Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
tompeti
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2016.01.29. 19:51

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tompeti » 2016.02.01. 12:53

Sziasztok ismét, köszönöm hogy írtatok, és hogy figyelmeztettetek pár dologra.
Még nem szedtem szét a távcsövet, de belenéztem "elölről" -bocs a nem helyes kifejezésekért-, és saját magam láttam középen , nem elcsúszva. Szóval a főtükör helyesen áll szerintem.
Igen van lézeres célzóm, használtuk is az első alkalommal, valószínűleg ezért találtuk meg hamar a Holdat az okulárba. Sajnálatos módon az elem lemerült, és ennek hiányában saját érzékeinkre hagyatkoztunk....
Azóta sem sikerült befognunk semmit.
Az igazság az hogy állandóan felhős az ég, néha tisztúl ki, nagy a fényszennyezés is szerintem.
Vizi Péter levelére válaszolva, igen jó éles volt a kép, gyönyörű volt...már ezért érdemes volt.
Hogy mit szerettem volna még látni? Először gyakorolni, hogy bármikor ha alkalmas az égbolt, akkor mindenféle nehézség nélkül befogjam a Holdat. A következő lépés lenne a belső bolygók feltérképezése, és így tovább.
Nincsen még csillagtérképem, gondolom le tudom tölteni valahonnan.
Igen, a fókusz jó hosszú, az okulár mindig élesre volt állítva.
Várom a következő derűs estét hogy kimenjek kémlelni...
Apropó...nappal lehet ezzel a műszerrel keresgélni? Vagy felejtsem el.
Köszönöm mindenkinek a segítségét,
szép derűs estét Mindenkinek
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2016.02.01. 13:15

tompeti:
Nincsen még csillagtérképem

A Pleione Csillagatlasz pár száz Ft-os, nagyon jól használható a kezdéshez. Nem kell vacakolni vele, mint egy laptoppal az észlelésnél. Kapható bármelyik távcsőboltban.

De az észlelés előtt a szobában fel lehet készülni egy csillagtérkép programmal, hogy mit keresel majd. A
- Cartes du Ciel és a
- Stellárium
az, amire érdemes guglizni. Ingyenesek, jól használhatóak, lehet bennük keresni is. Mindkettő elérhető magyarul is. És persze szemben a kinyomtatott atlaszokkal, megtalálhatóak benne a bolygók aktuális helyzete is.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára SzZoli 2016.02.01. 13:22-kor.
Avatar
Tom
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2011.07.26. 10:39

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Tom » 2016.02.01. 13:19

tompeti írta:Apropó...nappal lehet ezzel a műszerrel keresgélni? Vagy felejtsem el.


Nappal ott van a Nap. :)
Kell venni egy napszűrő fóliát az objektív elé, az elejére, és lehet nézni a legközelebbi csillagot.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2016.02.01. 13:27

tompeti:
nappal lehet ezzel a műszerrel keresgélni?

A Napon kívül más, földi objektumok, madarak nem ideális célpontok egy tükrös távcsőhöz.

De mint Tom írta, a Nap kitűnő célpont a megfelelő szűrőfóliával.
krivan
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2013.12.17. 08:50

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: krivan » 2016.02.01. 13:32

Tom írta:
tompeti írta:Apropó...nappal lehet ezzel a műszerrel keresgélni? Vagy felejtsem el.


Nappal ott van a Nap. :)
Kell venni egy napszűrő fóliát az objektív elé, az elejére, és lehet nézni a legközelebbi csillagot.


A lakóhelyed nyújtotta lehetőségeket kihasználva - ha még nem tetted volna - nappal nézelődj vele, párhuzamosítsd a keresőt valamilyen távoli célpont segítségével. Ha nincs napszűrő fóliád, akkor véletlenül se a Napon gyakorolj! :-)
Persze fordított állású lesz a kép, de a célzást így is lehet gyakorolni.
Éjszaka a hosszú fókuszú okulárral keresgélj elsőre. :)
Tibor
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2016.02.01. 17:35

tompeti írta:Apropó...nappal lehet ezzel a műszerrel keresgélni? Vagy felejtsem el.


