Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
nagyveres
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2013.09.28. 07:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: nagyveres » 2013.09.29. 14:03

Igen, az állvány az jó.[/quote]

Ezzel azt akarod mondani, hogy a SkyWatcher 120#1000 sz@r távcső?
Obszidién.[/quote]

Nem.

De ha valaki egy EQ/5-re 120/1000-es akromátot tesz, mikor olcsóbban egy 200/1000-es Newtont is tehetne, akkor ott valami gond van.
Feltételezem, hogy csak nem eléggé tájékozott, és kevés az ismerete. "@sszem".[/quote]

Bizony így van, tanulmányozom a témát még.
Budaörsiként főleg a Naprendszert észlelem majd.
Már az akromátokat és Makszutov-Cassegrain-eket átnéztem, körülnézek a Newtonok között.
Távcső, állvány, tartozék...annyi van, kezdek beszamócázni.
A Csillagatlaszt megveszem, amint elszabadulok itthonról.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.09.29. 14:31

nagyveres írta:Igen, az állvány az jó.


Ezzel azt akarod mondani, hogy a SkyWatcher 120#1000 sz@r távcső?
Obszidién.[/quote]

Nem.

De ha valaki egy EQ/5-re 120/1000-es akromátot tesz, mikor olcsóbban egy 200/1000-es Newtont is tehetne, akkor ott valami gond van.
Feltételezem, hogy csak nem eléggé tájékozott, és kevés az ismerete. "@sszem".[/quote]

Bizony így van, tanulmányozom a témát még.
Budaörsiként főleg a Naprendszert észlelem majd.
[/quote]

Szia!
Teljesen mindegy, hogy mit fogsz észlelni, nincs külön Naprendszer észlelő távcső, és Orion-köd észlelő távcső, de van például felbontóképesség. Ha valahová ez a lényeges szempont, akkor bolygóészlelésnél különösen fontos.
Jó vásárlást!
Üdv.
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.09.29. 15:18

Van aki a tükrösre esküszik, van aki a lencsésre és vannak, akik hitvitának tekintik a kérdést. Autóból is lehet venni egy isteni, fürge kis hátsókerekes roadstert, amivel minden kanyar élvezet a hegyekben és lehet venni tágas egyterűt is, amibe befér az egész pereputty. De nem biztos, hogy roadstert kell venni arra, ha az ember többnyire a családot fuvarozza és csak évente néhányszor van alkalma a szerpentinen odadobni a gyeplőt. És fordítva is így van.
Ezért javasoltuk, hogy vásárlás előtt menj el a Polaris-ba, nézz bele különféle távcsövekbe, nézd meg melyik mekkora, mit mutat a városi égen és az elképzeléseidhez képest milyen, a felépítésükből származó előnyeik és hátrányaik vannak. Alapvetően a jó távcső nem tükrös, vagy lencsés, hanem amit használnak amikor csak lehet, ehhez a mindennapokban alapfeltétel, hogy minél kisebb nyűg legyen akár csak az udvarra kicipelni és minél hamarabb hadrafogható legyen, minél strapabíróbb legyen. Nyilván mindenkinél máshol húzódik a nyűg határa.
Ha jó idő lesz, 15-én elviszem a Polaris-ba a feljavított 70/900-as akromátomat és megnézheted vele az első negyed után járó Holdat. Nincsen ívmásodperc alatti felbontása, de csak felkapom és viszem és az élményt garantálom...
Az évek alatt rájöttem, hogy a távcsövek olyanok, mint a nők. Nem lehet nekik ellenállni, legyen bármilyen is a "felépítésük" és a szerelem hevével átitatott birtoklási vágy meggondolatlan döntésekre sarkallhat. De távcsőből lehet többet is tartani, nem lesznek féltékenyek egymásra. ;)
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.09.29. 15:58

