Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.02.26. 12:23

Ritus81 írta:Kedves Attila! :) Kedves Többiek!

"][b] távcsőben látottakat elsősorban a fényszennyezés befolyásolja: sötét, hegyi égbolton egy 8cm-es akromát többet és szebben mutat meg az égből, mint egy 15cm-es Newton a nagyvárosi ég alatt, pedig a 15cm-es Newton fénygyűjtőképessége közel 3-szor nagyobb, mint a 8cm-es akromáté.



Szegény jó öreg Newton. Állandóan ez a rivalizálás. ;)
És mit mutat a 15 centis kiváló tükrös a hegyi égbolton? Sokkal többet, mint a 8 centis akromát, és apokromát.
És mit mutat a nagyvárosban a 8 centis akromát a 15 centis Newton mellett?

Az én javaslatom, hogy még olvasgass egy kicsit, lehet, hogy a döntésedet megkönnyíti.
Könnyen megeshet, hogy kezdésnek egy jó binokulárt veszel, vagy egy 30 centis Dobsont. :lol:

http://alpha.dfmk.hu/~albireo/szm/dsw/dsw65-69.pdf
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.02.26. 12:25

Ritus!
Amint látod, mások is a 70/500 mellett vannak. Ennek sok oka van:
1) tényleg kicsi és tényleg hordozható, ideális első távcső (valóban csak az AZ3 mechanikán!)
2) igen jó a képalkotása, 100x-ig jól használható műszer és ez nem kevés!
3) sötét égről nem csak a 110 Messier-t, hanem sokkal többet is láthatsz vele. SÖTÉT égről.
4) bolygászni is abszolút alkalmas, garantálom,hogy amikor először látod meg vele a Szaturnusz gyűrűjét, odáig leszel
5) ahogy egy Kolléga említette, arra is tökéletesen alkalmas, hogy az észlelések tapasztalataiból kiderítsd, mi érdekel a legjobban. Aztán majd ahhoz vehetsz egy komolyabb műszert, ha megmarad az érdeklődésed. Ha nem, akkor se buktál sokat, mert ezt a távcsövet meg fogod tartani, ugyanis természetfigyelésre, is kiváló, vagy ha elutazol valahová, még oda is magaddal viheted (horvát tengerpart..).
A boltban megvehető komplett szett mellé csak egy 6 mm-es Gold Line okulárt javaslok venni (83x nagyítás), ez a típus a távcsővel különösen jó képet ad. Vagy ha mindenképpen kell a 100x nagyítás, kicsit drágábban egy 5 mm-es SW Planetary-t. Plusz egy napszűrő és egy térkép, hogy megtanulj az égen navigálni. Ez így 70ezer alatt van és mindent tud, amit kell. Best buy.
Tomasz
Hozzászólások: 123
Csatlakozott: 2011.01.19. 13:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Tomasz » 2016.02.26. 14:44

Szia Rita!

Jó a 70/500-as, de ha megengedheted, akkor már inkább a 102/500-t vegyél.
Volt szerencsém mindkettőhöz. A nagyobb átmérő egyértelműen többet mutatott.
És meglepően szép volt a képe. Zavaró színezést nem tapasztaltam.
Azt nem tudom, hogy mekkora a minőségi szórás, de az a darab amit én láttam nagyon jó volt.
Hordozhatóság szempontjából nincs nagy különbség köztük, úgyhogy én a nagyobbat venném.

Csillagatlasz és napfólia hozzá, és ha lehet az amici prizma helyett zenitprizma, vagy zenittükör.
Így jössz ki 100 ezerből.
Később még vehetsz hozzá hiánypótló okulárt, de az ráér.

Akinek van 102/500-as lencsés távcsöve az kérjük nyilatkozzon.
Avatar
BARRACUDA
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2012.02.06. 20:21

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: BARRACUDA » 2016.02.26. 14:54

Ritus81
Mindenféleképpen olyan távcsövet szeretnék, amit majd egyszer akár fotózásra is bővíthetek... ha már kiderült tegnap hogy odafent nem látom színesbe az objektumokat, bolygókat...stb. :( :)
Vagy mindegyik távcsövet lehet bővíteni fotózásra?


Én csak a mélyegekre értettem, hogy színeket nem igen fogsz látni. Óriás dobsonokban tudomásom szerint (ha nem így van akkor javítsanak ki az ilyen műszerrel rendelkezők) már felsejlenek valamennyire a színek, bár itt szűrőkkel is rásegítenek. A legtöbb bolygót egyébként szerencsénkre láthatjuk eredeti színükben okuláron keresztül.

