Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
SirAlo
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2012.10.30. 20:24

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SirAlo » 2012.11.05. 09:30

Hello ujbol, lehet kicsit sokat kerdezek de meg egy Binokulart is tervezek Dobson utan majd venni csak nem tudom meg pontosan meiket vegyem, itt kevesebbet neztem ki, az elso kerdesem az hogy egy Albatros binokularnal mit jelent ha elotte BTC-t is ir, van egy roman oldal ahol nagyon olcson lehet venni 20x60-as Albatrost de nem irja mogotte a BTC-t (BK7 prizma) aztan van egy 10x60as ennel irja a BTC-t es ez Bak7 viszont a tavcso.hu-n van 10x60as es 20x60as is es mindnel irja a BTC-t de ott nem talalom a prizma anyagat szoval ezek megzavartak kicsit, szoval igy biztos jobb minosegu lenne a 10x60as de felek hogy csillagaszathoz keves az a 10x nagyitas vagy nem ? dragabban mar van 20x70es is csak ehez tobbet kellene gyujteni:) ennel a prizma is rendbe van
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2012.11.05. 10:48

SirAlo írta:Hello ujbol, lehet kicsit sokat kerdezek de meg egy Binokulart is tervezek Dobson utan majd venni csak nem tudom meg pontosan meiket vegyem, itt kevesebbet neztem ki, az elso kerdesem az hogy egy Albatros binokularnal mit jelent ha elotte BTC-t is ir, van egy roman oldal ahol nagyon olcson lehet venni 20x60-as Albatrost de nem irja mogotte a BTC-t (BK7 prizma) aztan van egy 10x60as ennel irja a BTC-t es ez Bak7 viszont a tavcso.hu-n van 10x60as es 20x60as is es mindnel irja a BTC-t de ott nem talalom a prizma anyagat szoval ezek megzavartak kicsit, szoval igy biztos jobb minosegu lenne a 10x60as de felek hogy csillagaszathoz keves az a 10x nagyitas vagy nem ? dragabban mar van 20x70es is csak ehez tobbet kellene gyujteni:) ennel a prizma is rendbe van


Szia!
Jó ötlet a binókulár,mondhatni alap műszer kell hogy legyen a nagyobb műszer mellé.
Azt mindenképpen vedd figyelembe,hogy a 20x-os nagyítású műszerhez állvány is kell!! Egy fotóállvány megfelel,ugyanis ekkora nagyítású műszert már kézben nem tudsz megtartani remegés nélkül ,így nem is tudod kihasználni a tudását. A 20x-ossal kisebb látómezőt kapsz.A 10x-es nagyítás nem kevés!
A régi orosz Tento binokulárokat érdemes keresni,ha vigyáztak rá,jó műszerhez juthatsz egy ilyennel..
Ezeket a Albatrosz binokulárokat nem ismerem.Megint csak egy tapasztalt megfigyelő segítségét kellene
kérned mielőtt vásárolsz.Van ilyen a környezetedben?
Üdv:Laci
SirAlo
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2012.10.30. 20:24

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SirAlo » 2012.11.05. 11:03

a tavcso.hu-n nagyon jokat irtak ezekrol az binokularokrol csak azt nem ertem hogy az a BTC mit jelenthet az elejen, de lehet akkor a 10x60as eleg lessz mivel annak az ara is jo es BK4-es a prizmaja:

" Igen tiszta kontrasztos kép, széles látótér ingerküszöb alatti széltorzítással. Egyszerű, a praktikus használatot szolgálja, minden extra és cicoma nélkül"
" A 60mm-es átmérőben és a nagyításban rejlő lehetőségek remekül kihozhatók, mivel színi hiba és a kontraszt a kategóriájában nagyon jó" " A nagy nagyítás, a korrekt képminőség és nagy fénygyűjtő képesség igazán gyönyörűen megmutatja a Tejút gazdagságát akár elővárosi fényszennyezettség mellett is. A Hortobágyon már érdemes lesz leülni, mert elképesztő a látvány és sokáig maradunk, mivel a tömege sem akkora fizikai megpróbáltatás. Állványon még több csillag és részlet tűnik elő a nyílthalmazokban, valamint könnyen előtűnnek a nagyobb távcsővel megnézendő ködök és gömbhalmazok. Az Orion élvezetes látványa, vagy az Androméda galaxis megpillantása már alapértelmezett ennél a méretnél."

vagy a prizma nem szamit olyan sokat?
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2012.11.05. 21:59

SirAlo írta:a tavcso.hu-n nagyon jokat irtak ezekrol az binokularokrol csak azt nem ertem hogy az a BTC mit jelenthet az elejen, de lehet akkor a 10x60as eleg lessz mivel annak az ara is jo es BK4-es a prizmaja:

