Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mpt » 2013.10.09. 11:34

Szerintem egy egyszeru, un. ekvatorialis allvany kell neked, fotofeltettel (esetleg gombfejjel, hogy ugy alljon rajta a gep, ahogyan szeretned). En legalabb egy EQ2-es mechanikat ajanlanek, leptetomotoros orageppel.

Ezzel annyi a dolgod, hogy a mechanika oratengelyet (rektaszcenzios tengely) parhuzamosra allitod a Fold forgastengelyevel, ami azt jelenti, hogy ennek a Sarkcsillagra kell mutatnia (ill. nem pontosan, de ennel a mechanikanal es a 1/2-1 perces expoknal ez boven eleg). Azaz, eszak fele kell neznie, es a foldrajzi szelessegednek megfelel fokban "felfele" (ez Budapesten kb 47,5 fok). Innentol kezdve az oragep koveti a beallitott celpontot az egen.

Neked nincs mas dolgod, mint exponalni a sorozatot. (D5100 tud programozhato sorozatot, sajnos magaban tenyleg csak fel perceseket, de kulso kutyuvel akar tobb perccel is probalkozhatsz. Vagy infras taviranyitoval, stopperral merve az idot).

--mpt
flocsy
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2013.10.09. 10:24

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: flocsy » 2013.10.09. 12:03

mpt írta:Szerintem egy egyszeru, un. ekvatorialis allvany kell neked, fotofeltettel (esetleg gombfejjel, hogy ugy alljon rajta a gep, ahogyan szeretned). En legalabb egy EQ2-es mechanikat ajanlanek, leptetomotoros orageppel.


Na igen, ezek azok a szavak amiket nem értek :) Pont erről szeretnék kicsit többet megtudni. Mi is az hogy ekvatoriális, és mi a számok jelentése az EQ mögött, illetve, hogy milyen más fajta / rendszerű állványok vannak még, melyiknek mi az előnye, hátránya.

Persze, nem fontos itt, elég egy link is valami oldalra ami elmagyarázza.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.10.09. 12:47

Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.10.09. 18:04

Sztem most a kollégák kicsit túl szakbarbárkodták a dolgot.
Bár minden amit írnak igaz, de lehet, hogy neked elsőre lehet, hogy egy ilyen
cucc bőven elég lenne:

http://www.amazon.com/Orion-8975-StarBl ... B00D2LEEKG

Ezzel nem kell bajlódni, elég neki a GPS koordináta, rárakod egy székre, rögzíted
hozzá a Nikon vázat és fotózol.

Amúgy nem rossz az a D5100 váz, de asztrofotózáshoz nem a legjobb. Ha rákattansz a dologra, akkor
majd a Canon háza táján nézelődj. Sok della esetén egy Canon 60A váz lehet a befutó.
flocsy
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2013.10.09. 10:24

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: flocsy » 2013.10.09. 18:29

Asszem félreértettetek. Igaz, hogy a mechanikáról kérdeztem, de nem az lenne a terv, hogy veszek "csak" egy állványt amin van motor és rá lehet tenni a Nikont, mert annak nem látom sok értelmét, hogy a Nikon 105mm-es lencséjével fotózzam a csillagokat. Igazából én egy kezdő szintű távcsőre gondoltam, még nem döntöttem el, hogy refraktort vagy reflektort, csak arról már találtam anyagot, és a napokban még átolvasom.

De ha már itt szóba jött, akkor megkérdezem, hogy van-e valami, amire figyelni kell még, amikor távcsövet választok azzal a céllal, hogz a Nikon-t rá tudjam csatlakoztatni. Ha jól értem, azt kell csak megnézni, hogy legyen T-mount a távcsőhöz. Vagy másra is kell figyelni?
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mpt » 2013.10.09. 19:03

Kukac írta:Sztem most a kollégák kicsit túl szakbarbárkodták a dolgot.
Bár minden amit írnak igaz, de lehet, hogy neked elsőre lehet, hogy egy ilyen
cucc bőven elég lenne:


Koszi. A latomezo-elfordulasrol mi a velemenyed?

Kukac írta:Amúgy nem rossz az a D5100 váz, de asztrofotózáshoz nem a legjobb.


Sajat tapasztalat? Mi alapjan?
CMOS szenzor, tiszta raw (nem szurozott, mint a regi Nikon) formatum, mi kell meg? Szerintem jo kis gep, asztrofotohoz is.
Fel perces expokbol nem olyan rossz: http://mpt.dyndns.info/images/1Melyeg_M ... _35239.jpg
(A Lemmon az NGC7789 mellett)

--mpt
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.10.09. 21:17

flocsy írta:Igazából én egy kezdő szintű távcsőre gondoltam, még nem döntöttem el, hogy refraktort vagy reflektort, csak arról már találtam anyagot, és a napokban még átolvasom.


