Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2014.02.02. 18:20

Figlár írta:
Géza! Inkább még olvasgassál egy kicsit! ;)

Mert hogy? En elhiszem hogy messze okosabb vagy nálam, meg sok másnál. De akkor meg írd le a te véleményed. Remélem nem csak ennyire tellik hogy: "Inkább még olvasgassál egy kicsit! ;)" Tudod, az igazán okos emberek nem lenézik a másikat.
"Kezdetben az összes anyag egy végtelen kicsi, végtelen sűrű, végtelen forró pontba volt összenyomva, melyből valami oknál fogva robbanásszerű tágulásba kezdett."
"Az elméleti számítások szerint a tágulás nem volt egyenletes, történt egy hirtelen, robbanásszerű felfúvódás ("infláció"), aminek során a Világegyetem mérete egyik pillanatról a másikra sok milliárdszorosára nőtt." Mekkorára, a gyakorlatilag nulláról? Na ezt mond el szépen érthetően, ha már ekkora tudással rendelkezel. Mert ez a

Géza! Inkább még olvasgassál egy kicsit! ;)

inkább arra utal, hogy fingod sincs róla.[/quote]

Ugyan már! Ne szívd fel magad! Mivel a téma nagy ismerője önkéntes száműzetésbe vonult, így hitelt érdemlően nincs aki értelmesen leírná a válaszokat ezekre a kérdésekre. Én csupán az Óperenciás tenger megértésében tudok segíteni, mert az ütött ám rendesen.
http://hu.wikipedia.org/wiki/%C3%93perencia
Figlár
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2013.04.05. 18:24

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Figlár » 2014.02.02. 18:37

Nem kell töllem se halálosan komolyan venni mindent. Meg lehet hogy félre is értettem a szándékot. Ha igen, elnézést kérek.
Amúgy nagy hibám, hogy mindig mindent megkérdőjelezek. Szinte mindig, mindenhol bennem van az, hogy "MIÉRT?" Pár embert már őrületbe kergettem ezzel. Leginkább akkor, amikor nem volt rá egyértelmü válasz. Mert akkor jött a következő miért.
Még tizenX koromban a kezembe ekerűlt egy könyv, Az első három perc címmel. Azóta már sokszor elolvastam, újra és újra. Azóta sok minden hozzá jött, mégsem kerek a dolog.
Üdv: Géza
Mészirobi
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2014.01.12. 02:38

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mészirobi » 2014.02.05. 00:08

Sziasztok!

Egy barátomtól szereztem egy régi meade 114/900 as newton távcsövet - egy 25-ös okulár volt hozzá. Kb egy hónapja vettem nozzá egy 10 mm es okulárt és tegnap mikor már végre derült idő volt és égtem a vágytól hogy életemben először nagyobb nagyításban láthassam a jupitert - kiderült h az új okulár bele se fér a foglalatba :x. Epic fail...

A budapesti távcsőcentrumban azt mondták hogy ezek szabványméretekkel készülnek... a foglalat 25 mm átmérőjű az új okulár 30mm átmérőjű. Létezik még ilyen paramétereknez igazított okulár?
Figlár
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2013.04.05. 18:24

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Figlár » 2014.02.05. 07:58

Létezik 1", 1.25" és 2"-os okulár is.
Elvileg kéne hozzá lennie egy 9mm-es okulárnak is.
Üdv: Géza
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2014.02.05. 10:32

Figlár írta:Létezik 1", 1.25" és 2"-os okulár is.
Elvileg kéne hozzá lennie egy 9mm-es okulárnak is.


Legyünk pontosak.

Okulár szabványméretek:
0,965", azaz 24,5 mm
1,25", azaz 31,7 mm
2", azaz 50,8 mm

Régebben más méretek is voltak, de az már antikvitás.

Neked a Meade-be a 0,965"-os okli kell, lehet olyanokat találni a használtak között. Újonnan nem tudom, árulnak-e nálunk.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2014.02.05. 10:33

Mészirobi írta:Sziasztok!

