Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
erdey_a
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2018.02.25. 14:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: erdey_a » 2018.03.07. 14:16

star rover írta:Itt egy újabb bizonyíték arra, hogy a Newton-távcső alkalmas a nappali megfigyelésre


Hát ugye ha bemondta a tévé, akkor biztos úgy van... Ennél csak akkor lehetne hitelesebb ha az m1-en lett volna :lol:
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.03.08. 11:30

erdey_a írta:... Ennél csak akkor lehetne hitelesebb ha az m1-en lett volna :lol:


Hogy kerül a csizma az asztalra???

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
erdey_a
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2018.02.25. 14:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: erdey_a » 2018.03.08. 13:51

Attila írta:
erdey_a írta:... Ennél csak akkor lehetne hitelesebb ha az m1-en lett volna :lol:


Hogy kerül a csizma az asztalra???

MDA


...hát ugye ha a térképet Olaszországnál ütjük fel, akkor...
Szil92
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2018.03.12. 19:48

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Szil92 » 2018.03.12. 20:09

Sziasztok!


Körülbelül 3 hónapja kezdett el foglalkoztatni az észlelés téma. Eddig leginkább neten nézelődtem, youtubeos videók, leírások, amiket találtam itt-ott. Makusztov.hu-n nézelődtem főleg.
Az egész onnan indult, hogy találtam itthon egy „áruházi” hama távcsövet, még atyámé volt, állvány nélkül használgattam, leginkább holdazni tudtam vele, néhány alkalommal, de nem túl eredményesen, kb gyorskötözővel erősítettem egy állvány szerűségre, szóval nem a legkomfortosabb, de néhány kráter még is így kiadta magát, ha mázlim volt. :D
Most már szeretnék valami komolyabb eszközt vásárolni, ki is néztem egyet, viszont szeretnék némi megerősítést kapni. Azt fontos leszögezni, hogy „rendes” távcsövet soha nem használtam. Az MCSE bemutatókra nem tudtam elmenni, folyton felhős volt az ég, meg nem is igazán tudtam elérni őket telefonon. Jusztinozásról meg ilyesmiről fogalmam sincs, nincs valami nagy kézügyességem, de gondolom megtanulható. Skywatcher BD 150/750-et néztem ki. Leginkább bolygóészlelés, esetleg mélyegezés, ami érdekel. Természetfigyelés, ilyesmi nem. Még fontos, hogy külvárosból észlelnék, lesz lehetőségem 4 emeletes ház tetőteréről. Itt viszont vannak rendesen lámpák, laikusként viszont elég szépnek látom olykor az eget, szépen látszanak a csillagok. A legtöbb ismerős/barát igyekszik lebeszélni, hogy ne kezdjek bele, mert úgysem fogok semmit látni. Ez igaz lehet? Kitelepülés nehezebben megoldható, de nem lehetetlen, sajnos saját autó egyelőre nincs.

Előre is köszi a válaszokat.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2018.03.12. 20:39

Üdv a Klubban!

A legjobb, amit megtehetsz, hogy elmész a Polarisba valamelyik este. Van ott több távcső, kipróbálhatod, mit látnak városi ég alól.
Sidius

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.03.12. 21:10

No és ha lehet a nyári bolygóbőség idején is menj el! Egy 4 emeletes ház környéke akármennyire körbe van világítva, nem hiszem, hogy a tető magasságában túlságosan zavaró fény van, legalábbis a bolygókhoz biztosan nem. Semmiképpen ne hagyd magad lebeszélni szerintem!
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.03.13. 09:43

Optika vásárlásba bölcs dolog ráérősen belevágni. Mig több távcsővel nem találkozott az ember, nem is tudhatja milyen irányban induljon el a beszerzésben. Ha már tudja, akkor juthat számára értékes tanácshoz, hasonló érdeklődésüektől. A korlátozott megfigyelési körülmények még óvatosabb döntést igényelnének. Ilyenek után egy idegen (engem közvetlenebbül nem ismerő "tanácsadó") emberre bizni a pénztárcámat, bolondság. Az késztetett a beirásra, a tanácskérő ismertetve a körülményeit, bolygózásra adná a fejét, szinte kizárólag. Magam is igy vélekedtem régebben, aztán rájöttem, a jó bolygózás kiadásait nem birnám. Oda tényleg nagyitás kell, finom ritkán adódó légkörrel értékesebb optikával. ( http://www.asztrofoto.hu/tudastar/nagyi ... -jobb.html ) Ugy vélem, a jó bolygózás ritka alkalom, már már szerencsejáték.. a Hold-at kivéve. Ő a közeli pihenőparkom, soha nem ugyanaz. "Olcsón" kis csővel is izgalmas .
Szil92
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2018.03.12. 19:48

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Szil92 » 2018.03.13. 11:34

Köszönöm a válaszokat!

