Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Tomy27
Hozzászólások: 60
Csatlakozott: 2014.11.10. 15:58

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Tomy27 » 2015.05.01. 07:49

IstvánF írta:Feleslegessé vált a teleszkópom, cser miat eladnám.
skywatcher 114/900 newton + eq1
Minden kérdésre készséggel válaszolok telefonon .
70 943 9237


Szia,
Ezt inkább itt kellene meg próbálni:

http://www.makszutov.hu/bazar
http://www.tavcso.hu/?o=aprok&kat=2
PriapoS
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2015.05.03. 17:23

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: PriapoS » 2015.05.03. 19:27

Sziasztok!

Szeretném kérni a segítségeteket.. Pontosabban, egy nagy segítséget szeretnék kérni.
Régóta játszom a gondolattal, hogy veszek magamnak, egy távcsövet, de persze egyből a legjobbat meg a legnagyobbat akarnám mint minden rendes tudatlan, de maximalista kezdő. De tudom úgy sem használnám ki elsőre. És mivel most egy fogadás kellős közepén vagyok, ( fogattam egy lánnyal, hogy olyat mutatok neki, fél éven belül, mitől eláll a lélegzete is ) ezért egyre jobban éget vágy, hogy belevágjak "A vegyük egy távcsövet és "merüljünk le" a világűrbe" projektbe. Mindenképpen 100ezer forint alatti összeget szeretnék rászánni.

Amit látni szeretnék:

Természetesen, Hold, Jupiter, Szaturnusz..
Ami jobban érdekel, azok a galaxisok: M31, M51...stb
És ami viszont igazán érdekel azok a csillagködök: Lófej-köd, Orion-köd...stb

Amennyiben 100ezer forint alatti távcsővel ez nem lehetséges, olyan módon, hogy ne csak egy "nagyobb csillag szerű folt" legyen a galaxis, vagy a köd a fekete vásznon. Akkor szeretném kérni a segítségeteket, hogy melyik távcső lenne erre alkalmas és mennyiért?

Másrészről, most jöna segítségg nagy része:
Nézegettem, használ távcsöveket, belelestem az építsd magadnak kisokosba is.. Szóval, ha valaki tud ajánlani használtat vagy összeválogatni alkatrészeket, hogy ezt megéri megvenni és összerakni azt nagyon megköszönném!
Ezen az oldalon néztem: http://www.tavcso.hu/?o=aprok&kat=2 csak nem tudom melyiket érné meg!
Ha esetleg linkelnétek párat ami számomra megfelelő lenne. Hát.. azt sose felejteném el..! :)

Előre is köszönöm a segítségeteket!

Ui: Ha az a távcső esetleg bővíthető/fejleszthető is lenne idővel apránként az felülmúlna minden elvárást!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.05.03. 20:31

Szabolcs! Üdv a Csillagvárosban, jó helyen jársz a problémáddal, ami persze nem egyedi. A válasz sem az.
A legjobb, amit tehetsz, elmész a legközelebbi bemutató csillagvizsgálóba, és ott a saját szemeddel láthatod, melyik távcső mit mutat az égből.
Ha elárulod, hová valósi vagy, segítünk.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.05.03. 22:07

PriapoS írta:Sziasztok!

És mivel most egy fogadás kellős közepén vagyok, ( fogattam egy lánnyal, hogy olyat mutatok neki, fél éven belül, mitől eláll a lélegzete is )



Üdv!
Ez jó poén ! (gondolom, távcső nélkül is megnyered a fogadást :D )
De, ha mégis csak távcsővel sikerül, akkor nehogy belevágj az építésbe! Mert akkor a te lélegzeted is eláll.
Az általad említett élményekhez sok tényezőnek kell összejönni.
1. Jó távcső
2. Kiváló észlelőhely (pl. Alpok)
3. Észleléshez szokott szem (észlelési rutin)

Ami a realitás egy fél év alatt:
Veszel egy viszonylag jó távcsövet, (újat, használtat), szerintem max. 15 cm-ig. Megtanulod az észlelés alapjait.
Kimentek éjjel észlelni a lánnyal egy fénymentes, várostól távoli helyre. A sötétben a csillagos ég alatt magadtól is fogod tudni, hogy hogyan bűvöld el.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2015.05.04. 10:46

PriapoS írta:Sziasztok!