A keresőt kellene legelsőnek párhuzamosítani pontosan, amit nappal a legkönnyebb megcsinálni.
Ha ez megvan akkor késő este láthatod a Jupitert, amit nagyon könnyen meg lehet találni bármilyen térkép nélkül.
Mint írták már a Stellarium nagyon jó, mert mindent megtalálsz benne és még ingyenes is.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
tompeti
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2016.01.29. 19:51

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tompeti » 2016.02.02. 14:37

Sziasztok, atya ég... a sok info. Nagyon köszönöm mindenkinek, rendesek vagytok. Letöltöttem közben mind a 2 progit. Ha este tiszta lesz az ég kimegyek.
Igen, nappal a Napot lehetne figyelni, de még nincsen szűrőm. Majd idővel. Párom most hazautazott, lehet megkérem vegyen pár könyvet magyar nyelven.
Köszi mégegyszer, Mindenkinek szép napot ;)
allatka
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2014.01.08. 15:51

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: allatka » 2016.02.03. 21:46

Sziasztok!

Mivel ez egy kezdőknek szóló topic, ezért bátorkodom ide írni a kérdéseimet egy számomra homályos dologról.
Ez pedig a harmatsapka. Mindenki magától értetődőnek veszi a használatának fortélyait (ha vannak ilyenek), de egy magamfajta dummy nem sokat tud róla.
Azt hallom mindenhonnan, hogy SCT használóknak ez egy kötelező elem. Ezt megértettem, de a következő kérdésekre keresem a választ:
1. Fontos, hogy milyen anyagból készült? Esetleg elég egy egyszerű darab karton?
2. Fontos, hogy fűthető legyen?
3.Ha igen, kell-e szabályozni a fűtés hőmérsékletét?
4. Mikor kell bekapcsolni és mennyi időre?
5. Mennyit fogyaszt körülbelül?
6. Ha nem fűtött, akkor legyen a távcsövön az észlelés kezdetétől?
7. Számít-e, hogy csak vizuális észlelésről van szó?

Köszönöm előre is ha valaki felvilágosít.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2016.02.04. 11:17

allatka írta:1. Fontos, hogy milyen anyagból készült? Esetleg elég egy egyszerű darab karton?
2. Fontos, hogy fűthető legyen?
3.Ha igen, kell-e szabályozni a fűtés hőmérsékletét?
4. Mikor kell bekapcsolni és mennyi időre?
5. Mennyit fogyaszt körülbelül?
6. Ha nem fűtött, akkor legyen a távcsövön az észlelés kezdetétől?
7. Számít-e, hogy csak vizuális észlelésről van szó?

1. Nem fontos az anyaga. A papir azonban könnyen átázik a párától és hamar tönkremegy. Polifoam javasolt, belseje feketére festve.
2. Nem. De a páramentesítővel kombinálva tovább tartja a korr. lencsét páramentesen.
3. Nem feltétlenül.
4. Folyamatosan célszerű használni a fűtést.
5. A spec.ban fel van tüntetve, de kb 0.8A-t fogyaszt óránként egy 15 cm-es távcsőre való.
6. Igen.
7. Nem.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Ritus81
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2016.02.22. 13:47

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Ritus81 » 2016.02.25. 15:21

Sziasztok!

Első távcső vásárlása előtt állok, DE már most tudom hogy nagyon érdekelnek a mélyég objektumok.
Ajánlana valaki egy távcsövet max. 100. ezer Ft-ig amivel láthatnám ezeket az objektumokat, vagy ezen értékhatár alatt ne is álmodjak "mélyegezésről"?

Válaszokat előre is köszönöm!
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”