Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
dm1970
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2012.05.30. 19:39

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: dm1970 » 2012.05.30. 21:02

Sziasztok!
Távcső vásárlás előtt állok. Több helyen is érdeklődtem, olvasgattam a fórumokon. Nagyon sok segítséget kaptam, de arra a kérdésemre, hogy a csillagászati megfigyelések mellett szeretném kipróbálni a repülőgépek fényképezését is, konkrét dolgok nem nagyon jöttek elő. Ezért feltennék néhány konkrét kérdést ezzel a részével kapcsolatban. A fgép adapteren kívül (bridge gép optikán nincs menet) a gyárilag adott kiegészítők mellé érdemes-e, kell-e még valamilyen kiegészítőt vásárolni? Newton-t vagy refraktor-t érdemesebb venni? AZ vagy EQ mechanikával járok jobban? A fotózás miatt inkább a nagyobb átmérőjűt vagy a hosszabb fókuszút részesítsem előnyben? S a végére a mindig feltett kérdésre a válasz, 50e a keret rá mindennel együtt mit ajánlotok? Ha van valami olcsóbb alternatíva az se gond! Nem akarok csúcs képeket készíteni, csak valamennyire rásegíteni a 16x zoomra, s belekóstolni ebbe a részbe is a csillagászati megfigyelések mellett. Aztán ha bejön lehet gyűjtögetni. Ami még lényeges szeretném hordozgatni is egyszer-kétszer.

Köszi dm
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2012.05.30. 21:18

szia!

nemrég volt hasonló kérdése egy srácnak és ő a 150/1200 vette, mert a repcsifotósok dobzont használnak.
Pár hete még akciós volt a BTC oldalán most kicsit drágább, de azt csillagászatra és repcsi fotózásra is tudod használni. Nem igazán értem milyen fényképeződ van, de tükrös előnyben mert a kompakt gépekhez egy jó oksi is kell főleg ha nagyobb bridge gépről van szó, mivel ott már csak a nagy lencsével rendelkező oksiba tudsz fotózni normálisan.
Ha érdekel a srác véleménye is aki ugyan ezekre a célokra vett távcsövet akkor privátban megadom az elérhetőségét.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
dm1970
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2012.05.30. 19:39

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: dm1970 » 2012.05.31. 18:53

Stefi írta:szia!

nemrég volt hasonló kérdése egy srácnak és ő a 150/1200 vette, mert a repcsifotósok dobzont használnak.
Pár hete még akciós volt a BTC oldalán most kicsit drágább, de azt csillagászatra és repcsi fotózásra is tudod használni. Nem igazán értem milyen fényképeződ van, de tükrös előnyben mert a kompakt gépekhez egy jó oksi is kell főleg ha nagyobb bridge gépről van szó, mivel ott már csak a nagy lencsével rendelkező oksiba tudsz fotózni normálisan.
Ha érdekel a srác véleménye is aki ugyan ezekre a célokra vett távcsövet akkor privátban megadom az elérhetőségét.


Köszi a választ!

Ez sajnos nekem nem fér bele a keretbe és a mobilitás is eléggé kérdéses. Olyan csövet szeretnék, ami valamilyen szinten univerzális, közelebb kerülök vele a csillagokhoz, a repülőkhöz, a természethez, de nem szeretnék túl sokat költeni rá, mert nem tudom mennyire fog bejönni a dolog. Most egy Fuji fp s2100-esel "fotózgatom" a gépeket, s ha alul színes a festése, simán betudom azonosítani a flightradar segítségével, s ez most egyenlőre tetszik.

dm
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: András » 2012.05.31. 19:24

dm1970 írta:[Olyan csövet szeretnék, ami valamilyen szinten univerzális, közelebb kerülök vele a csillagokhoz, a repülőkhöz, a természethez, de nem szeretnék túl sokat költeni rá, mert nem tudom mennyire fog bejönni a dolog. Most egy Fuji fp s2100-esel "fotózgatom" a gépeket,


Tehát max 50 ezer a keret.
Azzal a fujival az lesz a bibi, hogy ahogy nézem a gugli képén ezt a fényképezőt, az obi frontlencséje igencsak nagy, okulár mögött abból nagy vignettálás lesz és az egész igen ormótlanul fog csüngeni a távcső végén, egyébként 50E forintból én vennék egy 70/500-ast, eq2-est, meg ha futja, 1-2 okulárt, az mobil, jó kis cső. De a fuji akkoris gond lesz szerintem. Ki kellene próbálni.

