Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
benzoll
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2016.04.01. 21:40

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: benzoll » 2016.04.13. 01:03

Sziasztok!

Ma ismét sikerült felhőmentes égnek örülhettem, így sikerült az egész estét a távcső mellett tölteni. Péternek igaza volt, a beállítások továbbra sem voltak jók. Nem tudom a kettőzés ezt a fogalmat takarja-e, de a látómező szélén gyakorlatilag visszaláttam azt amit a közepén, de ez inkább a Planetaryval volt jellemző. Továbbá ott volt a csillagtesztnél a külső kör torzulása, amit említettem a múltkor. Így az első óra elment a segédtükör állítgatással... Most jobb lett, de nem tökéletes, nehéz jól beállítani, valamerre mindig van benne hiba. Gondolkoztam egy jusztír-okulár beszerzésén, de így, hogy a főtükör fix, nem tudom mennyire lennék hatékony vele. Azt megtapasztaltam, hogy tényleg sokat jelent, ha a tubus átveszi a külső hőmérsékletet. Ami érdekes volt, hogy a Planetarynak is kellett idő mire lehűlt, de végül is elég nagy darab a báriumokhoz képest. Amúgy természetesen sikerült már a szemünkkel összekenni az összes okulárt, itt lesz az ideje tisztítószett után nézni.

A beállítások után visszatértem a Jupiterre, körülbelül egy óráig követtem, 100X-os nagyítás mellett. Továbbra is úgy érzem kezdőként nem érdemes nagyobb nagyításra menni ezzel a távcsővel, túl hamar elmozogna amit nézünk és fókuszálni már ezt is művészet. A fogasléces fókuszállítóját én egy picit darabosnak találom. Két felhősávot sikerült meglátni, és talán érzékelni lehetett a vöröses-barnás színüket is (vagy legalábbis odaképzelni). Most csináltam egy mórcika-ábrát is, pont úgy, ahogy az okulárban lehetett látni, ez 22:30-as állapotról készült, a déli égbolton járva már. Persze nem volt ott 8 hold, de csak nem sikerült lemenni 4-re sem... Most 5 pontot sikerült látni, a felrajzolt kombinációban. Tudom, hogy 4-nek kellene ott lennie, de akkor csak van még valami hiba. A 4 távolabbi pont lehetett a 4 hold, azokat megpróbáltam beazonosítani. De volt egy 5., ami közel volt a Jupiterhez és halványabb volt mint a többi. Én úgy tippelem, csillag nem lehetett, az csak mozdult volna valamerre egy óra alatt. Valami ötlet, hogy mi lehet, esetleg milyen beállítási hiba okozhatja? Az nem fordulhat elő, hogy valami csoda folytán esetleg kiszúrható néha az Amalthea? :oops: A távcső amúgy tényleg "fényes", egy óra után már a Jupiter fénye is erős volt benne. Kíváncsi vagyok mennyire lesz a Hold vakító benne.

Ami biztos, hogy így nulla tapasztalattal, a Newton-hoz kell egy kis türelem, aki tényleg egyből csak belenézni szeretne, annak lehet jobb a lencsés elsőre. De mi most már elfogadtuk a kihívást :)

Üdv
Gábor

IMG_20160412_233351.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.04.13. 05:22

Kedves Benzoll!

A "csillag", amit a Jupiter mellett rajzoltál be, igazi, ahogy azt lejjebb Kriván kolléga megerősítette. De a kép peremén viszontlátni a középső részt bizonyára a kettőzés következménye. Nem hinném, hogy a segédtükör beállítása okozza, inkább a ragasztott főtükör lehet megfeszülve, azért kettőz. Nem ragasztunk főtükröt, pont ezért.
Úgy gondolom, ez a távcső emiatt csak kisebb nagyításokra alkalmas, ahol talán nem jelentkezik ennyire zavaróan ez a durva kettőzés.
Kíváncsi vagyok, a Holdat hogy mutatja a különböző okulárokkal.
Mindenesetre láttad a négy Galilei-holdat, a két fő felhősávot a Jupiteren, azaz az élmény megvolt.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Vizi Péter 2016.04.13. 05:55-kor.
krivan
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2013.12.17. 08:50

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: krivan » 2016.04.13. 05:46

Vizi Péter írta:...
A "csillag", amit a Jupiter mellett rajzoltál be, valóban szellemkép, tehát nem igazi...