1. Természetesen, Hold, Jupiter, Szaturnusz..
Ami jobban érdekel, azok a galaxisok: M31, M51...stb
És ami viszont igazán érdekel azok a csillagködök: Lófej-köd, Orion-köd...stb
2. Mindenképpen 100ezer forint alatti összeget szeretnék rászánni.
3. Szóval, ha valaki tud ajánlani használtat vagy összeválogatni alkatrészeket, hogy ezt megéri megvenni és összerakni azt nagyon megköszönném!
4. ( fogattam egy lánnyal, hogy olyat mutatok neki, fél éven belül, mitől eláll a lélegzete is )



1. Olyan vagy, mint az egységsugarú apuka, aki bemegy a számtek boltba. "Áh, nem kell erős gép, a gyereknek kell játszani..." A Lófej ködhöz elég komoly távcső kell. A ködök, főleg amik kicsik és halványak igénylig a legkomolyabb felszerelést, sokszor csak asztrofotózással láthatóak, szabad szemmel nem.
Tehát kezdjük az elején, Hold, Bolygók, Androméda, Csillaghalmazok. Orion köd. Ez összejön 100ezerből.

2. 150/1200 Dobson 88 ezer.
http://www.makszutov.hu/termek/skywatch ... 200-dobson
Kezdetnek ez elég jó, mert elég nagy a tükör, hogy 1-2 galaxis meg ködöt megpillants.

3. A távcső nem PC, nem moduláris, nem lehet "összerakni". Az egyetlen része az okulár, amiből érdemes többet venni, mert az cserélhető, más lényeges nem. Az viszont jó ötlet, ha a bazárban nézelődsz, ott lehet jóval olcsóbban kapni távcsöveket. Egyben.
pl ez it egész jó 85 ezerért:
http://www.makszutov.hu/bazar/hirdetes/1427631118

4. Legyen egy B terved, ha a lányt nem varázsolod el, mert 100 ezerből lehet, hogy nem jön ki olyan, ami húdelátványos (ez itt nem a Hubble űrteleszkóp mesterséges-színű világa, itt a legtöbb objektum fekete-fehér) amitől a hölgy ledobja az alsóját. Az is lehet, hogy a csaj simán csak nem természetbúvár. Szóval fél év alatt a távcsővásárlás mellett járj el gyúrni. A kettőből az egyik biztos hatni fog, és megnyered a fogadást.
:shock: :shock: :shock:
browneyedboy
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2015.04.07. 21:57

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: browneyedboy » 2015.05.04. 16:02

Kukac írta:
PriapoS írta:Sziasztok!

1. Természetesen, Hold, Jupiter, Szaturnusz..
Ami jobban érdekel, azok a galaxisok: M31, M51...stb
És ami viszont igazán érdekel azok a csillagködök: Lófej-köd, Orion-köd...stb
2. Mindenképpen 100ezer forint alatti összeget szeretnék rászánni.
3. Szóval, ha valaki tud ajánlani használtat vagy összeválogatni alkatrészeket, hogy ezt megéri megvenni és összerakni azt nagyon megköszönném!
4. ( fogattam egy lánnyal, hogy olyat mutatok neki, fél éven belül, mitől eláll a lélegzete is )



1. Olyan vagy, mint az egységsugarú apuka, aki bemegy a számtek boltba. "Áh, nem kell erős gép, a gyereknek kell játszani..." A Lófej ködhöz elég komoly távcső kell. A ködök, főleg amik kicsik és halványak igénylig a legkomolyabb felszerelést, sokszor csak asztrofotózással láthatóak, szabad szemmel nem.
Tehát kezdjük az elején, Hold, Bolygók, Androméda, Csillaghalmazok. Orion köd. Ez összejön 100ezerből.

2. 150/1200 Dobson 88 ezer.
http://www.makszutov.hu/termek/skywatch ... 200-dobson
Kezdetnek ez elég jó, mert elég nagy a tükör, hogy 1-2 galaxis meg ködöt megpillants.

