Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.02.18. 22:56

Mostanság az oktatás terén milyen állapotok uralkodnak az iskolákban, a diákok jobban megtanulnak pörköltet főzni, mint az égbolton eligazodni ? Nem is tudom, annak idején mikor én kis lurkó voltam túl sok időt akkor sem foglalkoztak az éggel földrajz órán, vagy csak akkor lehettem beteg pont ki tudja.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.02.18. 23:54

Hát tobe nagyon az elevenébe vágott egy fájdalmas dolognak!
A 19. sz. végén (az un. Eötvös József-féle tanügyi reform idején) a földrajzban eléggé szép teret szenteltek a csillagászatnak, a földrajzi helymeghatározással egybekötve. Kezemben van egy tankönyv, ami csak csillagászati földrajzot tartalmaz a III. gimnazisték, ill. 7. polgári leány-iskolák (!!!) számára. Azután az 1920-as évektől elkezdett vékonyodni a csillagászat, viszont a fizikába (gimnázium, érettségizők) átkerült egy ici-pici asztrofizika.
Az 1950-es években már csak a Naprendszerről tanultunk (Kepler-törvények), és nem kötelezően a tanár valamennyi csillagászatot magyarázhatott. Én pl. a fizika tanárom felkérésére a gimnáziumban egy órát mesélhettem csillagászatról. Csillagképekről akkor már szó sem volt.
Az 1960-as éávekben dr. Marx György és Kulin György kemény csatát vivott az oktatásügynél, hogy egy kicsivel több csillagászat legyen, hiszen a műholdak korában mindenki olvasott-hallott csillagászatio dolgokról. De nem sok eredménnyel jártak. Állítólag annyi a más tanulnivaló, hogy ilyen mellékes dolgokra nem nagyon maradt idő. Hát így állunk.
Viszont egy ELTÉ-n a "Csillagképek" kurzusomra (amiben egy kevés ismertetés van a modern dolgokról, pl. fényesség, szín-hőmérséklet, mélyég objektumok) tavalyelőtt 30, tavaly 20 hallgató jelentkezett be, és nagyon szép beadandó írásbeliket kaptam tőlük. Ezek egy része tanár lesz (ha lesz állása), és tud mesélni a gyerekeknek az alapfogalmakról! Nem nagy előretörés, de mégis csak lépés - a tanszékvezetőnek köszönhetően. És pl. Szombathelyen az iskolák szépen látogatják a planetáriumot. - Ez van: Lajos
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.02.19. 00:55

Köszönöm a választ Kedves Lajos bá, éreztem én, hogy kissé magára hagyott gyermek ez a csillagászat. :)
ἄπειρον
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2012.06.21. 01:30

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: ἄπειρον » 2013.02.19. 08:34

tobe_ írta:Köszönöm a választ Kedves Lajos bá, éreztem én, hogy kissé magára hagyott gyermek ez a csillagászat. :)


Nem akarok ünneprontó lenni, de a jó pörkölt főzésének ismerete jelenleg több embert juttat megélhetéshez az országban, mint ahányan egy éjszaka az eget kémlelik. Nem egy kategória a kettő.

Ha már mindenképpen birokra akarjuk hívni a középiskolai oktatás szegmenseit, akkor javasolni tudom pl. a trigonometrkus egyenleteket, a koordinátageometriát, a mechanika feladatokat, a reakciómechanizmusokat, a populációgenetikát, stb. . Ezekkel szemben az alapvető csillagászati ismeretek (értsd bolygók nevei, csillagképek, helyünk a Világegyetemben, stb.) tanítása mindenképpen nyerő.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára ἄπειρον 2013.02.19. 09:09-kor.
Kaszás Gábor
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:01

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Kaszás Gábor » 2013.02.19. 09:07

ἄπειρον írta:Nem akarok ünneprontó lenni, de a jó pörkölt főzésének ismerete jelenleg több embert jutta megélhetéshez az országban, mint ahányan egy éjszaka az eget kémlelik. Nem egy kategória a kettő.


