Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
yogibear
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2015.05.19. 19:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: yogibear » 2015.05.19. 20:48

Sziasztok!

Kezdőként írok nektek, bár már kiskorom óta érdekel a csillagos égbolt, most jutottam el arra pontra hogy beruháznék egy távcsőre..mivel több helyen is inkabb refraktort ajánlanak kezdő távcsőnek így ebben az irányban probálok keresgélni.
Jelenleg 2 tipus van amit kiszemeltem azonos árban ..az egyik
Skywatcher 80/400 AZ-3 mechanikával, a másik
Skywatcher 80/900 EQ-2 mechanikával

Bolygók, mély-ég objektumok egyaránt érdekelnek...de ugye a rövidebb fokuszút ajánlják mély-éghez..a hosszú fokuszút meg inkább a bolygókhoz, holdakhoz.
Szerintetek melyik lenne univerzálisabb megoldás, esetleg ha még természet megfigyelésre is szeretném használni??
Bármilyen ötletet , észrevételt szivesen veszek..esetleg ha valaki tud ajánlani szebbet-jobbat hasonló árban azt is megköszönném
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.05.20. 11:33

Az a benyomásom, családi örömmé váló távcső jobbára természetfigyelő. Magam is így indultam, spektívvel. Csillagra ez korlátolt szerelésű, fejleszthetetlen. Olvasva ezt a kellemes problémád, magamat képzelve SkyWatcher 102 / 500as csövet vennék, magában.Könnyen elérhető boltokban van. Ilyen esetekben szokásos tubusgyűrükkel adni. Rá kereső starpointer, egy zoom okulár. Állványnak egy erősebb fotóállvány, összetólva a hátizsákban (!) a cső mellett elfér (ülőkés olcsó kínai hátitáska, nekem van, jó). Egy közepes "fluid" panorámafej. Örök túracső, csillagászni is, már nem kis teljesítménnyel. Az örökösök is el tudják adni. Máris irígykedem.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.05.20. 11:56

Üdv Yogi!

Csillagászatra a 80/900-sokkal jobb, a 80/400 színezése 50x felett erősen zavaró kezd lenni és bizony képalkotásban is elmarad a 80/900-tól. Természetfigyelésre a 80/400 alkalmasabb az állványa (azimutális), és a rövid fókusz=nagyobb látómező miatt.
Kezdőként úgyis a fényesebb és nagyobb objektum ok jönnek szóba, Hold, bolygók. Oda a 80/900 sokkal jobb a másiknál.
yogibear
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2015.05.19. 19:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: yogibear » 2015.05.21. 00:22

Köszönöm a gyors válaszokat )..
Sajna 102/500 csőre jelenleg nincs keret, így valoszínűleg a 80/900 lesz a nyerő..használtan is van egy hirdetve, de sajna már elhappolták előlem
yogibear
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2015.05.19. 19:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: yogibear » 2015.05.25. 12:56

Sziasztok!

Voltunk a miskolci csillagvizsgàlóba sajnos a rossz időjárás miatt a távcsöves bemutató elmaradt, de pont a távcsövekről tartottak előadást..viszont a végére kicsit elbizonytalanodtam, a Newton-távcsövekről is sok pozitív dolgot hallottam. Ujra végignézve a a boltok kínálatait 2 távcső van még ami esetleg szóbajöhet a már régebben kiszemelt 80/900 refraktor mellett..
Tehat róluk lenne szó :

Skywatcher 130/900 Newton +Eq2
Skywatcher 130/650 Heritage flex Dobson
Skywatcher 80/900 refraktor+Eq2

Szinte azonos árban vannak , szerintetek érdemesebb lenne kezdőként tükrös távcsőre beruházni már csak a jóval nagyobb átmérő miatt is, vagy maradjak inkabb az elsőre kiszemelt lencsés mellett ? Ja és még az lenne a kérdésem hogy természetfigyelésre a tükrös abszolut nem alkalmas vagy csak nem annyira alkalmas mint a lencsés ?? Minden észrevételt tanácsot szivesen fogadok.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.05.25. 15:49

Természetfigyelésre a tükrös nem alkalmas.
A 130/900 képalkotása nem valami jó, nagyításban nem tudna többet a 80/900-nál.
A 130/650 két gyári okulárja egyből kevés, max. 65x nagyítás: azonnal kéne venni egy 5-6 mm fókuszút.
Továbbra is azt mondom, csillagászatra a 80/900+EQ2 a legjobb választás.
Kukucska
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2014.09.30. 18:52

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukucska » 2015.05.25. 16:14

Egyikkel sem jársz rosszul. Nekem a lencsés volt szimpatikusabb és nem bántam meg hogy azt vettem, de valószínűleg a tükröset is megkedveltem volna.
Keress lehetőséget több fajtába belenézni és érezni fogod hogy neked melyik szimpatikusabb azon túl hogy mindegyiknek más oldala az erőssége.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.05.25. 17:49

