Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Bence » 2010.12.30. 14:53

Szia!
Nekem is ilyen távcsövem van és először én is a zenittükörbe raktam a barlowot és úgy az okulárt, de szerencsére már rájöttem, hogy kell.Bár azt pontosan nem tudom, hogy úgy miért nem jó.Talán a tükörben lévő plusz fényút miatt nem tudod a barlowot a fókuszig betolni, viszont ha utána rakod a tükröt akkor már mindegy mert a fókusz meg van nyújtva.
Egyébként neked milyen a barlow minősége?Nekem anyira nem jön be.Elég ritkán használom, mert egyrészt nincs is olyan kristálytiszta képe, másrészt úgy egy olyan hosszú szerkezet van a cső végén ami még instabilabb mint alapból.Viszont a 150x nagyítást meg csak nagyon ritkán lehet használni.(Mondjuk én a holdon azért szoktam, a holdrajzokat azzal csinálom)
Szerencsére ennek is meg lett a megoldása mert a Jézuska hozott nekem egy 7mm-es Planetary okulárt.Ezzel kb.86x lesz a nagyítás és még így is aszem 30' körüli a látómező.Csak egy a bibi.Ez 1,25"-os és az adaptert csak Januárban hozza a Jézuska :(
Sok örömet az új távcsövedhez,
Na meg persze rengeteg derültet,
Bence
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.12.30. 15:07

Szia!

Valójában még csak a Jupiternél meg földi célpontoknál használtam, a Jupitert nem tudtam megnézegetni mert mindig kimászott a látómezőből, visszahozni meg nem tudtam, de földi célpontokhoz szerintem használható...
Adaptert interneten rendeltél? Hol? Mennyiért? Valószínűleg nekem is kellesz a távoli jövőben plusz okulárokat beszerezni, pl. egy jó minőségű, nagy nagyításút a 4 milis helyett, bár szerintem egy jóideig elég lesz ez a 2 használható...

Köszi, neked is ugyanezeket, Feri
f1angel
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2010.04.13. 13:04

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: f1angel » 2010.12.30. 15:53

Sziasztok!

Én ha használom a barlow-t (ritkán, inkább csak Holdra) akkor a zenittükröt kiveszem és csak simán belerakom az oksit a barlowba, mert nem tudok rendesen fókuszálni a zenittükörrel együtt. Kicsit kényelmetlen (és a jó magasan lévő diókat is le lehet vele verni), de így jó. ;)

Jó egekben gazdag, sikeres Új Évet kívánok!
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Bence » 2010.12.30. 16:01

gaster95 írta:Adaptert interneten rendeltél? Hol? Mennyiért? Valószínűleg nekem is kellesz a távoli jövőben plusz okulárokat beszerezni, pl. egy jó minőségű, nagy nagyításút a 4 milis helyett, bár szerintem egy jóideig elég lesz ez a 2 használható...

Én Rózsa Ferenctől, ismertebb nevén Rózsikától rendeltem adaptert, ha szükséged lesz ilyen adapterre itt a fórumon biztos megadják az elérhetőségét, vagy azt hiszem a google-be beírva is meg lehet találni.Egyébként ő mindenféle távcsövekkel kapcsolatos dolgokat bütyköl.Pl. a binoklimat is ő nézni,mert kettőz szegény.

f1angel írta:Én ha használom a barlow-t (ritkán, inkább csak Holdra) akkor a zenittükröt kiveszem és csak simán belerakom az oksit a barlowba, mert nem tudok rendesen fókuszálni a zenittükörrel együtt. Kicsit kényelmetlen (és a jó magasan lévő diókat is le lehet vele verni), de így jó. ;)

Ez jó megoldás.Így talán nem is lötyög a nehéz zenittükör alatt.Mondjuk én eléggé zenit tükör függő vagyok, elég ritkán veszem ki, de majd kipróbálom, köszi.
Szép eget,
Bence
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.12.30. 18:02

Ha már szóba került a napfogyi, mi a helyzet a kormozott üveggel? Csakmert mindenki akinek eddig beszéltem az eseményről szinte rávágta hogy azzal kell nézni.

Akkor a '99-es szemüvegek biztonságosak ha épek igaz?
90/900 refraktor
KoviP
Hozzászólások: 64
Csatlakozott: 2010.11.15. 22:04

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: KoviP » 2010.12.30. 18:29

Hát azt szerintem sürgősen felejtsd el... :) Ha normálisan voltak tárolva akkor biztosan jók, de gondolom most is lehet majd kapni.
"A felhőkön és a süvöltő szelen túl, az égbolt sarka mögött terül el a kozmosz. Végtelen és titokzatos, csalogatva hívogat, mintha folyton azt kérdezné: kik vagyunk e Földön és miért?"
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.12.30. 18:58

Kormozott uveggel - ha jol emlekszem - az a baj, hogy lathatoban kivaloan szur (tehat sotetebb a kep, kellemesebb a szemnek), ellenben mas, karos tartomanyokban (most nem emlekszem, hogy UV vagy IR) nem szur, tehat jo sokat juttat a szembe. Akkor mar tenyleg 2 reteg hegesztouveg, ha nincs mas, vagy meginkabb a lyukkameras kivetites, az abszolute mukodokepes es biztonsagos.

--mpt
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.12.30. 19:02

Napszűrő: a kormos üveget inkább hagyjuk a múltra. Jó, minden ellenkező híreszteléssel szemben) a hegesztő üveg, ha nagyon világos, kettő kell. Az 1950-es években valamelyik vidéki helyicsoport kitalálta, hogy egy vízszintesen lefektetett sík üveglapról visszavert nap-képet lehetett nézni az aránylag átlátszó sötét üvegen át. (Érdekességkét megjegyzem, hogy az "egyszerű, falusi emberek" a XVII-XIX. sz-ban egy tál vízben vissza tükröződő napképet néztek. Azért ez egymagában még túlságosan fényes, egy enyhe szűrő is kell.) Az 1945-ös fogyatkozást úgy néztük, hogy egy kicsi tükördarabbal a Nap fényét egy árnyékban levő (nem közvetlenül megvilágított), jó pár méterre levő sötét falra vetítettük, és gyönyörű, több centis napképeket kaptunk. (Ez tulajdonképpen egy módosított camera obscura.) A lyukkamera egyébként is jó: egy jó hosszú doboz egyik végén kis lyukkal, a másik oldalán egy vékony, áttetsző papírral betakarva, azon szépen megjelenik nap-kép. BQ.
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.12.30. 19:51

A kormozott üveggel kapcsolatban pontosan eme okból motoszkált bennem valami, mint amit írtál Péter. Lehet, hogy már én is hallottam valahol hogy nem biztonságos, már nem emlékszem.
Az én megoldásom a tízéves napfogyiszemüveg+napszemüveg lesz. (Ezt már használtam amúgy 2008 augusztusában, de azért így utólag rákérdeztem. :) )
90/900 refraktor
pontshow
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2010.10.21. 17:12

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: pontshow » 2010.12.31. 15:05

Csináltam egy kis animációt a 2011.01.04-es részleges napfogyatkozásról. Ilyen lesz:
http://www.youtube.com/watch?v=XCgZnwtT ... r_embedded
Boldog Új Évet Mindenkinek!
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”