Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2021.04.01. 16:24

Lovász András írta:
2021.04.01. 13:26
Az hozzátartozik az igazsághoz, hogy sokáig azt hittem, a főtükör a ludas. A sötétben mindig csak csillagra kollimáltam, és csak a főtükröt állítgattam. Egyszer aztán okulár nélkül a kihuzatba nézve megállapítottam, hogy a segéd van elállítódva, mert a legutóbbi alkalommal túl nagy kotyogást hagytam neki. Szóval nem 1 tized mm-t, hanem talán felet is. Az sok volt az F/4,7-nek. :oops:
Korrigálás után jobb lett, de nem tökéletes.
Ha a főtükörnél és a segédnél is van egy pici kotyogás, (csak annyi, amennyinek lennie kell), akkor a sok forgatáskor néha összeadódnak, máskor az egyik erre billen, a másik arra billen...
Olyan is előfordult, hogy a kényelem kedvéért a tubusgyűrűket meglazítva elforgattam a csövet miután már végre megtaláltam a keresett objektumot, de mivel nem vízszintesen állt, ezért kicsúszott a beállított súlypontból. Ahhoz, hogy helyreállítsam, vízszintbe tettem, "elveszítve" a már megtalált objektumot. Tudom, ezek apróságok, csak próbálom érzékeltetni a szerencsétlenkedéseimet. Emellett az ember még a szúnyogokkal is küzd, meg tele van a keze az okulárok kupakjaival, közben a kuplungokat is kezeli, esetleg lefejeli a keresőt, amitől az elállítódik... Na neee... Ez nem az én világom volt.
Tudom, Tisza Csabi ezt megoldotta csapágyakkal és akár még hozzá is szokhattam volna a helyzethez.
Mindenesetre fellélegeztem a Dobsonra való átállás után.
Persze nem egyformák a személyes preferenciáink...

Ha átforgatáskor elmegy a jusztír , akkor nem jó , túl laza a tükrök rögzítése .
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.04.01. 18:43

Vizi Péter írta:
2021.04.01. 16:07
Egyrészt az egy fém alkatrész (rendszerint szalámivégre vágott, zárt végű alucső), amire a tükör vagy rugalmasan van ragasztva (pl. FBS-sel) vagy karmokkal éppenhogy rögzítve. Másrészt a feszítés itt nyilván nem az autó kerékcsavarjainak meghúzási nagyságrendjét jelenti :-)
Ha nincs ragasztva a tükör, akár szakadásig lehet húzni.
A ragasztott tükröket pedig simán torzíthatja.
Senki nem gondolná, mennyire kevés kell az üvegnek ahhoz, hogy eltorzuljon.
Például az önsúlya. Nem mindegy az alátámasztás sem. Néztem a minap az Antares segédemet ami 46 mm kistengely, szóval nem túl nagy. 10 mm vastag optikai üvegből van.
PandurKa
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2021.03.01. 22:58

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: PandurKa » 2021.05.19. 10:27

Sziasztok!

Sok olvasgatás és ajánlás után sikerült egy 200/1200 dobsont beszereznem! Tegnap belepillantottam, ugyan csak a Holdat néztem meg de pazar a látvány! Sajnos hamar felhős lett az ég!
A kérdésem az lenne hogy kezdőként milyen okulár lenne az ideális ehhez a műszerhez? Én egy 7-8 mm -esre gondoltam a 10 és a 25 -ös mellé!Vagy egy Barlow lencsére (2x-es)!

Köszönöm a tippeket!
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.05.19. 11:27

Először is gratulálok, remek választás, az F/6-os nyílásviszonnyal megúsztad a kómakorrektort! :D

Tisztában vagyok azzal, hogy kezdőként az ember rögtön habzsolni akarja az eget, ezért sokféle nagyítást szeretne rögtön birtokolni. Legalábbis én így voltam vele. Ma már úgy gondolom, ha választani kell, inkább ritkábban érdemes okulárt venni, de jót; ahogy a pénztárca engedi.

Ehhez a távcsőhöz én egy Explorer Scientific 82°-os okulárt vennék 8,8 mm fókusszal. Szinte univerzális nagyítást ad: a gömbhalmazok, a galaxisok, a planetárisok, a bolygók és a Hold is nagyon látványosak vele. Legtöbbször a légkör sem szól bele a látványba ennél a nagyításnál.
Az okulárról pedig:

- ultraszéles, igen jól korrigált LM, űrséta élménnyel
- tűéles kép (ha jó az objektív)
- nagy kontraszt
- víz- és porálló

A 82°-os sorozatból mindegyik ugyanezt tudja.
Nem olcsó, viszont megéri rá gyűjteni.
Kimagaslóan időtálló, ezért megéri használtan is venni.