Egy barátomtól szereztem egy régi meade 114/900 as newton távcsövet - egy 25-ös okulár volt hozzá. Kb egy hónapja vettem nozzá egy 10 mm es okulárt és tegnap mikor már végre derült idő volt és égtem a vágytól hogy életemben először nagyobb nagyításban láthassam a jupitert - kiderült h az új okulár bele se fér a foglalatba :x. Epic fail...

A budapesti távcsőcentrumban azt mondták hogy ezek szabványméretekkel készülnek... a foglalat 25 mm átmérőjű az új okulár 30mm átmérőjű. Létezik még ilyen paramétereknez igazított okulár?

A kihuzatod 0.96"-es (24.5 mm, régi szabvány), amihez nem kapható újonnan okulár. A mostani okulárok 1.25"-esek (31.8 mm) vagy 2"-esek (50.8 mm).

Három megoldást látok:
1) használtpiacon nézelődni (bár 0.96"-os méretben leginkább talán Zeiss okulárok kaphatók, méregdrágán)
2) megvenni egy barlow nélküli 1.25"-es okulárt és egyedileg legyártatni spec. kihuzatot rá
3) A távcső fókuszírozóját lecserélni. Olcsón ebből is csak valami bontott, használtpiaci darabot javaslok.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
Vénkertész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.18. 23:52

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vénkertész » 2014.02.05. 22:54

Szia Robi!
Most olvastam Levente írását, talán tudok segíteni. Én is kaptam egy 60/700 Hama "távcsövet" egy barátomtól, mert a Holdon kívül semmit nem látott vele (szerintem azt sem). Ebbe is ilyen boros dugók voltak. Én kicsit átszabtam a csövet és néhány idomból meg egy 32-es PVC csődarabból (tokos végébe pont bele cuppan a normál okulár), csináltam kihuzatot, igen fapados, de így is dimenziónálisan jobb a gyárinál és az egyik legtöbbet használt távcsövem. Megkeresem a régi okulárokat és nagyon szívesen odaadom: Üdv. Vk.
Samuel Gorham
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2009.09.21. 14:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Samuel Gorham » 2014.02.11. 16:15

Amcsüdv Mindenki!

Kérlek segítsetek, mert kezdenek idegesíteni a bizonytalanságaim...
Hosszas nyomozás és nézelődés után végül a 70/900-as refraktor mellett döntöttem kezdésnek, de a BTC-ben és a Makszutovban is EQ1-gyel adják. Sokan mondták és írták, hogy az kevés alá, inkább fektessek be egy EQ2-be. No most a kérdésem az lenne, hogy aki es. ilyen műszerrel dolgozik mik a tapasztalatok? Kezdőként elég lesz nekem a kissé zavaró remegés vagy vágjam bele a fejszémet egy EQ2-be?

R
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2014.02.11. 17:40

Mindenképp megéri az EQ2, sőt. Még azon is remegni fog, de akkor is lényegesen jobb lesz az EQ1-hez képest.
Avatar
Marosi1975
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2013.12.08. 13:58

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Marosi1975 » 2014.02.11. 18:28

Samuel Gorham írta:Amcsüdv Mindenki!

Kérlek segítsetek, mert kezdenek idegesíteni a bizonytalanságaim...
Hosszas nyomozás és nézelődés után végül a 70/900-as refraktor mellett döntöttem kezdésnek, de a BTC-ben és a Makszutovban is EQ1-gyel adják. Sokan mondták és írták, hogy az kevés alá, inkább fektessek be egy EQ2-be. No most a kérdésem az lenne, hogy aki es. ilyen műszerrel dolgozik mik a tapasztalatok? Kezdőként elég lesz nekem a kissé zavaró remegés vagy vágjam bele a fejszémet egy EQ2-be?

R

Szia!
Az EQ-2-es tényleg jobb választás!
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”