Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.03.16. 09:48

Sziasztok!

Azért a választás nem csak személyes ízlés dolga. Dobsonnal bolygózni, fotózni, hosszú fókuszú lencséssel nagy diffúz ködöket nézni, zenittükörrel változózni - ezek szerintem a villával leves, kanállal rántott hús kategóriába tartoznak.
Ideális esetben az embernek több távcsöve van, vagy megköti a maga kompromisszumait, de a lényeg, hogy mit akar észlelni! Az se mindegy, hogy az V. kerületben lakik, vagy a Mátrában, és van-e kocsija.

Zoli
csoknyai attila
Hozzászólások: 225
Csatlakozott: 2011.12.06. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csoknyai attila » 2012.03.16. 10:42

kulizoli írta:Sziasztok!

Azért a választás nem csak személyes ízlés dolga. Dobsonnal bolygózni, fotózni, hosszú fókuszú lencséssel nagy diffúz ködöket nézni, zenittükörrel változózni - ezek szerintem a villával leves, kanállal rántott hús kategóriába tartoznak.
Ideális esetben az embernek több távcsöve van, vagy megköti a maga kompromisszumait, de a lényeg, hogy mit akar észlelni! Az se mindegy, hogy az V. kerületben lakik, vagy a Mátrában, és van-e kocsija.

Zoli


Ez nagyon igaz, én friss vagyok és sok tipródás után egy 90-es lencsést vettem, mert később szeretnék egy nagyobb tükröst.
Egyenlőre nézelődni, Holdat és bolygókat fotózgatni, ismerkedni az égbolttal nekem abszolút jó a tükrös EQ-val.
Fent a Polarisban belenéztem egy 200-as dobsonba,
egy kezdő teszt:
nézzük a Marsot......
(ó... de jó sose veszek tükröst az enyém jobb, és állandóan utána állítgatni ez borzalom)
na akkor Orion.....
(aúú.... amint tehetem veszek egy sokszázas tükröst, ez elmondhatatlan, hihetetlen, gyönyörűűűűű)
Sokat szeretnék tudni és gyorsan, na ezért kérdezek hülyeségeket!
Bogáncs
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2011.11.04. 12:02

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Bogáncs » 2012.03.16. 11:34

[quote="Stefi"]Nekem nem volt SC és MC rendszerem, de az nem is olyan hosszú mint egy 1000es refi.
Ez csak a saját szubjektív véleményem hogy számomra elképzelhetetlen hogy egy eq3 és egy 1000es refivel észleljek valamikor. Én 182cm magas vagyok és csak akkor nem kellene görnyednem, ha horizont alatti dolgokat nézném. Most néztem hogy a 120/1000 eq3 és a 200/1000 eq5 egy árban van.
Szóval biztos sok olyan ember van aki kipróbálva ezt a két távcsövet ég alatt és mégis a refit választaná, valami miatt... Száz szónak is egy a vége, mindenkinek ki kell próbálni mindkettőt és aztán mondhat igazán véleményt. És itt jön a csavar, számomra a legkényelmesebb akkor is egy 200/1200es dobson, ami mellett órákig lehet ücsörögni és nézelődni bármilyen magassági fokon .......

Kedves Stefi!

A mult éven vásároltam két távcsövet :
1. SW 90/900 EQ 2
2. Newton 190/1650 /ezt egy idősebb bácsitól vásároltam/

Az Öregúrnak több távcsöve van. Mindig széken ült, ha lencsés távcsővel kémlelte az égboltot.
Megkérdeztem, hogy talán egészségügyi probléma miatt távcsövezik ülve.
Megkért, hogy próbáljam ki én is ülve nézni a távcsőbe. Sokkal stabilabb testtartás érhető el
ülve, mint állva :!: Természetesen, sokkal kényelmesebb órákig tartó megfigyelés esetén
ülni. Csináltattam az SW-hez egy táskát, amiben könnyen tudom ide-oda cipelni.
Valamint, vásároltam egy háromlábú összerakhatós széket. Próbáljátok ki, hogy mi a különbség
állva, vagy ülve nézegetni órákon keresztül az égboltot lencsés távcsővel!
Sajnos, a Newtonnal a zenit felé nézve nem nagyon használható a vadászszék. :!: :)
Hasonló széket vásároltam :
http://www.vadaszat-vadaszbolt.hu/?olda ... ermek=3702
Van összehasonlítási alapom a lencsés és a tükrös távcsövek között......

Üdv Bogáncs.
Dora008
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2012.03.18. 10:42

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Dora008 » 2012.03.18. 10:47

Sziasztok!

Életem első csillagászati távcsövét szeretném megvenni. Már hetek óta olvasgatok a távcsövekről, hogy melyik lenne az én kis szerény pénztárcámnak megfelelő. Olyan 20000 Ft körülire gondoltam +- egy-két ezer.

Faluban élek, de egy kicsit a kert felé kellene orientálódnom, ha nézelődni akarok, esetleg felmegyek a dombra. Ilyen szempontból viszont könnyebb és egyszerűbben összeszerelhető darabra lenne szükségem.

Jelenleg 4 távcső között vacillálok és hát itt akadt meg a tudományom.

SkyWatcher 60/700
Celestron Powerseeker 60AZ
SkyWatcher 60/900 refraktor
Celestron Powerseeker 60EQ

Mindegyiknek van előnye és hátránya. Szóval itt gondoltam arra, hogy a ti segítségeteket kérem, illetve kíváncsi lennék a tapasztalataitokra.

