Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
teichnersz
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2010.08.13. 14:28

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: teichnersz » 2010.11.29. 00:02

Szia!

Értéküket tekintve nincs nagy különbség köztük - sőt, a megkímélt, felújított TZK-k mennek inkább drágábban. Cseréld el nyugodtan, a dobozban porosodó állványnál csak több örömöd lehet benne.

ge.nom írta:Köszi az eddigi válaszokat és persze továbbiakat is várok. Különösen az optikai teljesítményre vonatkozólag.
Mivel most van egy kis azimutális állvány az MC-m alatt, így az EQ-5 a dobozában van szétszedve.

Később tervezek venni egy nagyobb 20-25 cm átmérőjű Newtont, de egyrészt nagyon később
másrészt mindenképpen Dobson szereléssel, szóval nem lesz szükségem erre a mechanikára.

Ez az óriásbinokli meg sokmindenre jó lehet! Pl. bemutatózásra.. A 7,5 fokos látómezeje is káprázatos lehet!
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.11.29. 00:49

ge.nom írta:Köszi az eddigi válaszokat és persze továbbiakat is várok. Különösen az optikai teljesítményre vonatkozólag.
...
Ez az óriásbinokli meg sokmindenre jó lehet! Pl. bemutatózásra.. A 7,5 fokos látómezeje is káprázatos lehet!


Az optikai teljesítménye korrekt, hozza amit egy 10x80-asnak hoznia kell. A széleken egy kicsit elhúzza a csillagokat az emlékeim szerint, de kárpótol a hatalmas LM, és az atomstabil építés. Én mindig azt éreztem a TZK-ba nézve, hogy lehetne kicsit nagyobb a nagyítása.

Az egyik okulárba fixen beépített szállemez szerintem idegesítő, főleg világosabb égen, de valószínűleg kiberhelhető a fényútból valahogy.

Bemutatózni valóban jó abból a szempontból, hogy nagyon nehéz felrúgni, de a csak 10-szeres nagyítás és a körülményes hordozhatóság limitáló tényező lehet.

Mindenképp próbáld ki ég alatt, mielőtt lecsapnál rá.

Én is szívesen birtokolnék egy TZK-t, kizárólag szerelemből, mert kellemes élményeim kötődnek a típushoz, és amúgy jó érzés egy ekkora hegynyi vassal és üveggel belebinoklizni az égbe, de racionális érveket nem tudok felhozni mellette. :)
plamatis
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2009.09.15. 23:58

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: plamatis » 2010.11.29. 09:07

csakb írta:
ge.nom írta:Köszi az eddigi válaszokat és persze továbbiakat is várok. Különösen az optikai teljesítményre vonatkozólag.
...
Ez az óriásbinokli meg sokmindenre jó lehet! Pl. bemutatózásra.. A 7,5 fokos látómezeje is káprázatos lehet!


Én anno 1996 augusztusában egy sétahajón (! :shock: ) tartottam bemutatót egy fél TZK-val! Gyönyörű időben, a közeledő Hale-Bopp, a Jupiter és egy-két fényesebb mélyég objektum okozott frenetikus sikert a vendégek körében (...és szabadszemmel az éppen hulló Perseidák!). Tudtam nagyítást is váltani! Egy kis 8X30 ruszki monokli okulárja volt erre a célra kialakítva.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.11.29. 11:12

csakb írta:Az optikai teljesítménye korrekt, hozza amit egy 10x80-asnak hoznia kell. A széleken egy kicsit elhúzza a csillagokat az emlékeim szerint, de kárpótol a hatalmas LM, és az atomstabil építés. Én mindig azt éreztem a TZK-ba nézve, hogy lehetne kicsit nagyobb a nagyítása.

Nem nagy egy kicsit a kilépő pupilla?! Mert ha abból indulok ki legtöbb ember pupillája max 6-7 mm, akkor a távcső nem működik csak 10x60 - 10x70 mm körüli műszerként .... Vagy esetleg anno az szovjetek pupillatágítóval használták?! :)
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.11.29. 12:19

