Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2012.07.31. 14:25

Habár ezek asztro fotók, de a 200-as távcsövedben egy jó vidéki égen ilyesmiket láthatsz.

http://website.lineone.net/~daworldofdoj/pages/gallery4.html
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.07.31. 15:30

zacci írta:
astrohist írta:Kedves zacci!
Egy féltucat nagyobb extragalaxison kivül nem is nagyon fogsz pöttyöknél többet látni. De még a nagyobbak közül is legfeljebb kerek, elllipszis vagy hosszúkás alakú fényfoltokat látsz. Még az Androméda-köd is megúnható, ha ötvenedszer nézed.
A diffúz ködök kicsit változatosabbak - talán.
Ezért nem jó előre elhatérozni, hogy "én mélyeget akarok nézni". A távcső méretétől függően elébb-utóbb kimerül a kollekció.
Egy amatőrnek, főleg ha kezdő, mindent meg kell próbálnia! Most pár évig a Nap eléggé változatos lesz, néha még néhány óra alatt is megváltozik egy-egy folt szerkezete. A Hold, főleg a fény-árnyék határon mindig új látvány. A bolygókat szokni kell: első látásra nem sok minden túnik fel rajtuk, azután amikor ötödször-tizedszer nézed, egyre több részletet látsz. Ráadásul a Mars, Jupiter, Szaturnusz többé-kevésbé szines. Egyszóval legjobb a széles körü érdeklődés. Aki nem próbálta, az nem is tudja előre, mi mindent rejt egy egyszerű nézegetés, pl. a Holdon. - BQ.


Szia,

Tisztában vagyok azzal, hogy nem fogok fotó minőségű színes képeket látni az okliban, ezért a rajzolt képeket szoktam előnyben részesíteni. Gondolom azért rajzolnak ilyen szép dolgokat, mert ezt látják és nem a képzelet műve az egész. Ahhoz nincs szűkség távcsőre, csak egy marék fantáziára.
Mondjuk személy szerint kicsit átvágás szagú a csillagászat ezen része. Írnak csodálatos ködökről meg mindenféle "földi" jóról, aztán lehet kiderül, hogy a fele sem igaz. Remélem nem erről van szó!
És persze minden érdekel ami a csillagászattal kapcsolatos, szoktam holdat meg szaturnuszt kukkolni, de azért vettem ekkorka távcsövet, hogy ennél többet is lássak, mivel sokan, még a szakmában elismert emberkék is néha ódákat írnak 1-1 jelenségről. Komolyan remélem nem csak azért írnak ilyesmiket, hogy ezzel is érdekesebbé tegyék azt amivel foglalkoznak.


Ha valaki azért horgászik, hogy otthon tele legyen a fagyasztó, akkor az húshorgász, nem pihenni, kikapcsolódni megy a vízpartra. Ez a teljesítménycentrikus észlelési szemlélet nem egyeztethető össze (magamról beszélek) ezzel a hobbival. Ötvenszer-százszor is élmény nézni az Andromédát, és az is élmény, ha órákig hiába keresem a Lófej-ködöt. Igaz, sosem nézem a Napot, mert megadatott az a lehetőség, hogy igazi éjszakai égboltot is láthatok bármikor. Egy-egy ilyen rendkívüli éjszakán igazi élmény az észlelés, a 15 centis távcsővel is bőven van program. Az ember feltöltődik, elfelejti a hétköznapok bosszúságát. Nekem erről szól ez az egész.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.07.31. 15:42

Kedves Zacci!

Arra már bizonyára rájöttél, hogy a csillagászat is olyan dolog, mint a legtöbb földi jó: nem lehet csak úgy behabzsolni, meg nem is érdemes. Egy 10ezer forintos borból sem fröccsöt készítünk, hanem egy illő alkalommal és társaságban elkortyolgatjuk.
Az égbolt szépségei sem vetik oda magukat a lábunk elé, időt kell adnunk magunknak ahhoz, hogy megtanuljuk először észrevenni őket, aztán gyönyörködni bennük.
A csillagászati megfigyelés legfontosabb paramétere az észlelő látási képessége. Ez pedig csak gyakorlás útján fejleszthető. Egy gyakorlott észlelő többet lát egy 70 mm-es refraktorral, mint egy pár hónapos kezdő egy 200 mm-es Newtonnal. Nem lehet lépcsőket kihagyni, az észlelési órák számának gyarapodását sem mélyég-szűrővel, sem monitor-nézegetéssel nem lehet növelni :D
szolcs
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:21

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: szolcs » 2012.07.31. 21:24

