Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
nsomlai
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2015.05.14. 11:02

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: nsomlai » 2015.05.14. 17:15

DavidE írta:Én itt Szegeden továbbra is magányosnak érzem magam csillagászat terén, szóval ha gondolod, egyszer megkereshetsz és nézelődhetünk a meglévő csöveimmel:D Csak az igazi az lenne, ha ki tudnánk menni egy kicsit messzebb, 10-15 km-re legalább Szegedtől, ha nincs Hold (sajnos nincs kocsim és hát a jogsi árát távcsövekre költöttem, de hát hiába a jogsi,azzal nem lehet észlelni:P), mert itt még a város északi határában is sokadjára konstatáltam játszótérről, hogy a mélyegekről lemondhatok, főleg hogy nem tudom kiküszöbölni, hogy min. 10 utcai lámpa világítson az arcomba..


Küldtem PÜ-t, bár utólag látom, hogy kétféleképpen is lehet és nem biztos, hogy a legjobbat választottam. (Nem a PÜ ikonra kattintottam, hanem a nevedre, és a profiloldaladról küldtem.) Szólj, ha nem találod. :)
Török Tünde
Hozzászólások: 93
Csatlakozott: 2013.09.16. 20:40

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Török Tünde » 2015.05.15. 09:25

nsomlai írta:Üdv, kezdő vagyok még, gondolkozom első távcsövem vásárlásán.................
Látatlanban azt mondanám, hogy a mélyég-objektumok érdekelnek, azok mégiscsak masszív galaxisok, ködök, nem egy nyamvadt bolygócska vagy holdacska. :D ..........


Szia! Bár én még csak kezdő vagyok, azért egy kicsit ellentmondanék neked. Próbáld ki egyszer a Holdat az első negyed környékén: olyan fantasztikus fényeket, árnyékokat, krátereket láthatsz, hogy lehet, megváltozik a véleményed! Ha "kevesled" a bolygókat (bár szerintem azokat nem lehet megunni ;) ) ott vannak a különböző fényben tündöklő kettőscsillagok. A Nap még egy egyszerű szűrővel is csodálatos látvány, nem beszélve egy H-alfa szűrős igazi naptávcsőben látott képről.
Szóval nincs unalmas terület az égen, egy kis gyakorlattal te is megtalálhatod. Még binokulárral is rengeteg felfedezni való van. Kitartás! :)
Szabi802
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2015.02.13. 10:39

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Szabi802 » 2015.05.15. 13:33

Szia Soma,
Teljesen egyéni ízlés, hogy éppen megfog-e ez a hobbi vagy sem! Mert kicsit úgy érzem az írásodból, hogy egy hobbit keresel magadnak.
Én órákig el tudom nézni a Jupitert vagy a Szaturnuszt, pedig a jelenlegi távcsövemben egyik sem nagyobb, mint egy gombostű feje. Mégis lenyűgöz. A párom meg belenéz és annyit, mont hűűű és kész, már megy is befelé. :D
Valaki napokat képes eltölteni egy festmény előtt a múzeumban, de én egy fillért sem adnék érte, hogy megnézzem.
Egyszóval ízlések és pofonok! ;)
nsomlai
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2015.05.14. 11:02

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: nsomlai » 2015.05.15. 20:02

Szabi802 írta:Szia Soma,
Teljesen egyéni ízlés, hogy éppen megfog-e ez a hobbi vagy sem! Mert kicsit úgy érzem az írásodból, hogy egy hobbit keresel magadnak.


Jól érzed. A legjobban új dolgokat szeretek megtanulni. A bonyolult dolgokat is szeretem, bármit szétszedek. Összerakni már nem mindig sikerül. :)

A bökkenő az, hogy amikor elérem a képességeim határát, vagy a továbblépés aránytalanul nagy költségekkel járna, akkor előbb-utóbb másfelé fordul az érdeklődésem. Ettől tartok most is.
nsomlai
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2015.05.14. 11:02

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: nsomlai » 2015.05.15. 20:10

