Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Hermione
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Hermione » 2013.06.27. 17:38

Szia!

Nekem is van tavaly augusztus óta egy 70/500-as csövem és tökéletes képet ad.Jól megtervezett darab és kis helyen elfér ráadásul fényerős is!A 200/1000-es mellé elfért már egy ilyen jó kis jószág.Egy olcsó EQ-2 mechanikán használom.Ha a zenittükör márkás akkor meg aztán nagyon jó képet kapsz.Ehhez a Lacerta márkát ajánlom.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
debreczi
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2013.05.31. 08:55

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: debreczi » 2013.06.28. 13:28

Daniboy írta:...Sajnos sosem volt még távcsöves élményem.Azt olvastam nagyon szépen megtudja mutatni a dolgokat mélyég téren is.


Szia!

Én is "friss" vagyok a témában, bár nekem van már felszerelésem. Ha még nem volt élményed, akkor javaslom, találkozz valakivel, akinek van teleszkópja és nézz bele, mert egész más, mint a képeken, meg a tévében, meg a leírásokon. Ha nincs ilyen cimborád, akkor gyere el egyszer a Polaris csillagdába (kedd, csütörtök, szombat este vannak bemutatók). Ott van jó néhány műszer.

Ezt azért ajánlom, mert nekem úgy lett távcsövem, hogy még sosem néztem bele egybe sem. A dolgok fele tök nagy csalódás volt (pl. nem úgy láttam a ködöket, ahogyan azt a Hubble látja, vagy olyan fényképeken látszik, amiket Namíbiában fotóznak hatalmas távcsövekkel éjszakákon át, majd összerakják a képeket), inkább csak paca (- Melyik az? A pacától jobbra? - Nem, az a paca az. - Jaa).

A másik fele viszont olyan megdöbbentő élmény volt, hogy hihetetlen. Gondolok itt a Hold látványára, ami az olcsóbb távcsöveken is eszméletlen éles és részletgazdag képet mutat. Sokkal jobbat, mint eddig bármilyen könyv vagy BluRay/HD film. Eddig azt hittem, hogy a unalmas lesz, most meg nem bírom megunni a látványt. A szaturnusz képe is megdöbbentő volt (ami készülj fel, kicsi, de ott van, gyűrűstűl, holdastúl). Gömbhalmazok, meg a kettősök, amiket, ha felnézel az égre, csak egy pontot látsz. Aztán odairányítod a távcsövet és kiderül, hogy hopp, az nem egy csillag, hanem kettő. Vagy három ..

Na, mindegy. Nem szaporítom tovább a szót, engem simán megvett a dolog az utóbbi (jó) élmények miatt.

Elnézést az amatőr fogalmazás miatt, de az amatőr tudatlanság és a kezdeti lelkesedés beszél belőlem. :)
Daniboy
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2013.06.23. 17:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Daniboy » 2013.06.28. 16:39

Köszönöm a hozzászólást.Egyszer már néztem a Szaturnuszt egy Makszutov - Cassegrain távcsőben.Azt gondoltam hogy a ködök többsége nem több halványabb pacáknál de sebaj azt saját szemmel láthatom :-) Mondjuk úgy tudom az Orion-köd pl szép tud lenni ebben is.Köszönöm az ötletet a Polarisba de én Tiszaföldváron lakom és az Pest-től nagyon messze van.Sajnos errefelé csak egy emberke van akit érdekel a csillagászat rajtam kívűl de ő meg magának való.A lényeg hogy most rendeltem meg a Skywatcher 70/500 ast AZ2 mechanikával és a tartozék okulárok mellé kértem egy Skywatcher Plösl 4mm es okulárt hogy már rötön okulárral is tudjak nagyobb nagyítást is elérni barlow nélkül.Már alíg várom hogy megérkezzen és derült esti egünk legyen.
Tudom hogy nem olyanok a dolgok mit a hubble képek de azt is hogy nagyon sok szépet meg tud mutatni és az én csillagászat iránti kedvem és lelkesedésem kiapadhatatlan mert kisgyerek korom óta érdekel.Mit tegyek? Megfertőződtem egy életre :-)
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.06.28. 19:00

Nem tudom, hogy a távcsövedhez adtak-e napszűrőt. Ha van, akkor az is sok érdekességet fog mutatni, mert a Nap minden nap más és más, és most még naptevékenység maximumban vagyunk. A nyilthalmazokhoz kis nagyítást érdemes használni!
Mennyire ismered a csillagokat, csillagképeket. A távcsöves keresgésléshez ez feltétlenül szükséges. BQ.
Daniboy
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2013.06.23. 17:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Daniboy » 2013.06.28. 20:09

Tisztelt Lajos!
Elég sok csillagképet ismerek és jónéhány objektum helyét ismerem.Tulajdonképpen eddig folyamatosan tanulmányoztam az eget hogy mire lesz távcsövem tudjam mit hol keressek. Persze sokat kell,lehet még tanulnom de az alapok megvannak.Nagyon érdekes lesz csak a távcsővel ne legyen semmi gond.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.06.28. 21:00

Örülök a levelednek, úgy látom, felkészültél, és akkor nem is fogsz csalódni.
Egyébként én jó levegő mellett a 70/500-al némi színt láttam, az M27 (súlyzó-köd) a 20 cm-el tűnt határozottan szöldesnek. Más objektumnál nem láttam színeket. Viszont pl. a Jupiter, és most legutóbb a Szaturnusz is határozottan szines volt. BQ.
Lahus
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2013.02.27. 17:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Lahus » 2013.07.01. 18:04

Tisztel Fórumozók!

