Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2012.03.14. 09:44

Húú, itt nagyon sok szám kezd lenni a tizedesek után....
Én úgy tapasztaltam hogy még cm-ben is alig láthat egy egy távcső közötti különbség.
Nekem soha nem volt olyan érzésem mikor két hasonló kategóriájú, de esetleg árban 2-3x különbséggel, hogy ez tényleg sokkal jobb, inkább csak max 1 hajszállal.
Abban biztos mindenki egyetért hogy ár/teljesítményben a tükrös verhetetlen.

Esetleg azt tudja valaki hogy az itthon aluzott és az SW tükröknek kb. mennyi a reflexiója?
Azt tudom hogy a Celestron-nak van az a StarBright bevonata, meg OO-nak is magasabb az átlagosnál, csak azt nem hogy mennyi is.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.03.14. 09:48

A hagyományos bevonatok 86%-os reflexiójúak, gyakorlatilag ezt kapja az összes tükrös távcső. Az emelt szintűnek mondottak 88-90%, és e felett van pl. az Orion UK HiLux, ami 96%. A zenittükrökben találkozunk a dielektrikus bevonattal, az 99%.
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.03.14. 10:00

csaba80 írta: Tükröstől azért óckodom mert félek ettől a jusztirozástól,de mindent meglehet tanulni.150/750 nézegetem jókat irnak róla,és még megfizethető árban van. De azért kell egy lencsés is :D


semmi gond, adnak hozzá keresőtávcsövet, az lencsés.
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Bogáncs
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2011.11.04. 12:02

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Bogáncs » 2012.03.14. 10:16

lacus66 írta:
Bogáncs írta:
A pi /Ludolph-féle szám/ nem két tízrdes számot tartalmaz :!: :!:
A pi irracionális és transcendens szám!
A pi 15 tízedesjegyig : 3,141592653589793.....
130/2 x 3,141592653589.... = 13 273,22896... négyzetmilliméter :!: és NEM 13 266,5 mint azt Te számoltad :!: :!:
35/2 x 3,141592653589.... = 962,11275... négyzetnilliméter !


Kedves Bogáncs!

130/2 x 3,141592653589.... = 204,2035 milliméter!

Bármilyen transzcendentális szám is a pi, azért négyzetre nem emel! :D
Azért Naja9-nek jobban megy a számolás...


Bocsi !!! A kapkodásban elfelejtettem jelölni a négyzetreemelést.
Az előzőekben már leírtam, hogy a kör rádiuszának négyzetét :!: szorozzuk meg a pi-vel.
De, ezt figyelembe véve a számításom hibátlan. Mégegyszer elnézést, hogy hiányosan írtam
le a számolást. Erről ennyit. Ne ragozzuk tovább ezt a témát :!:
Ez a topic másról szól ......
Üdv Bogáncs.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Bogáncs 2012.03.14. 10:19-kor.
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2012.03.14. 10:17

Ez a 15-20% elég sok a halvány objektumoknál, ha a felbontás nem kell annyira. Ha azt nézem akkor egy kategóriával (átmérővel) kisebb távcső is képes annyi fényt hasznosítani, mint egy hagyományos bevonatú tükör.
Ne kezdjen el számolgatni senki, mert nincs értelme. Majd egy találkozón össze kell vetni két egyforma átmérőjű tükröt és ott kiderül minden, máskülönben a számok tengerében elvesznék és következtetéseket vonnánk le feleslegesen. :)
ezt csak azért mondom, mert volt egy olyan távcsövem, ami még borotválkozó tükörnek se lehetett volna használni, (a számok szerint) mégis abban láttam eddigi legszebb M42-őt, pedig volt alkalmam több akkora átmérőjű távcsőbe is nézni.
Szóval sok száolgatásnak is egy a vége, mégpedig a puding próbája. Ég alatt kiderül minden... ;)
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2012.03.14. 10:21

csaba80

Hidd el nem számít az elején hogy kicsit rossz a jusztír, észre sem fogod venni! Mire meg elérsz addig hogy zavarjon ha egy kicsit elmászott a tükör, addigra már te fogsz segíteni másoknak a jusztírozásban. :D
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.03.14. 10:47

Stefi írta:Hidd el nem számít az elején hogy kicsit rossz a jusztír, észre sem fogod venni! Mire meg elérsz addig hogy zavarjon ha egy kicsit elmászott a tükör, addigra már te fogsz segíteni másoknak a jusztírozásban. :D


ez szóról szóra így igaz.
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.03.14. 11:09