A 200-as bojler már kicsit erős szerintem belépőnek, de sebaj. Szalad az idő. Egy 2,5 centisre leblendézett MOM selejt objektívvel kezdtem (3666-os, ha valakinek ez még mond valamit - Lajos bácsi nyilván emlékszik még ezekre a dolgokra, és még néhányan közülünk) és egy 1014-es fa cérnaspulniba applikált okulárral. Szóval egy konvex-konkáv és bikonvex egyszerű lencséből állt a műszer. Meghatározó élmény volt a Hold, a Napfoltok kivetítéssel, egy Merkur átvonulás, a Benetti üstökös egy késő tavaszi hajnalon, a Jupiter holdjai, a Szaturnusz furcsa formája, a nagyon szép kettősök, amiket már jól bontott ez a kukker (mű Bootis, nű Draconis, néha a Mizart is bontotta, epsz Lyrae - csak kettőre nyilván, Albireo, ...) Az Orion ködben, az Andromédában, az M13-ban kifejezetten csalódtam. Láttam őket, de hát szóval... No persze a 200-as nagyságrendekkel brutálisabb. Jelenleg ilyet használok én is.

Alapvető dolog az ég viszonylag jó ismerete. Tehát térkép nélkül teljesen derült ég mellett esti szürkületben az először feltűnő 8-10 csillagot, bolygót a helyére tudd tenni. Félig felhős ég mellett a nagyobb lyukakon mutatkozó fényesebb csillagok (1-2-2,5 magnis csillagok) melyik csillagkép(ek)hez tartoznak. Az így szerzett praxis sokat segít a nagy csővel való észlelésnél, a pontosan (álló tárgyon, a lehető legnagyobb nagyítással masszívan) párhuzamosított keresővel való égi "matatásban". (Megj.: Mikor a bojler keresőjébe néztem, seggre estem, a MOM-os cucc, "legszebb éveim" főműszere múzeumi tárggyá silányult mellette.)

A másik, amit nehezen szoktak elsajátítani - a kereső fordítása, vagyis hát, hogy jobbra húzom balra megy, lefele fordítom, felfele megy. Na meg még hozzá a térkép.

Jelenleg úgy dolgozom, hogy a Triatlaszból (ez egy nagyon jó pdf-es térkép - a landscape-es verziót ki is nyomtattam vastag papiros A3-ra és "bivalybőrbe" beköttettem - kezelhetőbb, mint az eredeti Atlas Coeli) kikeresem azt a lapot, amin szerepel a felkeresendő objektum. Az adott részt a számítógépen az Acrobattal baromira felnagyítom - bírja a zoomot, vektoros grafika - de úgy, hogy szerepeljen rajta a még emberi körülmények között általam bizton azonosítható csillag. Ezért nagyon fontos a csillagképek, közepesen fényes csillagok helyének ismerete. Minél több csillagot ismersz fel, annál részletesebb térképet kaphatsz a képernyőn, annál jobban rázoomolhatsz a célra. Ekkor lenyomom a print screent, az IrfanView betöltése után Paste, bejön a térképrészlet, amit utána simán papírra kinyomtatok. Feje tetejére állítva pompás kereső térképet kaptam papiroson.

Így kerestem meg a Rosetta ködöt, amit persze nem láttam a lakótelepi erkélyről a bojlerral sem, csak a helyét, amit lefotóztam, hogy a "Rosetta köd helye". Utána a profi fényképekkel való összevetésben kiderült, hogy tényleg ott kéne lenni. Minden csillag úgy volt ott, ahogy kell. Csak Rosetta nem látszott. Most mondjam azt, hogy csalódtam? Egy frászt! Maga a keresés is sikerélmény. Fő a pozitív hozzáállás!

Ha pedig megtaláltad, amit kerestél, kezdődhet a megfigyelés, vagy fotózás, vagy rajzolás, vagy becslés, mérés. Mikor mi. Akár mélyég, akár Nap-Hold-szabadszemes bolygók (ezeket könnyebb megtalálni), Uránusz, Neptunusz, kisbolygó, akár üstökös, akár stb.... Nézegetni hosszasan, lassan, szépen (ahogy a csillag megy az égen - brrrr, de ezt nem tudtam kihagyni). Rekta hajtással sokkal könnyebb, nem kell tekergetni semmit sem. Csak a látványra koncentrálhatsz, a rajzra, a fotóapparátra - mekkore exp.időt bír el, mikortól túl zajos, milyennek látod az objektumot, Te, akkor, azon körülmények között. Okulár cserékkel. Melyik nagyítás a legfrankóbb? Nagy dolog azt mondani, a kérdésre, hogy mi leszel, ha nagy leszel?

