Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
kecsap
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2013.10.17. 19:48

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kecsap » 2016.09.13. 12:59

@géza: Két éve vettem két Heritage 130P, egy nálam van és egy anyukámnál. Azért választottam akkor azt a távcsövet, mert az egyik észlelőtáborban videóra vették, hogy vki ajánlja és láttam youtube-on. Aztán utánaolvastam ennek a távcsőnek és a külföldi kritikák is nagyon jók voltak. Na, most. Az egyik távcsövet zsírjó állapotban kaptam, semmit nem kellett rajta állítani, azóta is tűéles a képe. (Legalábbis az én szememnek.) Normálisan a nappaliban van tárolva, szobahőmérsékleten, radiátortól távol. A másik 130P-t sajnos törött segédtükör-tengellyel érkezett. Csináltattam egy tengelyt Bp-en, anyukámnál beállítottam, amennyire lehetett, aztán azzal is észleltem, bár annak sajnos a képét nem lehetett tökéletesre beállítani már az utángyártott tengellyel.

@MDA: Mind a két távcső, amit írtam, motorizált AZ mount-on van, természetesen tisztában vagyok vele, hogy még így is sehol sincs egy EQ-hoz képest, és hosszú expozíciókra sem lehet használni. Tudományos értékűn csak annyit értettem, hogy pl. beküldeni az AAVSO-hoz a megfigyeléseket. Semmiképpen sem akartam bolygótranzitokat kimérni. :)

Tehát akkor elméletileg bármelyik távcső jó, és valószínűleg a motorizált AZ mount a leggyengébb láncszem. A változózást ki lehet próbálni, de kicsi az esély, hogy megyek vele vmire.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.09.13. 13:58

kecsap írta:... Tehát akkor elméletileg bármelyik távcső jó, és valószínűleg a motorizált AZ mount a leggyengébb láncszem. A változózást ki lehet próbálni, de kicsi az esély, hogy megyek vele vmire.


Ha már motorizált, akkor nincs véletlenül EQ-módja a vezérlésnek?
Szerintem nézd meg a menüjében.
Ha van, akkor csak meg kell dönteni (talán be is szerezhető hozzá gyári wedge), pólusra kell állítani, és már kezdhetsz is próbálkozni.

A változó-kimérésekhez nem feltétlenül kellenek tűszúrásnyi csillagok, egy kis (de tényleg csak kis) elhúzás még belefér.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.09.13. 14:06

Csaba, kőszőnőm a választ. Nekem nem volt tukrősőm, de ez a vele valo bibelődés lehetősége, hogy még jobb legyen, szimpatikus. Pld. a kollimálás. Ezek szerint nem volt szukség ilyesmire . Az R.Pi kamerája az elképzeléseidnek talán meg is felelne, kőltségei sem nagyok. Azért nem felejteni, itt a lánc első eleme - a legfontosabb - az optika.
kecsap
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2013.10.17. 19:48

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kecsap » 2016.09.14. 21:49

Köszönöm a tanácsokat!

A végén láttam, hogy tudnék venni teleszkópot motorizált EQ2-vel gyakorlatilag ugyanannyiért, mint a nézegetett AZ mount-ok. Végülis a Heritage szkópot Virtuoso mount-tal fogom megvenni, mert egy EQ2-t sokkal nehezebb telepíteni meg tárolni. A Virtuoso amiatt lesz jó, mert miután a wedge-t majd valahogy megoldom, és akkor Bluetooth-on keresztül fogom tudni EQ módban vezérelni a szobából. Van hozzá ASCOM driver Windows alá. Nem egy igazi EQ mount, de változózáshoz már csak elég lesz. Aztán majd meglátom, hogy haladok, később még lecserélhetem a cuccokat vmi komolyabbra. Ha pedig az AZ mount nem bírja a teleszkóp+DSLR-t egyszerre, a fényképezőgépet magában is rá lehet rakni.

Szóval most akkor szépen lassan elkezdem megvenni a rendszerhez a cuccokat, meg összerakni.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mpt » 2016.09.15. 08:35

Ha változóészlelésről van szó: ott a vizuális módszer. Keresőtérkép, változótérkép, belenézek, megkeresem, megbecsülöm a fényességét. Eleinte persze nehézkes, de utána az ember a kedvenc változóit fejből tudja már, szó szerint egy perc alatt megtalálja.

Az automatizált észlelés jó ötlet, de ez csak az egyik fele: utána még jön a fotókon a változó azonosítása, az összehasonlítók megtalálása (pont ugyanúgy a térképen, mint a vizuális módszernél), és a kimérés.

--mpt
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.09.15. 09:01

mpt írta:Ha változóészlelésről van szó: ott a vizuális módszer. ...


Igaza van Petinek, nem feltétlenül kell fotometriával kezdeni. Ráadásul egy kezdő esetén ez különösen ajánlható, mert így hamarabb megtanulható az ég, az okuláron át is meg kell tanulni "látni", nem csak nézni, a távcső-használatot is készség-szintűvé teszi, stb., stb.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
kecsap
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2013.10.17. 19:48

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kecsap » 2016.09.15. 09:04

Köszönöm a tanácsokat, megfontolom, és persze mindennek utánaolvasok! Van elég sok anyag fent neten változózásról.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.09.20. 13:30

300-as Newton az EQ-5 GO-TO-n. És a videó készítője azt írja hogy ilyesztő,de nem okoz problémát :shock: https://www.youtube.com/watch?v=oJgVpMTu8DI
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.09.20. 14:45

Mozdonyos írta:300-as Newton az EQ-5 GO-TO-n. És a videó készítője azt írja hogy ilyesztő,de nem okoz problémát ...


Persze, hogy nem okoz problémát.
Erről (is) írtam a blog-omban, a II. fejezetben:
http://www.csillagvaros.hu/index.php?option=com_myblog&show=a-csillagaszati-tavcsoevek-es-mechanikak-oekoelszabalyai-kezdk-szamara.html&Itemid=93

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.09.20. 16:02

Attila írta:
Mozdonyos írta:300-as Newton az EQ-5 GO-TO-n. És a videó készítője azt írja hogy ilyesztő,de nem okoz problémát ...


Persze, hogy nem okoz problémát.
Erről (is) írtam a blog-omban, a II. fejezetben:
http://www.csillagvaros.hu/index.php?option=com_myblog&show=a-csillagaszati-tavcsoevek-es-mechanikak-oekoelszabalyai-kezdk-szamara.html&Itemid=93

MDA
Nagyon sok hasznos ötlet van a blogodban.Köszi.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”