Szerintem jól látta, mert én is láttam. Először azt hittem megtáltosodott a kis távcsövem (70/500) :)
A Stellarium szerint egy csillag volt (ha jól emlékszem én 20:40 körül nézelődtem arrafelé.)
Tibor
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.04.13. 05:54

krivan írta:
Vizi Péter írta:...
A "csillag", amit a Jupiter mellett rajzoltál be, valóban szellemkép, tehát nem igazi...


Szerintem jól látta, mert én is láttam. Először azt hittem megtáltosodott a kis távcsövem (70/500) :)
A Stellarium szerint egy csillag volt (ha jól emlékszem én 20:40 körül nézelődtem arrafelé.)


Én tegnap pont nem néztem Jupitert, így csak planetárium-programra hagyatkozhattam, de a Te észlelésed ezt nyilván felülírja. Kösz!
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.04.13. 14:27

Tegnap 23óra körül én is láttam a Jupiter melletti csillagot. Ellenben fő kérdésem lenne a tükör szakértőkhöz, ez a kis tízcentis tükrén házilagosan lehet-e változtatni ill. érdemes-e. Soha nem akartam tükröst de ezt látva megkockáztattam volna egyet. Legyen dolgom életemben tükörrel is. Meg aztán olyan gyönyörűséges... apró és komplett "olcsó parabola". Vagy inkább ne legyen tükrösöm. Pld. a jusztírozása lézer nélkül is menne? Mennyire kötött ez a fix tükre miatt. Nagyon örülnék a válaszoknak.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
benzoll
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2016.04.01. 21:40

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: benzoll » 2016.04.13. 16:23

Szia Géza,

Én most ezt a leírást találtam egy másik gyártó nagyon hasonló kialakítású távcsövénél. Annyi különbség van, hogy előre szólnak, hogy rögzített főtükrös a cső, a leírás is ennek megfelelően egész egyszerű (gyakorlatilag egy rövid változata a normál jusztírozásnak). Azért kipróbálom alufóliával kibélelni a saját porvédő kupakomat és megpróbálni egy beállítást eszerint.

Üdv
Gábor

http://www.telescope.com/assets/product ... _06-14.pdf
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.04.13. 17:57

Igen Gábor, ez már valami. Azért az a plusz hat csavar hiányozna az igazi bűvészkedéshez. Érdemes odaszerkeszteni? Várjuk meg a remélhető véleményeket. Azt kell szeretni, ami van. Többet látsz vele mint a kukkereddel?
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.04.18. 12:41

Na sikerült. Ide mindíg újra be kell jelentkezni. Gábor, nézegetsz? A skicced alapján úgy gondolom, alapos megfigyelő leszel, jól kezded. Ez a kis szerkezet a kezedben nincs rossz helyen. Ezt a tipust még nem jártuk itt körbe, van a piacon, nem lenne hiábavaló. Bánnám, ha a tapasztalatokról nem írnál. A binokulárodhoz képest milyen különbségeket tapasztalsz?
benzoll
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2016.04.01. 21:40

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: benzoll » 2016.04.18. 22:24

Sziasztok!

Egyenlőre jó idő hiányában nem sokra jutottam. A beállításokkal annyit léptem előre, hogy a papírkorongos módszerrel, egy kis szigetelőszalag darabbal bejelöltem a főtükör közepét. Utána visszamérve elvileg egész pontosra sikerült. Ezzel kiegészülve újra megcsináltam egy beállítást, remélem pontosabb lett, de kipróbálni még nem tudtam rendesen. Április 15.-ét kinéztük az évkönyvből és kimentünk a város szélére Merkúr-nézőbe, de sajnos mire odaértünk, befelhősödött. Ültünk kint vagy 2 órát, néha volt egy-egy rés a felhőkön, egyszer sikerült megnézni a Jupitert, meg párszor látható volt a Hold, de csak felhőrétegen keresztül. A Merkúr viszont nem jött össze. Amikor csak jó idő lesz, nézelődni fogunk. A binokulárhoz képest jóval több részletet látunk, viszont azt is nagyon szeretjük, a kis súlya és a 7X nagyítás miatt könnyű kezelni és a gyermek is elbírja. A kettő hasonló szintű/minőségű, megfelelő bevezető készlet nekünk.

Üdv
Gábor
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.04.19. 09:40

Kéne talán nyitni a "Távcsövek" nél egy lapot a folytatáshoz. Lehet, többnek van ilyen tizes parabolája. Gondolom előbb utóbb babrálni kezdenek vele.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”