Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.12.07. 22:35

therussian írta:Sziasztok!

Voltam nézni kicsit Jupitert.... A kérdésem... Ilyenkor amikor behozom a távcsövet kintről a minuszból a meleg lakásba, akkor kicsapódik rajta a pára. Newton-om van, hogy tároljam addig amíg meg nem szárad, át nem veszi a szobahőmérsékletet? Cső nyílással lefelé, hogy pára/víz kifollyon belőle?

köszi


Egy átmeneti temperálás nem lenne hátrány. Nedvszívó törlővel szerintem töröld át a külső részeket, ha dobsonod van bútorlapból akkor főleg. A csövet tarthatod vizszintesen, vagy enyhén lefelé is. Felfelé tárolva én nem javaslom.
therussian
Hozzászólások: 81
Csatlakozott: 2012.03.24. 17:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: therussian » 2012.12.08. 08:39

mizar írta:
therussian írta:Sziasztok!

Voltam nézni kicsit Jupitert.... A kérdésem... Ilyenkor amikor behozom a távcsövet kintről a minuszból a meleg lakásba, akkor kicsapódik rajta a pára. Newton-om van, hogy tároljam addig amíg meg nem szárad, át nem veszi a szobahőmérsékletet? Cső nyílással lefelé, hogy pára/víz kifollyon belőle?

köszi


Egy átmeneti temperálás nem lenne hátrány. Nedvszívó törlővel szerintem töröld át a külső részeket, ha dobsonod van bútorlapból akkor főleg. A csövet tarthatod vizszintesen, vagy enyhén lefelé is. Felfelé tárolva én nem javaslom.


köszi!
Sszilu
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2011.09.03. 10:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Sszilu » 2012.12.08. 09:44

Sziasztok!
Még a hidegben lezárva, egy köztes hőmérsékletű, hűvösebb helyen való tárolással, amivel megóvjuk a további páralecsapódástól, jó megoldás, vagy nem?
A temperálást hogyan gondolod?
Üdv.: Szilárd
Libor
Hozzászólások: 149
Csatlakozott: 2011.07.31. 14:01

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Libor » 2012.12.08. 11:27

Télen, hogy elkerüljem a párásodást, inkább a garázsban tartom. Persze rendesen letakarva, hogy ne érje a por.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.12.08. 12:49

Sszilu írta:Sziasztok!
Még a hidegben lezárva, egy köztes hőmérsékletű, hűvösebb helyen való tárolással, amivel megóvjuk a további páralecsapódástól, jó megoldás, vagy nem?
A temperálást hogyan gondolod?
Üdv.: Szilárd


Így, ahogyan leírtad.
Lori
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2012.12.01. 23:39

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Lori » 2012.12.13. 17:32

Meg van a 70/500-as sw távcső. Még nem volt tiszta az ég igy csak távoli épületeket nézegettem vele. Eddig meg vagyok elégedve.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.12.13. 18:19

Lori írta:Meg van a 70/500-as sw távcső. Még nem volt tiszta az ég igy csak távoli épületeket nézegettem vele. Eddig meg vagyok elégedve.


Most már legalább tudjuk, hogy miért volt pocsék az ég. :lol:
Kaszás Gábor
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:01

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kaszás Gábor » 2012.12.15. 10:26

Sziasztok!

Távcsővásárlás előtt állok, és ahogy minnél többet olvasok, annál bizonytalanabb leszek... Első nekifutásra 50-60 ezer forint környékén szánnék rá, 70 fölé már semmiképpen nem mennék. Kezdőként fogalmam sincs mit szeretnék észlelni vele (mindent nyilván), ezt ne is kérdezzétek :) Kérem, hogy véleményezzétek a bennem kialakult képet:

Mechanika:

Alapvetően nekem az ekvatoriális rendszer a legszimpatikusabb, főleg mivel nem kizárt, hogy esetleg valamikor a jövőben egy Scopium kamerát is rászerelnék. Nekem az olvasottakból az jött le, hogy az alsó szegmensben az SW EQ1 és EQ2 valamint az SW EQ3 és EQ5 alkotnak egy "kategóriát". Az EQ5 már bőven kiesik a keretből, de ha tényleg jelentős a különbség az EQ1-2 és az EQ3 között, akkor inkább erre áldoznék többet, mint a csőre. Nekem már a fényképek alapján is elég jelentősnek tűnik a különbség, erről szeretnék leginkább tapasztalatokat kérni.

Távcső:

Egy kis Newton. Ezeket nézegettem, de persze minden vélemény érdekel, figyelembe véve, hogy ha érdemes, akkor inkább a mechanikára költenék.

114/500; 114/900; 130/650; 130/900

Egyebek:

Egyelőre csak egy napszűrőre gondoltam, de jó lenne foglalatos, gondolom egy Baader teljesen megfelel kezdőnek?

Segítségetek köszönve:

Kaszás Gábor
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.12.15. 16:58

Kaszás Gábor írta:Sziasztok!

Távcsővásárlás előtt állok, és ahogy minnél többet olvasok, annál bizonytalanabb leszek...
Távcső:

Egy kis Newton. Ezeket nézegettem, de persze minden vélemény érdekel, figyelembe véve, hogy ha érdemes, akkor inkább a mechanikára költenék.

114/500; 114/900; 130/650; 130/900


Segítségetek köszönve:

Kaszás Gábor


Helló Gábor!
Érdekes megközelítés, én egyet is tudok érteni ezzel. meg nem is. ;)
A mechanika fontos. Nagyon fontos. Az a jó, ha szinkronban van a kettő dolog, és a kecske is jóllakik, meg a káposzta is megmarad. Egy jó mechanikán egy gyenge cső legalább annyira elviszi az élményt, mintha egy jó csővet teszel egy gyenge mechanikára. Ez nem könnyű döntés, főleg ha az anyagiak korlátozottak.
Az én javaslatom az általad felsoroltak közül: 130/650 és EQ3 Ez nem biztos, hogy kijön annyiból, mint amennyit rá szeretnél költeni, de jó induló páros. A csövet újonnan, az EQ3-at használtan venném. Így biztosan ki lehet hozni ebből az összegből.
Kaszás Gábor
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:01

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kaszás Gábor » 2012.12.16. 15:01

mizar írta:Helló Gábor!
Érdekes megközelítés, én egyet is tudok érteni ezzel. meg nem is. ;)
A mechanika fontos. Nagyon fontos. Az a jó, ha szinkronban van a kettő dolog, és a kecske is jóllakik, meg a káposzta is megmarad. Egy jó mechanikán egy gyenge cső legalább annyira elviszi az élményt, mintha egy jó csővet teszel egy gyenge mechanikára. Ez nem könnyű döntés, főleg ha az anyagiak korlátozottak.
Az én javaslatom az általad felsoroltak közül: 130/650 és EQ3 Ez nem biztos, hogy kijön annyiból, mint amennyit rá szeretnél költeni, de jó induló páros. A csövet újonnan, az EQ3-at használtan venném. Így biztosan ki lehet hozni ebből az összegből.


Kedves Sádor, köszönöm gyors válaszod! Eddigi olvasmányaim alapján nekem a hosszabb fókusz tűnik szimpatikusabbnak, ezért én erre gondoltam: http://www.makszutov.hu/termek/sw_130n SW EQ3-al. Gondolom, ha ezt a csövet kérném EQ2 helyett EQ3-al, meg lehetne egyezni hasonló mértékű kedvezményben, mint a többi csomag esetében, ami akár így kijöhetne 70 eFt alatt újonnan is. Mi szól a nagyobb fókuszú ellen, miért olcsóbb ennyivel?
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”