Úgy látom, hogy nem nagyobb a kilépő, mint pl. a cseh Somet-binar és -monar (25x100), az orosz szputyik-követőké és az 1940-es évek német légvédelmi (25x60) távcsöveké. Nem tudom, milyen megfontolásból szerkeszették így, de működtek, fényveszteség nélkül (vagy három évtizedig észleltem ilyen nagy okulár nyilású távcsővel, soha sem volt problémám). Ha nagyon közel van a szem, akkor egy sötét lehatároló perem jelenik meg az okulár peremén. (Nekem talán azért is jó volt, mert nem kellett a szemüveget levenni, és az éppen kellő távolságban tartotta a szemet.) Lehet azonban, hogy ehhez a műszerhez egy pár okulár-kagyló tartozott? BQ
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.11.29. 12:27

astrohist írta:Úgy látom, hogy nem nagyobb a kilépő, mint pl. a cseh Somet-binar és -monar (25x100), az orosz szputyik-követőké és az 1940-es évek német légvédelmi (25x60) távcsöveké.

Ezt nem értem. A kilépő pupilla mérete = obj. átmérő / nagyitás. Amennyiben a képlet helyes, a kilépő pupilla a TZK esetében 8 mm, a Somet esetében 4 mm, a német távcsőnél 2.4 mm. Ezek pedig teljesen különböző értékek. Mit számoltam rosszul?

Esetleg nem a pupillatávolságra gondolsz?
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.11.29. 13:55

Nem tudom, hogyan szerkesztették az okulárokat! De tény hogy kb. 15 mm-es kilépő (szemlencséjük) van. A német Waffen-binokulárnak volt egy felcsapható gumi kerete, amibe szemlélő homloka és arca bele támaszkodott, és ez eleve meghatározta a szem távolságát a kilépő lencsétől. Akkor nem érdekelt a belső szerkezete, de nyílván a több tagu okulár konstrukciójával és belső fényrekeszeivel operáltak.
Azt viszont tudom, hogy ezeket a távcsöveket és okulárokat összehangoltan konstruálták. Az egyik régi amatőrnek volt egy 25x100-as Sometje (az Urániában is az van), ő nagyobb nagyítást akart, kiszedte az eredeti okulárt, tett bele egy kis toldatot, amibe egy Zeiss (talán 10 mm-es) belement, de soha sem kapott vele jó képet. Ne feledd, hogy a széria okulárokat úgy szerkesztik, hogy mindenféle távcsőben használhatók legyenek. Nekem is van 2 ősi merz okulárom (6 és 12 mm-es), eredetileg a kalocsai csillagdáé volt, ott a 18 cm.es, 222 cm fókuszúhoz használhatták, én pedig egy 50/500-ban alkalmaztam, abba is jóü volt. A katonai célúaknál vszont egy adott fókuszú, meghatározott leképezésű távcsőhoz tervezik!
A szemek távolságát nem szoktam összetéveszteni a okulár kilépő lencsétől való szemtávolsággal. Üdv: Lajos
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.11.29. 13:58

SzarkaLevente írta:
astrohist írta:Úgy látom, hogy nem nagyobb a kilépő, mint pl. a cseh Somet-binar és -monar (25x100), az orosz szputyik-követőké és az 1940-es évek német légvédelmi (25x60) távcsöveké.

Ezt nem értem. A kilépő pupilla mérete = obj. átmérő / nagyitás. Amennyiben a képlet helyes, a kilépő pupilla a TZK esetében 8 mm, a Somet esetében 4 mm, a német távcsőnél 2.4 mm. Ezek pedig teljesen különböző értékek. Mit számoltam rosszul?

Esetleg nem a pupillatávolságra gondolsz?


Patcán az első Messier-maratonon volt egy olyan érzésem, hogy nem hoz többet egy jó 10x50-esnél. De ezt nem ellenőriztem le. Talán a kilépő pupilla nagysága miatt nem jutott az összes fény a szemembe. Mindenesetre tény, hogy ehhez 15x kellene minimum.

snt
Norbi
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2010.11.07. 20:52

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Norbi » 2010.11.29. 22:37

Megérkezett az SW 80/900-asom is.Ki is tudtam próbálni a Jupiteren egy zeiss 16-os orthoval, sajna csak 5 percig.Azt hiszem soha nem fogom megbánni a zeiss vásárlást.Sehol nincs hozzá az SW.

Itt vannak a gyermekeim:
Kép

Üdv!

Norbi
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2010.11.29. 23:15

Akkor most megéri elcserélni vagy nem? Mint mondottam volt, a mechanika csak a port gyűjti.
Bár még azt sem, mert be van csomagolva.. Jobban kéne a pénz, de hát kinek nem?
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”