Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.07.30. 00:02

Elnézést, elírtam! Nem Polaros, hanem POLARIS (az MCSE Csillagvizsgálója) óbudai Laborc utcában.
Teljes északi égbolt korong-térkép tudtommal a Távcsőcentrumban is kapható, 150.- Ft-ért.
Egyébként azt ajánlanám, hogy ha már kéznél van egy csillagtérkép, akkor égi nézegetés előtt érdemes egy kicsit böngészni, esetleg valamelyik planetárium-programot nézegetni, hogy hogyan is lhet a fényes csillagokzól kiindulva a csak távcsöves objektumig eljutni. BQ.
szalasz87
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2013.07.27. 04:23

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: szalasz87 » 2013.08.03. 07:37

Sziasztok! Hát folytatom gázos kérdezősködéseimet... az éjszaka azt hittem végre megtaláltam az Andromédát egy halvány pamacs formájában, már annak is megörültem, de itthon a Stellariumban leellenőrizve a csillagkörnyezetet nem igazán egyezik... :roll: Nos hát csináltam egy rajzot... :oops: (úgy ahogy a távcsőben láttam, vagyis tükrözötten) Nem tudom, hát ha... szerintetek ez mégis mi lehet?? :shock:
Kép
Esetleg ha már nem lenne meg: 76/900-as Newton, 20 mm-es okulárral. Elvileg nem volt felhő az égen, meg elég kitartóan csillagászati objektumként haladt, viszont baromi halvány volt, mondjuk a sok nézésbe már oda képzeltem hogy az ágak is mint ha ott lennének... :D Szóval fogalmam sincs. Elég zavarba ejtő.
De legalább meg volt a Jupiter, 3 holdjával! Az a jó benne hogy egyértelmű hogy azt látom... :) Meg a Marsnak is annak kellett lennie, bár csak egy pirosas csillag volt igazából. Abban van tapasztalatotok, hogy mennyivel adna többet egy 130/650-es 2x barlowval? Arra van egy jó ajánlatom... Köszönöm!!!!
"Kiülnék a fehérhabú zöld egek,/fecsegő csillagfellegek / mellé a nyugalom partjára,/ a nem üres űr egy martjára,/szemlélni a világokat,/ mint bokron a virágokat." József Attila
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.08.03. 10:53

Sajnps az én gépemen ebből a rajzból csak egy nagy fekete mező látszik. Az Andromédát én éjfél tájban már jól láttam, pedig tőlem éppen a pesti fényözön felé látható ilyenkor. A köd eléggé jól kivehető volt (bár én nem azt, hanem a környék változóit kerestem). Alighanem rossz helyen nézted.
A Mars ,pst ,ég rettentően pici, nem is egészen 4 ívmásodperc átmérőjű, a te távcsövednél jóbal nagyobbak sem mutatnak rajta semmit Még 100x-os nagyítással is csak kb. 1/7-ed része a szabadszemmel látott holdkoromg átmérőjénél. (Ebben az évben a Mrs nem lesz valami nagy látványosság.) Ha kétszereznéd a nagyitásodat, akkor nagyobbnak látszana, de még kevesebbet látnál rajta, mint így, mert a kicsi átmérőt a llégköri nyugtalanság teljesen elmosódottá teszi.
Próbáld meg este elcsípni az M11-et a Sas farkánál (A Pjzs-ban), meg éjjel mér feljön a khi-h Persei. Kora este még látszik a Hercules két halmaza is! - BQ.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.08.03. 12:43

szalasz87 írta:Sziasztok! Hát folytatom gázos kérdezősködéseimet... az éjszaka azt hittem végre megtaláltam az Andromédát egy halvány pamacs formájában, már annak is megörültem, de itthon a Stellariumban leellenőrizve a csillagkörnyezetet nem igazán egyezik... :roll: Nos hát csináltam egy rajzot... :oops: (úgy ahogy a távcsőben láttam, vagyis tükrözötten) Nem tudom, hát ha... szerintetek ez mégis mi lehet?? :shock:


Az én tipem az M27. Ha így van, akkor elkalandoztál egy kissé. :) De legalább találtál valamit.
Daniboy
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2013.06.23. 17:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Daniboy » 2013.08.03. 15:17

