Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.02.28. 02:06

Nekem egy igen stabil teodolit faáálványra szerelt, felújított régi csapos mechanikán egy másodkézből vásárolt, egyedileg csiszolt 250/1310 tükrű Newtonom van. A faállvány is módosítva lett. Teljesen szétszedtem, felújítottam saját kezűleg, saját elképzelés szerint, és olyan stabil lett, hogy rezzenéstelenül viszi a csapos mechanikával a 250-es közel 15 kg tömegű csövet. A lényeg, hogy így az állvány került 10 ezerbe, és költöttem rá 1000 Ft-ot a felújításkor. Falábak végeinek megfogása, új csavarok, lakkozás stb. A régi csapos mechanika is ezer sebből vérzett, azt is darabokra szedtem, a csigakerék belső felületét vezető palástot bronzlemezzel kihézagoltam, csiszolóporral hosszadalmas kézi munkával a csigakerék belső felületét század milliméterre pontosan kimunkáltam, és a csigahajtást is elláttam megfelelő csapágyazással, majd azt is hosszú járatással, szintén csiszolóporral felületileg is rendbetettem, azaz bekoptattam, bejárattam. Motoros hajtást kapott egy régi EQ2-es egyenáramú óragéppel, a dekli is motoros lett, egy fókuszmotor segítségével, ami szintén egyenáramú. A lényeg, hogy kb. 3 hónap alatt egy nagyon stabil és tökéletesen működő, pontos, és nem szoruló, nem kotyogó nulla holtjátékkal rendelkező hajtású szerkezet kerekedett belőle. A tükör mérése azt mutatja, hogy kb. Lambda/12 körüli a hasznos felület menti eltérése az ideális paraboloidtól, természetesen hülés után, amit egy beépített ventillátorral gyorsítok meg sötétedés elött. A fénygyűjtése és bontása igen jó, simán látom az 1"-es kettősöket a megfelelő nagyítással. 5cm átmérőjű kis nyílás elött szűrőfóliával kiváló Napmegfigyelésre is alkalmas. A telihold alkalmával is használom ezt a kisebb nyílást szabadszemes nézelődéskor. Ma a Mars felületén a jégsapka felett 4-5 sötétebb foltot, és egy sötétebb sávot is megfigyeltem 416 szoros nagyítással 2B és 6,3 mm okulár segítségével. Szóval ez a cső és mechanika hosszú távra megfelel és jó árában van. A tubus használtan másodkézből mérve került 100 ezerbe, a csapos mechanika szinte kilóra 25-be, ennyi kiló is, és az állvány 10000, plusz anyag a felújításra 1000, és saját munka. Ez tehát 136 ezer, és a hajtáshoz az EQ2 egyenáramú óragép 4000, tehát 140 ezerből lett egy kiváló tulajdonságú tubus, mechanika és rettenetesen stabil állvány. Ehhez jött még használtan a motoros fókusz, valamint a motoros deklimozgatás is, ami 15 ezer volt használtan, tehát a végösszeg munkadíj nélkül 155 ezer. A vezetéshez egy fotóellenállást használok, a laptop ernyőn a nagyított csillagkép adja a referenciát. Úgy gondolom, hogy 155 ezerből ennél jobbat aligha lehet kihozni. Egy gyári EQ3-ra szerelt kézi hajtású 150/750-es is ennyi, tehát házilag is lehet, sőt érdemes kis saját munkával alkotni. Ennek a piaci értéke már fél milla lenne, ha eladnám, de NEM adom, mert ez a saját jó nevelésű gyerekem lett! Ez sem tökéletes, de egy nagyságrenddel jobb, mint az EQ3, és a 150/750-es akár acéllábbal. A kettő olyan távol áll egymástól, mint Makó Jeruzsálemtől! A feljavításhoz minden infó elérhető a netről, az eredeti rajzok is ott vannak, sőt könyvben is megjelent. A tükör beállítástól a motoros vezérlésig minden tudomány szintén elérhető. Nem kell speciális szerszám semmihez, egy hokedli sarkán is minden megodható. Tesztként készítettem már 20 perces felvételt is, nyoma nincs periódikus hibának, vagy rángatózásnak. A szerkezetben nincs egyetlen egy golyós csapágy sem, de van polírozott és megfelelő kenéssel ellátott tengely, bronzcsapágy, csigakerék és orsó. Annyit még, hogy ha 1N erővel valamilyen irányban elhúzom a cső elejét, amely kb. 75 cm a forgásponttól, a 400 szoros nagyítás mellett középen látható Mars mindössze negyed átmérőnyit tolódik odébb, és visszaáll középre, ha az elhúzást megszüntetem. Rugós erőmérő helyett használhat bárki egy madzagra akasztott súlyt is, pl. 10 dkg vajat. Érdemes lenne tesztelni a gyári mechanikára szerelt csöveket is, persze az EQ1 és EQ2 kivételével! Állítom, hogy bárki képes ilyet otthonában is összehozni, és töredékébe kerül a neves márkás gyári készülékeknek! Súlya az van, de 250-es alá nem lehet gyengét tenni! Ezt csak azért írtam ide, mert vásárolni ezt-azt a bazárban is lehet, sokszor nagyon jó dolgokat, amit megúntak, vagy elfekvőben van egy másik kedvenc mellett. Nem szabad elkapkodni a vételt, és ha optikai dologról, pl. tükörről van szó, akkor tesztlappal együtt kell venni, még ha kicsivel drágább is, mert legalább akkor a minősége biztosabb. Ha nincs tesztlapja, akkor inkább várni kell egy másikra, vagy kérni kell a bemérését. A többi alkatrész meg alapos szemrevételezé után, illetve látatlanbaban anyagárban, ha úgy is megfelel, de az már lutri!