Aztán van a bazárban egy 100/1000-es eq3-ason, igaz, az 65-ért, ami már nem annyira mobil, de én is olyannal kezdtem el repcsiket fotózni, és nagy élmény. EQ-mechanikából kettő pillanat alatt van AZ-mechanikád (már ha egyáltalán kell, szerintem nem kell)
(AZ3-asom is van, azzal csak szívás az élet - illetve csak lenne, ha még valaha egyszer használnám.)
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2012.05.31. 19:48

Ha tükrös géped lenne akkor az MTO1000 lenne jó megoldás, mert az egy MC rendszerű tükrös ojektív 100/1000mm fókusszal és elég pici. Bár azt is át lehet alakítani egy 1,25"-os adapterrel/re, bár ez nem olcsó obi mert elég keresett a piacon:
http://www.youtube.com/watch?v=L4n27Vav ... re=related

De akkor a spektív lehet neked jó megoldás, mert az kicsi és tudsz vele csillagászkondi is és fotózni, de mint mondtam a bridge géped miatt szerintem felejtős lesz az oksiba fotózás, mert a vignetálni fog nagyon, hacsak nem egy erre a célra gyártott drága oksit veszel hozzá. http://www.williamoptics.com/eyepiecesD ... atures.php

http://makszutov.hu/cikk/kamerarogzit.php
http://makszutov.hu/bazar/hirdetes/1338201857
http://www.youtube.com/watch?v=4S_NtjCxgxk
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
dm1970
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2012.05.30. 19:39

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: dm1970 » 2012.06.01. 09:52

András írta:50E forintból én vennék egy 70/500-ast, eq2-est, meg ha futja, 1-2 okulárt, az mobil, jó kis cső. De a fuji akkoris gond lesz szerintem. Ki kellene próbálni.


Stefi írta:de mint mondtam a bridge géped miatt szerintem felejtős lesz az oksiba fotózás, mert a vignetálni fog nagyon, hacsak nem egy erre a célra gyártott drága oksit veszel hozzá.


Köszi mindkettőtöknek a segítséget!
Ezt a 70/500-ast már nézegettem én is, s máshol is ajánlották már, s az említett kiegészítő segítségével talán a képekkel sem lesz nagy zűr. S így talán az árba is beleférek. Az biztos, hogy mindenképpen szét kell nézni, mit ajánlanak a boltokban, ha minden jól megy jövőhéten irány Pest.

dm
therussian
Hozzászólások: 81
Csatlakozott: 2012.03.24. 17:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: therussian » 2012.06.04. 16:23

Sziasztok!

Újabb kérdéssel fordulok hozzátok...
Elsőáldozásra szeretnék kisgyereknek távcsövet venni. Természetesen első távcső lenne a srácnak, így valami olyan kellene ami neki megfelelő (tehát nem egy tükröset...). Egy Skywatcher 70/900 refraktorra gondoltam:
http://makszutov.hu/termek/sw_70r
Ehhez még hozzádobnám neki a Csillagatlaszt kistávcösvekhez meg egy napszűrőt.

Jó választás ez így szerintetek?
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.06.04. 21:19

70/500 talán jobb volna egy kissrácnak, kisebb, kezesebb...
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.06.04. 23:10

Én is ezt akartam javallani: Könnyebben kezelhető, ha kell egy gyerek is egyszerűen tudja vinni, nem ütközik bele ajtókeretbe, stb. De jó hozzá egy Amici-prizma, vagy szögprizma! És feltétlenül egy nap-szűrö az objektív elé, mert az most (és még egy pár évig változatos látvány lesz. BQ
therussian
Hozzászólások: 81
Csatlakozott: 2012.03.24. 17:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: therussian » 2012.06.05. 14:39

Megjártam Makszutovékat...
A 70/500-at hoztam el AZ (talán) 2 mechanikán, hozzá csillagatlazs meg napszűrő.

Köszi a tippeket :)

Közben meg beszereztem magamnak egy Nikon dslr mountot is :P
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”