Távcsöveim vásárlása mindíg egy őrlődés volt számomra. Nem olcsó és erős minőségi különbségek zavarták meg a fejem. A tapasztalatok meghallgatása sem tette a dolgot egyértelművé számomra, ismerve a látás egyéni különbségeit. Van aki jól látja van aki alig, ez így van. Az alig is mondja a magáét. Nekem az mindíg fontos volt, kényelmes csomag legyen. Házmelletti obszervatórium más. Oda már tényleg csillagász kell. Annyira nem akartam belemélyedni. Tükör- lencse. Természetesen a lencse az örök minőség volt a meggyőzőbb. Az éjszakák rövidek, a nappalok hosszabbak mint látvány, mindkettő tele titkokkal amiket a távcső fedezhet fel. Az ablakom előtti fakorona élettel teli világa győzött meg, a távcsövem ne csak csillagászati legyen. A kompromisszum: a lehetségesnél(!) gyengébb éjszakai églátvány , cserébe a nappal madárnevelő fészekvilágával. Külön minderre nincs pénzem, ha a minőség is számít az optikában (megéri). Tehát ötven- hatvan centinél nem hosszabb hordozhatós cső kizárólag. Még ez is hosszú, de a csillag miatt muszáj. A 130/650 tükrös azonban ma is izgat. Képzelem, jobb eget látnék vele mint a 80/600as lencsésemmel. De akkor hová lesz a fakorona? Meg aztán a tükrössel néha az a beállítgatási babra, amitől a magányos kezdő nem szereti meg a csillagászatot. Tükrös nélkül nincs csillagász. Lehet, megveszem a sokat nézett mikrofókuszos 130/650est (a boltban meg szoktam cirógatni), hisz lencsésem már van. Mindíg az a fránya spórolás...legalább gazdag nőt vettem volna feleségül, nem szépet.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.05.26. 18:13

yogibear írta:Voltunk a miskolci csillagvizsgàlóba sajnos a rossz időjárás miatt a távcsöves bemutató elmaradt, de pont a távcsövekről tartottak előadást..viszont a végére kicsit elbizonytalanodtam, ... Minden észrevételt tanácsot szivesen fogadok.


Bepárásodott a szemem...
A fél életemet ott töltöttem, amíg el nem költöztem Miskolcról!

Jól teszed, hogy nem ugrassz fejest a pénzköltés közepébe.
Ha valaki friss jogosítvánnyal autóversenyző akar lenni, akkor ne Forma-1-es gépet akarjon, de még csak ne is egy gyári Rally csapat autójára vágyjon. Sok világbajnok gokarttal nyitott.

Pl. tudod már, hogy mit akarsz nézni az égen? (Mindenre jó távcső nincs - mint ahogy egy pályaautó sem való hegyi utakra.) Továbbá az sem biztos, hogy néhány hónap után (főleg néhány csalódásra okot adó mélyég-keresgélést követően) nem megy el a kedved az egésztől.

Ezért én most is, neked is azt javaslom, amit mindenkinek hasonló helyzetekben: vegyél egy jó minőségű, és minél nagyobb átmérőjű (de ne túl nagy nagyítású, azaz 10-12x-nél lehetőleg ne nagyobb) binoklit. Az jó természetfigyelésre és az éggel való ismerkedésre is (ráadásul Miskolcon ott a Bükk; attól jobb észlelőhely kevés van az országban - madárra is, csillagra is...). Továbbá adj időt magadnak, hogy megismerd az eget, a csillagképeket, a tipikus égi objektumokat. Lehetőleg járj minél többet a helyi amatőr csillagászokkal közös észlelésekre, táborokba, és vidd a binoklidat (meg egy kényelmes matracot kispárnával...).

Egy év alatt ki fog derülni, hogy maradsz-e ennél a hobbinál, és milyen irányba akarsz majd tovább lépni.
Akkor majd sokkal megalapozottabban, és nem kizárólag mások jó, vagy kevésbé jó tanácsaira alapozva tudsz magad is dönteni.

Sok sikert, és Isten hozott a klubban!


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.05.26. 22:05

Magamon vettem észre a műszernek is nagy vonzereje van. Ettől néha csillagászabbak leszünk, mint magától az égtől. Játszó fiúk maradunk... Vennék egy kis "utazó" csövet legalább. Mégis csak teleszkóp. Jobban melegíti a szívet mint a binokli. Hát nem erről van szó? Meg azok a mellékletek, kis kincsek, amik aztán később jók lesznek egy komolyabbhoz. Egyszer élünk, használjuk ki. Így gondolom.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”