk a fórumban arra, hogy EQ1 vagy EQ2, és olvassa el a fórumon megszólalók írásait, már korábban kinyilvánított véleményeit ez ügyben! Én inkább egy stabil acéllábas állványra, és minimum EQ3 mechanikára tennék egy kisebb távcsövet, amit késöbb kiegészítőnek is használhatok, azaz nem kell eldobni, és vennék most kedvezményesen minél több szakirodalmat, könyvet, atlaszt, és nem utolsó sorban egy éves tagságot befizetnék az MCSE-nek, cserébe kapnék havonta egy tartalmas Meteor lapot, és egy sokszáz oldalas évkönyvet! Ha nem olyan sürgős, inkább egy jó minőségű binokulárt - az sem olcsó - vegyen ajándékba, és egy kazal szakirodalmat. Ha a megajándékozott örül, és használja, akkor inkább késöbb, mikor már alaposabban megismerkedett az égbot binokulárral is megfigyelhető objektumaival, másodjára állnék elő egy nem gyagyi instabil szerkezettel ajándékozás céljából! Hangsúlyozom, hogy nem a kezdő instabil alulábas EQ1, EQ2 sorozattal, hanem egy már használható igazi kistávcsővel. Ezek általában 50 100 ezer közé esnek. Az 50 alatt kapható szerkezetek gyengék, nincsenek csapágyzva, instabilak, bővíthetetlenek, és továbbadhatatlanok! Nagyon gondolja meg, mielőtt vesz egy ilyen olcsó szerkezetet, még ha 5, vagy akár 10 év is a garancia rá! A szakkönyv, illetve a bennük található tudás megmarad, az MCSE tagság sokmindenre jogosít! Egy jó binokulárra mindig szükség lesz, és bárhova elvihető, kicsi, és legalább annyit látni vele, mint egy kistávcsővel, de az ára sokkal kedvezőbb! Autótvezetést tanulni sem a 20 milliós kocsikkal szoktak... persze akinek van rá... na de ahogy látom nincs, tehát ami van, azt jól kellene elkölteni! Mindkét budapesti boltban szívesen adnak tanácsot binokulár ügyben is! Késöbb össze is állítanak acéllábas EQ3-al oragéppel megfelelő minőségű stabil távcsövet, főleg azoknak, akik ezen a fórumon kérnek tanácsot, és MCSE tagok! Nem a reklám helye, de mindkét boltban nagyon szolgálatkész profi ismeretekkel rendelkezők dolgoznak, és szívesen segítenek mindenben! Sok sikert!
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.02.11. 21:00

Imre, alapvetően igazad van. De! Egy acéllábas EQ-3 mechanika a rá való távcsővel együtt újonnan bőven 100e Ft felett van. Még a használt piacon is többszöröse az ára annak a kb. 20e Ft-nak, mint amit Tina a távcsőre rá tud/akar szánni. A kérdést tehát megfogalmazhatjuk úgy is, hogy vegyen-e egy egyszerű távcsövet, vagy semmit. (Zárójelben: amúgy az EQ-3 is csak "sima" csúszó csapágyas, a dec tengely ráadásul elég rövid is. Az EQ-5 esetében is csak a RA tengely golyóscsapágyas.)

Azért egy binokulárral nem annyit látni mint egy kistávcsővel. Egy 60-70 mm-es kistávcső is megmutatja a Jupiter felhősávjait vagy a Szaturnusz gyűrűjét. Szóval - véleményem szerint - egy binokli igazából nem alternativa teljesítményben csak kiegészít bármilyen távcsövet.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.02.11. 21:24

Egyetértek Leventével. Imre! Egy kicsit magasra szabtad a mércét. Ne bosszankodj, azon amit írok, de annak ellenére, hogy lényegében sok mindenben igazat adok neked, azért egészében inkább elveszi a kedvét a kezdő érdeklődőnek. Az a benyomása támadhat, hogy 100 000 ft alatti távcső - nem távcső, nem érrdemes vele az eget nézni.
Azt viszont senki sem kérdezte meg, hogy
1. Milyen észlelési körülmények közt szeretne nézegetni? Ha ideoda kell vinni a távcsövet, nyílván egy lönnyű, hordozható műszer a célszerű!
2. Milyen igényei vannak? (Persze, mindenki szeretne a lehető legtöbbet látni!) Ha egy kisebb távcsővel felpörögnek az igénye, amúgy is beszerez egy nagyobbat.
3. Ide-oda szállított távcsőnél elvész a parallaktikus szerelés előnye - csak többe kerül.
Egyébként én évek óta jól megvagyok a 70/500-al, nagyobbat nem is tudnék kihasználni az adott helyemen. De azért ezt-azt mégis csak észlegettem, legalább is az AAVSO, meg a BAA szerint.
Mégegyszer, nem ellenedre írtam, hanem csak a kellő mérték érdekében. Baráti üdvözlettel: BQ.
naja9
Hozzászólások: 98
Csatlakozott: 2012.01.23. 21:51