Még esetleg olyan kérdésem lenne, hogy a Celestron Powerseeker 70 EQ és Celestron Powerseeker 60EQ között mi a különbség? Mármint adatokban nem olyan sokat láttam, de én még laikus vagyok ebben a témában.

Előre is köszönöm válaszaitokat. :)
meunier
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.09.15. 13:21

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: meunier » 2012.03.18. 13:38

Sziasztok!

Azért a választás nem csak személyes ízlés dolga. Dobsonnal bolygózni, fotózni, hosszú fókuszú lencséssel nagy diffúz ködöket nézni, zenittükörrel változózni - ezek szerintem a villával leves, kanállal rántott hús kategóriába tartoznak.
Ideális esetben az embernek több távcsöve van, vagy megköti a maga kompromisszumait, de a lényeg, hogy mit akar észlelni! Az se mindegy, hogy az V. kerületben lakik, vagy a Mátrában, és van-e kocsija.



Ez teljesen így is van. De ne felejtsük el, hogy egy kezdő amatőrcsillagász először csupán az univerzumra akar rácsodálkozni. Saját szemével akarja látni a Hold hegyeit, a Szaturnusz gyűrűjét, az Orion-ködöt, esetleg az Androméda-ködöt. Ezekhez pedig még az ősidőkben, otthon tákolt dióverő is alkalmas lehetett. Azt se felejtsük el, hogy egy kezdő amatőr nem képes vagy nem is akar olyan sokat beleölni az első távcsövébe. Azt lehet mondani, hogy az utóbbi idők hozzászólásait olvasva a 20.000 forintos értékhatár lélektani határ is egyben. Sokan keresnek első távcsövet ebben az árfekvésben.
Azt sem hiszem, hogy az amatőrködéssel most ismerkedőnek egyből a fényképezés vagy változózás járna a fejében. Ezek az érdeklődési körök később fognak kialakulni, ha egyáltalán kialakulnak.
Azzal az állítással sem értek igazán egyet, hogy zenittükörrel nehézkes változózni. Egyszerűen le lehet tölteni az AAVSO oldaláról a megfelelő, zenittükörrel észlelőknek szóló térképeket.
Az viszont igaz, hogy nincs univerzális távcső, ami minden észlelési feladatra alkalmas lehet. De mindig az a legjobb távcső, amit éppen használunk. ;)
TMB 100/800 APO, Lunt 60Ha, SW 200/1000N, Heq-5
meunier
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.09.15. 13:21

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: meunier » 2012.03.18. 13:45

Még esetleg olyan kérdésem lenne, hogy a Celestron Powerseeker 70 EQ és Celestron Powerseeker 60EQ között mi a különbség? Mármint adatokban nem olyan sokat láttam, de én még laikus vagyok ebben a témában.


Szerintem 1cm a különbség. :) Mármint távcsőátmérőben számítva.
TMB 100/800 APO, Lunt 60Ha, SW 200/1000N, Heq-5
Dora008
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2012.03.18. 10:42

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Dora008 » 2012.03.18. 17:44

meunier írta:
Még esetleg olyan kérdésem lenne, hogy a Celestron Powerseeker 70 EQ és Celestron Powerseeker 60EQ között mi a különbség? Mármint adatokban nem olyan sokat láttam, de én még laikus vagyok ebben a témában.


Szerintem 1cm a különbség. :) Mármint távcsőátmérőben számítva.



Huhh... Azt hiszem ezt nem vettem észre! A francba! :roll: Köszönöm válaszát. Bár mások véleményére is kíváncsi lennék.
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.03.18. 19:20

Szubjektív vélemény:
Én egy 15x70-es binokulárt vennék, ha vidéken laknék és 20 ezer forintot költhetnék. Nagyobb (és 2db) lencsék, egyenes állású kép. A felsorolt távcsövekkel, a hozzájuk járó okulárokkal úgysem érdemes bolygókat nézni.

Zoli
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.03.18. 21:05

No, ebben nem érteünk egyet! Egy 6 cm-essel, 25-80x közt már látja a Vénusz-fázisokat, a Jupiter fősávjait, a Szaturnusz-gyűrűt, megtalálja a Merkurt, Uránuszt, Neptunuszt.
Főleg: a Hold már kimeríthetetetlen látvány lesz. Dori! Feltétlenül szerezz be egy napszűrő fóliát az objektív elé, mert nagyon szép napfoltok jünnek a következő pár évben!
És azon kívül mindent megtalál, ami egy binokulárral látható! A binoklival szép nagy csillag-mezőket látni, de pl. a gömbhalmazokat csak kis "majdnem csillag" pontnak mutatja.
Egy erős nagyítású (15x és nagyobb) binokulárnak még az a hátránya is megvan, hogy igazán csak letámasztva, vagy főleg állványról használható! Kézből már a halvány csillagocskák csak eltünnek.
Ha csak nézegetésre kell (nincsen valami extra program) akkor egy 60/700-as nagyon soök mindent megmutat! Üdvözklettel: Lajos
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.03.18. 21:33

Az EQ-1-es, vagy hasonló állvány idegesen rezeg a viszonylag hosszú fókuszú távcső alatt, az apró bolygókorongok jelentős színi hibával terheltek. Kis nagyítás, fényerős kép csak plusz okulár vásárlásával érhető el. Persze nem is szabad sokat várni a dologtól, hiszen 20 ezer forint inkább egy okulár ára, mint egy távcsőé, mechanikástul.
Egy binokulár ennyiért fényerős, éjjel-nappal használható, könnyen hordozható. Én is nemrég vettem, és tegnapelőtt láttam vele életem egyik legszebb Orion-ködét és Fiastyúkját, meg a Garradd üstököst Piszkés-tetőről.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”