Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2018.04.28. 16:54

Arione írta:Ami fontos, hogy
- legyen mobilis (de csak ezért nem vennék SC-t, MC-t..). Autóval cipelném, de nőként elbírjam egyedül a cuccot..
- megfelelő nagyítással (és ideális körülményekkel) szép részletgazdag képet kapjak pl a Holdról, vagy ne csak egy kis paca legyen a Jupiter..

Eddigi lehetőségek, amik szóbajöttek:
200/1000 SW Newton
120/900 Black Diamond
150/1200 Lyra SW
190/1000 Makszutov-Newton
(A Dobson szerelés nem az én világom..)
És őszintén belezúgtam az ESPRIT-be...

A fenti távcsövek minimum EQ-5, de inkább HEQ-5, EQ-6 (150/1200 refr, 190/1000 MN) mechanikát igényelnek. Ezzel együtt a komplett felszerelés súlya kb. 25-40 kg körül mozog a fenti eszközök esetében.

Az Esprit-ek előnye leginkább fotózáskor jön elő, vizuális használat esetén viszonylag mérsékelt előnyt mutatnak a kéttagú apokromátokhoz képest. Pár szóban, a szubjektiv véleményem:
- 200/1000 SW Newton: legtöbbet megmutat az égboltból, különösen a mély-egekből, bár a kollimálás miatt több törődést igényel
- 120/900 Black Diamond: kitűnő távcső, kiváló optikával, bolygókra talán a legjobb, mély-égre érződik a kisebb fénygyűjtés
- 150/1200 Lyra SW: nem ismerem. Ha akromát akkor nagyon szinez.
- 190/1000 Makszutov-Newton: Kitűnő optika, kevés macera, de nagyon nehéz
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára SzarkaLevente 2018.04.28. 19:42-kor.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.04.28. 18:29

Arione írta:Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni, távcsővásárlás előtt vagyok, igazából totál kezdő.
Sok pénzt készülök rászánni (durván 10-12 éve gyűjtök rá), ezért szeretnék egy olyan műszert venni, ami egy életre szól, nem bánom meg és nagy teljesítménye van.
Igen-igen, hiába a jó gép, ha nem tudom kezelni..majd belejövök :)
Azt, hogy milyen területre szeretném (mélyég, bolygózás..) még nem tudom biztosan, ...


Szia Arione!

Az utolsó idézett mondattal kezdem: nagyon jó lenne eldöntened, hogy Nap-Hold-bolygók az elsődleges érdeklődési köröd, vagy a mélyég objektumok. Ugyanis ez a két terület nagyon eltérő igényeket támaszt a távcsövekkel szemben. Ha pedig mindkettőre alkalmasat szeretnél, az erősen kompromisszumos cucc lesz; azaz egyikre sem lesz igazán jó.

Korábban már írtam: a bolygók, Nap, Hold esetében NAGYON fényes objektumokról van szó, ezért az átmérőt - egy bizonyos méret fölé - nem érdemes tornázni, mert a légköri nyugtalanság úgyis lerontja a képet (kivéve a lucky-imaging nevű fotós technikát, de egy szuperkezdőnél - ha nem veszed zokon - szerintem ez még korai). Ugyanakkor rendkívül kis kontrasztkülönbségű felületi részletek garmada látható a fenti égitesteken, amihez RENDKÍVÜL FONTOS a kifogástalan optikai minőségű műszer. Ezt pedig csak az APO tudja, ahogy Mizar Sanyi ;) is írta. De IGAZI APO fluorit triplet, és nem ED - már ha anyagilag megengedheted magadnak, mivel az már nagyobb átmérők esetén milliós tétel (nem tudhatom, hogy 10-12 év alatt mennyit sikerült félretenned az uzsonnapénzedből :? ). Kb. 150-160mm-es átmérő fölé nem biztos, hogy érdemes menni, mert a fölött már exponenciálisan eldurvulnak az árak, és a légkör is egyre jobban beledumál a látványba.

Ha viszont mélyégre fogsz izgalomba jönni, akkor az átmérő az úr mindenek felett. Még a kitűnő optikai minőség sem annyira fontos; egy középszerű, épp hogy csak diffrakció határolt tükör is bőven megteszi, de legyen NAAAAAAAGY, sőt HATALMAAAAAS. Tudniillik a mélyég objektumok közös jellemzője, hogy nagyon halványak. Minél nagyobb az átmérő, annál több fotont tudsz a pupilládba küldeni. Ilyen halvány objektumok és ilyen nagy átmérők esetében pedig szemmel szinte észrevehetetlen a különbség egy 75-80% körüli (éppen hogy még megfelelő) és egy 95-96% feletti Strehl-ű, azaz prémium minőségű optika között. Egy csillagközi porköd pedig azért köd, mert "ködös". Azaz nincs határozott pereme, az élességet sem lehet köddel beállítani. Tehát nem feltétlenül kell a mélyég észleléshez prémium minőségű tükör, tehát a többlet "felárat" ne a tükör minőségére, hanem az átmérőjére áldozd. (Ez persze nem azt jelenti, hogy a legócskább kínai szar is jó erre, amiben minden csillag kettős :lol: , de itt nem kell túllihegni a minőség kérdését.)

