Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Sidius

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.11.07. 17:06

géza írta:A táblázat mint elmélet, igen jokat feltételez erről a műszerről. Nem tudom.

Nem tudom, hogy milyen táblázat, de egy jó tükör leképezése az optikai tengelyen, vagy annak közvetlen közelében nyílásviszonytól függetlenül jó. A tengelytől kifelé haladva a leképezés rohamosan romlik, ha nincs korrekciós tag, de az akromátokat ehhez képest telesen másféle probléma gyötri. Nagy fényerő mellett ezek a tengelyen se tudnak igazán jók lenni, de ízlés kérdése, hogy ki mennyit tolerál. A tény pedig, az, hogy nem lehet tökéleteshez közeli a leképezés.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.11.07. 17:55

Sidius írta:... az akromátokat ehhez képest telesen másféle probléma gyötri. Nagy fényerő mellett ezek a tengelyen se tudnak igazán jók lenni, de ízlés kérdése, hogy ki mennyit tolerál. ...


Eddig azt hittem, hogy csak én vagyok "rövid akromát fóbiás"... :mrgreen:
Teljesen igaz, amit írsz.

De azt el kell ismerni, hogy olcsók, és nagyon egyszerű a használatuk; ám ezzel ki is merült a pozitív tulajdonságaik "halmaza". :(

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.11.07. 18:10

Attila írta:
De azt el kell ismerni, hogy olcsók, ám ezzel ki is merült a pozitív tulajdonságaik "halmaza". :(

MDA


Erről a múltkor vásárolt csípős ecetes torma jut az eszembe. Azóta győzködöm magam, hogy egyem, hiszen a leírás szerint emberi fogyasztásra alkalmas. (Természetesen nem ecetes és nem csípős)
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2016.11.07. 20:07

géza írta:Ez a legolcsobb és legrővidebb használhatonak tűnő tűkrős a hazai piacon (42,3eFt.). Az ezután kővetkező rővidcsővű (ez nem parabolikus) az SW 130/650 (57,7eFt). Állvány nélkűl ! https://www.google.hu/search?hl=hu&site ... p1nYdTM%3A



Üdv Géza!

Ha nem ragaszkodsz a rövidebb fókuszhoz,akkor ajánlanám a 114/900-ast,jó okulárokkal természetesen.
F8 fényerő,jusztírozásra kevéssé érzékeny.
Évekig észleltem ilyennel megelégedéssel,japán ortho és kellner okulárokkal ,ma is meg van,bemutatók alkalmával nem is kell feltétlen jobb nála,jó égen sok mindent megmutat.

Hossza nem vészes,súlya talán ha 2 kg.
Használtan nem drága egy ilyen tubus, egy jobb okulár áráért beszerezhető,ajánlom figyelmedbe.

Üdv:Laci
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.11.07. 21:30

Jolesik itt a sok segités, kőssz mindnyájatoknak! Laci, az a méteres cső kieső. Nekem legszimpatikusabb a mikrofokuszos 130/650, de négy kilo. A tűkrős husz centitől igazi, sok vélemény szerint. Az alattiak kőzőtt nem sok az élmény kűlőnbség, azt is emlegetik. Lehet benne valami. Ez a 114es jo "pedagogiai" darabnak is tűnik. Nem lehet rossz a gyári elméleti kvalifikácio szerint a sokat ajánlott 90/900hoz viszonyitva, nézve az adatokat. Mintha tűkrősben tőbbet nyujtana annál. Nem tudom. Emésztem. A tűkőr nekem idegen volt, most valami uj. Sz.,....................nov.8. megrendeltem, vége a vacillálásnak. Azt képzelem, jobb lesz a 70/500 fraunhofernél, hét végén lesz hasonlitgatás.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2016.11.08. 11:09-kor.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.11.07. 21:59

