Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2014.01.05. 06:32

Igazad van! Ez kell nekünk!
A hegy tetején, messze minden településtől, egy nyitott épület, hogy ne kelljen várni míg a távcsövek lehűlnek.
Parkoló 500 méterre a bokrok mögött, hogy ne rontsd el a többi vásárló sötét adaptációját az autód lámpájával.
Leülsz egy székre, észlelő teát, vagy észlelő whisky-t kortyolgatsz, és mint a running sushi bárban, futószalagon érkeznek a különböző távcsövek, hogy belenézhess. Fűszoknyás, "nagyon kedves" eladó lányok ismertetik a portéka paramétereit, de te sajnos felébredsz, mielőtt jobban tanulmányozhatnád a Gyűrűs ködöt... :cry:
Levente, remélem figyelsz a vásárlói igények alakulására. Mondjuk Attila fűszoknyában, elsőre kissé bizarr... ;)
Üdv,
L.
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2014.01.05. 17:11

Gringo írta:Üdv!
...
https://www.mall.hu/tavcso/celestron-as ... e-31051-ds
És ez az amire viszont lehetőségem lenne jelentős kedvezménnyel megvásárolni.
Tudnátok abban segíteni hogy melyiknek lenne nagyobb értelme az én esetemben?
Előre is köszönöm!
Üdv


A mall.hu leírásokat érdemes elolvasni, ha valaki mulatni akar:

Nagyítás: 65 Szorzat
reflektor Lencse átmérő : 130 mm
Szemlencse átmérő : 20 mm és 10 mm
Fénygyűjtő képesség: 345×
stb.

Bocs az offért!
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.01.05. 18:57

Cipőt csak cipőboltban ... :)
allatka
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2014.01.08. 15:51

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: allatka » 2014.01.08. 16:15

Sziasztok!

Nyilván unalomig ismert már a mondat ezen a fórumon, hogy távcső vásárlás előtt állok. Igyekszem nem látszani nagyon hülyének (csak amatőrnek) és végigolvastam majdnem a teljes fórumot, valamint megnéztem Szarka Levente egyórás előadását a goto technikáról a youtube-on, ezenkívül két hónapja böngészem a fellelhető magyar és angol nyelvű honlapokat tesztek és jó tanácsok után kutatva és elmondhatom, hogy már tökéletesen elbizonytalanodtam a távcsővásárlás ügyében. Jöjjön a lényeg, hogy tudjatok bombázni ötletekkel:
Fő észlelési hely Bp. kertváros, város széle, délkeletre néző nagy erkélye. Mellék észl. hely. mátrai telek, északra néz. Műszaki ismeret zéró, csillagok ismerete elméletben jó, gyakorlatban "de rohadt szépek". Az ambíciók terén viszont nem vagyok szerény bár nincs konkrét észlelési célom, hiszen sosem néztem még távcsőbe, minden érdekel. Persze a fotózás is, de az eddig olvasottak szerint erre nem lesz elég az a kb. 100e Ft, amit rá tudok szánni a kezdésre. A gondjaim:
1. Újat vagy a bazárból olyat, ami profibb, megkapom féláron, de már nincs garancia, stb?
2. To Goto or not to Goto?
3. Lencsés vagy tükrös?
4. Mindent a mechanikára és gyengébb csövet rá vagy minőségibb tubust, hogy nem menjen el a kedvem az elején?
5. Mi a vélemény egy (használt) Celestron Nexstar 102/500 vagy 660 slt-vel kapcsolatban
6. Miben más az említett műszer és mondjuk egy 90/900 SW a goto-n kívül?

Egyelőre ennyi, ha valakinek volt kedve végigolvasni, akkor válom szíves válaszát, előre is köszönöm.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.01.08. 16:34

Pénz spórolás célból ajánlhatom:

- 10 centis tükör csiszolás, polírozás, ezüstözve
- csőnek jó műanyag árusoknál fellelhető műanyag cső, ingyen van
- segédtükörnek fénymásolóból bontott tükördarab
- némi kézimunka és idő ráfordítás
- mindehhez ha kész venni egy Goto tengelyrendszert 100ezerből és már van is egy hiper-szuper cuccunk
- maradék pénzből mátrai telek rendezés, hogy a felvonulási tér meglegyen
- állványnak Dobson féle saját szerelés is megteszi, az stabilabb is, mint az EQ2-3-4 ...
:)
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mpt » 2014.01.08. 16:59

allatka írta:1. Újat vagy a bazárból olyat, ami profibb, megkapom féláron, de már nincs garancia, stb?


Az optikai elemek nem romlanak, nem kopnak el. Jo minosegu tavcsovet, kiegeszitot nyugodt szivvel lehet venni bazarbol. A mechanikanal, ha Goto, mar erdekes lehet a garancia, de Goto nelkulinel igazabol a mechanikat sem lehet - csak nagyon nehezen - tonkretenni.

allatka írta:2. To Goto or not to Goto?


Szerintem kezdesnek nem Goto. A legolcsobb a Dobson, a csovet kesobb is fel lehet rakni ekvatorialis, akar Goto mechanikara. Eloszor celszeru megtanulni az eget, tajekozodni rajta, atelni a megtalalas oromet, megtanulni latni, elcsipni a finom reszleteket az jobb ejszakakon.

allatka írta:3. Lencsés vagy tükrös?


Ez a legnehezebb kerdes. Ha melyegezni akarsz (galaxisok, kodok), akkor nagy atmero kell, ami csak Newtonban megfizetheto. Ha a mobilitas az elso szempont, a kis APO refraktorok gyonyoru kepet adnak.

allatka írta:4. Mindent a mechanikára és gyengébb csövet rá vagy minőségibb tubust, hogy nem menjen el a kedvem az elején?