Ha a kereted megengedi, és a Naprendszer objektumai valamivel jobban izgatják a fantáziádat mint a mélyegek, illetve nem akarsz vesződni a hosszú tubussal, akkor egy katadioptrikus rendszernél nincs jobb választás (szerintem). Egy makszutov-cassegrain távcső, mint pl. a Sky Watcher MC102, MC127 műszerek is szóba jöhetnének. Esetleg érdemes a bazárban szétnézni, használtan néha felbukkan egy-egy jó állapotban lévő. Napot (csakis napszűrővel!), Holdat, bolygókat szépen hozza, alapból hosszú a fókusz és nincs szükség Barlowra a nagy nagyításokhoz sem, szinte soha nem kell kollimálni / beállítani, hacsak nem kapott ütést vagy nem barmolták el a gyárban a beállítást, nincs színi hiba és szép éles kontrasztos leképezésük van, jól bírják a nagyobb nagyításokat. További előny, hogy kis méretűek a tubusok (kb 28-35 cm közötti tubushossz). T2 adapter segítségével lehet vezetetlen Nap/Hold-, vagy nappali fotókat készíteni DSLR géppel vagy az okulárprojekciós módszerrel kis kompakt géppel. A fényesebb mélyegeket is megmutatja, nyilván jobban mint egy 60-70-es akromát lencse. A hátrányukat illetően azt említeném meg, hogy hosszabb idő alatt hűl le a rendszer, így több idő kell mire átveszik a környezetük hőmérsékletét, továbbá kisebb a látómező mint egy akromátban vagy tükrösben, de nem vészesen.

Esetleg ez is egy járható út lehet a korábban ajánlott akromátok mellett :)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára BARRACUDA 2016.02.27. 10:46-kor.
____________________________
- SW 150/1800 MC
- SW 127/1500 MC
- SW ED APO 100/900
- Celestron C90 (90/1200 MC)
- Bresser 10x50
- Lacerta 8x45
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.02.26. 15:25

Kedves Ritus 81, most már a tanácsoknak köszönhetően teljesen tiszta kép alakult ki benned? Ugye mégis csak a 70/500. Ugye érdemes ide jönni. Ja és, azt vedd amin tubusgyűrük vannak.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2016.02.26. 16:42-kor.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.02.26. 15:27

Hajnalt nem látta valaki?
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2016.02.26. 16:04

Kedves Ritus,

Lehet, már teljesen össze vagy zavarodva a sok tanácson.
Én azért elmondom a saját véleményemet.

Mélyeget szeretnél? Nekem a kedvencem! (Ez esetben szerintem inkább MDA, mintsem Mephi hsz-a a mérvadó.) A mélyég - főleg a galaxis - nagyon halvány! Nagy (átmérőjű) távcső kell hozzá! Egy csillaghalmaz persze mutatósabb, pl. a Pleiadok akár egy binokulárral is. De ha ragaszkodsz a többi mélyéghez, annak ellenére, hogy többen is elmondták, hogy azok amatőr műszerekben inkább fekete-fehérek, egy választásod marad: a minél nagyobb átmérőjű Newton távcső.

És pláne, ha később fotózni szeretnél: vegyél most egy minél nagyobb, _Dobson_ szerelésű tubust. Ezt a legolcsóbb bővíteni később. Mert a Dobson állvány egy filléres, bútorszerű, fa (pozdorja) állvány. Ezen sokáig tudod használni a tubust vizuálisan.

Aztán, ha bővíteni szeretnéd, fotózáshoz, meg kell venni egy jó vezérléssel rendelkező, kellő teherbírású (!) EQ mechanikát. (Ez újabb 100++ ezer Ft lesz, de nem kell elkapkodni.)

De ez odébb van. Javaslom, vegyél - akár használtan - egy 20 - 25 cm-es Dobsont! Nézegess vele sokat!
(De ne feledd, a nagy távcsövek nehezen hordozhatóak. Ez a kategória feltétlenül kocsit tesz szükségessé.)
Avatar
szamosv
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2011.12.01. 17:50

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: szamosv » 2016.02.26. 16:58

Kedves Ritus, Hajnal és érdeklődők!