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: naja9 » 2012.02.11. 22:22

Mindenképpen eq mechanikát vegyél,azzal kényelmesebb észlelni!
A 60-70mm es lencse pedig jó lesz kezdésnek,aztán ha tényleg komolyabbáválik a hobby akkor majd mindent bele.A Makszutovnál még kedvezményt is adnak a Kistávcsöves térképre,a csőhőz.
90/900 SW
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.02.11. 22:57

Kedves Lajos!
Nem azt sugallom, hogy a 100 ezer alatti távcső nem jó, és nem lehet vele eget nézegetni. Magam egy 50/540-es Zeiss akromattal kezdtem, PVC tubusban, saját szereléssel. Akkor az volt, és más nem nagyon!

Elsősorban az instabil alulábbal szállított csapágyazás nélküli mechanika ellen foglaltam állást, és NEM a kisméretű jó minőségű tubusok ellen! Egy kisméretű APO csodákra képes! Már egy 133/650-es Newton cső is! Olyanom is volt! Egy 90/900-as akromat - Fraunhofer - is csoda jó, és az sem nagy! Kiválóan hordozható, de ha alulábas EQ2-ön van, akkor ... no nem feszíten tovább a húrt!

A mondandóm lényege volt, hogy talán elöbb az MCSE tagság, a szakirodalom és a binokulár a fontos, mert az kell késöbb is! Ha a megajándékozottnak ettől megjön a kedve, akkor viszont érdemes a középkategóriás csőre, mechanikára költeni. A bino meg van, és kell is, meg elengedhetetlen! Persze az is csak akkor, ha nem gagyi műanyag tokos és lencsés, mint a színházi kukker! Szóval a könyvekben olvasott, és a binokulárral megszerzett ismeretek elsajátítása után már biztosan nem lesz kidobott pénz a középkategóriás berendezésre költött, ha valóban érdekli a megajándékozottat a csillagászkodás. Ha nem, akkor marad egy jó binokulár, amit ha még nyralásra, kirándulásra sem visznek magukkal, akkor el lehet passzolni.

Az MCSE tagság egy éve nam olyan nagy kiadás, és a binokulár is megéri, már azért is, mert ez a dolgok normális menete. Nekem is elöbb volt binokulár helyett egy kézi monokulár, mint a Zeiss kistávcső!

A tanácsom lényege az, hogy elöbb a kíváncsiságot, az érdeklődést kell felkelteni, tesztelni, és utána ha úgy mutatkozik, akkor nem egy instabil, gynge alkotmányt rakni egy jól használható kistávcső alá, hanem egy mai kornak megfelelőt, akár EQ5, 6-ot is! Nem értem, hogy miért kellene most elsőre venni egy olyan távcsövet, instabil szerkezetre téve, amitől egy kezdőnek valóban elmegy a kedve!

Az EQ1 és EQ2 alulábon annyira instabil, hogy még a Jupitert sem lehet élesre állítani, mert kimozdul a képből, főleg ha 150-szeres nagyítással a sávokat akarja meglátni rajta! Lehetetlen használni! Óragépe meg fut-ide-oda, kóvályog az egész, és a Mars 1 percen belül már kinn is van a látómezőből nagy nagyítással! Ettől akarom megkímélni azokat, akik kezdésnek ilyen gyenge, de olcsó keleti gyártmányokat választanának, mert ennyire van pénzük. Álljon itt a közmondás: "Olcsó húsnak, híg a leve!"

Nekem is volt EQ2 és alulábbal, tehát tudom mit beszélek. Az okos, az más kárán is tanul, remélem! Honnan tudná egy kezdő, hogy milyen zongorát kell venni, ha meg akar tanulni játszani! Ugye egy hamis, rosz, nehezen billenthető hangszeren soha nem szabad tanulni! Ez olyan, mint az aluminium csöves fuvola, furulya! Az is minden, csak nem hangszer! Hát valami ilyen az EQ1 és EQ2 az alulábon. Az EQ3, már Levente szerint is csapágyas, ugyan nem golyós, de azért csapágyazott. Nekem is van, tudom mit beszélek!

Nem a tanácskérő kedvét akarom elvenni a csillagászkodástól, illetev annak kedvét, akinek szánja! Látom magam előtt, hogy mennyit fog mérgelődni, ha egyszer kiviszi, kétszer, és a nagy nehezen pólusra állított csőben a Jupitert, vagy a Szaturnuszt meg akarja nézni, és ahogy hozzáér, máris elugrott az egész látvány!

