Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
BxL
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2015.03.29. 01:14

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: BxL » 2015.05.05. 00:31

Üdv mindenkinek,

"újonc"ként jelentkezem, az első távcsövemet éppen megvásároltam, és kiegészítőkről érdeklődnék.

Gondoltam, hogy az első lépést kihagyom, és egy 150/1200-as SW-t vettem használtan, EQ5 mechanikával, az óramű egy kicsit rozogának tűnő EQ4-es(?) . (a made in china feliraton kívül csak egy 'single axis drive corrector' és egy EQ4 matrica található rajta)

Persze még _egy_ igazán tiszta éjjel sem volt az elmúlt napokban, fátyolos felhők bezavartak, de a Jupiter és Vénusz megfigyelésekor kicsit csalódott voltam. A Hold egész részletesen megfigyelhető/fotózható, de azt hiszem egy ekkora távcsővel ez kötelező :)

Valószínűleg át kell esnem egy jusztírozáson, és a motort is lecserélném valami komolyabbra.
Tudtok ajánlani eszközöket, pl. jusztírokulárt érdemes vennem? Az EQ4-es motor helyett milyen óramű használható az EQ5-mechanikához?


Köszönöm,
BxL
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2015.05.05. 08:20

BxL írta:Persze még _egy_ igazán tiszta éjjel sem volt az elmúlt napokban, fátyolos felhők bezavartak, de a Jupiter és Vénusz megfigyelésekor kicsit csalódott voltam. A Hold egész részletesen megfigyelhető/fotózható, de azt hiszem egy ekkora távcsővel ez kötelező :)

Valószínűleg át kell esnem egy jusztírozáson, és a motort is lecserélném valami komolyabbra.
Tudtok ajánlani eszközöket, pl. jusztírokulárt érdemes vennem? Az EQ4-es motor helyett milyen óramű használható az EQ5-mechanikához?

A 150/1200 nagyon jó optikájú távcső, EQ-5-ön is elég jól használható, szerintem jó választás.

Miért okoztak csalódást a bolygók?

Az EQ-4 motor EQ-5-re való motor, csak a cimke "rossz". Más óragép nincs EQ-5-höz, legfeljebb EQ-5 kétmotoros vezérlés (EQ-4 felirattal) vagy EQ-5 goto upgrade kit.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2015.05.05. 09:45

BxL írta:
Persze még _egy_ igazán tiszta éjjel sem volt az elmúlt napokban, fátyolos felhők bezavartak, de a Jupiter és Vénusz megfigyelésekor kicsit csalódott voltam. A Hold egész részletesen megfigyelhető/fotózható, de azt hiszem egy ekkora távcsővel ez kötelező :)



Azt írd meg, milyen okulárokat használsz, lehet azokkal lesz a gubanc.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2015.05.05. 12:06

Kukac írta:
BxL írta:
Persze még _egy_ igazán tiszta éjjel sem volt az elmúlt napokban, fátyolos felhők bezavartak, de a Jupiter és Vénusz megfigyelésekor kicsit csalódott voltam. A Hold egész részletesen megfigyelhető/fotózható, de azt hiszem egy ekkora távcsővel ez kötelező :)



Azt írd meg, milyen okulárokat használsz, lehet azokkal lesz a gubanc.

Még inkább kollimáció, nyugtalan légkör, túlzott elvárások ...
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
BxL
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2015.03.29. 01:14

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: BxL » 2015.05.06. 11:24

Köszönöm, valószínű, hogy a nyugtalan légkör a ludas, bár tegnap sikerült egy kicsit többet látnom Jupiterből.
Szemmel már élesebb a kép, de fényképeken látszik, hogy remeg a levegő, így nincs még értékelhető képem.

Hétvégén tervezek egy észlelést a Pilisből, ott biztosan jobbak lesznek a körülmények, mint Kelenföldön, a panel tizedik emeleti erkélyéről :)

Az okulár egyelőre egy 6 mm-es Plössl, és van egy 2x Barlow lencsém, de tervezek több, kisebb nagyítású okulárt venni.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2648
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.05.06. 11:44

Panel erkély az elképzelhető legrosszabb észlelőhely. Folyamatos termikus áramlás a falak mentén, katasztrófa.
Most még ráadásul rengeteg sivatagi por is van felettünk, attól homályos minden tegnap óta.
Avatar
Garosz
Hozzászólások: 57
Csatlakozott: 2014.05.22. 15:53

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Garosz » 2015.05.06. 12:12

BxL írta:Az okulár egyelőre egy 6 mm-es Plössl, és van egy 2x Barlow lencsém, de tervezek több, kisebb nagyítású okulárt venni.


Ha én is ajánlhatok valamit kezdőként, akkor sokkal kisebb nagyítással próbálkoznék(tehát más okulárokkal) és lehetőleg a barlow nélkül. Gondolj bele, simán a 6mm-es okulárral már 200-szoros nagyításod van, kisebb nagyításon több fényt tud összegyűjteni a távcső és így sokkal élesebb képet ad. Pl ha Holdat észlelsz, néha sokkal jobb mondjuk 40x-es nagyításon nézni, mint pl 150x-esen, mert sokkal szebb lesz a kép. A Hold különösen olyan számomra, mintha valami fullHD videót néznék(BPről), és nekem is 15 centis a távcsövem.
Szabi802
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2015.02.13. 10:39

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Szabi802 » 2015.05.11. 09:49

A bolgyók (Vénusz) fényének csökkentéséhez milyen szűrőt javasoltok?
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2015.05.11. 09:52

Szabi802 írta:A bolgyók (Vénusz) fényének csökkentéséhez milyen szűrőt javasoltok?


Ilyet, sima neutrál szűrőt.
http://www.makszutov.hu/termek/baader-neutral-szuro
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2648
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.05.11. 09:57

Mekkora a távcső átmérője? Mindenképpen kék-lila árnyalat kell a felhőzet részleteihez.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”