Van sok kompromisszumos megoldás is, azonban én ezt javaslom hosszútávra.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2021.05.19. 12:26

Jót vettél, ez univerzális távcső.
Az okulároknál abszolút igaz az ár/érték arány, azaz minél drágább, annál jobb a minősége.
Nagyításban 200-240x a maximum, amit kézzel még elég jól lehet követni.
A gyári 10 és 25 mellé én egy nagy nagyítást adó, azaz 5-6 mm-es, legalább 60fok látómezejű, minőségi okulárt vennék.
A többi pénztárca kérdése :-)
PandurKa
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2021.03.01. 22:58

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: PandurKa » 2021.05.19. 22:13

Köszönöm a válaszokat! Körbenézek a hasznàltpiacon… :lol: mivel ahogy András is írta nagyon sok nagyítást kipróbálnék. Van egy 6mm lew GoldLine 66fokos látómezővel azt hiszem ezt láttam hogy eladó… ideiglenesen lehet beszerzem ezt amíg gyűjtök egy komolyabb okulárra!
A Barlow lencséről van véleményetek?
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.05.20. 08:10

Konkrétan nekem is van 6 mm-es Goldline-om, azt megtartottam az első készletemből. Az árához képest szerintem nagyon jó, bár fakóbban adja vissza a színeket, mint az ES és előfordult, hogy belül párásodott. A képélesség viszont remek az optikai tengelyen és az elhúzás sem vészes a széleken.

Én egy olcsó, T-menetes akromatikus barlow-t használok (10E. Ft körülit), de csak a szoros kettősökhöz veszem elő. Teljesen elégedett vagyok vele, bár pl. egy Baader (2,25x) biztosan jobb...
Arra viszont számíthatsz, hogy ha a már eleve barlow-val szerelt Goldline-hoz használod, akkor pontosan kell beletekinteni ahhoz, hogy ne tünedezzen el a kép. Ez amúgy minden nyújtótaggal szerelt okulárra igaz. A legjobb az, ha nem kell barlow-t használni. Jó kompromisszumos megoldás, ha "D"-nagyításig (200x; az objektív átmérője mm-ben) CSAK okulárokat használsz, és ha az objektív minősége és a légkör állapota is engedi, akkor néha feljebb is lehet menni barlow beiktatásával.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
PandurKa
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2021.03.01. 22:58

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: PandurKa » 2021.05.21. 09:18

Köszönöm a hasznos tanácsokat :)
Lassan össze áll amúgy a kép, a jusztírozás is a sok olvasgatás után , így élőben lett világos :lol:
5150head
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2021.03.07. 11:42

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: 5150head » 2021.06.30. 18:25

Sziasztok.
A hétvégi múzeumok éjszakáján sikerült belenéznem pár műszerbe és összeismerkedni a helyi amatőrökkel.
Lencsést, newtont és MC-t is sikerült meglesnem, és az MC mérete igen szimpatikus volt a többihez képest.
Ahogy korábban Ti is ajánlottátok, egyre jobban hajlok én is az MC felé... sőt... jelenleg a 102/1300 MC-vel szemezek.
Néztem, hogy itthon jelenleg ezek a távcsövek többféle mechanikával is kaphatóak, és a legdrágább változat is talán még beleférne a költségvetésembe.
EQ1, StarQuest és NEQ2 mechanikák vannak kínálatban. Még az EQ1 is bőven el kell hogy bírja papíron ezt a kis távcsövet. Szerintetek érdemes a drágább mechanikákat választani, vagy kezdésnek megteszi az EQ1 is?
A csomagban vásárolt távcsöveknél lehet/szokták variálni a csomag tartalmát? Több helyen olvastam, hogy a bariumokat érdemes lecserélni plössl-re de ezt a lehetőséget csak az egyik boltnál láttam.
Válaszotokat előre is köszönöm.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2021.06.30. 19:05

Azt szoktuk mondani, hogy egy mechanika soha nem elég erős. Azaz a variációk közül biztosan megéri a plusz pénz a stabilabb mecháért, ezen ne is töprengj.
Igen, a Plössl sokkal jobb a Báriumoknál, próbáld becserélni őket.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”