Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2010.12.28. 12:39

ge.nom írta:A deLux verziót érdemes megvenni, mert a StarPointer egy szemétre való sz... (szerintem)


a starpointernek nagyon sok értelme van, ha van a távcsövön mellette egy normál kereső is. a kettő együtt a keresés kánaánja! mpt-hez hasonlóan én is 50mm-es keresőt javasolnék, az már fényszennyezett égen is elég fényt gyűjt. nekem van kisebb is (20-as), hát az még sötét égen is nehézkes.
nincs aláírás
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.12.28. 12:58

ge.nom írta:A deLux verziót érdemes megvenni, mert a StarPointer egy szemétre való sz... (szerintem)


A jelenlegi főműszeremet (7 centis lencsés) kereső nélkül használom, és egy pointernek is nagyon örülnék. De még enélkül is megtaláltam eddig mindent. A pointer szerintem elégséges, ha jó a szemed, sok-sok év tapasztalatod van, ismered a távcsöved is, mint a tenyered, és nem ijedsz meg a csillagról csillagra ugrálástól. Vagy ha kezdőként csak könnyű célpontokat keresel fel.

Ha most nem fér a keretbe jobb, akkor eleinte a pointerrel is el tudsz boldogulni, hacsak nem akarsz az első naptól kezdve 12 magnis változókat észlelni a Camelopardalisban. Későbbi fejlesztési lehetőségnek meg ott lesz a 9x50-es kereső. Hosszú távon szerintem is azzal járnál a legjobban, különösen fényszennyezett égen.
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2010.12.28. 13:13

A 6x30-as kereső igen jó darab. Ezért érdemesebb a deLux verziót venni!
Az az 5000 Ft különbség már igazán nem oszt, nem szoroz.
Van 9x50-esem, szeretem, de drága és nem ez volt a kérdés sem.

Pointerbe 1x néztem, akkor is háromszor egyszerre. Először, utoljára és soha többet!
De, mint mondtam is, ez az én saját véleményem. Valaki direkt azt részesíti előnyben.
Én szívesebben használok egy nagyobb látómezejű oklit is keresőnek, mint a Pointert.
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2010.12.28. 13:16

ha egy refi elég hosszú, akkor azzal kereső nélkül is lehet célozni. én legalábbis a 125/1125-ös TAL-omra régóta nem szerelem rá a keresőjét, egyszerűen célzok a csővel (vagy a goto-val ha csalni akarok - off: a legdurvább egyszer az volt, amikor goto-t kalibráltam a TAL-al, aztán bolygózás után próbából menet közben kicseréltem a 200-as newtonra /súlyok persze lefelé állítva/ és a goto megtartotta a pozícióját)
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2010.12.28. 13:45

Szerintem a red dot nagyon kényelmes egy kicsi 6x24-es keresőhöz képest, mert nem kell az embernek belenyomni a szemét a kicsi szemlencsébe. Kezdőknek, meg kifejezetten könnyű használni. Én a 76/700 ra raktam egy légpuskára valót amit piacon vettem és jó. Egy baja van, hogy a fényerőség 2 állásban kapcsolható és néha zavaró az erős fénye. A 130/650en már sokkal jobb volt a helyzet mer ott fokozatmentesen lehetett állítani a fényerőt.
Tehát én is csak erősitem a szabályt, hogy kinek a pap kinek a papné... :D
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Atis » 2010.12.28. 13:48

Csatlakozom a red-dot táborhoz. Messziről is bele lehet nézni, át is lehet rajta látni, nem fordít, állítható a fényerő. Keresőtávcsőnél a tantra összes pózát felveszed, mire belősz valamit. Viszont a nagy, 50mm-es kereső hasznos lehet, a 6x24-es helyett egy papír X is megfelelő lenne.
Inkább segíts minthogy kötözködj.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.12.28. 14:33

Ja, a legkisebb használható kereső a 6x30-as, bár városban az is kevés néha. A 9x50 már barátságos. Viszont rövidebb csövekhez nem kell kereső, nem is szoktam használni soha. Alap, 20x körüli nagyítással bármit meg lehet találni, csak egy közeli fényes csillag meg egy csillagtérkép kell. És lehet starhoppingolni.

snt
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2010.12.29. 12:09

egyébként szerintem annak, hogy valaki ennyire utálja a pirospöttyös keresőt, csak az lehet az oka, hogy nem jól használta. lehetőleg messziről kell belenézni, a távcsővel jól legyen párhuzamosítva, lehető legkisebb fényerővel, és ne legyen a párától átláthatatlan a lencséje.

nekem van a csövön mindkettő, egy amici-s 8x50, meg egy pirospöttyös. először utóbbival belövöm az objektum helyét sacc-per kábé (ez kb 1 fokos biztonsággal történik, ismertebb objektumoknál persze tudok pont oda célozni, ahova kell). aztán jöhet a normál kereső (mivel 71x a legkisebb nagyításom, nekem muszáj ezt is használni), és már meg is érkeztünk. 1 percnél tovább sosem kell így keresgélni, ilyen hosszú ideig is csak akkor, ha nagyon csillagszegény környezet lenne ahol nehezebb starhoppinghoz mértani formákat találni a látómezőben, vagy ha megtréfál az objektum - bevallom volt már, hogy ott köröztem egy apró planetárison ezer évig csak azt hittem, hogy csillag. csak a térképpel alaposabban összevetve tűnt föl, hogy ott nem csillagnak kéne lenni hanem magának a planetárisnak. aztán 250-300x már szitkozódtam, hogy nem láttam a fától az erdőt.
nincs aláírás
Nagy Róbert
Hozzászólások: 96
Csatlakozott: 2009.09.27. 06:42

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Nagy Róbert » 2010.12.29. 13:00

Az Én 200/1200-es Newtonomra szintén egy Starpointert és egy 8x50-es keresőt szereltem és ugyanúgy használom ahogy Te. Egyetlen gondom szokott lenni mikor beállítom a célt a szemüvegem melyet a nyakamban hordok mert a térképet nem látom anélkül mindig beleakad a tubusgyűrűbe és elmozdítja a tubust, ilyenkor sok minden eszembe jut! :mrgreen: Kép található a kep.tar.hu/velpecula címen.
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Atis » 2010.12.29. 13:10

Pirospöttyös! Ezt még nem hallottam, jót derültem rajta ;)
Nagyon jó a blogod Róbert, tetszettek a képek és látom Safranek is segíti a munkád! :)
Inkább segíts minthogy kötözködj.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”