Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.11.24. 19:16

Én szétnéznék a használt cuccok között is, van most pár jó vétel. Az árkülönbözetet meg okulárokra, egyéb felszerelésre tudnád fordítani.

http://makszutov.hu/bazar/?page=bazar_list.php

http://www.mcse.hu/aprohirdetes/
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.11.24. 20:57

czrobi írta:Pénteken benézek a boltba (Thaly K u.), meglesem mi a kínálat:D Levente! Bennt leszel pénteken?

Gyere, benne leszek. :)
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
tom1000
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2010.07.22. 00:34

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tom1000 » 2010.11.24. 22:08

Szia Robi!
Nekem általában a csütörtök este vagy a szombat este a jó. A többi napon általában késő estig dolgozom.
Ahogy az időjárást nézegetem 1-2 hétig ez nem aktuális. Majd keressük egymást.
Egy jó kis fagyos téli esténél nincs is jobb :D
MC 127/1500 CG-5. Dioptex 15X50
Norbi
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2010.11.07. 20:52

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Norbi » 2010.11.24. 22:46

czrobi írta:Sziasztok!
Nemrég kezdett el foglalkoztatni a csillagászat, kb hónapja. Teljesen kezdő vagyok, ám annál lelkesebb:D Jelenleg az amatőrcsillagászok kézikönyvét forgatom, sok hasznos információ van benne.
Tulajdonképpen azért írok, mert arra gondoltam meglepném magam karácsonyra egy távcsővel:D Utána is olvastam a témának több helyen, többek között itt a fórumon is. Valójában ehhez kellene nekem egy kis segítség/útmutatás... A távcső, amit kinéztem: SW 200/1000 Newton :D még mielőtt bárki összehúzná a szemöldökét: tudom, olvastam több helyen is, hogy nem érdemes elsőként hatalmas távcsöveket venni. Ez valahol logikus, de... ...én úgy vagyok vele, hogy ha már veszek egyet, akkor ne legyen az hogy 1 év múlva kinövöm és vehetek másikat.. Anyagilag sem tudnám megoldani.(tanuló vagyok, elég hosszú idő alatt tudok nagyobb összeget elővarázsolni) Legyen egy, de az tuti. Szerintem. Amit még elfelejtettem: az asztrofotozás is érdekel, tehát a leendő távcsövet ilyen célokra is szeretném használni. -tudom, ez sem olcsó mulatság,..
Az is eszembe jutott, hogy érdemes lenne kipróbálni különböző távcső típusokat, ha esetleg ebben valaki tudna segíteni, megköszönném.
Mindent egybevetve nem szeretném elkapkodni a dolgot! Köszönettel várom az esetleges véleményeket/tanácsokat!


Szia!

Adnék kezdőként én is egy pár tanácsot.Menj el a makszutovhoz nézz körül.Akkor tisztában leszel vele mekkora egy 20 centis newton és egy eq-5 mechanika.Meglátod mekkora dögöt kell cipelned.:-))))
Majd menj ki valakivel észlelni egy kis távcsővel.Hidd el nekem, hogy seggre ülsz attól a látványtól is.Sőt ha kimész távcső nélkül egy kevésbé fényszennyezett helyre akkor is seggre ülsz a látványtól.Csak ne egyedül menj mert úgy unalmas.Ha párszor kimész a Pleione Csillagatlasszal olyan tapasztalataid lesznek amiket soha nem szerzel meg egy sarokban figyelő akármekkora newtonnal.Megfogalmazódik benne egy halom kérdés.Nem győzöl majd a válaszok után kutatni.Én 20 éve foglalkozok a csillagászattal és most veszem a héten az első távcsövemet.A csillagászatban a távcső csak egy eszköz ami nem nélkülözhetetlen.Szerintem várjál még a vásárlással.Inkább vedd meg a Távcső Világa című könyvet, tanulgass belőle.Párszor kimész távcső nélkül és kiderül majd, hogy igazán érdekel e a csillagászat.Nagy hiba lenne diákként egy halom pénzt elkölteni és pár hónap múlva a távcsövet hirdetni féláron.Ha netán így jársz akkor inkább egy 30000Ft.-os távcső legyen ne 150-200000.

Én ezt ajánlom:

http://makszutov.hu/refraktor_akro/sw_70r

Üdv!

Norbi
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.11.25. 08:34

Szia Robi!

Azt javaslom, ne csak a Makszutovhoz menj be, hanem a BTC-be is, vagy legalább nézz szét a honlapjukon (www.tavcso.hu). Így lehetőséged lesz megismerni nagyjából a teljes hazai palettát.