A lényege éppen az volt a tanácsadásomnak, hogy kerülje el azokat a buktatókat, amiken nekem kellett átvergődnöm magam! Az sem töltene el nagy örömmel, hogy bevigyem az erdőbe, és utána kijelentsem, hogy a tanulópénzt azt mindenkinek meg kell fizetn! Most adjon túl rajta - ha tud - és vegyen egy nem játékszert, mert amije van, az sajnos az! - Tanácsolnák majd évek múlva sokan, de én már előre kijelentem, hogy ez zsákutca, és valójában nem haszna, hanem kára lesz belőle! Most persze nagyon örül, ha kap egy kis távcsövet! Fél év múlva, miután kipróbálta, beírna, hogy milyen tanácsot adtak itt!? Miért nem mondták, hogy ez ilyen, vagy olyan, mert ha tudta volna, akkor... Szóval ezt szeretném elkerülni!

Elismertétek, hogy alapvetően igazam van, de félreértrelmeztétek az írásomat!

Szó sincs arról, hogy lebeszéltem volna egy kistávcsőről, vagy azt állítottam volna egy szóval is, hogy 100 ezer felett van csak jó távcső! Írtam is, hogy egy jobb állványra, és egy jobb EQ-mechanikára tennék egy kicsi távcsövet!

Alternatívának említettem a binokulárt, és az is van többféle! Olyan is, amivel látom a Jupiter sávjait is! Azt viszont most írom, hogy nem a gagyi műanyagházasra gondoltam! Belenézve látszik a prizmam ragasztása, kettőz, és kotyog lötyög az egész bóvli szerkezet! Olyat tilos venni - árulni sem illik! Azokat szokták szétfűrészelni, és keresőnek feltenni az amatőrök, miután sokadjára sem sikerül a stabil beállításukat megoldani! - Ez ilyen, ennyit tud! Ennyiért mit akarok? stb. stb.

Kicsit hosszú lett, de ez az én mostani véleményem, és vállaom is! Nem kellene belelátni olyat, ami nincs benne! Remélem már minden világos, és nincs félreértés köztünk!
Tisztelettel és barátsággal: Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.02.11. 23:41

edves Imre!
Köszönöm a leveledet. Hanem hát itt már több pontban vitatnám a mondandódat. Sajnos az írásodból a magaddal szemeben támasztott igény, és a lehetőségeid tükröződnek. Amit én teljes mértékben megértek (hiszen megcsodáltam néhány képedet is), de ez nem kiindulás a kívülállónak, akinek nem ismerjük az érdeklődését, hajlamát? Ezért írtam, hogy talán tudakolni kellene, hogy mit is szeretne.
1. Elsősorban nem vetted figyelembe, amit az egyéni kivánalomról, igényről és elvárásról, nem utoljára a helyi adottságról írtam. Minek küszködjön egy ekvatoriálissal, akinek ide-oda kell vinni a távcsövet? Megírtam máskor, hogy tudok olyan lelkes csillagászat barátról, akinek szép refraktora van, de a kicsit tulméretezettség miatt nem használja!
2. Én nagyon szeretném, ha az MCSE-nek mennél több fizető tagja legyen, de azért az ég nézegetéséhez ez talán mégsem előfeltétel. Tudod, hogy mennyien vannak, akik nem MCSE-tagok, de mégis érdeklődő amatőrök? Van olyan, hogy valaki éppen azért lép be az MCSE-be, mert előzőleg elkezdett nézegetni, azután egyre jobban belelkesedett.
3. Binokulár: hát az jó ha van, de mégsem hozza azt, ami egy kezdőt a leginkább megkap: a Holdat, a Napot, a Szaturnuszt gyűrűt! (H. Judit nagyon szép rajzokat közölt egykor a binokulárjával, de mostanában már nem azért a stabil reflektorát kultiválja.) Egyébként egy binokli kihasználásához jó ha egy stabil kis távcsővel kényelmesebben megismeri az eget.
Örülök, hogy ha valakinek az anyagi lehetőségei megengedik az APO-t, nekem pl. egy kisebb is kéthavi jövedelmem lenne. Ez sem utolsó szempont ám.
Ami a zenei hasonlatodat illeti: ha valaki nem megszállott (és hivatásos) muzsikus, hanem csak úgy a saját kedvére, vagy családi körben hegedülget, azt ne beszéljük rá egy Stradivárira. Távcsőről szólva: elsősorban azt tudatosísuk az érdeklődőkkel, hogy mindenképpen egy spéci távcső-boltban vásároljanak, ott még tanácsot is kapnak!
Csak azt szerettem volna érzékeltetni, hogy ne a maximális saját igényt vetitsük ki másoknak.
Azért hadd idézzek egy majd 110 éves megállapítást Konkoly Thege Miklóstól (aki azért értett valamit a távcsövekhez is meg a csillagászat gyakorlatához, de volt szociális érzéke is):
De hát , ha veszünk egy 3-4 hüvelykes egyszerű távcsövet, s azzal bele mélyedünk az univerzum vizsgálatába … vajjon nem ad-e egy művelt léleknek nagyobb élvezetet, mint ha a dombszögi kaszinóba ’üti a csöndest’?”
Őszinte barátsággal: Lajos
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”