Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Bogáncs
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2011.11.04. 12:02

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Bogáncs » 2012.04.15. 12:38

Bartha Lajos.jpg


Tisztelt Lajos bácsi!

A képen látható távcsőről szeretnék érdeklődni : milyen gyártmány, mikor készült, hol használták stb.
Esetleg, ha írna egy pár sort a képen látható munkatársairól azt is külön megköszönöm.
Üdvözlettel Bogáncs.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.04.15. 15:38

A képen a háttérben egy szép, asztali állványos, sárgaréz távcső van, a párizsi Bardou cég gyártmánya, az 1800-as évek második felében (talán 1880 tájban). Lencse-átmérője 10 cm, fókusza kb. 120-130 cm) hozzá akkor már csak egy terresztrikus (képfordító) okulár tartozott, kb. 30-szoros nagyítással. (Szerencsére az okulár kihuzatba beilleszkedett a Merz-cég néhány okulárja, így kipróbálhattuk 100-szoros nagyításig. Ez volt az egyik legjobb leképezésű kis refraktor, amelyet valaha kipróbálhattam, gyönyörű kontraszttal, és csak a legszélén volt egy kis képtorzítás.
A távcső 1950 körül került a TIT budapesti Uránia Bemutató Csillagvizsgáló-jába. Az egyházi iskolák államositása során kerülhetett valami központi raktárba, vagy egyenesen a TIT-hez, hogy ezeket kulturházaknak, ismeretterjesztő intézményeknek szétosszák. Persze sok eszköz már az államosítás után kézen-közön eltűnt, másokat kiselejteztek, de egy részük elkerült a kulturjázakhoz. (Az 1870-es évektől az I. világháborúig a magyarországi középiskolák sok, akkor modern szertári felszerelést, pl. légszivattyúkat, ejtőgépeket, elektromos szemléltető eszközöket szereztek be. Néhány régi gimnáziumban, pl. az esztergomi Szt. István gimnáziumban, vagy a budapesti Piaristáknál máig megmaradt több ilyen muzeális, de használható eszköz, a budapest Piarista gimnázium - amely szerencsére nem került az államosítottak sorába - két ilyen, kb. 7,5 cm-es távcső is megvolt az 1980-as években is.)
Sajnos ez a prima Bardou-refraktor 1952-ben Esztergomba került az ottani csillagász-szakkör nagy örömére. De egy év múlva elvették tőlük, büntetésül, mert "Esztergom klerikális város"-nak lett kikiáltva. Ekkor egy ember, hivatalos megbízó levéllel, elvitte, de soha sem érkezett meg az akkori TIT-hez. Hova lett? Nem tudjuk, nyoma veszett. Ezt a históriát leírtam a Meteor egy régebbi számban (de a CSIMABI-ban megkereshető), de a cikk nyomán sem jelentkezett senki, hogy "nálunk van".
Még egy ilyen eltűnt távcsőről tuok: az eredetileg a kalocsai Haynald Obszervatórium felszereléséhez tartozó, 10 cm-es nyílású, 1 méter fókuszú un. üstökös kereső távcsőről. Ezt is átadták valamelyik vidéki kulturháznak, és azóta sincs róla hír! - Röviden ennyit tudok: Lajos
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.04.15. 16:48

Re: kép
A Márton által feltett képen, 1952 tavaszán a Gellért-hegyi Uránia "padlástéri klubszobájában" imitáljuk a Csillagászati Muzeum (kiállítás) képanyagának készítését: balra Sinka József (becenevén Spulni), fiatalon elhunyt fizikus-csillagász (a TIT-ban, majd a Természettudományi Közlöny-nél , a TIT Ürkutatási szakoszt. egyik első titkára, végül fizikai laborban dolgozott), középen a háttérben Nagy Ferenc (ő sem él már) gondnok, a sokoldalú Nagy Bácsi (vagy Bosi), aki a hivatalos munkája mellett még vasárnaponként film vetítésre is vállalkozott (a Gellért-hegyen nem volt mozi), ellátta az Uránia munkatársait süteményekkel, sőt ha éjszakánkánt fent maradtunk, más harapnivalóval, és Kulin Györgynek egyik legszorgosabb segítője volt, jobb oldalt jómagam (becenéven Pók), akkor éppen érettségi előtt. Lajos.
U.i. A "Múzeum" három teremben, 1952-54 közt állt fenn, és gyakorlatilag a különböző régi hazai csillagvizsgálókból egybe hordott eszközöket mutatta be. Ma a műszerek egy része az Orsz. Műszaki és Közlekedési Múzeumban, más része Egerben a Csillagásztoronyban van, átfogó csillagászati muzeum azóta sincsen Magyarországon. BQ[list=][/list]
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára astrohist 2012.05.07. 13:14-kor.
Dora008
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2012.03.18. 10:42

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Dora008 » 2012.04.22. 17:30

Sziasztok!