Amcsüdv mindenkinek!
Meglehet az amit most leírok nem nagyon passzol ebbe a témakörbe de leírom hátha tanulság lesz.Nemrég még boldog tulajdonosa voltam egy SW 70/500 as refraktornak és észleltem amikor csak lehetett.Sajnos egy balszerencsés mozdulat eredményeként a távcső felborult és az optika egy éles tárgyra esve összetört.Mondanom én is főleg hogy új távcs volt.Nem maradt csak egy 9x60 as orosz Boscops binokulárom ami igazi narancssárga rambó binokli kettőzéssel meg homályos optikával.Nagyon elszomorodtam.Minden napomat átitatja a távcső hiánya és sajnos jelenleg nem engedhetek meg magamnak egy másikat erre is sokáig várnom kellett hogy egyszer ne keljen kiadnom másra a távcsőre szánt pénzt.Szóval távcső nélkül maradtam egészen tegnapig.Amikor is a párom meglepett egy binokulárral.Az öröm keserédes lett mert az én párom nem ért a csillagászati dolgokhoz és vett nekem egy Baigish 8x30 as binokulárt. Persze meghatódtam a szándéktól de egy 3cm es lencsékkel megáldott binokli csak nappali szemlélődésre jó.Fordítottam már a csillagok felé de azon kívűl hogy szép éles a képe és pontszerűek a csillagok semmi.Halványan látszanak a fényesebb mélyegek ködösségei és anyilthalmazok is látszanak.Hiába van minden felületen jelen a jobb fényáteresztésért felelős kékes,lilás bevonat.Hiába üveglencsés és BaK4 prizmák az átmérő kicsi.Habár a rambó binoklihoz képest akkor is ezerszer jobb.
A kép ugyanúgy beremeg mintha nagy binoklit tartanék csak itt a kis súly miatt.Habár az érzik hogy benne van az anyag.
Szóval így lettem amatör csillagászból amatőr nem is tudom mi.Ezért vigyázzon minden kezdő hogy nehogy olyan nagy árat fizessen mint én egy óvatlan mozdulatért. Mindezt csak azért írtam le ide hogy aki.elolvassa tanulhasson az én káromon.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2013.08.03. 15:30

Részvétem a katasztrófáért :o !
A 30-as binot-t nem lehet még visszavinni (nem tudom, hol vásároltátok), és becserélni egy profi, jó bevonatú, nem kettőző nagyobb binoklira? Némi ráfizetésért a kereskedők hajlamosak az ilyesmire.
Addig is, amíg beszerzel ismét egy távcsövet!
szalasz87
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2013.07.27. 04:23

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: szalasz87 » 2013.08.03. 16:57

mizar írta:Az én tipem az M27. Ha így van, akkor elkalandoztál egy kissé. :) De legalább találtál valamit.

Annyira nem kalandozhattam el, helyileg kb. a környéken voltam azért... nem tudom akkor, legközelebb. :)
"Kiülnék a fehérhabú zöld egek,/fecsegő csillagfellegek / mellé a nyugalom partjára,/ a nem üres űr egy martjára,/szemlélni a világokat,/ mint bokron a virágokat." József Attila
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.08.04. 12:07

Ha a környéken voltál, akkor nagy valószínűséggel az M71 fényes gömbhalmazt találtad meg a Sagitta-ban.
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.08.04. 22:52

szalasz87 írta:Sziasztok! Hát folytatom gázos kérdezősködéseimet... az éjszaka azt hittem végre megtaláltam az Andromédát egy halvány pamacs formájában, már annak is megörültem, de itthon a Stellariumban leellenőrizve a csillagkörnyezetet nem igazán egyezik...


Ne add fel! Péntek este amikor észleltem eszembe jutott a kérdésed és megnéztem, az M31 egyértelműen látszott a 6x30-as keresőben is. Távcsővel kis nagyítás kell hozzá, lévén jóval nagyobb a teliholdnál. 40x-es nagyítással bőven kilóg a látómezőből, a magja sűrű ködösség, ami egyre halványodva kitölti az egész látómezőt. Csillagszerűbb, de ködös pamacsként látszanak mellette az M32 és M110 kísérőgalaxisai is. Javaslom, hogy binokulárral pásztázz a környéken, észre fogod venni, utána könnyebben megtalálod távcsővel is, mert már tudni fogod, hogy kb. mit és hol keress. Szerintem egyébként a nagy mérete miatt binokulárral jobb látvány.
szalasz87
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2013.07.27. 04:23

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: szalasz87 » 2013.08.05. 07:04

Köszi! :) "Lévén jóval nagyobb a teliholdnál"??? :D Húú! Okés, nem adom fel, legközelebb talán már másik távcsővel, másik okulárral biztos könnyebb lesz. Most amikor a Marsot kerestem jöttem rá hogy pár tekergetéssel mekkorát kolbászolok: ahogy kerestem mindig a Jupiternél köttetem ki, pedig azért volt a kettő között távolság... :D
"Kiülnék a fehérhabú zöld egek,/fecsegő csillagfellegek / mellé a nyugalom partjára,/ a nem üres űr egy martjára,/szemlélni a világokat,/ mint bokron a virágokat." József Attila
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”