Ha asztrofotózni szeretnél, akkor egy Newton lesz az optimális megoldás, legalább f/5-ös fényerővel, itt le is szűkül a kör jóformán a 150/750-re és a 200/1000-re. Lehet már f/4-es asztrográfokat is kapni, de ezek már annyira kihegyezett műszerek, hogy általában a saját építés a megoldás, de ide tapasztalatokon át vezet az út. Esetleg valami kisebb APO, az Equinox 66 és 80 fényereje f/6 körüli, drága, de kisebb állvány is elbírja.
A 2"-os, lehetőleg kétsebességes Crayford kihuzat alap legyen a tubuson. A fényerős Newtonokhoz kómakorrektor is kell majd. A fényképezőgépet is érdemes átalakíttatni (kiszedni, vagy lecserélni a szenzor előtti beépített szűrőt), hogy érzékenyebb legyen a kamera a hidrogén-alfa hullámhosszán is, ez számos objektumhoz elengedhetetlen. Kell akkor még egy HEQ-5, vagy a 20 centis távcső alá inkább egy EQ6 mechanika, goto vezérléssel, mert nincs idő az objektumbeállítással pepecselni. Kell egy autoguider is, ami mindig precízen a célon tartja a távcsövet, a Lacerta Mgen egy kiforrott rendszer, nem igényel laptopot és a keresőtávcsővel is használható. A mechanikát előbb-utóbb átalakítod majd bordásszíj-hajtásúra, hogy még pontosabb legyen, még kevesebb expo vesszen kárba. A dolog sokkal komplexebb annál, mint motort szerelni a távcsőállványra. Egy átlagos távcsőmechanika a megmunkálási, beállítási pontatlanságai és tervezési kompromisszumai miatt nem tudja olyan pontosan követni az objektumokat, hogy 300-400mm feletti fókusszal, hosszú perceken át pontszerű maradjon mondjuk egy csillag. Ezen segít az autoguider. Vagy a vezetőtávcső vezetőokulárral, de azt hagyjuk meg a hőskor emlékének. Ez így alsó hangon egy 20 centis Newtonnal >650e Ft, plusz a fényképezőgép átalakítása, ha egyáltalán a Nikonon lehet szűrőt cserélni. A szűrő cseréjével a fényképezőgép normál használatra elvileg alkalmas marad ugyan, de csak RAW-ban és egyedi fehéregyensúly-beállításokkal, így gyakorlatilag kínszenvedés lesz vele az élet a hétköznapokon.

És ami kell még, de a boltban nem kapni, az a sötét, fényszennyezéstől mentes ég, a végtelen türelem, kitartás, alázat. Vér, verejték és könnyek kint a fagyos ég alatt, aztán pedig a számítógép előtt is további hosszú órákon át a digitális sötétkamrában.
El lehet így is kezdeni, pl. Fényes Lóránd kezdte az asztrofotózást tapasztalt fotósként, de amatőrcsillagász előzmények nélkül és ma a legjobb hazai asztrofotósok egyike, képei számos nemzetközi díjat is nyertek már: http://www.pleiades.hu/ De sokan vannak azok is, akik hirtelen felindulásból bevásárolnak, majd idejük és türelmük nem lévén pár hónap után az apróhirdetési oldalakon próbálnak szabadulni a drága pénzen vett portékától.
Egyébként lehet objektívvel is fotózni, legyen az nagylátószögű, normál, vagy tele. Vannak kifejezetten erre kitalált könnyű fotós óragépek is, mint pl. az AstroTrac TT320X, a Vixen Polarie, vagy a magyar Fornax 10, ami ezek közül a legprecízebb, legjobb ár/érték arányú szerkezet. Kompromisszum lehet még egy óragépes EQ3 erre a célra, de a saját tapasztalatom az, hogy a Fornax 10 sokkal precízebb.

Továbbá kiváló állókamerás asztrotájképeket is lehet készíteni, ezekhez tényleg csak egy jó fotóállvány kell, egy programozható távkioldó (Pl. Yongnuo MC-36) és meleg ruha (nyáron is!)
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2013.10.10. 08:48

Kell egy autoguider is...

Tisztázni kellene, hogy marad a fél-egy perces fotó csillagképekről, vagy komoly mélyég-fotózásról is szó lesz.
flocsy
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2013.10.09. 10:24

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: flocsy » 2013.10.10. 13:01

Na, jól helyretettétek a realitásérzékemet :(

Igazság szerint néha jönnek reklám emailek, pl az amazontól. És én naivan gondoltam, hogy "ah, látom vannak itt $50 körüli távcsövek, én meg megengedhetem magamnak egy kicsivel komolyabbat is" és kb valami ilyesmire gondoltam:
http://www.amazon.com/gp/product/B0007U ... il_1p_1_ti

vagy esetleg:
http://www.amazon.com/gp/product/B0038L ... l_1p_12_ti

(az a gyanum, hogy optikailag az első jobb, de a második drágább mert annak van a GoTo mechanikája, de én most az árkategóriáról beszélek)

De most hogy elolvasgattam a linkeket amiket küldtetek, rájöttem, hogy:

- Attól, hogy egy távcsőnek Equatoriális a felfüggesztése, ettől még nincs rajta motor is, és ezeket az olcsóbbakat csak manuálisan lehet tekergetni.
- A GoTo (ami amugy tetszene, mert kezdőként megtanítana megtalálni érdekes dolgokat) nem egyenlő azzal, hogy van benne csillagmozgást követő léptetőmotor is.

Jól látom?

Így asszem lemondok rövid távon a drága követő motorokról. Egy ilyen EQ felfüggesztésű de manuális mechanika jó lehet a fél perces felvételekhez? Úgy értem, ha tekerem kézzel, kis gyakorlással megoldható, hogy használható kép készüljön?

Hoszú távon kacérkodok a komolyabb felszerelés gondolatával, de ahogy ismerem magam, nem árt előbb kipróbálni magamat, és nem kidobni az ablakon 5000$-t...
zvaragabor
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2010.10.05. 20:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: zvaragabor » 2013.10.10. 14:47

Egy EQ2-es mechanika elég lenne a fényképezőgéphez. Ezt használtan 15 környékén meg tudod venni.
http://makszutov.hu/bazar/hirdetes/1380829238
Valamint hozzá egy EQ2-esre való DC motort valamelyik távcsőboltból. 9900 Ft.
Meg még egy fényképezőgép adapter a mechanikához.
Ezzel már tudsz hosszabb expókat lőni a fgéppel.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”