Egy 150/1200-as Dobson tulajdonosa lettem, mely jelenleg Budapesten a Polarisban tartózkodik, én pedig Múcsonyban. Olyan kérdésem lenne, hogy valaki nem jár-e fent Pesten Miskolc környékéről, hogy eltudná nekem hozni? Már nagyon várom szegénykét. :( Válaszaitokat előre is köszönöm.
meunier
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.09.15. 13:21

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: meunier » 2012.04.22. 19:48

Szia!

Én hetente egyszer megyek Miskolcra, csupán a távcsövet kellene valahogy eljuttatni hozzám a XIII. kerületbe a Polarisból.
A miskolci átvétel sem lenne annyira egyszerű, de egy kis szervezéssel megoldható a dolog (12 tonnás teherautóval megyek a Fonoda utcáig. Tehát oda biztosan el tudom vinni.
TMB 100/800 APO, Lunt 60Ha, SW 200/1000N, Heq-5
ferenc balga
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2011.12.22. 09:31

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: ferenc balga » 2012.05.06. 10:21

Autotrack GoTo félkarú mechanika ebben kerem a segitseget, A csillagok alapján történő beállítás igen bonyolult. Sehogy sem akar sikerulni pedig a hasznalati utasitas szerint csinalok mindent:((( nem ertem miert nem jo a beallitas...erre ugy jovok ra, hogy peldaul amikor fent van a venusz, hold stb...raallitom, hogz autamatikusan keresse meg es rossz iranyba mutat....szoval nem tudom helyesen beallitani a a betanitast...
Bogáncs
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2011.11.04. 12:02

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Bogáncs » 2012.05.07. 12:25

Szeretném megkérdezni, hogy per pillanat Ráns Belgor rajta van az interetten!
Miért van törölve? Ahogy mpt írta, az egyik legjobb hozzászólásokat írta!
Csupán azért regisztráltam, hogy mpt csodálatos képeit megmézhessem!
Lehet, hogy ez az utuló gozzászólásom, aiért lehülyéztek, mint Felidéki
senkiházit :!: Rákóczi itt született a szomszébságomban Borsiban,
Kazincy Ferenc, a nyelvújító, Széphalmon született, ami tőlem 12 km re van.
Nagyon fontos mindenkibe belerugni?
Tisztelettel egy számitástechnikai és informatikai végzettségű am. csillagász.
Üdv: Bogáncs.
csoknyai attila
Hozzászólások: 225
Csatlakozott: 2011.12.06. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: csoknyai attila » 2012.05.07. 14:52

Én sem tudom, de nagyon sajnálom én is!
Sokat szeretnék tudni és gyorsan, na ezért kérdezek hülyeségeket!
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.05.07. 15:52

Úgy látom, megint elszabadultak az indulatok :cry:
Ne törődj a kellemetlenkedőkkel, előbb-utóbb kikopnak innen..
"lehülyéztek, mint Felidéki senkiházit :!:"
ez szégyen :evil: . Várd meg, amíg lecsillapodnak a kedélyek. NORMÁLISAN nyugodt párbeszéd, kérdés-felelek folyik itt.
Ha meg nem, akkor mindenkit lehülyéz valami nagyokos. De ezek aztán megunják, és kikopnak innen.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.05.07. 17:26

"Bogáncs írja: Széphalmon született, ami tőlem 12 km re van."

Akkor, ha már ilyen nevezetes helyen vagy, a távcső okulárjával célozd meg annak a településnek a templom tornyát és mutasd meg nekünk a képét, kíváncsi lennék rá, mivel ha távcsöved is van és esetleg belátható helyen van ... :) Ha neked nincs semmi lelkiismeret furdalásod, akkor pedig ne foglalkozz vele ki, mit mond, csak tedd a jót, mint ahogy mi is általában a nagy többség, hidd el, nem egy két beszólás a legfontosabb.

Üdv: egy másik számtech érdeklődésű és talán amatőr csillagász.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”