Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Marci
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2011.10.24. 22:38

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Marci » 2012.02.19. 23:59

Én csak ránéztem, és úgy láttam szerintem így ilyen formában nem jó vétel, mert a végén ugyan ott van .. vagy posta költséggel hátrányba... a lényeg, " teljesen laikus " , és hogy nehogy bele fusson, mert akkor az egész közösségről rossz véleménnyel lesz. Mert hát tanácsért fordult ide, ha jól vettem ki. Ez persze nem jelenti azt, hogy ne lehetne jó vételt csinálni a bazárba. Ezek a távcsövek nem autók, amit nyugatról hoznak be, és vissza tekerik az "óráját", tehát alapvetően bízhatunk abban, hogy vigyáztak rá. Habár néha látok nevetséges hirdetést .... kétszer háromszor lett kipróbálva, majd a képen, egy most már nem kapható modell látható ?? számomra elgondolkodtató .... viszont, hogy vissza kanyarodjunk az eredeti elképzeléshez :) nagyon jók voltak a javaslatok, ami summázva ... egy jó binó + térkép, hogy meg is találják mit kell nézni. Meg nem baj, ha van egy ismerős aki mutogatja is milyen érdekességek vannak, de ha nincs az se baj, mert majd betájolódik.
SkyWatcher 120 / 1000 refraktor EQ3
kocsis péter
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2009.11.10. 15:30

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kocsis péter » 2012.02.23. 11:21

Üdv Mindenkinek!

Hozzáértők segítségét, véleményét szeretném kérni távcső vásárlása ügyében!
Szeretnék venni végre valahára egy 25×100-as óriásbinoklit, és ki is néztem egyet:
http://www.ebay.com/itm/Barska-25x100-C ... 500wt_1278
Várnék érveket és ellenérveket a vétel ügyében, esetleg javaslatokat további 25×100-as távcsövek ügyében:
http://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=bin ... 53e7522c53
Előre is nagyon köszönöm a segítséget!
Amcsüdv mindenkinek: Péter
kocsis péter
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2009.11.10. 15:30

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kocsis péter » 2012.02.23. 13:19

Közben találtam még egy tetszetős darabot:
http://www.binoculars.com/binoculars/as ... umcase.cfm
Erről is szeretnék véleményeket, javaslatokat!
köszönettel: Kocsis Péter
sundancer
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2012.01.25. 19:33

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: sundancer » 2012.02.24. 18:40

hejjáhó!

sw 150/750-em van, hozzá egy 10es és egy 25ös wájdengöl okulár, meg egy 2xes barlow is adódott. Nagyon közel van az a nap, amikor bővíteni fogom az okulárkészletem!

amiken jelenleg gondolkodom, az először is egy 3,6-os, vagy egy 4es mondjuk plössl, illetve egy mélyegező, legalább 65-70 látómezejű okulár. kérdéseim, ha segítenétek: :oops: :oops: :oops:

a 3,6osnál kisebbel merjek próbálkozni? tud az még éles képet adni? mondták páran, hogy nem jó ötlet, de tényleg nem az? :shock:

egyáltalán: ezen okulárokat honnan, mely gyártóktól szerezzem be? milyet vegyek és milyet nagyon ne? van valakinek tapasztalata az enyémhez hasonló vagy ugyanilyen tubus ÉS ilyesmi vagy hasonló okulárokkal? lécci lécci lécci írjatok! :roll:

köszönöm előre is!!!
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: András » 2012.02.24. 19:03

sundancer írta:egyáltalán: ezen okulárokat honnan, mely gyártóktól szerezzem be? milyet vegyek és milyet nagyon ne? van valakinek tapasztalata az enyémhez hasonló vagy ugyanilyen tubus ÉS ilyesmi vagy hasonló okulárokkal? lécci lécci lécci írjatok!


MInden attól függ, hogy mennyi pénzed van rá, mert okulárból 7ezres és 240ezres is van és a kettő között is bőven, de felteszem költségkímélő akarsz lenni, akkor a planetary egy jó választás, univerzális, 9mm és azalatt van a fókusza:
http://www.teleskop-austria.at/prod.php ... ku1-wap-ts
http://www.makszutov.hu/termek/sw_wap

A 4mm-est azért illene bírnia egy ilyen optikának. Azalatt már befigyelget a légkör állapota is.
Egyébként érdekes, egyszer én is vettem egy ilyan planetary-t, és meglepődtem, mert tényleg egész jó képe van, viszont lényegesen rövidebb a fókusza, mint ami rá van írva. (vagy csak hanyagul van beletekerve a barlow elöl, de nagyobb nagyítást ad, mint egy lényegesen jobb nevű, 6mm-es.)