A fotózás megint egy külön történet, ahhoz a mechanika minősége - kis költői túlzással - szinte még fontosabb, mint az optikáé. (Sőt, nem is túlzás...) De az most még - ha jól értem - nem is biztos, hogy lőtávolba kerül egyhamar.


Üdv,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.04.28. 19:00

Arione,ha már ennyit vártál és van rá lehetőséged kissé költségesebbet venni, ezt is mérlegeld : https://www.elektormagazine.com/news/re ... -astronomy http://unistellaroptics.com/product/
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.04.28. 19:20

géza írta:Arione,ha már ennyit vártál és van rá lehetőséged kissé költségesebbet venni, ezt is mérlegeld : https://www.elektormagazine.com/news/re ... -astronomy http://unistellaroptics.com/product/


Igen, Gézának igaza van: ez is egy lehetőség.

De minek ehhez távcső???
Egy mobil internet előfizetéses okostelefonnal az internetről ugyanilyen képeket láthatsz, mint a Géza által javasolt cuccal, csak még szebben, még nagyobb méretben és - sokkal olcsóbban... Az égi objektum felé fordítod a telefont, és már rá is zoom-olhatsz akármelyik Messier vagy NGC objektumra. Rengeteg ilyen app létezik már; én pl. a Mobile Observatory-t használom.

De ha a saját szemeddel szeretnéd látni és feldolgozni a fotonokat, akkor ezt a cuccot felejts el.


MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2018.04.28. 19:26-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.04.28. 19:23

géza írta:Arione,ha már ennyit vártál és van rá lehetőséged kissé költségesebbet venni, ezt is mérlegeld : https://www.elektormagazine.com/news/re ... -astronomy http://unistellaroptics.com/product/


Találtam kisebbet és drágábbat.
Én nyertem!!!
https://www.swarovskioptik.com/hunting/ ... 0-p5222918
psomogyi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2010.05.11. 19:39

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: psomogyi » 2018.04.28. 19:38

Kedves Arione!

Azért írok csak, mert úgy látom nagyobb pénz sok év alatt összekuporgatott (!!) hirtelen (!) kiadásáról lenne szó, így az itteni fórumozók is viselkedhetnének felelősebben (!!!)

"Sok pénzt készülök rászánni (durván 10-12 éve gyűjtök rá)"

Ha ennyi pénzt kívánsz elnyomni hirtelen, szánj rá elég időt a döntésedre, menj el közösségekbe és nézz bele sok műszerbe, mások nem fogják tudni elmondani hogy pont neked mi lesz a jó (aki ezt erölteti, fogadd gyanakvással).
Műszaki dolgokról van szó, sok idő kell hogy megértsd mi miért jó, esélytelen hogy innen a fórumról összeszedd a tudást gyors és egyszeri (!) kiadáshoz.

"a 120/840 Esprit megéri?"

Feltéve, ha veszel hozzá asztrofotós cuccot (kb plusz 1-10 M forint amivel már nem varrsz gombot a kabáthoz).
Az emberi szem nem használja ki ezen műszer azon plusz tudását amitől drága.

Üdv.: Péter
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.04.28. 19:42

géza írta:Arione,ha már ennyit vártál és van rá lehetőséged kissé költségesebbet venni, ezt is mérlegeld : https://www.elektormagazine.com/news/re ... -astronomy http://unistellaroptics.com/product/


Tuti , hogy részesedést kapsz :lol: de emlékeim szerint a kis kamucső a bolygókkal nemigen birkózik még meg :mrgreen:
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.04.28. 19:58

psomogyi írta: így az itteni fórumozók is viselkedhetnének felelősebben (!!!)

Üdv.: Péter


Úgy gondolom, teljes felelősséggel írtam amiket írtam, sok ember véleménye és a személyes tapasztalataim is
ezek. Írhatnál talán te is több konkrétumot, van tapasztalatod bőven.
Persze, meg lehet előtte nézni számtalan távcsövet ebben a kategóriában, (500e-1mill. Ft vagy több) ki lehet próbálgatni ilyen-olyan Nagler és ortho okulárokkal, be lehet ezért az egész országot járni, mert az egyik nyugaton a másik keleten lesz. Lehet a fővárosban is megnézni mindet, de ott meg ég nem lesz hozzá.
Szerintem Gézán kívül senki nem ír nagy hülyeséget.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.04.28. 20:04

Nem irok, idézek. Amit komolyan veszek.
psomogyi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2010.05.11. 19:39

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: psomogyi » 2018.04.28. 20:23

"Úgy gondolom, teljes felelősséggel írtam amiket írtam, sok ember véleménye és a személyes tapasztalataim is
ezek. Írhatnál talán te is több konkrétumot, van tapasztalatod bőven. "

Másoknak teljesen jó tanácsot adtok olcsó távcsövekhez, de ennyi pénzt amihez nehezen jutott (10 év) kezdőként előbb át kellene mélyen gondolni van-e értelme ennyi pénzt erre a hobbira hirtelen elkölteni.
Nekem az a saját tapasztalatom, hogy idővel (pár hónap) változik az ember motivációja, 10 év gyűjtés az sok egy ilyen kiadáshoz.

Üdv.: Péter
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”