Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.04.08. 22:56

A számítógép vezérelt távcső csak a hülyéknek való?

Hát inkább a haladóknak, akik esetleg távolból szeretnék irányítani egy jó ég alá telepített berendezésüket. Bárcsak lenne sok olyan helyre telepítve számítógéppel vezérelt távcső, ahova ritkán juhat el közülünk valaki, pl. Ausztráliába, vagy Délamerikába, esetleg Afrika déli csücskére. Én szívesen használnék ilyen számítógéppel távvezérelt távcsövet pl. a déli égbolt megfigyelésére, fotózására. Lett volna lehetőségem a decemberi Napsúroló üstököst is tanulmányozni! Azt sem bánnám ha e miatt hülyének nevezne a cikk szerzője! Gondolom, hogy ezzel nem vagyok egyedül! Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Libor
Hozzászólások: 149
Csatlakozott: 2011.07.31. 14:01

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Libor » 2012.04.09. 01:02

Az előző véleménycseréhez nem akarok hozzászólni, csak idemásolom az említett oldal részletét:
A leggyakrabban elkövetett hibák csillagászati távcső kiválasztásánál:
1. Választás a nagyítás alapján, azaz mindegy hogy mekkora, csak ne legyen kicsi
2. Na ez szép nagy, ezt vegyük!
3. Felmegyek a fórumra, ott tudják a tutit!
4. A számítógép vezérelt távcső csak a hülyéknek való
5. Nem kérdezel meg minket, ilyen távcsövet szeretnél


De vissza az eredeti témához. Jómagam egyértelműen a http://tavcso.hu/?o=termek&te=SWD150
mellett döntenék. Optikailag jó választás, a 150-es átmérővel évekre lenne mit észlelnem, vizuálisan a Dobson állvány a Newtonhoz szerintem jóval kényelmesebb mint az ekvatoriális, F/8-as távcsővel nagyszerűen lehet bolygózni vagy Holdat észlelni, gyengébb nyugodtságnál is jól működik és az olcsóbb oklik is jól szuperálnak. A szett oklik a 48x és 120x-os nagyítást adnak - egyszóval további befektetés nélkül jódarabig van mit észlelni. Illetve ha mégis valamit vennék hozzá, az idővel egy UHC szűrő lenne.
meunier
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.09.15. 13:21

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: meunier » 2012.04.09. 10:00

Ismét megnéztem az említett oldalt, valóban igazatok van, a távcsőválasztáskor elkövethető hibákra akarja felhívni a figyelmet.

1. Választás a nagyítás alapján, azaz mindegy hogy mekkora, csak ne legyen kicsi
Ebben a részben van igazsága a szerzőjének, de azért nem hiszem, hogy 60mm alatt ne lenne létjogosultsága egy távcsőnek. Pl. Zeiss 50/540-es kistávcsőre sok mindent lehet mondani, de azt nem, hogy alkalmatlan csillagászati megfigyelésekre.

2. Na ez szép nagy, ezt vegyük!
Itt is sok igazsága van a szerzőnek, de nem hiszem, hogy a 15cm fölötti távcsövek csak sötét vidéki ég alá valók.

3. Felmegyek a fórumra, ott tudják a tutit!
He-he. A fórumokon nem, de náluk megmondják a tutit. :roll: Főleg ez tetszett: "ugyanis abból indulnak ki, hogy valamennyire értesz a csillagászathoz, legalább a csillagképeket ismered.". Nem is tudtam, hogy a cikk szerzője tudja, hogy a fórumokon miből indulnak ki a segíteni szándékozók.

4. A számítógép vezérelt távcső csak a hülyéknek való
No comment. Utóbb olvasva nem azokat hülyézi le, akik goto-t használnak.

