Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.04.04. 00:05

Lehet, ha el nem felejtem én is kiszaladok egy ilyet venni. :)
Boby87
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2014.04.04. 18:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Boby87 » 2014.04.04. 19:29

Sziasztok!
Én hűséget tanusítva a topik cime felé teljesen kezdő vagyok és távcsővásárlást tervezek talán a következő honapban, vagy még akár ebben is, majd kiderül, hogy meddíg bírom idegekkel. :D
Lényeg a lényeg, hogy sajnos nincs a környezetemben olyan aki foglakozna amatőrcsillagászattal, és nagyon találkozókra sem tudnék mostanában eljutni ahol személyes kapcsolatba kerülhetnék egy műszerrel, így teljes mértékig tanácstalanul állok a kérdés előtt.
Mivel kezdő vagyok elsőkörben biztosan a közelebbi bolygókat és egyéb égitesteket (nap, hold, stb...) venném célba, de később van egy olyan érzésem hogy, ha megismerném jobban az eget, a mélyég objektumok kerülnének sorra. Persze tudom hogy mindent nem lehet egyszerre, legyen jó mindenre, legyen olcsó, stb..., de azért a lehetőség szerinti legjobb megoldást szeretném választani. (nyilván)
A keretem az sac/kb 70-100e körül mozog, esetleg fölé is lövök de olyan sokkal azért nem szertenék. Fotózásra nem akarom használni, talán a jövőben valamikor, de ha így is lesz az nagyon távoli jövő, így ennek a kezdő műszernek nem kell hogy alkalmas legyen rá.
Most két favoritom van, egyenlőra a keretem alsó, illetve közép mezejében. Az egyik a Skywatcher Classic 150/1200 dobson http://www.makszutov.hu/termek/skywatcher-classic-150-1200-dobson a másik pedig a SkyWatcher 90/900 refraktor http://www.makszutov.hu/termek/skywatcher-90-900-refraktor , ami viszont, ha ő lenne a befutó, akkor azt szerintem óragéppel, Scopium polarizációs szűrőpárral, E-Plössl okulárokkal és esetleg egyenes állású keresőtávcsővel rendelném még. A kérdés az, hogy érdemes e közel 100e ért megvenni ezt kiegészítőkkel együtt vagy inkább egy teljesen alap csomaggal fogjak neki amiben jobb a műszer. A dobson mechanika jobban tetszik egyébként (esztétikailag nem), illetve az egész úgy ahogy van masszívabbnak és stabilabbnak néz ki, de valahogy a lencsés szimpatikusabb mindenféle tapasztalat nélkül :D ......valahogy az jobban tetszik.
Viszont ha egy teljesen alap csomaggal is jó lenne, akkor a 100e-be gyakorlatilag még a 200/1200-as dobit is be lehetne préselni. A súlya egyébként annyira nem érdekel, vidéken lakom így gyakorlatilag kibalagok a kertbe és kb olyan sötét van hogy nem a fényszennyezés miatt kell agódnom, hanem hogy ne essek semiben pofára :D , de viccet férre téve, ha esetleg távolabbra kellene cincálnom, akkor sem lenne gond vel, van kocsi is, meg azért néhány km-ert még gyalog is tudok vele baktatni. Ennyit még kibírok. :)
Hát remélem ki tudjátok bogózni, amit írtam és tudtok is valami okosat mondani. Természetesen ha valaki a 3 műszeren kívül valami mást ajnlana, azt is szívesen fogadom.
Válaszokat előre is köszönöm!
Üdvözlettel Boby! :)
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.04.04. 19:39

Ezek a távcsövek nem könnyen romlanak meg, ezért érdemes használtakat is nézegetni, van hogy 100 ezerért kapsz egy 200 mm-es tükröst, komoly állvánnyal is.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2014.04.04. 21:02

Boby87 írta:Viszont ha egy teljesen alap csomaggal is jó lenne, akkor a 100e-be gyakorlatilag még a 200/1200-as dobit is be lehetne préselni. A súlya egyébként annyira nem érdekel, vidéken lakom így gyakorlatilag kibalagok a kertbe és kb olyan sötét van hogy nem a fényszennyezés miatt kell agódnom, hanem hogy ne essek semiben pofára :D


Akkor vedd meg a 200-ast. Mit meditálsz ennyit?
Boby87
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2014.04.04. 18:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Boby87 » 2014.04.04. 22:34

Boby87 írta:A kérdés az, hogy érdemes e közel 100e ért megvenni ezt kiegészítőkkel együtt vagy inkább egy teljesen alap csomaggal fogjak neki amiben jobb a műszer.