A segítségeteket szeretném kérni! Van-e valakinek tapasztalata Phenix márkájú távcsövekkel kapcsolatban.
Annyit sikerült kiderítenem, hogy egy kínai cég a Phenix Optikal Instrument Grop Company Ltd. a gyártó.
Azt hogy milyen minőséget képvisel, még a külföldi fórumok se firtatják. Egy 102/1000 és egy 127/1000 refraktorról lenne szó. Mindkettőt kipróbálhatom, viszonyítási alapom viszont nincs túl sok.
Egy két tapasztaltabb ember véleményét szívesem meghallgatnám.
Előre is köszönöm a segítséget.
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Atis » 2013.07.01. 19:15

Húú, kinek vannak ilyen műszerei? Ezekre én is kíváncsi lennék. :) A márkát nem ismerem, nem próbáltam. Bár hallottam jókat 127/1200-as lencsés műszerről. De a 127/1000-es azért fényerősebb, jobban fog színezni feltehetőleg. De szerintem nem vészes. Nemrég néztem egy 150/1200-as SkyWatcher lencsébe. 150x-170x nagyításig szinte elő sem jött a színi hiba. Másnak lehet eltérő tapasztalata, de persze sok múlik a pontos jusztíron, a légrés pontosságán, árnyékoláson, okulárokon...stb. Ez elég jó Ortho okulárral volt szerelve.
Inkább segíts minthogy kötözködj.
Adri
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2013.07.08. 15:15

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Adri » 2013.07.08. 15:41

Kedves tapasztalt forumozok!!!
A segitsegeteket szeretnem kerni! A kedvesem 30. szulinapjara meg szeretnem lepni egy tavcsovel,mert nagy rajongoja az Univerzum minden reszenek :) es elmeletben sok mindent tud is,de gyakorlatban meg kezdo lesz :) ez lesz az elso tavcsove vagy teleszkopja (ahogy helyesebb...) es mivel meglepetesnek szanom,tole nem kerdezhetek semmit,hogy mit is szeretnel ajandekba :D
Tehat nekem nincs lehetosegem egyesuletekhez,klubbokhoz menni es probalgatni kulonbozo technikakat es az uzletben sem kerhetek tanacsot,mert interneten tudom csak megrendelni a teleszkopot,persze megbizhato webaruhazbol.
Amennyire tajekozodni tudtam 5 teleszkopot valasztottam ki,amik szoba johetnek,de csak szerintem,aztan az is lehet,h egyik sem lesz jo :D
Leirom a nevuket es megprobalom az adatokat is leforditani (mivel en kulfoldi vagyok)
-1. Celestron PowerSeeker 127 EQ: objektiv 127mm, fokusz 1000mm, max.hasznos nagyitas 300*, kereso 5*24, optika hossza 508mm
-2. Celestron AstroMaster 90 EQ: objektiv 90mm, fokusz 1000mm, max.hasznos nagyitas 213*, kereso-beepitett StarPointer, optika hossza 914mm.
-3. Celestron AstroMaster 130 EQ : objektiv 130mm, fokusz 650mm, max.hasznos nagyitas 306*, kereso-beepitett StarPointer, optika hossza 610mm.
-4. Sky-Watcher BK809 EQ2: objektiv 80mm, fokusz 900mm, max.hasznos nagyitas 160*, kereso 6х30, optika hossza 914mm.
-5.Sky-Watcher 90/1250 MAK90 EQ1: objektiv 90mm, fokusz 1250mm, max.hasznos nagyitas 180*, kereso Red Dot Finder, optika hossza 240mm.
Bocsi a hozzanemertesemert :DDD
Es ha valaki segiteni tud a valasztasban,vagyvalami masat ajanlani,esetleg megmondani ezektol a teleszkopoktol mire szamithatok akkor nagyon szepen koszonom!!!
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2013.07.08. 16:05

Kedves Adri,

Üdv a klubban!
"nekem nincs lehetosegem egyesuletekhez,klubbokhoz menni" - itt vagy :D
Azt tudod, hogy mi a kedvesed fő érdeklődési területe? A hosszú fókuszú lencsés távcsöveket bolygókhoz, a rövidebb fókuszú, minél nagyobb átmérőjű tükröseket mély-éghez, ködökhöz, csillaghalmazokhoz, galaxisokhoz ajánlják. (Sajnos, egy galaxis az legtöbbször kis homályos pacaként jelenik meg, hacsak nem sok percig, óráig készült fotóról van szó.)
De mindennel lehet mindent nézni :)
Az említett márkák jó közép-kategóriásak, itt nagyon sokan használjuk ezeket.
Fontos, hogy a mechanika erős, stabil legyen (pláne hosszú csöveknél), az említett EQ1 helyett inkább minimum EQ2-t vegyél (bár az utolsó EQ1-hez pont rövid tubus volt társítva).

Kér szaküzlet van Budapesten, ha nem is tudsz ide eljönni, érdemes a weblapjaikon kicsit szétnézni:
http://makszutov.hu/ és
http://tavcso.hu/
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”