5. Nem kérdezel meg minket, ilyen távcsövet szeretnél
Én inkább maradnék a fórumoknál, ugyanis bármelyik távcsőforgalmazóhoz is fordul a távcsővásárló tanácsadás végett, biztosra veszem, hogy a saját termékeiket fogják ajánlani. Ez nyílvánvaló, mert eladni akarnak, mert ebből élnek. A fórumokon meg remélhetőleg nem beépített ügynökök vannak. :-)
TMB 100/800 APO, Lunt 60Ha, SW 200/1000N, Heq-5
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.04.09. 10:58

Sajnos ez a hirdetés annyira rosszul fogalmazott. primitív, hogy meggondolandó, hozzá forduljak-e vásárlási igényel. (Még szerencse, hogy nem akarok vásárolni.)
Ott kezdődik, hogy eleve nem szeretem, ha a bótos letegez! Nem őriztünk együtt óragépet.
Csak azért azt nem szeretném, ha ezzel a stilussal iskolát teremzene. BQ
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2012.04.09. 11:32

astrohist írta:Ott kezdődik, hogy eleve nem szeretem, ha a bótos letegez! Nem őriztünk együtt óragépet.
Csak azért azt nem szeretném, ha ezzel a stilussal iskolát teremzene. BQ


Lajos, a tegezéssel még igazából nem is lenne probléma... Mert azt is lehet "tisztelettudóan" használni.. Sajnos az oldal "kicsit" valóban túllő a célon.. A magyar piac nem akkora hogy a "feka" stílusnak külön csillagászati boltja legyen. :D Lehet Amerikában lehet ilyet csinálni... Szóval értem én hogy a celestronnál nyomatni szeretnék a fiatalos design-t, de azért nem biztos, hogy a "botrányos" marketing működik ebben a szegmensben.. Ennek ellenére még mindig jobb választásnak tűnnek mint az "áruházi" távcsövek!
teichnersz
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2010.08.13. 14:28

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: teichnersz » 2012.04.09. 12:08

Az oldal igazi állatorvosi beteg ló. Hiányzó tartalmak, helyesírási és fogalmazási hibák, jogszerűtlen kikötések az üzletszabályzatban, a készítő oldalára mutató banner, ami távcső hirdetésnek tűnik a kreatív alapján. Ebben a formában inkább elriaszt, mintsem vásárlásra ösztönöz. Az üzemeltető helyében a lehető leghamarabb, szakértő segítséggel kijavítanám a problémákat.

Nem őriztünk együtt óragépet.


Nagyon jó, megjegyzem. :)
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.04.09. 12:39

meunier írta:Azt hiszem ennél a cégnél soha az életben nem fogok vásárolni, mert a vevőiket hülyének nézik.


OFF: részemről MM ezért szóba sem jön. (Nem távcsövekre gondoltam.)
meunier
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.09.15. 13:21

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: meunier » 2012.04.09. 12:47

OFF: részemről MM ezért szóba sem jön. (Nem távcsövekre gondoltam.)


Egyetértek azzal a kiegészítéssel, hogy én az összes multit bojkottálom. :)

ON
TMB 100/800 APO, Lunt 60Ha, SW 200/1000N, Heq-5
Libor
Hozzászólások: 149
Csatlakozott: 2011.07.31. 14:01

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Libor » 2012.04.09. 13:02

astrohist írta:Nem őriztünk együtt óragépet.

Rég nevettem ilyen jót :D :D :D
Tvservice2
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2012.04.09. 13:25

Távcsővásárlás gyerekeknek

Hozzászólás Szerző: Tvservice2 » 2012.04.09. 13:45

Sziasztok

Most regisztráltam a honlapon, segítségetek szeretném kérni, hogy 9 éves fiamnak milyen távcsövet vásároljak. Érdeklődik a csillagászat iránt főleg a bolygók érdeklik. Nem akarok bóvlit sem + használhatatlan dolgot vásárolni, de a költség kb 20-25 e ft körül mozogna. Valami használható érdekelne egyenlőre teljesen amatőrök vagyunk. Segítségetek előre is köszönöm.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”