Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2013.06.17. 08:09

Obszidián írta:Nem nagyon értem, hogy Te miért esküszöl a 300 vagy 350 mm-es
átmérőre? Pusztán a nagyobb fénygyüjtő képesség miat?

Igen. Egy nagyobb távcsőnek a fénygyűjtő képességét kevéssé befolyásolja a légkör egy kisebb műszeréhez képest. Ellenben a felbontóképesség igencsak kényes a jó légkörre. Minél nagyobb a távcső, annál ritkábban elég nyugodt az ég hogy az elméleti felbontóképességét el lehessen érni vele (pláne vizuálisan).
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2650
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.06.17. 08:23

Mélyég- és változóészlelésnél egyértelmű a nagyobb átmérő előnye, ha meg bolygászni akarsz, egyszerűen leblendézed kitakarás mentesre a rendszert és lesz pl. egy 300/1500-as Newtonból (75 mm-es segédtükör mellett) egy 112/1500-as kitakarásmentes és színezésmentes távcsöved. Nem rossz ám az! ;)
Libor
Hozzászólások: 149
Csatlakozott: 2011.07.31. 14:01

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Libor » 2013.06.17. 23:30

Obszidián írta:Nem nagyon értem, hogy Te miért esküszöl a 300 vagy 350 mm-es
átmérőre?

Ami az átmérőt illeti - bármikor szívesen várlak egy közös észlelésre, ahol a saját szemeddel győződhetsz meg arról, mekkora kölönbség van mélyégen, üstökösön pl egy 250-es és egy 350-es között. Még a 350-es és 400-as között is hatalmas a különbség. Vagy gyere el egyszer a tarjáni táborba. Tavaly 500-assal észleltünk. Mit mondjak, döbbenetes volt. Csak zárójelben jegyzem meg, a tulajdonosa már upgradeli 600-asra, mert az ugye még többet mutat.

Különben szó nincs róla, hogy én a 300-asra vagy a 350-esre esküdnék. Sőt. Ha csak lehet, le szoktam beszélni az újoncokat az elhamarkodott távcsővásárlásról, és inkább arra szoktam bíztatni őket, hogy menjenek el közös észlelésekre, tapasztalják ki saját maguk mivel mit láthatnak és az alapján döntsék el, mennyit hajlandóak áldozni rá. Mert ugyanis amire esküszök az az, hogy ha már valaki megvásárol egy távcsövet, akkor olyant vegyen, amit használni fog.
Dul
Hozzászólások: 69
Csatlakozott: 2009.10.09. 14:05

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Dul » 2013.06.18. 14:49

Libornak igaza van, minnél több csőbe bele kell nézni, ismerkedni velük.
És ismeritek a régi viccet: "Nem a méret a lényeg, hanem hogy minél nagyobb legyen!"
Persze a hordozhatóság is fontos lehet adott esetben (még a vicc esetén is), ha nem fix állandó helyről kíván vki észlelni.


Libor írta:
Obszidián írta:Nem nagyon értem, hogy Te miért esküszöl a 300 vagy 350 mm-es
átmérőre?

Ami az átmérőt illeti - bármikor szívesen várlak egy közös észlelésre, ahol a saját szemeddel győződhetsz meg arról, mekkora kölönbség van mélyégen, üstökösön pl egy 250-es és egy 350-es között..........
D.Zsolt
debreczi
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2013.05.31. 08:55

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: debreczi » 2013.06.18. 15:45

Apropó, hordozhatóság. Kezdő távcsövesként kinéztem egy kezdő távcsövet. Aztán meg lett vásárolva, majd kiderült, hogy akkora a doboza, hogy éppen beleférjen a kocsi csomagtartójába. De csak éppenhogy, tehát feszül a karton doboz a csomagtartó két oldalán. Szóval a távcső sajnos nem jön velünk vidékre nyaralni. Ha gondoltam volna erre, biztos egy jóval kissebb mérető műszert választok.

Mindenesetre már keresek valami alsó kategóriás Lidli féle binokulárt, hogy valami optikát tudjak vinni. :)
Dul
Hozzászólások: 69
Csatlakozott: 2009.10.09. 14:05

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Dul » 2013.06.18. 20:00

Milyen távcső, s milyen paraméterekkel, ami éppen alig fér be dobozával a csomagtartódba?

debreczi írta:Apropó, hordozhatóság. Kezdő távcsövesként kinéztem egy kezdő távcsövet. Aztán meg lett vásárolva, majd kiderült, hogy akkora a doboza, hogy éppen beleférjen a kocsi csomagtartójába. .......
D.Zsolt
Levente
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2011.09.19. 21:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Levente » 2013.06.19. 00:11

debreczi írta:Apropó, hordozhatóság. Kezdő távcsövesként kinéztem egy kezdő távcsövet. Aztán meg lett vásárolva, majd kiderült, hogy akkora a doboza, hogy éppen beleférjen a kocsi csomagtartójába. De csak éppenhogy, tehát feszül a karton doboz a csomagtartó két oldalán. Szóval a távcső sajnos nem jön velünk vidékre nyaralni. Ha gondoltam volna erre, biztos egy jóval kissebb mérető műszert választok.