Akár hogy is nézzük a nem 100%-os tükröződésből eredő, a központi kitakarással járó "hátrányokat" bőven lehet ellensúlyozni az átmérő növelésével.
Egyébként az amatőrcsillagászok kézikönyvében le van írva egy nagyon érdekes teszt a "Távcsöves tudnivalók"-nál:
Most ezt hosszú lenne teljes egészében leírnom, de a lényege hogy egy külföldi (talán amerikai) optikus készített 4db 18cm-es Newton reflektort különböző felületi hibával. A tesztelést két tapasztalt amatőrre bízta és a legjobb 18centis tükröset a végén összemérték egy 20cm-es Astro Physics APO refraktorral. Ám a tesztelők meglepetésére a tükrös "homemade" távcső teljesítménye nem maradt el lényegesen a nagyobb, és összehasonlíthatatlanul drágább apokromatikus refraktorétól.
Most a nevekre nem emlékszem pontosan de a történet lényege ez.
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: András » 2012.03.14. 11:49

Cseh Viktor írta:Akár hogy is nézzük a nem 100%-os tükröződésből eredő, a központi kitakarással járó "hátrányokat" bőven lehet ellensúlyozni az átmérő növelésével. .


Amivel persze újabb problémák ütik fel a gonosz kis fejüket, légköri nyugtalanságra érzékenység, termikus, hordozhatósági, stb stb..

Szerintem teljesen fölösleges, sokszor lerágott csont négyzetmillimétereken tipródni, egyedileg gyártott valamiszkópot egy sorozatban gyártott bigyométerrel összevetni, kitakarást tizedre kiszámolni, amikor van hatezer másik változó a képletben. A Föld bolygón milliók űzik az amatőrcsillagászatot, egyik felük tükrös, másik részük lencsés műszerrel észlel, azonfelül a boltok kínálata: felerészben tükrös, másik felerészben lencsés, egyedi igények, preferenciák, szimpátiák, lehetőségek, pénztárcák, érdeklődések.
Ilyen ex cathedra kijelentéseknek, hogy egyik típussal minek bajlódik, amikor a másik jobb, hát szerintem nem sok értelme van, ami még nem lenne baj, de teljesen félrevihetik egy jószándékú kezdő érdeklődő pályáját.
Vagy a másik: ott egy tábor, tessék megnézni a felhozatalt: az egyik lencsés, a másik tükrös, az egyik apo, amásik akro, az egyik newton, a másik SC, ezek kipróbált dizájnok, az egyiknek ez tetszik, a másiknak az jó.
A kérdező jöjjön el táborokba, vagy keressen fel helyi amatőröket, próbálgassa ki, melyik milyen.


sq írta:viszont vhol vmi olyasmit olvastam, hogy 1 centi vastagnyi üveganyagon áthaladó fény is veszít annyit a fényerejéből, mint egy jó tükörröl visszapattanó. nem emlékszem, hol, az a baj :)


Hááát.. ilyeneket általában hazai am.csillagász fórumokon olvashattál, úgy gondolom: )
meunier
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.09.15. 13:21

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: meunier » 2012.03.14. 12:32

Szerintem teljesen fölösleges, sokszor lerágott csont négyzetmillimétereken tipródni, egyedileg gyártott valamiszkópot egy sorozatban gyártott bigyométerrel összevetni, kitakarást tizedre kiszámolni, amikor van hatezer másik változó a képletben. A Föld bolygón milliók űzik az amatőrcsillagászatot, egyik felük tükrös, másik részük lencsés műszerrel észlel, azonfelül a boltok kínálata: felerészben tükrös, másik felerészben lencsés, egyedi igények, preferenciák, szimpátiák, lehetőségek, pénztárcák, érdeklődések.
Ilyen ex cathedra kijelentéseknek, hogy egyik típussal minek bajlódik, amikor a másik jobb, hát szerintem nem sok értelme van, ami még nem lenne baj, de teljesen félrevihetik egy jószándékú kezdő érdeklődő pályáját.
Vagy a másik: ott egy tábor, tessék megnézni a felhozatalt: az egyik lencsés, a másik tükrös, az egyik apo, amásik akro, az egyik newton, a másik SC, ezek kipróbált dizájnok, az egyiknek ez tetszik, a másiknak az jó.
A kérdező jöjjön el táborokba, vagy keressen fel helyi amatőröket, próbálgassa ki, melyik milyen.


Tökéletesen igazad van. Mintha számítana valamit is az, hogy egyik távcső néhány centivel nagyobb, más a típusa, másmilyen türköződésgátló bevonattal rendelkezik stb. Ráadásul ezek a számítások. :roll: Nem ettől lesz jobb vagy rosszabb egy távcső! Pl. hiába adnak nekem egy Stradivari hegedűt, attól még nem fogok tudni hegedülni. Nézzétek meg pl. Bognár Tamás rajzait! Egy 76mm-es newtonnal olyanokat rajzol, hogy hihetetlen. Nem csak az eszköz a lényeg. Aki az eszközt használja sokkal lényegesebb.
TMB 100/800 APO, Lunt 60Ha, SW 200/1000N, Heq-5
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”