Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2012.03.07. 21:41

Köszönöm a gyors választ Levente! Meggyőztél. Inkább maradok a sima okulároknál. A planetary sorozattal szemeztem még. Árban elfogadhatónak tűnik. Egy 6mm es biztos a barlow kiváltására. Viszont amit nem tudok az az, hogy az alap bariumok helyett is érdemes e ilyet venni. Ad e annyival jobb képet, vagy inkább valami más kiegészítőben gondolkodjak. Pl szűrők, napfólia.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.03.08. 09:21

F/10-es fényerejű távcsövekben a Barium okulároknak jó képük van. Nem mondom, hogy nem lehetne jobb, de abszolút használható a képminőség. Főleg a 10 mm-es egy nagyon jól eltalált darab, de a 25-ös is, és a 20 mm-es különösen. A 90/900-as távcsövedhez én egy 5 mm-es Planetaryt vagy egy 6mm-es GoldLine-t vennék, ez utóbbi látómezeje 66 fok, nagyon kellemes.
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2012.03.08. 10:15

Kedves Tamás,

Mind a Gold Line, mind a Planetary okulárokat nyugodt szívvel tudom ajánlani, előbbiből egy 6mm-es, utóbbiból egy 20mm-es boldog tulajdonosa vagyok. :)

A Gold line-ok szemlencséje hatalmas, teljesen összkomfortos észlelési élményt nyújt! Mintha fotelből néznéd a csillagos eget. Nekem pl. sokkal kellemesebb ebbe nézni, mint egy méregdrága Televue-be (egyébként is, számomra érthetetlen a ~100 fokos látómezővel való dobálózás, ember nincs, aki hasznosan belátna ekkora területet az okulárban és érdemi észlelést végezne az óriási látómező legszélén).
Egyszóval: jó cuccok! :)
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2012.03.08. 10:55

Ja, még valami: a Gold Line-oknak a látómezeje és a szemkagylója is egységes méretű! Szép sorozat. Szabó Sanyi árulja őket ;)
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2012.03.08. 15:57

Köszönöm, hogy segítettetek. Akkor csak egyet veszek, egy 5 vagy 6mm eset a többit hagyom és inkább egy napfóliát szerzek be. Mert a napra is nagyon kíváncsi vagyok... Nem tudok leragadni egyetlen területnél sem. Minden érdekel :) Biztosan van annyira érdekes mint a hold, bolygók stb. Talán még egy óragép is belefér a keretbe. :)
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
csoknyai attila
Hozzászólások: 225
Csatlakozott: 2011.12.06. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csoknyai attila » 2012.03.08. 18:45

Tamás, ugyan ez a cuccom van és egy 6mm -es planetary-t vettem hozzá.
Az eladó srác kérdezte, hogy nem kell-e 4mm-es mondtam nem köszi az biztos sok már.
A 6-ost barlow-al használom és bőven jó (szín hibát leszámítva), ha most vennék én 4mm-est vennék.
Sokat szeretnék tudni és gyorsan, na ezért kérdezek hülyeségeket!
kocsis péter
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2009.11.10. 15:30

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kocsis péter » 2012.03.08. 19:40

Amcsüdv Mindenkinek!

Binokulár vásárlással kapcsolatban szeretnék kérni tanácsot!
Néhány éve egy vadászboltban vásároltam egy 20x60-as Orosz gyártmányú Kronos binokulárt, ami az első valamirevaló távcsövem volt!
Ez a binokulár tulajdonképpen egy az egyben ugyanaz mint a Tento (az Orosz haditengerészet számára fejlesztették ki) tehát egy főnyeremény volt 28 ezerért! Nagyon szeretem! Van egy nagyobb változata is (26x70) de azt nem bírom beszerezni az atyaúristennek sem, pedig már kifordítottam az internetet a világ négy sarkából! :)
Ami tény, hogy a napokban az Orion-ködöt vettem szemügyre és bizony a 130-as Newton távcsövem 32-es okulárral semmivel sem mutatott meg többet belőle, mint a Kronos! Sőt!....
Így aztán úgy döntöttem hogy beszerzek egy 25x100-as óriás binoklit! Igazából nem tudom mit várhatok egy ilyen hatalmas binoklitól, mert leírásokat nem nagyon találtam róla.
Szóval ha van valaki akinek van gyakorlati tapasztalata 25x100-as binoklival kapcsolatban, akkor nagyon megköszönném ha megosztaná velem!
Ha valaki lebeszélne róla, szívesen olvasom a véleményét, de aki mellette érvel, még szívesebben veszem!
Megfigyelési kedvenceim a mélyég objektumok, főként a Messier-ködök!

Üdvözlettel: Kocsis Péter
kocsis péter
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2009.11.10. 15:30

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kocsis péter » 2012.03.08. 19:48

Konkrét
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2011.11.19. 20:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Konkrét » 2012.03.09. 02:40

Péter, a binokulárok nekem is kellemes meglepetést nyújtottak, pedig amatőr vagyok a köbön. :) Nekem egy 10x50 es és egy 12x45 ös binokilm van és az Orion ködöt , valamint az Androméda galaxist szebben láttam velük otthon(Bonyhád) mint a Polarisban a 20cm-es Dobsonnal. Szóval ennyi pici tapasztalat után is mondhatom hogy az észlelési hely legalább olyan fontos mint az eszköz. :) Ha igazi sötét helyed van, a kiszemelt binoklid biztos jó sokat mutat majd a nagy mélyég obejktumokból.. Egyszer én is szeretnék ilyen mélyegezős binoklikat.. :D
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.03.09. 07:55

xyfree írta:Köszönöm, hogy segítettetek. Akkor csak egyet veszek, egy 5 vagy 6mm eset a többit hagyom és inkább egy napfóliát szerzek be. Mert a napra is nagyon kíváncsi vagyok... Nem tudok leragadni egyetlen területnél sem. Minden érdekel :) Biztosan van annyira érdekes mint a hold, bolygók stb. Talán még egy óragép is belefér a keretbe. :)


a goldline-ok nekem is nagyon bejönnek, a leggyakrabban használt oklim egy 9mm-es gl. (a második leggyakrabban talán a 6mm-es gl), kár, hogy kisebb fókusszal nem gyártották. (a planetary sorozat is teljesen jó (optikailag talán még jobb is), csak kár, h a látómezeje már érezhetően szűkebb).
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”