Távxsővásárló! A fentebbi minden lényeges szempontot világosan elmondott. Ehhez talán csak annyit, hogy vannak "távcső babonák", amelyeknek nem kell bedőlni. Pl. hogy a hosszú fókuszú (kis fényerejű) a bolygók, Hold és főleg a Nap megfigyelésére jó, a mélyég objektumok (pl. ködök, halmazok) meg rövid fókuszú, fényerős távcsövet kívánnak. Nem,, nem, egy jó optikájú távcső mindegyikre alkalmas, ha megfelelő okulárt használsz. Valóban nagyon sokat lendít a választásodon, ha többféle távcsövet látsz használat közben. BQ.
nagyveres
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2013.09.28. 07:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: nagyveres » 2013.09.29. 16:20

Kösz a jó tanácsokat.
A Polarisban fogok tapasztalatokat szerezni. Ez lesz az első lépés. Októberben egy szombati nap elmegyek.
nagyveres
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2013.09.28. 07:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: nagyveres » 2013.09.29. 16:24

5-én jönnek anyósék. Az pont szombat...
Sidius

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.09.29. 17:56

BZd írta:Az évek alatt rájöttem, hogy a távcsövek olyanok, mint a nők. Nem lehet nekik ellenállni, legyen bármilyen is a "felépítésük" és a szerelem hevével átitatott birtoklási vágy meggondolatlan döntésekre sarkallhat. De távcsőből lehet többet is tartani, nem lesznek féltékenyek egymásra. ;)

No, ez a három mondat minden tekintetben telitalálat! :lol:
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.09.29. 19:15

Sidius írta:No, ez a három mondat minden tekintetben telitalálat! :lol:


Ajjaj, akkor lehet bajban vagyok, mert mostanában egy nő miatt hanyagolom a távcsöveket is, bár ő is lehet éppoly elérhetetlen, mint az égbolt tüneményei, csak nézni lehet mindkettőt ... bár nem szeretném ha így maradna, mondjuk inkább őt választom, mint a Holdat, amit el akarok érni nagyon-nagyon. :)

Lehet féltékeny is a távcsövem, mert mérgében az okulárt ledobta magáról és azóta se találom. :)
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.09.29. 22:27

Béla, ha a Madonna-ba vagy szerelmes, akkor inkább keresd meg az okulárodat
és észlelj.

:shock: :shock: :shock:
flocsy
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2013.10.09. 10:24

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: flocsy » 2013.10.09. 11:22

Sziasztok!

Új vagyok a fórumon, és egyáltalán a gyakorlati csillagászatban is. Eddig leginkább az indexen olvasgattam csillagászati híreket.

Nyáron vettem egy komoly tükörreflexes gépet (Nikon D5100) és pár hete volt egy áramszünet, amikor elsötétedett az egész város. Kimentem a kerbe, és álványról készítettem néhány 20-30 másodperces felvételt. 10 perc alatt sikerült is valami láthatót fényképeznem, és meglepődtem milyen jó lett. Akkor kaptam kedvet arra, hogy talán kicsit komolyabban foglalkozzam az asztofotózással. Persze a fél perces felvételen a csillagok már szép csíkot húztak. Ezzel kapcsolatban szeretnék kérdezni.

Annyit sikerült megértenem, hogy vannak olyan távcsövek, amiken van (vagy bővíthető) valamilyen motor, ami szép lassan forgatja a távcsövet, és így a készült képen nem húznak csíkot a csillagok. Namost az érdekelne, hogy milyen fajta motorok vannak, mert az internetes boltokban ugy láttam, hogy több féle is van. Azt szeretném megtudni melyik fajtát kell keresnem. Mint írtam kezdő vagyok, tehát nem kell hogy a legkomolyabb legyen, de szeretném hogy tudjam arra használni, hogy pár db egymás után készült fél perces (ez a maximum záridő amit a D5100 tud) fotóból tudjak valami szebbet összerakni majd.

Ja még az érdekelne, hogy milyen tudás kell a motorok beállításához? Gondolom tudnia kell, hogy a Föld melyik pontján vagyok. Ha van egy GPS-em az android telefonomban, akkor hozzájutok a megfelelő adatokhoz, vagy szükséges egyéb ismeret is?
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”