Anak a sok katyvasznak ez lett volna a fő kérdése, csupán gondoltam leírom azt is hogy mik a lehetőségeim, elképzeléseim. Arra irányult ez a kérdés, hogy nekem mint kezdőnek jó lenne -e egy kisbb de jobban felszerelt technika, vagy inkább csapjak a közepébe, úgy hogy utána jó ideig nem tudok fejleszteni az alap csomagon semmit.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2014.04.05. 00:49

Néztél már távcsőbe? Milyenbe?
Ha ilyen jó sötét eged van, akkor a 150/1200-as dobson jó választás, ezek általában jó optikák, kiválóak bolygóra mélyégre egyaránt.
Boby87
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2014.04.04. 18:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Boby87 » 2014.04.05. 09:59

Vizi Péter írta:Néztél már távcsőbe? Milyenbe?
Ha ilyen jó sötét eged van, akkor a 150/1200-as dobson jó választás, ezek általában jó optikák, kiválóak bolygóra mélyégre egyaránt.


Sajnos még nem volt alkalmam belekukkantani semilyen távcsőbe sem. Mint már írtam, a környezetemben nem tudok senkiről aki foglalkozna csillagászattal és találkozon, vagy csillagvizsgálóban sem jártam soha és sajnos mostanában ez nem is fog összejönni szerintem.
Tehát akkor annyira nem érdemes megvennem a 90/900-as refraktort, úgy sem hogy ahhoz jobb okulárokat, meg oragépet, polarizációs szűrőt is vennék, inkább 150/1200-as tükrös lenne a jobb, alap tartozékokkal.
Hajlok én is erre felé, de titkon reménykedtem hogy valaki az ellenkezőjét tartja jó döntésnek, mert a lencsés tényleg jobban tetszik. Persze nem az esztétika fog dönteni ebben a kérdésben, de azért az is fontos. :)

Viszont most találtam használtan egy 120/1000-es refraktort, EQ3 mechanikával kerek 100e-ért. Ez még éppen beleférne a keretbe.

Köszönöm szépen a válszt, még szerintem nézelődök fontolgatoma dolgot, de már alig várom, hogy kitelepülhessek az első műszerrel és leselkedhessek egyet. :)
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.04.05. 14:59

Azlrt jól tennéd, ha egyszer bejönnél Pestre, valamelyik távcső-boltba, és megnéznél egy-két távcsövet. A Dobson nagy hátránya, hogy ha nagyobb nagyítást hasunálsz, nagyon gyorsan kirohan a látómezőből az égitest, folyton utána kell mozgatnod, ráadásul finom mozgató sincsen. Előnye az egyszerü, könnyen kezelhető szerkezet, könnyű szállítani is.
Használt távcsőnél jó, ha módod van kipróbálni! Előfordulhat, hogy a leképezése gyengébb, vagy más bökkenő van. -
Boby87
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2014.04.04. 18:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Boby87 » 2014.04.06. 11:36

astrohist írta:Azlrt jól tennéd, ha egyszer bejönnél Pestre, valamelyik távcső-boltba, és megnéznél egy-két távcsövet. A Dobson nagy hátránya, hogy ha nagyobb nagyítást hasunálsz, nagyon gyorsan kirohan a látómezőből az égitest, folyton utána kell mozgatnod, ráadásul finom mozgató sincsen. Előnye az egyszerü, könnyen kezelhető szerkezet, könnyű szállítani is.
Használt távcsőnél jó, ha módod van kipróbálni! Előfordulhat, hogy a leképezése gyengébb, vagy más bökkenő van. -


értem. Köszönöm szép a választ. Még szerintem húzom egy darabig a dolgot és előfordulhat hogy fel fogok menni személyesen megnézni egy boltban a távcsöveket, csak hétköznap dolgozom és ezért nem megy hétvégén meg mindíg van valami dolog és egy pesti kiruccanás nekem elég sok időt felemészt.
Köszönömm mégegyszer.
Medve
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2014.04.17. 21:33

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Medve » 2014.04.18. 22:27

Sziasztok
Rég óta szeretnék egy távcsövet, azonban mindig elment a pénzem :D
Most itt a ballagás, ebből most vennék is. A keretem kb. 20-30000 Ft, SW 70/500 refraktor + AZ2-t néztem ki, jó választás? A másik lehetőség a SW 70/900 + EQ1. Előbbi szimpatikusabb, mert szeretnék mélyegezni is valamennyire és bolygózni. Viszont az azimutális mechanikáról sok rosszat hallottam csillagászati célokra. 70/500 as vagy Plössl okulárokkal lenne vagy csomagban(atlasz+napszűrő), 900 ast önmagában.
Ti Melyiket ajánljátok?
Köszi,

Attila
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”