Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
browneyedboy
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2015.04.07. 21:57

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: browneyedboy » 2015.04.08. 10:54

Sziasztok!

Totál kezdőként egy amatőr csillagész kollegával 2 távcsőre szűkítettem a választékot. (még most...ami persze változhat)

http://www.makszutov.hu/termek/skywatch ... 900-newton
Ez lenne az egyik. Azt magyarázta, hogy talán egy picit univerzálisabb bolygó/mélységi objektumok esetén, mint a 130/650es testvére, azért gondoltam erre, mint olcsóbb változatra.

A másik az jelentősen drágább, ugyan univerzálisabb, meg az alap tartozék zenittükör is nyilván picit emel az árán, amellett, hogy az MC távcsövek eleve drágábbak.
http://www.makszutov.hu/termek/skywatch ... max-102-mc

Ez elvileg jóval univerzálisabb, pl ugye földi dolgokra is alkalmas, ami nem árt ha tudja egy távcső, szemben a Newton típusúakkal.
Nyilván nem a legegyszerűbb összehasonlítani 2 távcsövet ilyen árszinthez képest ekkora árkülönbséggel, de tudnátok ebben segíteni javaslattal tapasztalattal stb stb?

1-2 dolog rögtön, amin "kattogok":
1: Picit amitől "tartok", hogy ez csak 10 centis, és ez mennyire vesz vissza a a képek fényességéből a mélységi látvány esetén?
2: A 130/900ról pl azt is olvastam, hogy az alap mechanika kicsit nehezen bírja a súlya miatt, illetve a méretéből adódó nyomaték miatt, ilyen szempontból az MC, jóval "nyugodtabb" talán.
3: az "univerzalitás" mennyire megy a dolgok rovására?

Köszönök minden észrevételt:)
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2015.04.08. 11:25

A bazárban van eq3 150/750 80ba, az mérföldekkel jobb választás.
- Eq3 már sokkal sokkal jobb mint egy eq1-2. Össze sem lehet hasonlítani őket.
- 150-es Nagyobb átmérő (több fény, nagyobb felbontás, bolygóra/mély-égre)
- Crayford kihuzat

Összességében a 150/750 eq3 egy nagyon jó választás. Ezzel lehet fotózni is később és a mechanika is fejleszthető.
Ezt nem kell 1hónap múlva lecserélni.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
attikanagy
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2012.05.21. 08:17

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: attikanagy » 2015.04.09. 17:58

Sziasztok.

Véleményeteket szeretném kérdezni távcső választás ügyében,bár valószínűleg ez eléggé személyfüggő lehet.(vagy majd mondjátok,hogy nem) Nem mondanám magam hobbi csillagásznak,inkább csak "koca" nézelődőnek,így a tudásom is ennyi.Így a távcső használata az amolyan -kapcsolódjak ki a szabad ég alatt és essek gondolkodóba világunkról- nézelődésre kell.
Amit használtam/lok eddig egy 10x50-es Bresser,illetve SkyWatcher 90/900.Ez utóbbiban rettentően zavar a remegése.Bár betudható a gyengécske EQ2 mechanikának.
Mivel szeretnék nagyobbra csőre váltani ezért kérdeznék.A fő szempontom inkább a vizualitás,tehát inkább kisebb legyen, de az szép képalkotású. Nem szeretnék fotózni,még.Legtöbbször falusi ég alatt fogok nézelődni,vagyis a fényszennyezés ehhez mért.
A kis terjedelme miatt a Celestron 150/1500 SC-t néztem ki,vagy a SkyWatcher BD 150/1800 MC-t.Ez utóbbinak 2"-os a zenittükre ill okulárt találunk,míg a másik csak 1.25"-os.A kérdés itt ennél mindkettőnél azonos a látómező?Vagy ez midig az okulár függvénye.Vagy egyáltalán van-e lényegi különbség a kettő között.
Némiképp ellentmondok magamnak de ha pl egy BD 100/900 ED apo tubus szebb képet ad,akkor megbarátkoznék avval is.Mivel majdnem van annak is akkora nagyítása.
Szóval mi a véleményetek,válaszotokat előre is köszönöm.

Atti.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.04.09. 18:32

A 100/9000 tubusod szinte irígylem, egy erősebb állvány csodákat fog tenni. Nálam is ez volt.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2015.04.09. 18:46

attikanagy írta:Sziasztok.

Véleményeteket szeretném kérdezni távcső választás ügyében,bár valószínűleg ez eléggé személyfüggő lehet.(vagy majd mondjátok,hogy nem) Nem mondanám magam hobbi csillagásznak,inkább csak "koca" nézelődőnek,így a tudásom is ennyi.Így a távcső használata az amolyan -kapcsolódjak ki a szabad ég alatt és essek gondolkodóba világunkról- nézelődésre kell.
Amit használtam/lok eddig egy 10x50-es Bresser,illetve SkyWatcher 90/900.Ez utóbbiban rettentően zavar a remegése.Bár betudható a gyengécske EQ2 mechanikának.
Mivel szeretnék nagyobbra csőre váltani ezért kérdeznék.A fő szempontom inkább a vizualitás,tehát inkább kisebb legyen, de az szép képalkotású. Nem szeretnék fotózni,még.Legtöbbször falusi ég alatt fogok nézelődni,vagyis a fényszennyezés ehhez mért.
A kis terjedelme miatt a Celestron 150/1500 SC-t néztem ki,vagy a SkyWatcher BD 150/1800 MC-t.Ez utóbbinak 2"-os a zenittükre ill okulárt találunk,míg a másik csak 1.25"-os.A kérdés itt ennél mindkettőnél azonos a látómező?Vagy ez midig az okulár függvénye.Vagy egyáltalán van-e lényegi különbség a kettő között.
Némiképp ellentmondok magamnak de ha pl egy BD 100/900 ED apo tubus szebb képet ad,akkor megbarátkoznék avval is.Mivel majdnem van annak is akkora nagyítása.
Szóval mi a véleményetek,válaszotokat előre is köszönöm.