Ha valaki érez magában kellő ambiciót, akkor választahtja ezt az utat is. Ha kevés pénzből jót akar, akkor ez az egyedüli megoldás, saját kezű készítés, mert mással gyártatni valamit az a leges legdrágább! Tapasztalat, tudás, ügyesség és alapszerszámok kellenek hozzá, de leginkább kitartás és türelem, mert nem fog elsőre minden úgy alakulni, ahogy azt gondolja! Egyelőre a házilagos tükörcsiszolástól a kezdő tartózkodjon, mert az szinte egy külön szakma, rengeteg buktatóval! Kezdje talán egy stabil állvány kialakításával, ami elbír 30-40 kg terhet is elcsavarodás nélkül! Ha az megy, a többi gyerekjáték! A távcső fele az okulár, de inkább azt mondom, hogy harmada, mert a másik harmada a stabil állvány, és csak a harmadik harmad a tubus és a mechanika, meg a többi! Ebből az állvány a legolcsóbb! Természetesen a leírtak pl. egy sötét ég alá épített saját kertes házba telepített, azaz állandó helyen használható szerkezetre vonatkoznak. Ha valakinek állandóan ki kell települni, akkor inkább egy kisebb apo válhat be egy EQ5-el.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
dzsobacsi
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2009.09.18. 09:57

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: dzsobacsi » 2012.02.28. 09:17

meunier írta:Andrással egyet tudok érteni. Nekem is van egy 10 centis apo-m, amit nem nőttem ki kb. 7 év alatt.
A napokban vettem egy 200-as newton-t, de azt majd fotózni fogom használni. Vizualizációra marad a TMB. :)

Sokféle távcsőbe belekukkantottam már életemben, de közel 10 év után is "kéjes vigyor" ül az arcomon amikor egy "gyors" körülnézés erejéig fél éjszakát elszemlélődök a TMB 100/800-zal... Nem hiszem, hogy ki tudnám nőni!
meunier
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.09.15. 13:21

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: meunier » 2012.02.28. 14:34

Sokféle távcsőbe belekukkantottam már életemben, de közel 10 év után is "kéjes vigyor" ül az arcomon amikor egy "gyors" körülnézés erejéig fél éjszakát elszemlélődök a TMB 100/800-zal... Nem hiszem, hogy ki tudnám nőni!