" Igen tiszta kontrasztos kép, széles látótér ingerküszöb alatti széltorzítással. Egyszerű, a praktikus használatot szolgálja, minden extra és cicoma nélkül"
" A 60mm-es átmérőben és a nagyításban rejlő lehetőségek remekül kihozhatók, mivel színi hiba és a kontraszt a kategóriájában nagyon jó" " A nagy nagyítás, a korrekt képminőség és nagy fénygyűjtő képesség igazán gyönyörűen megmutatja a Tejút gazdagságát akár elővárosi fényszennyezettség mellett is. A Hortobágyon már érdemes lesz leülni, mert elképesztő a látvány és sokáig maradunk, mivel a tömege sem akkora fizikai megpróbáltatás. Állványon még több csillag és részlet tűnik elő a nyílthalmazokban, valamint könnyen előtűnnek a nagyobb távcsővel megnézendő ködök és gömbhalmazok. Az Orion élvezetes látványa, vagy az Androméda galaxis megpillantása már alapértelmezett ennél a méretnél."

vagy a prizma nem szamit olyan sokat?



Szia!

Remélem érted és bírod a "viccet"!
Mit jelent a BTC ??? Az a Budapesti Távcső Centrum rövidítése szerény véleményem szerint...............
De éppenséggel lehetne egy betegség is,bár az inkább a TBC :lol: :lol:
Bár ez 100 évvel ez előtt még nem lett volna ilyen vicces.
sovanyvigasz
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2012.11.05. 23:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: sovanyvigasz » 2012.11.06. 01:06

Hello, üdv mindenkinek!
Azzal kezdem a mondanivalómat, hogy életemben nem volt még távcső a kezemben. Szeretnék egyet, de nem értek hozzá. Utamba akadt egy használt Omegon N 114/900. Arra lennék kíváncsi jó-e egy teljesen kezdőnek, mire tudnám használni (bolygók, mély ég, szomszédasszony). A válaszokat előre is köszönöm.
demo9
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2011.11.23. 08:23

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: demo9 » 2012.11.06. 08:33

SirAlo írta:a tavcso.hu-n nagyon jokat irtak ezekrol az binokularokrol csak azt nem ertem hogy az a BTC mit jelenthet az elejen, de lehet akkor a 10x60as eleg lessz mivel annak az ara is jo es BK4-es a prizmaja:

" Igen tiszta kontrasztos kép, széles látótér ingerküszöb alatti széltorzítással. Egyszerű, a praktikus használatot szolgálja, minden extra és cicoma nélkül"
" A 60mm-es átmérőben és a nagyításban rejlő lehetőségek remekül kihozhatók, mivel színi hiba és a kontraszt a kategóriájában nagyon jó" " A nagy nagyítás, a korrekt képminőség és nagy fénygyűjtő képesség igazán gyönyörűen megmutatja a Tejút gazdagságát akár elővárosi fényszennyezettség mellett is. A Hortobágyon már érdemes lesz leülni, mert elképesztő a látvány és sokáig maradunk, mivel a tömege sem akkora fizikai megpróbáltatás. Állványon még több csillag és részlet tűnik elő a nyílthalmazokban, valamint könnyen előtűnnek a nagyobb távcsővel megnézendő ködök és gömbhalmazok. Az Orion élvezetes látványa, vagy az Androméda galaxis megpillantása már alapértelmezett ennél a méretnél."

vagy a prizma nem szamit olyan sokat?


nekem ilyen 10x60-som van és teljesen meg vagyok vele elégedve vele. persze a színezése elég erős - de ez annyira nem is lényeges max nappal, viszont meglepően jó a mélységélessége a képnek. a nagy lencse több mint elég fényt gyűjt és ezáltal rengeteg a látómezőben a csillag, csak tudj eligazodni :)
nem egy könnyű darab, de azért nem kell belerokkanni, de már ez is az a kategória, hogy jólesik pár perc után inkább letámasztani. az árához képest sztem jó vétel, nem bántam meg, ajánlom neked is.
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2012.11.06. 09:26

sovanyvigasz írta:Hello, üdv mindenkinek!
Azzal kezdem a mondanivalómat, hogy életemben nem volt még távcső a kezemben. Szeretnék egyet, de nem értek hozzá. Utamba akadt egy használt Omegon N 114/900. Arra lennék kíváncsi jó-e egy teljesen kezdőnek, mire tudnám használni (bolygók, mély ég, szomszédasszony). A válaszokat előre is köszönöm.



Szia Zoli!