Elsietni semmiképp nem akarom a dolgot, mindenféleképpen bele akarom ásni magam az elméleti dolgokba. Legelőször egy 130/650-es skywatcher newton csövet néztem ki magamnak, EQ2-es mechanikán, aztán nagyon sok helyen olvastam, hogy az eq2 sokaknak zavaró, beremegős, s végül úgy voltam vele, akkor már kinyitom a pénztárcámat, s veszek egy komolyabb, eq3as mechanikát, meg egy „nagyobb” tubust. Meg az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy az asztrofoto.hu-n láttam néhány lenyűgöző képet ezzel az eszközzel. (BD 150/750)

Néhány adok-veszek oldalon láttam is ezt a 130/650es csövet eq2-n, kb jelképes összegért, azonban nem tudom,hogy távcsövet mennyire éri meg használtan vásárolni. Például külföldről rendelve mennyire viseli meg őket az utazás? Néhány hobbimhoz rendelek külföldről cuccokat, de azok nem ennyire sérülékeny holmik, nagyon félnék, hogy egy ilyen drága eszköz megsérül az utazás során. Használt kézből meg ugye nem tudom, mennyire vigyáznak rá… ezen a téren is bizonytalan vagyok.
A 150/750-esről csupa jót olvastam, meg ami igazán megnyerte a tetszésem, írták itt-ott, hogy „bővíthetőbb” mint a kisebb testvérei. Hozzá nem értőként ez meg elég csábító.
A Hold roppant vonzó számomra is, persze ezzel kapcsolatban is sok negatívat kaptam, hogy kétszer kiviszem és megunom, mert ugyanazt látom… bár azért engem sokkal inkább lekötnek szerintem az ilyen dolgok, mint másokat.

Továbbá még egy kérdésem lenne. Barátnőm hobbi szinten fényképez, bridge kompakt géppel, de van a családban tükörreflexes gép is. Ezeket lehet használni mondjuk asztro fényképezésre, vagy ehhez teljesen másfajta eszközöket használtok?

A Polaris már tervben van néhány hónapja, de egyenlőre nem jutottunk el oda (időjárás, meg lehetetlen eléri őket becsekkolás végett). :|
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.03.13. 11:57

Szil92 írta:... EQ2-es mechanikán, aztán nagyon sok helyen olvastam, hogy az eq2 sokaknak zavaró, beremegős, s végül úgy voltam vele, akkor már kinyitom a pénztárcámat, s veszek egy komolyabb, eq3as mechanikát, ...


Érdemes lehet inkább még erősebbet keresni, akár használtan is.
Kisebb baj, ha kopottasabb, mint ha remegősebb...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2018.03.13. 12:04

A Polarisnak van egy nyitvatartása, akkor biztosan ott vannak:
http://www.mcse.hu/polaris-csillagvizsgalo/informaciok/

Távcsövet - ha van rá mód - lehetőleg ne vegyél elméleti megfontolások szerint. Sok olyan szubjektív tényező van, amit nem lehet előre kiagyalni. Kicsit olyan ez, mint az autóvásárlás: a katalógusadatok alapján indul neki az ember, de a végső döntéshez jó, ha beleül, megy vele egy kört, mert hatalmas eltérések lehetnek egy-egy felhasználó számára.

A használt távcső jó portéka és könnyen ellenőrizhető is: általában ki lehet próbálni vétel előtt. Ha az optikák nem karcosak, nem foltosak, akkor jó (persze ha a gyárból eleve rossz optikai minőségben jött ki, akkor jobb nem lett az ég alatt, de ez a vadiúj távcsővel is így van, csak ott lehetőséged lehet minőségi reklamációra). Ha a fókuszírozó nem lötyög, nem csúszik el magától, az állvány se lötyög és nem is szorul, akkor jó.

A 150/750 valóban lépés a 130-ashoz képest. De ha fényszennyezett városból fogsz általában észlelni, akkor nem a mélyég lesz a legjobb célpontod (oda sötét, fényszenny mentes ég muszáj!), hanem Nap-Hold-bolygók-kettősök-fényes halmazok. Egy 150/1200-as dobson erre a legalkalmasabb ezen az árszinten.

Az asztrofotózás - ha érdemi szinten akarod űzni, amilyen fotókat a galériában is láttál - akkor az több pénz, rengeteg idő és tapasztalat. Oda a dobson nem is jó. De nem biztos, hogy városból érdemes ennek nekiállni, lehet, hogy a vizuális műfaj a befutó.

Feltétlen menj el a Polarisba vagy valamelyik másik bemutató csillagdába, nézz bele pár távcsőbe, sok bosszúságtól, csalódástól megszabadulsz, hidd el!
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”