Atti.

http://www.makszutov.hu/tudastar/celest ... teszt.html

A 15 cm SC és MC nagyjából egyforma teljesítményt ad. Az MC nehezebb, tovább tart mire kihül, árnyalatnyival kontrasztosabb képet ad, szinte sose kell kollimálni. Az SC könnyebb, valamivel nagyobb a látómező érhető el vele és kissé világosabb képet ad. Időnként kollimálni kell. A két katadioptrikus műszerrel egyébként azonos látómezőt kapsz azonos nagyításon, bár úgy emlékszem az MC-nek a tubus közepén levő árnyékoló csöve kisebb, igy jobban vignettál.

A 100/900 apo szebb, kontrasztosabb képet fog adni, de kevesebb részletet mutat meg mind a mély-ég objektumokból, mind a bolygókból mint a fentiek.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
browneyedboy
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2015.04.07. 21:57

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: browneyedboy » 2015.04.09. 23:32

Sziasztok!

Van valakinek tapasztalata a skywatcher 150/1000-es Newtonról? Elég kevés oldalon láttam (távcsőn mondjuk árulják, de senki nem írt hozzá), sajnos tapasztalatokat meg még kevésbé. Leginkább a 750es meg 1200as testvéréről van szó mindenhol, és a "középútról" nem igazán. Néztem a gyártó honlapot de ott sem volt már fent, csak a másik kettő.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.04.10. 00:26

browneyedboy írta:Sziasztok!

Van valakinek tapasztalata a skywatcher 150/1000-es Newtonról? Elég kevés oldalon láttam (távcsőn mondjuk árulják, de senki nem írt hozzá), sajnos tapasztalatokat meg még kevésbé. Leginkább a 750es meg 1200as testvéréről van szó mindenhol, és a "középútról" nem igazán. Néztem a gyártó honlapot de ott sem volt már fent, csak a másik kettő.


Üdv!
A legelső komoly távcsövem egy 150/1000 volt, Urániás tükörrel.
Igazi univerzális műszer. Hiszen F/6-os. Mindenre jó, minden okulárral jó, mint minden F/6-os.
A legtöbb csomagtartóba befér, igénytelen, kis kitakarású.
Nyomják azt a szar 150/750-es szériát borzalmas parabolizálással, (néha talán van benne jó is) meg van az F/8-as széria, amivel kiterjedt objektumokat nem nagyon lehet szépen észlelni.
Örömmel látom, hogy ismét gyárt valaki 150/1000-et is. Talán ennél könnyebben boldogultak a parabolával.
browneyedboy
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2015.04.07. 21:57

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: browneyedboy » 2015.04.10. 00:34

mizar írta:
Üdv!
A legelső komoly távcsövem egy 150/1000 volt, Urániás tükörrel.
Igazi univerzális műszer. Hiszen F/6-os. Mindenre jó, minden okulárral jó, mint minden F/6-os.
A legtöbb csomagtartóba befér, igénytelen, kis kitakarású.
Nyomják azt a szar 150/750-es szériát borzalmas parabolizálással, (néha talán van benne jó is) meg van az F/8-as széria, amivel kiterjedt objektumokat nem nagyon lehet szépen észlelni.
Örömmel látom, hogy ismét gyárt valaki 150/1000-et is. Talán ennél könnyebben boldogultak a parabolával.


Köszönöm a választ!
Igazából ez használt lenne, első távcsőnek:) Láttam, hogy alig használt állapotban is, hogyan viszonyulnak az árak az újakhoz és hát na:) Csak furcsa volt, hogy gyakorlatilag alig van róla infó, gondolom valamiért a skywatcher beszüntette a gyártását. Érdeklődtem már forgalmazóknál és olyan válaszok jöttek, hogy nem tudnak róla mit mondani, nem forgalmazzák, de..
"A 150/1200-nak megvan az előnye (nagyon jó optika), akárcsak a 150/750-nek (kompakt, jól hordozható, jó alap fotós távcső). A 150/1000 tartok tőle mindkét rendszer hátrányait ötvözi (hosszú tubus, egyszerű fókuszírozó stb.) " meg hasonlók.
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2015.04.10. 05:46

Mit szeretnél pontosan tudni a 150/1000-röl?
http://www.tavcso.hu/?o=termek&te=SWN15010eq3

Én biztos inkább a 750 választanám, a Crayford miatt és a kompakt mérete is stabilabb az eq3-on.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Szabi802
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2015.02.13. 10:39

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Szabi802 » 2015.04.14. 13:40

Szeretném lecserélni a SW 70/500-as távcsőhöz tartozékként járó Barium 10mm okulárt+2xbarlowot egy minőségibb okulárra. Skywatcher planetary-ra gondoltam, mert az még árba belefér. Viszont nem tudom, hogy 4 vagy 5mm-es okulárt vegyek a maximális nagyítás eléréséhez. A távcső elméleti maximuma 120X, az 5mm-es-sel 100X-osat kapok 4-essel elvileg 140X-eset, de lehet, hogy azzal már torz lenne a kép?
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”