Konkrétan az Omegon márkát nem ismerem,így nem merném rávágni hogy vedd meg.
Egy ilyen 114/900-as műszer kiváló lehet első műszernek,nekem is ilyen méretű volt az egyik első
távcsövem,ami még ma is meg van és bemutatókon használom.
A kérdés,hogy mennyit kérnek érte,milyen okulárokat adnak hozzá,amivel a nagyításokat tudod változtatni.
Ha rendben van a műszer ,akkor 1-2 jobb okulár megvétele biztosan kell majd,mert rendszerint az gyenge
pontja ,de ezt később is tudsz venni hozzá. Kell még egy jó könyv és térkép,hogy tudj tájékozódni,mit
hol találsz meg,hogy keress.
Gyűjt annyi fényt,hogy már közepes égen is sok mély-ég objektumot megmutat.
Milyen helyről tudsz észlelni,mennyire fényszennyezett ahol használnád??
Én bolygókon az enyémmel 150X nagyítással jó minőségű okulárokkal használtam,nem volt rá panasz.
A szomszédasszony pedig gusztus dolga....................
Ha kérdésed van még ,tedd fel.
Üdv.Laci
sovanyvigasz
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2012.11.05. 23:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: sovanyvigasz » 2012.11.06. 15:23

uxamatőr írta:
sovanyvigasz írta:Hello, üdv mindenkinek!
Azzal kezdem a mondanivalómat, hogy életemben nem volt még távcső a kezemben. Szeretnék egyet, de nem értek hozzá. Utamba akadt egy használt Omegon N 114/900. Arra lennék kíváncsi jó-e egy teljesen kezdőnek, mire tudnám használni (bolygók, mély ég, szomszédasszony). A válaszokat előre is köszönöm.



Szia Zoli!

Konkrétan az Omegon márkát nem ismerem,így nem merném rávágni hogy vedd meg.
Egy ilyen 114/900-as műszer kiváló lehet első műszernek,nekem is ilyen méretű volt az egyik első
távcsövem,ami még ma is meg van és bemutatókon használom.
A kérdés,hogy mennyit kérnek érte,milyen okulárokat adnak hozzá,amivel a nagyításokat tudod változtatni.
Ha rendben van a műszer ,akkor 1-2 jobb okulár megvétele biztosan kell majd,mert rendszerint az gyenge
pontja ,de ezt később is tudsz venni hozzá. Kell még egy jó könyv és térkép,hogy tudj tájékozódni,mit
hol találsz meg,hogy keress.
Gyűjt annyi fényt,hogy már közepes égen is sok mély-ég objektumot megmutat.
Milyen helyről tudsz észlelni,mennyire fényszennyezett ahol használnád??
Én bolygókon az enyémmel 150X nagyítással jó minőségű okulárokkal használtam,nem volt rá panasz.
A szomszédasszony pedig gusztus dolga....................
Ha kérdésed van még ,tedd fel.
Üdv.Laci



Köszönöm a gyors választ!
Adnak a 114/900 mellé: alumínium állvány, 25mm okulár36X nagyítás, 10mm okulár90X nagyítás, 6x30 kereső, 2x Barlow lencse, angol-német kézikönyv. Azt, hogy mik ezek és mi mire jó nem tudom teljesen.
35ezret kérnek érte, de lehet, hogy tudok belőle alkudni. Megéri? Borsodi vagyok, a világ végétől 5Km-re
földúton. A fényszennyezéssel nem lesz gond remélem, errefelé igen nagy a sötétség (minden szempontból :lol: ).
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.11.06. 15:39

sovanyvigasz írta:Köszönöm a gyors választ!
Adnak a 114/900 mellé: alumínium állvány, 25mm okulár36X nagyítás, 10mm okulár90X nagyítás, 6x30 kereső, 2x Barlow lencse, angol-német kézikönyv. Azt, hogy mik ezek és mi mire jó nem tudom teljesen.
35ezret kérnek érte, de lehet, hogy tudok belőle alkudni. Megéri? Borsodi vagyok, a világ végétől 5Km-re
földúton. A fényszennyezéssel nem lesz gond remélem, errefelé igen nagy a sötétség (minden szempontból :lol: ).

Okulár, barlow, keresőtávcső. Itt le van irva mire jó: http://www.makszutov.hu/oldal/kezdoknek.php
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Tomasz
Hozzászólások: 123
Csatlakozott: 2011.01.19. 13:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Tomasz » 2012.11.06. 16:21

Szia!
Ha még nem néztél távcsőbe, akkor nincs összehasonlítási alapod.
Valamit biztosan fogsz vele látni. Szerintem meg leszel vele elégedve.
Ha nem tudod kipróbálni, és nem számít a garancia, akkor vedd azt. Ha nagyon nem tetszik, akkor majd továbbadod.
De nem tűnik olyan jó üzletnek, hiszen újonnan 39-ért megkapod garanciával. Persze lehet, hogy ennyin múlik...
http://www.makszutov.hu/termek/sw_114n
Mit láthatsz vele?
- Krátereket a Holdon.
- A Jupiter felhősávjait (borsószem nagyságban).
- Ha majd újra fent lesz a Szaturnusz, akkor a gyűrűjét.
- Szebbnél-szebb csillaghalmazokat.
- A legfényesebb gömbhalmazokat csillagokra bonthatod vele.
- A szomszéd asszonyt is, de fejjel lefelé. :)
Egy csillagtérkép is jól jön majd. Ezt javaslom: http://www.makszutov.hu/termek/kisatlasz
A lakóhelyedért sokan irigylünk...
Ha kipróbáltad, szívesen olvasnánk az első tapasztalataidat.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”