No lám, máris kiderült, milyen közel a legközelebbi amatőrtárs. :) Remélem, sűrűn ki tudtok települni.
A használt távcső nem rossz ötlet, de én azt hiszem, nem jársz rosszabbul új távcsővel sem. A flex Dobsonok nem rosszak, a félig nyitott tubusba nem szűrődik be a fény, esetleg csak az égbolt háttérfényéből kap többet. Persze egy perfekcionista másképp látja. De ezek a távcsövek a könnyű szállíthatóság jegyében jöttek létre, azaz hogy oda vihesd, ahol nincs fényszennyezés.

Snt
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.11.25. 10:59

santage írta:A flex Dobsonok nem rosszak, a félig nyitott tubusba nem szűrődik be a fény, esetleg csak az égbolt háttérfényéből kap többet.

Meg a párából ... De szerintem a külső szórt fények és a turbulencia is jobban rontja a képet.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára SzarkaLevente 2010.11.25. 14:53-kor.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Norbi
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2010.11.07. 20:52

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Norbi » 2010.11.25. 13:46

Holnap már nálam lesz a zeiss!Gyorsan vettem egy 80/900-as skywatchert is!Mert csak 17000Ft. volt :D

Üdv!

Norbi
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2010.11.25. 15:27

SzarkaLevente írta:
santage írta:A flex Dobsonok nem rosszak, a félig nyitott tubusba nem szűrődik be a fény, esetleg csak az égbolt háttérfényéből kap többet.

Meg a párából ... De szerintem a külső szórt fények és a turbulencia is jobban rontja a képet.


Sziasztok!
Akkor most légyszi mondjatok nekem valami konkrét dolgot! Melyik a jobb? a Flex (rácsos) dobson vagy a teljesen egybefüggő csövű? Csak mert majd hamarosan venni akarok egy 30-as dobit, csak azt nem hogy mifélét (az említett két verzióból). A flex mellett gondolkodok, mert azt ugyebár könnyebb hordozgatni, de ha rosszabb a képminősége akkor inkább legyen a "marhanagy" cső? 1m 50cm már be se fér a kocsiba csak hosszába. :? A mostani 150/1200 is éppen befér. Habár nem tudom mekkora lesz az új kocsim amit majd tavasszal akarok venni......
Ha netalán az egybefüggő csövet ajánlanátok akkor még arra kérlek titeket hogy szerintetek melyik márka?
-Sky-Watcher (mostani távcsövem ez a márka és meg vagyok vele elégedve, a 30-as ára 249.000 Ft)
-GSO (egyszer már észleltem vele és nagyon jól bejött, most akció van a BTC-nél, ára 222.750 Ft)
-Orion (erről semmit nem tudok)
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.11.25. 17:04

Janicsillagasz írta:Akkor most légyszi mondjatok nekem valami konkrét dolgot! Melyik a jobb? a Flex (rácsos) dobson vagy a teljesen egybefüggő csövű? Csak mert majd hamarosan venni akarok egy 30-as dobit, csak azt nem hogy mifélét (az említett két verzióból). [...]
Ha netalán az egybefüggő csövet ajánlanátok akkor még arra kérlek titeket hogy szerintetek melyik márka?
-Sky-Watcher (mostani távcsövem ez a márka és meg vagyok vele elégedve, a 30-as ára 249.000 Ft)
-GSO (egyszer már észleltem vele és nagyon jól bejött, most akció van a BTC-nél, ára 222.750 Ft)
-Orion (erről semmit nem tudok)

Nagyon nem szeretem, mikor azt kérdezik, "melyik a jobb". Az Flex dobson kétségtelen előnye, hogy összecsukva jelentős (kb 30-35 cm) helyet takarithatsz meg a szállítás során. Ellenben sokkal érzékenyebb a párásodásra valamint a környezeti turbulenciákra (pl. testhő.) Hogy melyik a jobb? Te döntésed.

Az Orion dobsonokat ugyanaz a gyár készíti mint a SkyWatchereket. (A GSO-k máshol készülnek.) Az Orion egyébként némileg (szerintem) pofásabb mint a SkyWatcher, talán egyedibb a magassági mozgást szabályzó fékrendszere valamint felszerelhető Intelliscope-pal. És amici prizmás 9x50-es keresővel valamint Plössl okulárokkal szállítjuk. És választható mint 92%-os strehl értékű tükör is.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.11.25. 17:09

SzarkaLevente írta: Ellenben sokkal érzékenyebb a párásodásra valamint a környezeti turbulenciákra (pl. testhő.) Hogy melyik a jobb? Te döntésed.


Minimális kézügyességgel lehet rá készíteni házilag valami tépőzáras árnyékoló rongyot. Az megfogja a szórt fényt és a párát is.

Engem inkább az aggasztana egy ilyen összecsukható tubusban, hogy mennyire tartja meg a kollimációt.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”