Áááááá....Igen! Így van! Egy 10 centis TMB tulajdonos és rajongótárs! Vajon mennyien vagyunk még, akinek TMB-je van? (Kb. 6-7 távcsövet fel tudnék sorolni, tulajdonostól).
Dán Andrist pedig áldja az Isten, ugyanis tőle van az enyém. Ő beszélt rá! És az eredeti árához képest rendkívül jó áron kaptam meg. :)
Igaz, hogy Gemini tubusban volt és mára kicsit korszerűtlenné vált, mert egy binóbenéző miatt faragni kellett a tubusból anno. Rózsika el is készítette az új tubusát. Szombaton lesz az átvétel. Ha olyan szuper lesz az új, Proxima tubus, mint az objektív, kezet csókolok neki! :)
TMB 100/800 APO, Lunt 60Ha, SW 200/1000N, Heq-5
dzsobacsi
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2009.09.18. 09:57

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: dzsobacsi » 2012.02.28. 16:31

meunier írta:Áááááá....Igen! Így van! Egy 10 centis TMB tulajdonos és rajongótárs! Vajon mennyien vagyunk még, akinek TMB-je van? (Kb. 6-7 távcsövet fel tudnék sorolni, tulajdonostól).
Dán Andrist pedig áldja az Isten, ugyanis tőle van az enyém. Ő beszélt rá! És az eredeti árához képest rendkívül jó áron kaptam meg. :)
Igaz, hogy Gemini tubusban volt és mára kicsit korszerűtlenné vált, mert egy binóbenéző miatt faragni kellett a tubusból anno. Rózsika el is készítette az új tubusát. Szombaton lesz az átvétel. Ha olyan szuper lesz az új, Proxima tubus, mint az objektív, kezet csókolok neki! :)


Legalább olyan jó egeket kívánok az "új" távcsőhöz, mint amilyen jó a TMB... ;)
U.i.: Dán Andrist meg valóban áldja meg az Isten, én nagyon sokat köszönhetek neki ebben a szép megszállottságban!
meunier
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.09.15. 13:21

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: meunier » 2012.02.28. 20:13

Úgy legyen. :)
TMB 100/800 APO, Lunt 60Ha, SW 200/1000N, Heq-5
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2012.02.29. 14:16

Amcsüdv!

Lehet kissé off, de azért csak megosztanám a következőt. Végre kezembe vehettem az Amatőrcsillagászok kézikönyve kötetet. Nagyszerű könyv, színvonalas, jól összeállított, könnyen érthető. Minden elismerésem és gratulációm azoké akik közreműködésükkel segítették, hogy megjelenhessen.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
meunier
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.09.15. 13:21

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: meunier » 2012.02.29. 17:02

Nekem volt belőle 3 kiadás. Aztán szépen kettőt odaajándékoztam kezdő amatőrcsillagász-palántáknak. Azóta is rendszeresen forgatják a könyveket. :)
TMB 100/800 APO, Lunt 60Ha, SW 200/1000N, Heq-5
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mpt » 2012.02.29. 19:31

Nekem is megvolt par kiadas, en is tovabbajandekoztam oket.
Viszont a legelso kiadast (ket kotetes, A4-es meret, vilagoskek es vilagossarga szinekben) nem adom mar tovabb ;)

--mpt
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.02.29. 20:10

mpt írta:Nekem is megvolt par kiadas, en is tovabbajandekoztam oket.
Viszont a legelso kiadast (ket kotetes, A4-es meret, vilagoskek es vilagossarga szinekben) nem adom mar tovabb ;)

--mpt


A kékben szuper kis mélyég katalógus van, csillagkép bontásban, mérettel, fényességgel. Sokat használtam. Ha azt valaki begépelné...

Zoli
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.02.29. 20:22

Imre írta:Nekem egy igen stabil teodolit faáálványra szerelt, felújított régi csapos mechanikán egy másodkézből vásárolt, egyedileg csiszolt 250/1310 tükrű Newtonom van.


Kedves Imre !

Erről a leírt szépen rendbe hozott távcsőről található valami kép, a képei között nem találtam. Jó lenne megnézni ezt a leírásban elég izgalmas alkotást.

Üdv: Béla.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”