Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Szabi802
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2015.02.13. 10:39

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Szabi802 » 2015.05.11. 10:07

Nem nagy, 70/500-as Skywatcher.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.05.11. 10:34

Szabi802 írta:Nem nagy, 70/500-as Skywatcher.


Ezt a cikket nézd át:

http://tavcso.hu/index.php?o=szurok_cikk

A 70 mm átmérőhöz sötét szűrőt nem ajánlott venni a nagyobb fényelnyelésük miatt.
Vénuszhoz 80A vagy 23A. És próbáld a Vénuszt a nappali égen elcsípni, már naplemente előtt fél órával elég könnyű kiszúrni egy kis binokulárral de akár szabad szemmel is, ha tudod, hol kell keresni.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2015.05.11. 14:46

Vizi Péter írta:
Szabi802 írta:Nem nagy, 70/500-as Skywatcher.


Ezt a cikket nézd át:

http://tavcso.hu/index.php?o=szurok_cikk

A 70 mm átmérőhöz sötét szűrőt nem ajánlott venni a nagyobb fényelnyelésük miatt.
Vénuszhoz 80A vagy 23A. És próbáld a Vénuszt a nappali égen elcsípni, már naplemente előtt fél órával elég könnyű kiszúrni egy kis binokulárral de akár szabad szemmel is, ha tudod, hol kell keresni.



Érdekes, hogy nem ez volt az eredeti kérdés, hanem általánosan, Bolygók (Vénusz) fényének csökkentése.
Mert amit írsz, az mind jó, csak nem erre. Persze lehet, a kérdező nem tudta megfogalmazni, mit is akar pontosan.
;)
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.05.11. 16:11

Értem én, hogy mi a kérdés, de lépjünk rögtön kettőt, ha már a fénymennyiséget szeretnénk csökkenteni. Pont a Vénusznál a szimpla fénycsökkentés alig ér valamit, a szűrők viszont csodát tesznek.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2015.05.11. 19:40

Vizi Péter írta:Értem én, hogy mi a kérdés, de lépjünk rögtön kettőt, ha már a fénymennyiséget szeretnénk csökkenteni. Pont a Vénusznál a szimpla fénycsökkentés alig ér valamit, a szűrők viszont csodát tesznek.


Ponotosan, csak másik bolygóra meg más színű szűrő kell.
Szabi802
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2015.02.13. 10:39

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Szabi802 » 2015.05.11. 20:44

Köszönöm mindkettőtöknek a tanácsokat, még fontolóra veszem, hogy melyik legyen. :)
nsomlai
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2015.05.14. 11:02

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: nsomlai » 2015.05.16. 11:58

Ugyan asztrofotós karrierem már a kezdete előtt véget ért, amikor teljes egészében felfogtam a befektetendő időt és pénzt, de a szívem még nem adta fel teljesen, csak az eszem. Mivel az egyik jelöltem a 130/650, fennakadtam ezen a problémán. Bosszant, hogy nem vagyok képes megérteni.

Miért nem tudok tükörreflexes fényképezőgéppel asztrofotókat készíteni 114/500, 114/900, 130/650 vagy 130/900 Newton távcsövemmel?
Ezeket a távcsöveket (beleértve a magát a távcsőtubust ill. a mechanikát) elsősorban szabadszemes megfigyelésre tervezték, nem fotografikusra. Tükörreflexes fényképezőgéppel pl. nem lehet élesre állni amíg a távcső tubusának végéből pár cm-t le nem vágunk.


http://amazing-space.stsci.edu/resource ... lector.gif

Ha jól gondolom, a levágás a főtükröt közelebb hozza a segédtükörhöz és ezáltal a fókuszpont a távcső felé tolódik. Amit nem értek, hogy miért nem lehet ehelyett a fényképezőgépet távolabb vinni egy közgyűrűvel?
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: zozee » 2015.05.16. 13:29

nsomlai írta:...
Ha jól gondolom, a levágás a főtükröt közelebb hozza a segédtükörhöz és ezáltal a fókuszpont a távcső felé tolódik. Amit nem értek, hogy miért nem lehet ehelyett a fényképezőgépet távolabb vinni egy közgyűrűvel?


Gondold át még egyszer. A fókuszponttal el kell érned a fényképező szenzorát. Ha távolabb helyezed a fényképezőt, akkor még távolabb kerülsz a fókuszponttól. Éppen hogy közelebb kellene süllyeszteni a gépet, de mivel ezt nem lehet, ezért a fókuszpontot kell kiemelni magasabbra a fényképező felé, ezt pedig csak úgy lehet, ha a főtükör közelebb kerül a segédtükörhöz.
nsomlai
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2015.05.14. 11:02

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: nsomlai » 2015.05.16. 15:47

zozee írta:
nsomlai írta:...
Ha jól gondolom, a levágás a főtükröt közelebb hozza a segédtükörhöz és ezáltal a fókuszpont a távcső felé tolódik. Amit nem értek, hogy miért nem lehet ehelyett a fényképezőgépet távolabb vinni egy közgyűrűvel?


Gondold át még egyszer. A fókuszponttal el kell érned a fényképező szenzorát. Ha távolabb helyezed a fényképezőt, akkor még távolabb kerülsz a fókuszponttól. Éppen hogy közelebb kellene süllyeszteni a gépet, de mivel ezt nem lehet, ezért a fókuszpontot kell kiemelni magasabbra a fényképező felé, ezt pedig csak úgy lehet, ha a főtükör közelebb kerül a segédtükörhöz.


Gyanítottam, hogy valahol elrontottam az elképzelésemet, de esküdni mertem volna, hogy a fókuszpont az ellenkező irányba mozdul el ha a főtükröt közelebb visszük. Akkor ma se találtam fel a spanyolviaszt. Köszi a választ!
papsszi
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2012.07.09. 11:44

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: papsszi » 2015.05.18. 08:13

Megpróbálhatod a tükröt közelebb vinni a segéd tükörhöz levágás nélkül is.
Itt egy kis útmutató hozzá:
http://astrobeano.blogspot.co.uk/2013/0 ... -130m.html
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”