9mm fölött meg attól függ, mekkora nagyításban, látómezőben, árban gondolkodsz.
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.02.24. 19:15

sundancer írta:a 3,6osnál kisebbel merjek próbálkozni? tud az még éles képet adni? mondták páran, hogy nem jó ötlet, de tényleg nem az? :shock:


papírforma szerint, ha a tükröd megüt egy elvárt minőségi szintet, és jól be van állítva (jusztírozva) a rendszer, akkor szerintem 2.5mm-ig nyugodtan próbálkozhatsz. de ez csak akkor igaz, ha az optikád jó, és a légkör nyugodtsága is jó. szóval van sok ismeretlen az egyenletben, de egyébként az András által említett planetary-k jó és olcsó megoldások erre a tartományra.

viszont én 10mm után túl nagynak érzem az ugrást, szerintem sokkal kisebbeket kellene ugrálnod, és ha úgy látod, hogy az adott nagyításon még sok éjszaka ad kielégítő képet az okli, akkor érdemes csak lejjebb merészkedned. sőt, merem állítani, hogy még a tapasztalat is sokat számít, hogy egy adott okulárral értékelhető képet kapsz-e. ja és mikrofókusz nélkül ilyen nagyításnál már nehéz élesíteni, főleg ha a mechanikád kicsit alulméretezett. (újabb ismeretlenek az egyenletbe)

nálam ez a tartomány így bővült az idők során: 9mm, 6mm, 5mm, 4mm, 2.5mm, 2.3mm

szóval nagyon kis lépésekkel haladtam, és a 4 alá még égetően hiányzik egy 3.2-es planetary.

hogy mikor melyiket tudom használni az nagyon függ az objektum méretétől (evidens), valamint a légkör nyugodtságától. nem szeppenek meg, ha csak a 9mm-est tudom egy este használni, és elfogadom, hogy a 2mm körülieket évi 1-2 alkalommal csak.

szóval ha kevés pénzt tudsz erre fordítani, akkor pláne érdemesebb előbb egy használhatóbb oklit venni (sztem valahol a 6-8mm közötti tartományban)
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2012.02.24. 20:54

sundancer írta:
a 3,6osnál kisebbel merjek próbálkozni? tud az még éles képet adni? mondták páran, hogy nem jó ötlet, de tényleg nem az? :shock:


Sztem a 150/750-el ne akarj óriásit nagyítani.. Ez a távcső nem arra lett kitlálva. Inkább nézegesd a Holdat, vegyél egy jó neutrál szűrőt, nézegess mélyeget, esetleg egy mélyég szűrőt is vehetsz.

Ha meg a Plútón akarod megkeresni a Marslakók nyomát, akkor vegyél a hajtogatott távcsövet,
pl: egy Makszutov rendszerűt, aminek bazi nagy a fókusza.

sztem.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.02.25. 08:30

Egyrészt a 150/750 nem egy bolygász optika, másrészt ne feledjük, hogy a kezdő észlelő csekély tapasztalattal rendelkezik, így én a helyedben max. nagyításnak nem mennék 200x fölé (a légkör évente kb. tucatszor enged többet...), tehát ez egy 4 mm-es Planetary, másrészt nagy lesz az ugrás a 10 és a 4 mm között, oda még bevennék egy 6mm-est. Ilyen rövid fókuszoknál (10mm alatt) a sima plössl-t felejtsd el, annyira kényelmetlen a betekintése. A Planetaryk jók, főleg ár/érték arányban.
Egyébként az f/5-ös nagy fényerőhöz igazából sajnos a méregdrága oklik volnának valók, mert azok korrigálják ki jól a látómező szélét, azaz lesznek ott is pontszerűek a csillagok. De ez egy más téma...
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.02.25. 10:56

Lido78 írta:Műszerekkel kapcsolatban kinéztem egyet-kettőt a kínálatból,ezzel kapcsolatban kérnék tőletek tanácsot.Igazából Newton-t szeretnék EQ mechanikán. A 150/750-es jó lenne ,de az igazi nagyágyú a 200/1000-es reflektor lenne számomra. Tudásban mennyire tükröződik a plusz 60000 ft? SkyWatcher vagy Celestron? Arra is gondoltam, hogy első nekifutásra lehet elég lenne egy 70/900-as refraktor is,-ismerkedni az égbolttal,távcső használattal.
Mit mennyire láthatok bennük?
Ha tudtok kérlek benneteket segítsetek, mert ugye minden kezdet nehéz.
Köszönöm.
Peti

A 200-as newton azért érzékelhetően többet mutat meg az égboltból mint a 150-es. Az árkülönbség a nagyobb mechanika miatt is adódhat. Az, hogy mit mennyire láthatsz meg bennük elég nehéz meghatározni, mivel annyi minden befolyásolja: honnan észlelsz (város vs sötét ég), éppen milyen az égbolt állapota, mennyire van tapasztalatod. A Celestron és a SkyWatcher newton távcsövek ugyanott készülnek, a különbséget leginkább a konkrét modellek ismeretében tudnám megmondani.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”