Arról nem is beszélve, hogy az emberek tudatlansága milyen sok embert juttat munkához, pénzhez... Az alapvető csillagászati/fizikai tudást nem azért kell megszereznie gyermekeinknek, mert azt majd milyen jól tudja használni a munkája során, hanem azért, hogy ne lehessen túl könnyen megvezetni tv-s jósoktól kezdve vízhajtású autókon át ufo-kig mindenféle baromsággal. Legalábbis én így gondolom, remélhetőleg nem egyedül :)

Üdv,

Gábor
ἄπειρον
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2012.06.21. 01:30

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: ἄπειρον » 2013.02.19. 09:27

Kaszás Gábor írta:
ἄπειρον írta:Nem akarok ünneprontó lenni, de a jó pörkölt főzésének ismerete jelenleg több embert jutta megélhetéshez az országban, mint ahányan egy éjszaka az eget kémlelik. Nem egy kategória a kettő.


Arról nem is beszélve, hogy az emberek tudatlansága milyen sok embert juttat munkához, pénzhez... Az alapvető csillagászati/fizikai tudást nem azért kell megszereznie gyermekeinknek, mert azt majd milyen jól tudja használni a munkája során, hanem azért, hogy ne lehessen túl könnyen megvezetni tv-s jósoktól kezdve vízhajtású autókon át ufo-kig mindenféle baromsággal. Legalábbis én így gondolom, remélhetőleg nem egyedül :)

Üdv,

Gábor



Ez nem működik. Ötven éve sem működött, most sem működik és valószínűleg ötven év múlva sem működik. Ezt viszont nem én gondolom így, hanem a tények mutatják. Megduplázhatod az óraszámot a fenti tantárgyakból, megnégyszerezheted és nem fog működni.

Az iskola nem arra való, hogy a nekünk tetsző világnézetet taníttassuk, azt tegyük meg otthon, mi magunk.
Kaszás Gábor
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:01

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Kaszás Gábor » 2013.02.19. 10:29

ἄπειρον írta:Az iskola nem arra való, hogy a nekünk tetsző világnézetet taníttassuk, azt tegyük meg otthon, mi magunk.


Ha neked a fizikai és a csillagászat csupán egy világnézet a sok közül, akkor felesleges belemerülnünk, hitről nem vitázom.
ἄπειρον
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2012.06.21. 01:30

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: ἄπειρον » 2013.02.19. 11:08

Kaszás Gábor írta:Ha neked a fizikai és a csillagászat csupán egy világnézet a sok közül, akkor felesleges belemerülnünk, hitről nem vitázom.



Nagyon érdekeseket írsz. Tulajdonképpen pont ez a helyzet. A jelenlegi oktatás éppen azt éri el, hogy a tanulók a természettudományos állításokat ugyanolyan kategóriába sorolják, mint az ezotériát. Vagy elhiszi az ember, hogy Páduai Szent Antal kőszobra elsírta magát, vagy nem. Vagy elhiszi az ember, hogy galaxisunk középpontjában egy milliós naptömegű fekete lyuk van, vagy nem.

Tényleg, te honnan tudod, hogy SgrA^* egy szupermasszív feket lyukat rejt magában?
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.02.19. 11:46

Az igaz, hogy oktatás nélkül nem fog menni, de JÓ és SZÍNVONALAS, KORSZERŰ, HITELES oktatásra van szükség. Amihez pl. elhivatott oktatói gárda is kell, egyebek mellett.
A helyzetet súlyosbítja a mindent relativizáló, teljesen hiteltelenné vált média által kifejtett, gőzhengerként működő információáradat, amiben ember legyen a talpán, aki el tud igazodni.
ἄπειρον
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2012.06.21. 01:30

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: ἄπειρον » 2013.02.19. 11:54

Vizi Péter írta:Az igaz, hogy oktatás nélkül nem fog menni, de JÓ és SZÍNVONALAS, KORSZERŰ, HITELES oktatásra van szükség. Amihez pl. elhivatott oktatói gárda is kell, egyebek mellett.


Ezekből ma mennyi áll? Jó? Felmérések szerint a magyar természettudományos áltaános műveltség a lakosság körében az EU-ban az egyik legalacsonyabb. Színvonalas, korszerű? Érdemben nem nyúltak hozzá a tananyaghoz a 80'-as évek óta. Hiteles? A legtöbb iskolában nincs kísérlet, mérés, megfigyelés, tanulmányi kirándulás, stb. A tanárok egy része saját maga bevallása szerint nem képes felkészíteni egy diákot az emelt szintű érettségire. Elhivatott? Ugyan, kérem... 110 e forintért?
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”