- Mélyeges!!!

Ki tudja? Voltam égimechanikás, kisbolygós, meteoros, csak változós nem. Fényesség becsléseim csapnivalóak. De mindenik területe nagyon sok szépségét rejti a csillagászatnak. Legyen az elmélet, megfigyelés, kiértékelés, számolgatás.

Tűzoltó, vagy katona? Majd Te magad meglátod, hol érnek az első sikerélmények! Melyik horgon vannak a legcsábítóbb csalik, melyik ízlik legjobban. Azután majd jön a többi. Kellő affinitással mindegyikre ráharapsz, és utána Te magad döntesz. Amatőr lévén nincs döntési kényszer. Hidd el, én pusztán a szépséget keresem a csillagászatban, matematikában, és ott van, jelen van. Észrevenni, befogadni ezt a szépséget brutálisan jó érzés.

Hosszú lettem. Sok sikert kívánok!

Üdv: Szolcs
KovacsGy
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2012.07.12. 09:59

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: KovacsGy » 2012.08.09. 14:48

Kezdőként teljesen ledöbbentem hogy mennyire különbözik a látvány már egy 10x50es binóban is a szabadszemmel láthatótól. Szabadszemmel már egészen képbe jöttem az aktuális csillagképekkel, volt is egy 3-4 oldalas atlaszkám, meg egy régi könyvem ami alapján a csilagképeket jól be tudtam azonosítani. Még szabadszemmel megkerestem az M31, M13 helyét aztán a távcsővel is. Az M31 egyből meg lett, az M13al már küzdöttem. Aztán két éjszaka alatt sikerrel azonosítottam az M39et is, elsőre nem voltam biztos benne. Egyértelmű hogy egy nagy felbontású térképet kell használni, a Google SkyMap sem elég.
Az itt javasolt Triatlas viszont nagyon jó a már említett felnagyítós módszerrel. Ellenben nem kell printscreen-t csinálni hanem a megfelelő térképrészlet és kinagyítsa után az Acrobat reader-ben jobb klikk->print->a Print Range-ben a Current view-t kell választani és lám:)
El tudom képzelni hogy egy nagy nagyítású távcsővel örökké kószálhatnék anélkül hogy tudnám hogymit is nézek...
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.08.10. 12:08

>>Kezdőként teljesen ledöbbentem hogy mennyire különbözik a látvány már egy 10x50es binóban is a szabadszemmel láthatótól.<<
Hát igen. Ez a különbség a 6-7 mm-es pupillád és az 50 mm-es lencse között :)
csodaelme
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2012.08.09. 09:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: csodaelme » 2012.08.14. 15:25

sziasztok!
én annyira kezdő vagyok, hogy még távcsövem sincs, viszont tervezem, hogy veszek egyet, és ezért kérdezném, hogy
milyen típust vegyek (reflektro, vagy refraktor)?
milyen nagyítással, átmérő, hossz?
amit fontos tudni, hogy rengeteget fogom autóztatni, mert budapesten lakom a xi. kerületben egy lakótelepen, és hát, rendkívül világos.
mindent szeretnék látni, galaxisok, naprendszer bolygóit, szóval maximalista vagyok.
nincs sok pénzem, max 60eFt.
köszi a segítséget.
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.08.14. 15:33

"mindent szeretnék látni, galaxisok, naprendszer bolygóit, szóval maximalista vagyok.
nincs sok pénzem, max 60eFt."

Érdekes párosítás :)

Mondjuk ilyet:
http://makszutov.hu/termek/sw_130ns_eq2
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.08.14. 15:49

csodaelme írta:sziasztok!
én annyira kezdő vagyok, hogy még távcsövem sincs, ...


Hogy aztán nehogy csalódás legyen, vásárlás előtt feltétlenül nézz bele - lehetőleg éjszaka!!! - pár csillagászati távcsőbe. Ha megírod, kb. merre laksz, segítünk a közeledben olyan kollégát találni, akinek van távcsöve.
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.08.14. 16:00

Vizi Péter írta:Hogy aztán nehogy csalódás legyen, vásárlás előtt feltétlenül nézz bele - lehetőleg éjszaka!!! - pár csillagászati távcsőbe. Ha megírod, kb. merre laksz, segítünk a közeledben olyan kollégát találni, akinek van távcsöve.


"budapesten lakom a xi. kerületben egy lakótelepen"

Én is, de itt legfeljebb bolygózni és Holdazni lehet.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”