A mechanikat erdemes tulmeretezni, ha ekvatorialisban gondolkozol. En elsore mindenkepp Dobsont ajanlatek, aztan majd meglatod, mennyire erdekel, erdemes-e mechanikara aldozni 2-3e ft-ot, ami stabilan - esetleg fotozasra alkalmasan - egy 20 centis tavcsovet.

allatka írta:5. Mi a vélemény egy (használt) Celestron Nexstar 102/500 vagy 660 slt-vel kapcsolatban
6. Miben más az említett műszer és mondjuk egy 90/900 SW a goto-n kívül?


En kihagynam oket. A 90/900-at is. L. fent: Dobson vagy kis apo.

tobe_ írta:Pénz spórolás célból ajánlhatom:
- 10 centis tükör csiszolás, polírozás, ezüstözve


A tukorcsiszolas nagyon jo dolog, de nem lesz belole tavcso honapokig, hacsak nem ezt csinalod kizarolag. Kesobb erdemes kiprobalni, mert annak is megvan a varazsa, ha te magad keszited magat az optikat is.
Par dologrol azert lebeszelnelek:

"ezustozve" - oxidalodik, bemattul, celszerubb aluminiumoztatni parezer forintert, ami utan kap vedo kvarcreteget is

tobe_ írta:- csőnek jó műanyag árusoknál fellelhető műanyag cső, ingyen van


... olcso es dognehez.

tobe_ írta:- segédtükörnek fénymásolóból bontott tükördarab

... aminek a minosegerol semmit nem tudunk, ill. valoszinuleg nem optimalis meretu, kor vetuletu elliptikus tukrok vannak benne

--mpt
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2014.01.08. 17:44

Szia!

Nekem a folyamat a következő volt, és nem bántam meg egyik részét sem. Hasonló körülmények között észlelek mint te, csak a Mátrában nincs nyaralóm, viszont eljárok néha sötét ég alá. Először vettem egy 130/650-est EQ állványon. Rájöttem hogy ez tetszik, viszont szerettem volna még többet látni a csodákból. Vettem egy jó minőségű 200/1200-ast Dobson állványon azzal a szándékkal hogyha szeretném később rá tudom rakni egy EQ mechanikára(egyébként ez már megtörtént) vagy GOTO mechanikára. Érdemes keresgélni a bazárban, mert ha mégsem tetszene annyira, szinte bukta nélkül tovább tudod adni a távcsövet. Nem bántam meg a kicsi megvásárlását sem, amit szintén használtam vettem meg, arra jó volt hogy most már tudom hogy a méret számít. Tudom hogy sokan mondják hogy "előszőr vegyél egy kicsit aztán majd meglátod hogy tetszik-e", de szerintem 70-80 ezer környékén kapsz használt nagyobb Dobsont amit aztán tudsz fejleszteni ha akarsz, és ez már azért elég sok mindent megmutat. Nem mondom hogy hülyeség kicsivel kezdeni, de ha ugyan annyiba kerűl egy kis távcső mint egy nagyobb, akkor miért ne a nagyobbat vedd meg? Azt is ugyan úgy el lehet adni ha mégsem tetszik, és ugyan annyit buksz rajta mint a kicsin. Ez csak a magán véleményem, de szerintem van benne logika.
allatka
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2014.01.08. 15:51

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: allatka » 2014.01.08. 17:46

tobe_ írta:Pénz spórolás célból ajánlhatom:

- 10 centis tükör csiszolás, polírozás, ezüstözve
- csőnek jó műanyag árusoknál fellelhető műanyag cső, ingyen van
- segédtükörnek fénymásolóból bontott tükördarab
- némi kézimunka és idő ráfordítás
- mindehhez ha kész venni egy Goto tengelyrendszert 100ezerből és már van is egy hiper-szuper cuccunk
- maradék pénzből mátrai telek rendezés, hogy a felvonulási tér meglegyen
- állványnak Dobson féle saját szerelés is megteszi, az stabilabb is, mint az EQ2-3-4 ...
:)


Köszi, ehhez vegyük hozzá a zéró műszaki érzékemet, olyan lenne, mintha egy kályhacsövön akarnék eljutni a holdba - végtelen idő ráfordítás + eltapsolt 100e, azt hiszem maradok a jól bevált kínai iparnál...
allatka
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2014.01.08. 15:51

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: allatka » 2014.01.08. 17:58

A nagy dobsonnal az a problémám, hogy egyrészt félek a nagy tubustól karbantartás, jusztírozás (plusz műszer, műszaki érzék) de főleg tárolás ügyében, mert nem akkora a lakás és van három eleven kisfiam, akik tuti tönkretennék, összetörnék ha csak úgy áll a sarokban egy ekkora "játék". Egyszóval egy nagy tubus nem praktikus, inkább egy kisebb helyre "összehajtogatható" típus lenne jobb elismerve minden logikáját a választásodnak.
allatka
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2014.01.08. 15:51

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: allatka » 2014.01.08. 18:00

allatka írta:5. Mi a vélemény egy (használt) Celestron Nexstar 102/500 vagy 660 slt-vel kapcsolatban
6. Miben más az említett műszer és mondjuk egy 90/900 SW a goto-n kívül?


En kihagynam oket. A 90/900-at is. L. fent: Dobson vagy kis apo.

Ettől függetlenül azért érdekelne, hogy mi a különbség a 102/660 és 90/900 között, ha mindkettő refraktor.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”