Mindenesetre már keresek valami alsó kategóriás Lidli féle binokulárt, hogy valami optikát tudjak vinni. :)


A binokulár nagyon jó ötlet, de én a helyedben nem mennék binoért az Andival a Lidlibe vagy Ildivel az Aldiba. :D
Viccet félretéve szerintem sokkal jobban jársz ha távcsőboltban vásárolsz binokulárt, Szó szerint sok fejfájást megspórolhatsz magadnak. Szerintem érdemes rá egy kicsit többet szánni és egy minőségibb de még megfizethető árú binokulárt választani, amire ha vigyázol akár egy életen át is kiszolgál.
Üdv
Levente
debreczi
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2013.05.31. 08:55

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: debreczi » 2013.06.20. 13:36

Levente írta:
debreczi írta:Apropó, hordozhatóság. Kezdő távcsövesként kinéztem egy kezdő távcsövet. Aztán meg lett vásárolva, majd kiderült, hogy akkora a doboza, hogy éppen beleférjen a kocsi csomagtartójába. De csak éppenhogy, tehát feszül a karton doboz a csomagtartó két oldalán. Szóval a távcső sajnos nem jön velünk vidékre nyaralni. Ha gondoltam volna erre, biztos egy jóval kissebb mérető műszert választok.

Mindenesetre már keresek valami alsó kategóriás Lidli féle binokulárt, hogy valami optikát tudjak vinni. :)


A binokulár nagyon jó ötlet, de én a helyedben nem mennék binoért az Andival a Lidlibe vagy Ildivel az Aldiba. :D
Viccet félretéve szerintem sokkal jobban jársz ha távcsőboltban vásárolsz binokulárt, Szó szerint sok fejfájást megspórolhatsz magadnak. Szerintem érdemes rá egy kicsit többet szánni és egy minőségibb de még megfizethető árú binokulárt választani, amire ha vigyázol akár egy életen át is kiszolgál.
Üdv


Köszi a tanácsot, átgondoltam a dolgot és vettem egy Bressert. Porro prizmás, antireflexiós réteggel bevont lencséje van. Álomszép képe van, alig lehet letenni, akár nappal, akár éjjel használom. :)
ISVE
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2013.04.18. 20:36

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: ISVE » 2013.06.22. 19:23

Más...
Ha valamit könnyű szállítani...Van nekem egy régi kedvenc 60X700 -as kis könnyű Celestron lencsésem. Az volt vele az egyetlen gond, hogy a 24 mm-es okulár foglalatba csak egyetlen 12.5 mm-es okulárom volt. Kerestem, hirdettem eredménytelenül. Kiderült, hogy a zenittükörből egy betétgyűrűt ki lehet venni és máris tökéletesen bele lehet tenni az 1.25 - ös okulárokat is. (Köszönet a BTC - vel szemben az esztergályos úrnak!). A 6,3 -as Pössl - lel ma csodás napfoltokat láttam szép részletességgel.
Hátha segítettem valakinek.
Daniboy
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2013.06.23. 17:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Daniboy » 2013.06.26. 17:21

Üdvözletem mindenkinek!
Egy kis segítséget kérnék távcsővásárlással kapcsolatban.Első távcsőnek teljesen kezdőként a skywatcher 70/500 refraktort szemeltem ki. Viszont a BTC-nél egy kedves eladó azt javasolta hogy inkább a 60/900 as modelt vegyem meg mert az EQ1 es mechanika sokkal jobb mint az AZ2. Az 1cm es átmérő külömbség pedig nem okoz különösebb látványbeli külömbséget.Én tudom hogy az EQ1 sokkal jobb lenne de félek a mélyegezést elfelejthetem a 60/900 as csővel mert azt olvastam mindenhol hogy a 70/500 as sokkal jobb mint egy 60 as főleg mélyégre.Nem vitatom az eladó tudását mert biztosan tudja a dolgát de félek ködök és más mélyég objektumok terén megbánom ha a 60/900 ast veszem meg.Vagy azzal is lehet jól mélyegezni? A jó sötét égért alíg 15 percet kell kerékpároznom tehát az nem lenne gond egyikkel sem. Csak hát annyi szépet hallottam és olvastam már a 70/500 ról. Teljesen elbizonytalanodtam.Akkor melyik a jobb? Kérlek segítsetek.Mindenki válaszát szivesen és örömmel fogadnám.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”