3. A távcső nem PC, nem moduláris, nem lehet "összerakni". Az egyetlen része az okulár, amiből érdemes többet venni, mert az cserélhető, más lényeges nem. Az viszont jó ötlet, ha a bazárban nézelődsz, ott lehet jóval olcsóbban kapni távcsöveket. Egyben.
pl ez it egész jó 85 ezerért:
http://www.makszutov.hu/bazar/hirdetes/1427631118

4. Legyen egy B terved, ha a lányt nem varázsolod el, mert 100 ezerből lehet, hogy nem jön ki olyan, ami húdelátványos (ez itt nem a Hubble űrteleszkóp mesterséges-színű világa, itt a legtöbb objektum fekete-fehér) amitől a hölgy ledobja az alsóját. Az is lehet, hogy a csaj simán csak nem természetbúvár. Szóval fél év alatt a távcsővásárlás mellett járj el gyúrni. A kettőből az egyik biztos hatni fog, és megnyered a fogadást.
:shock: :shock: :shock:


A linkben szereplő használt SW elkelt, én vettem meg:) Csak valamiért a még fent van, lehet elfelejtődött, hogy ide is felkerült, mert a tavcso.hu bazárban is fent volt, de onnan már le lett véve:)
PriapoS
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2015.05.03. 17:23

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: PriapoS » 2015.05.04. 19:06

Üdv Péter!
Nagykanizsán lakom! Azt tudom, hogy van egy egyesület itt, de nem néztem nagyon utánuk.
Nem tudom mennyire ismered/ismeritek a környéket, de elég gyorsan ellehet bújni a város fényei elől, a Zalai-dombság legmagasabb pontja ( 338m ) is csak kb 15 Km-re van.

Sándor és András!
Köszönöm a tanácsokat és a linkeket.
Lehet lehangoló lesz, amit írok, de sajnos nem csábításról van szó.. Szóval minden ruha a helyén marad, mert a Barátnőm húgáról van szó. (csak nem akartam felesleges részletekbe belemenni) Tehát téma lezárva!
És mielőtt félreértenétek, engem komolyan érdekel a dolog és nem légből kapott ötlet. Lenne időm meg energiám is vele foglalkozni.
Még a szobám így úgy van kialakítva, hogy az ágyamból lássam a holdat. Órákig bírom nézni az eget, csak úgy szabad szemmel. :lol:
És azért 100ezer alatt mert annyim van rá most, 2-3 hónap múlva lehet lenne 150ezresre is, de elsőre ennyiért venni nem tudom, hogy érdemes-e. Ezért fordultam hozzátok, mert ha csak úgy bemegyek egy boltba, vagy szaküzletbe, lehet, hogy inkább a drágábbat nyomják a kezembe, mint azt amit használni is tudok, vagy érdemes megvenni elsőre egy kezdőnek.
És tudom, fárasztó lehet, a sok kezdőt ellátni tanáccsal, főleg, ha hülyeségeket kérdez, de remélem 1-2 hét múlva csak annyit kell írnom, hogy: "köszi srácok, jövök nektek egy sörrel.. rekesszel.. megjött a távcső, kipróbáltam és imádom *.* 2 napja nem voltam dolgozni. Teszek a melóra úgy is megvár, ehhez az élményhez képest azért a pénzért tényleg nem kár.." Vagy valami ilyesmit! :)

Üdv!
Szabolcs
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: zozee » 2015.05.04. 19:12

PriapoS írta:... "köszi srácok, jövök nektek egy sörrel.. rekesszel.. megjött a távcső, kipróbáltam és imádom *.* 2 napja nem voltam dolgozni. Teszek a melóra úgy is megvár, ehhez az élményhez képest azért a pénzért tényleg nem kár.."...


:D Not bad! :D
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.05.04. 22:09

Elsőre a százasból veszel csak egy tubust, és amíg meg nem jön a többi, addig hónod alatt tartva célzod a Holdat. :)
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2015.05.04. 23:50

PriapoS írta: "köszi srácok, jövök nektek egy sörrel.. rekesszel.. megjött a távcső, kipróbáltam és imádom *.* 2 napja nem voltam dolgozni. Teszek a melóra úgy is megvár, ehhez az élményhez képest azért a pénzért tényleg nem kár.." Vagy valami ilyesmit! :)


Igen, van, aki a droghoz hasonlítja a dolgot, de mint minden az életben, a túlzás itt is nagy baj.
Mértékkel, türelemmel, az ég nem szalad el.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”