Nem akarom zavarni a beszélgetést,csak gyorsan megemlítem a legújabb "nyomozási" eredményemet. Említettem,hogy az ES AR akromátnál aggasztott az,hogy nem lehet normális áron amicis keresőt venni hozzá. Közben találtam a Cloudynights-on egy fórumposztot,ahol a tulaj felturbózott egy ES AR 102-őt:http://www.cloudynights.com/topic/550533-new-additions-to-my-ar102/ Ha jól veszem ki,akkor azt írja, hogy az általa utólag vett GSO amici-s kereső passzol a gyári kereső gyűrűibe. Tehát akkor elképzelhető,hogy a nálunk kapható 9×50-es amicis Skywatcher kereső is passzol.
Sidius

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.11.08. 18:30

Attila írta:Eddig azt hittem, hogy csak én vagyok "rövid akromát fóbiás"... :mrgreen:


Mivel ez kezdőknek szóló rovat, így a tényekre szorítkozom. Nem fóbia ez, csak fizikai tény, de az egyszerű használat és a szemüveglencséét magasan meghaladó élmény azért igaz.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.11.11. 18:37

SW 114/500 parabola. Mivel három napja saját tűkrősőm van és vagy kétésfélorát észleltem is, mint tapasztalt minitűkrős (hi...) jelethetek. A Hold 250x nagyitással (triplet Barlov 2x - GSO Plőssl 4mm) nagyon szép kontrasztosan jőtt evvel a kis tűkőrrel. Meglepődtem. Még kollimálni sem kellett...
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.11.11. 20:35

géza írta:SW 114/500 parabola. Mivel három napja saját tűkrősőm van és vagy kétésfélorát észleltem is, mint tapasztalt minitűkrős (hi...) jelethetek. A Hold 250x nagyitással (triplet Barlov 2x - GSO Plőssl 4mm) nagyon szép kontrasztosan jőtt evvel a kis tűkőrrel. Meglepődtem. Még kollimálni sem kellett...

Itt is gratulálok a távcsőhöz. Mondom én,hogy a jusztírozás túl van misztifikálva lépten-nyomon a neten :) .
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.11.11. 21:32

géza írta:SW 114/500 parabola. Mivel három napja saját tűkrősőm van és vagy kétésfélorát észleltem is, mint tapasztalt minitűkrős (hi...) jelethetek. A Hold 250x nagyitással (triplet Barlov 2x - GSO Plőssl 4mm) nagyon szép kontrasztosan jőtt evvel a kis tűkőrrel. Meglepődtem. Még kollimálni sem kellett...


Szia Géza!

Szívből gratulálok az első tükrösöd megvásárlása alkalmából! Meglásd, hogy ez lesz nemsoká az első számú műszered, melyet sűrűn fogsz magaddal vinni mindenhová. Kis átmérőjű tükör ellenére sok mindent megtudsz majd vele figyelni. Fényerejét tekintve elsősorban mély ég objektumok, földfény, okkultációk ill. változócsillagok mellett akár fényesebb üstökösök megfigyelésével is próbálkozhatsz. Amennyiben a légkör is engedi, akkor a barlow használata is szóba jöhet pl. Hold vagy kettőscsillagok megfigyelése esetén. Egy ilyen távcső fényerős, nagy LM-vel rendelkezik, de egyetlen egy hibájuk van, hogy a LM széle felé elhúzza a képet. DE ezzel együtt kell tudni élni. Ha ez zavarónak hat, akkor javasolnám, hogy kisebb LM okulárt használj. Ha jó az eged és a szemed, akkor +11.0 mg csillagokat vagy akár ez alá is le lehet vele menni. Ha a Hold fogyóban lesz és derült lesz az idő, érdemes lesz néhány pillantást vetni az Androméda köd és kísérőire, Perseus ikerhalmazra, M35-re a Geminiben vagy akár az Orion ködére. Ha jó a légkör és a megvilágítási szög, akkor a Plató talajára is érdemes odafigyelni :-)

Gáza, távcsöved használatához sok derült, csillagos eget kívánok! Hidd el, hogy ez a kis távcső is sok élményt fog nyújtani!

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”