Török Tünde írta:Szia! Bár én még csak kezdő vagyok, azért egy kicsit ellentmondanék neked. Próbáld ki egyszer a Holdat az első negyed környékén: olyan fantasztikus fényeket, árnyékokat, krátereket láthatsz, hogy lehet, megváltozik a véleményed! Ha "kevesled" a bolygókat (bár szerintem azokat nem lehet megunni ;) ) ott vannak a különböző fényben tündöklő kettőscsillagok. A Nap még egy egyszerű szűrővel is csodálatos látvány, nem beszélve egy H-alfa szűrős igazi naptávcsőben látott képről.
Szóval nincs unalmas terület az égen, egy kis gyakorlattal te is megtalálhatod. Még binokulárral is rengeteg felfedezni való van. Kitartás! :)


Persze, tudom én, hogy rengeteg mindent lehet látni "helyben" is, viccnek szántam csak a dolgot. Remélem, nem bántottam meg egyetlen bolygórajongót sem.

Az ember szeret(ne) messzire tekinteni. Gondolom, sok profi csillagász is szívesen megnézne egy galaxist közelről a saját szemével. Az mégsem ugyanaz, mint rádiócsillagászattal, színképelemzéssel, matematikai eljárásokkal modellezve elképzelni őket.
papsszi
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2012.07.09. 11:44

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: papsszi » 2015.05.15. 21:53

A galaxisoknak pont a távolság adja meg a szépségét.
Most is egy galaxis nézegetsz ha kinézel az ablakon a tejút irányába. Amit ott látsz az a galaxis csillagai. Mi is egy galaxisban vagyunk, ennél közelebb sosem fogunk kerülni egyikhez sem. :)
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.05.16. 02:07

A hazai komoly csillagvizsgálók nem szoktak véletlenül képet készíteni a Jupiterről, vagy egyebekről, amiket mi is mutogatunk itt, a kedvünkért mutathatnának valami képet. :)

Hogyan fest vajon egy 60 centis Piszkéstetői teleszkópban a bolygó ?
nsomlai
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2015.05.14. 11:02

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: nsomlai » 2015.05.16. 07:55

papsszi írta:A galaxisoknak pont a távolság adja meg a szépségét.
Most is egy galaxis nézegetsz ha kinézel az ablakon a tejút irányába. Amit ott látsz az a galaxis csillagai. Mi is egy galaxisban vagyunk, ennél közelebb sosem fogunk kerülni egyikhez sem. :)


Igen, de a szomszéd galaxis mindig zöldebb. Főleg ha megfelelően olcsó távcsővel nézzük. Ezért szeretem a binokuláromat: sokkal több galaxist láthatok vele, mint bármelyik komoly távcsővel. Elég csak kivinni bármelyik csillagot a látómező szélére. :)
pmarkee
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2015.05.30. 22:45

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: pmarkee » 2015.05.30. 23:21

Sziasztok! Nemrég elkezdtem azon gondolkodni mi lenne ha elkezdenék csillagászkodni. Nagyon érdekel a téma csak nem pont ideálisak a körülmények.
Szegeden lakok, pontosabban a déli részén. 160ezres városról van szó, persze van rendesen fényszennyezés... Nyilvánvalóan ki kell menni valahova, de max pár kilométerre van lehetőségem és leginkább gyalog vagy kerékpárral... 16 éves vagyok így persze nincs jogsim, azt meg nem nagyon szeretném ha a szüleimnek kellene fuvarozni engem hajnaltájban :D Szóval ha max csak pár km-re tudok kimenni akkor érdemes egyáltalán pénzt fektetni egy távcsőbe? Látnék vele bármi érdekeset? És ha igen, milyet műszert ajánlanátok? Max 60-70ezer lenne a keret, és valami olyat szeretnék amivel a bolygókat is láthatom, de a mélyégről se kellene lemondanom. Remélem azért nem reménytelen a helyzet, tényleg nagyon érdekel a téma. Köszönöm előre is a válaszokat!
Kukucska
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2014.09.30. 18:52

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Kukucska » 2015.05.30. 23:33

Ha a várostól délre laksz, akkor a K-D-NY irányokban még tudsz észlelni. Nyilván egy fényszennyezés nélküli helyről sokkal kedvezőbb feltételek mellett tudnál, de hát abból főz az ember ami van...
Kezdésnek talán egy Skywatcher 130/650 alkalmas lehet - ezzel már mélyég objektumok is láthatóak. Ha csak a bolygók érdekelnének azt mondanám, hogy inkább egy lencséset válassz 80-90-es átmérőben.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”