Nehéz döntés előtt áll aki távcsövet szeretne vásárolni úgy, hogy eddig még nem is nézett bele. Szerintem a sok műszaki paraméter nem mond semmit, elképzelni nem tudjátok mit fogtok látni. Elsőre biztos csalódás lesz, ha mondjuk megnézitek az Androméda ködöt és a fényképeken látott gyönyörűség helyett egy szürke, halvány, elmosódott pacát fogtok látni. De a dolog szépsége is itt kezdődik. Ha hosszabban nézitek a pacát, akkor kezdenek előbújni apró részletek, csomósodások, fényesebb, halványabb vidékek, stb. A szemeteknek és főleg az agyatoknak is meg kell tanulni a látottak feldolgozását, befogadását. A távcső sokszor többet mutat egy tapasztalt észlelőnek, mint aki első alkalommal néz bele. Javaslom, hogyha nincsen módotok a környéketeken megkeresni egy távcsővel rendelkező amatőrt, akkor nézegessetek az interneten amatőrök által készített látómező rajzokat. Ezek jól megmutatják, milyen látvány fogad majd, ha a saját szemeddel nézel bele a távcsőbe. A rajzok mellett a készítők általában feltüntetik a távcső, okulár adatait, a látómező nagyságát, a nagyítást.
itt találtok rajzokat és
itt, pedig magyar amatőröktől származó rajzok vannak, de a Google segít még rajzokat találni.

Zs.
Artúr
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2015.07.14. 18:38

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Artúr » 2016.02.26. 17:21

Kedves Rita!
Magam is nem régen kezdtem a hobbit, és én már ezen időközben szerelmesedtem bele a mélyegekbe.Sőt, távolabbi célként egy 200-250-es Dobson lebeg lelki szemeim előtt. Ennek ellenére hadd tegyem voksomat a lencsés tubusok mellé kezdésként.
Én elsőre egy - fiam kapta - 114/900-as Newtonnal próbálkoztam, ekvatoriális mechanikával. Finoman fogalmazva kevés sikerélményben volt általa részem - ez természetesen nyilván az én hibám elsősorban, nem a távcsőé. Vagyis a tudatlanságomnak, tapasztalatlanságomnak volt köszönhető.
Viszont végigolvasva fórumokon hozzászólásokat, vettem egy (egyet mondok, kettő lett belőle :) ) binokulárt. Máig emlékszem, milyen nagy élmény volt, amikor egyértelműen sikerült beazonosítanom első mélyég objektumomat (M39).
Az eddigi tapasztalataim alapján még mindig nem mertem a nagy Dobson vásárlásába belevágni, hogy őszinte legyek. Ezért tavaly ősszel vettem kéz alatt egy 102/500-as lencsés távcsövet, AZ3 mechanikán. És igen sok élményben volt részem vele azóta, a kevés időmet és a kevés alkalmas időt figyelembe véve. (Nem csak a borult idő, a telihold is kedvemet szegi, mint mélyég kedvelőnek. :( )
Viszont be kell vallanom, hogy ebből a párosításból a mechanikával nem vagyok kibékülve. Zenitközelben, vagyis a magasan járó objektumok észlelése közben a zenittükör és az okulár súlya alatt "lekonyul", vagyis nem tartja meg a pozíciót, . (Erre is van megoldás, Molnár Tamás amatőr-társam hívta fel rá a figyelmemet, meg is valósítom rövid időn belül, de némi barkácsmunkát és plusz anyagi terhet jelent, ha nem is sokat.)
Szóval szerintem lencsés, és mindenképpen legyen arányban a tubus hossza, súlya a mechanika képességeivel.
(Mivel kisebb a súlya, lehet, hogy legjobb volna - magam ellen beszélek - a 70/500-as AZ3 mechanikán, ha csak nem telik 102/500-ra AZ4-en.)
Avatar
Dorcsi
Hozzászólások: 76
Csatlakozott: 2013.08.11. 19:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Dorcsi » 2016.02.26. 18:15

Sziasztok!
Április közepe táján megveszem ezt a Skywatcher 20-60x60-as spektívet
http://www.tavcso.hu/?o=termek&le=spek_60 van magasabb,erős fotóállványom amire rá tudom majd tenni. Kezdőként pont megfelel nekem.
Az lenne a kérdésem, hogy akik már találkoztak ezzel mi a véleményük róla? Mi a tapasztalatok vele?
10x50 binokulár Scopium Wa
15x70 binokulár Scopium Nature
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”