Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.08.29. 16:41

Atis írta:1. Sajnos nem tudtam még jusztírozni, de nem is akarom addig amíg valaki nem homályosít fel, hogy kell szakszerűen. (még imbuszkulcsot is be kell szerezni) Ebben kérnék segítséget.

2. Amúgy, az 50x-es holdképe nagyon szép, részletgazdag. A 100x és 125xnél már elég homályos, olyan Makszutovos a kép. (ahogy a galériákban is láttam, vagyis, nem a legélesebb bár megjeleníti amit meg kell) Ez a jusztírozás hiánya lehet, vagy a kitakarás okozza, vagy mindezek?

3. Milyen átmérőjű refraktornak és reflektornak felel meg a 90/1250 Maki?

1. Mielőtt jusztiroznád a távcsövet, ellenőrizd, hogy egyáltalán szükséges-e. Ha igen, a leirás itt van: http://content.telescope.com/rsc/img/ca ... /29183.pdf

2. Ne keverd a dolgokat. A galériákban leginkább azért életlen a kép, mert bemozdult, nem állítottak pontosan élességet, nem dolgozták fel jól a felvételt stb. Természetesen a rossz jusztirozás miatt is lehet, de ennek kisebb esélyét látom.

3. Kb 75 mm-es akromáttal ill. 90 mm-es newtonnal egyezik meg a 90-es MC teljesitménye.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Atis » 2010.08.30. 17:29

Köszönöm szépen a válaszokat, sokat segítettetek!

Lenne még egy kérdésem, egyes refraktoroknál a harmatsapka leszedhető és a porvédő sapka 2 részből egy belső és külső részből áll. Ezek mi célt szolgálnak, ha leveszem van e különbség? (tiszta felhő minden, még nem tudtam kipróbálni)
Inkább segíts minthogy kötözködj.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.08.30. 19:02

A mélyég-honlapra új anyag került fel:

Mélyég kalauz IV.
A nyári égbolt

http://melyeg.mcse.hu/cikkek,_ismerteto ... gbolt.html

A cikk online formába öntése Csák Balázs érdeme. Köszönjük neki!

Snt
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.08.30. 19:04

Atis írta:Köszönöm szépen a válaszokat, sokat segítettetek!

Lenne még egy kérdésem, egyes refraktoroknál a harmatsapka leszedhető és a porvédő sapka 2 részből egy belső és külső részből áll. Ezek mi célt szolgálnak, ha leveszem van e különbség? (tiszta felhő minden, még nem tudtam kipróbálni)


A sapka közepén azért van egy kisebb lyuk, hogy ha Napot akarsz észlelni, kisebb napfólia szűrő is elég legyen.
Ez csak az én véleményem, szerintem ezért van.

Másvalaki?

snt
Róbert Ági
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2010.09.01. 19:10

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Róbert Ági » 2010.09.01. 19:17

Kedves Hozzáértő Fórumozók! :D

Segítségeteket kérem távcsővásárlás előtt. A távcsövet ajándékba szánom, így csak sejteni tudom, milyen célra fog kelleni: Hold, bolygók megfigyelése, és a lehetőség, hogy komolyabb érdeklődés esetén is használható legyen a távcső, vagyis ne kelljen újat venni hamarosan, ha az embert "elkapja a gépszíj":))).

Elég alaposan utánaolvastam a távcsöveknek, itt a forumokat is nagyrészt átnéztem, és anyagi kapacitásaim tudatában 2 lencsés távcsövet válaszottam ki a btc-nél: Skywatcher 70/900+EQ1 (29700-ért) és 90/900+EQ2 (57900-ért). (az már önmagában is egy kérdés, hogy SW-t, vagy inkább Celestront érdemes-e választani, mivel egyiket sem ismerem, árban meg kb. hasonlóak... úgy néz ki, a Skywatcher mellett döntöttem, már csak azért is, hogy legalább valami legyen már eldöntve:)... de várom az ezzel kapcsolatos javaslatokat is.:)

A kérdésem az lenne, hogy kezdő szemlélőnek melyik távcsövet javasoljátok, ha a rászánható összeg 30-40000 körül van, de rugalmas vagyok annyiban, hogy max. 60000-at rá tudok költeni, ha "érdemes". Vagyis alapvetően a kezdő 70/900-asban gondolkodom, de meggyőzhető vagyok a 90/900-asra is. Sajnos nem tudom a leírásokból eldönteni, hogy mennyivel nagyobb élményt jelent egyikkel, ill. másikkal kémlelni az eget, így azt sem tudom, rászánjam-e a kétszeres összeget (ezért írom, hogy érdemes-e...).

Hozzászólásaitokat előre is köszönöm! :)

Üdvözlettel:
ági
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.09.01. 19:46

Szia Ági,

üdv a klubban :)
Holdra, bolygóra, sőt Napra (megfelelő szűrővel!!!) mindkét műszer kiváló választás lehet, sőt, sok-sok szép kettőscsillag, halmaz is megfigyelhető vele.

A 90mm-es lencsén 65%-kal több fény érkezik, mint a 70mm-esen, emellett a nagyobb nyílás miatt valamivel jobb a felbontás, így a használható maximális nagyítás. Az EQ2 pedig stabilabb, mint az EQ1 (bár valamivel nagyobb a hordozott műszer), szóval én emellett lennék.

Mindazonáltal bár ez már az említett anyagi határon van, érdemes (esetleg fokozatosan) még mindenféle kiegészítőket is beszerezni (kiváló lehetőség következő ajándékozási alkalmakra ;-)):
- csillagtérkép (kiváló kezdő térkép a Pleione csillagatlasz, jobb, részletesebb és persze ennek megfelelően magasabb árfekvésű az Égabrosz; emellett egy planiszféra is hasznos lehet, ha teljesen ismeretlen az égbolt; bár ezekből rögtön a távcsőhöz vennék legalább egy egyszerűbbet)
- Amatőrcsillagászok Kézikönyve (rendkívül részletes leírások, útmutatók mindenféle észlelési területhez)
- további okulárok más nagyítások eléréséhez (gondolom, a távcsőhöz jár 1-2 alap-okulár)
- napszűrő-fólia (ez nem borzasztó nagy tétel, ajánlom megvenni a műszerhez, a Nap is érdekes célpont, sőt, most talán végre aktivizálódik)
- óragép (az égbolt forgásának követéséhez, azaz a kényelmesebb megfigyeléshez)

--mpt
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.09.01. 20:23

Róbert Ági írta:A kérdésem az lenne, hogy kezdő szemlélőnek melyik távcsövet javasoljátok, ha a rászánható összeg 30-40000 körül van, de rugalmas vagyok annyiban, hogy max. 60000-at rá tudok költeni, ha "érdemes". Vagyis alapvetően a kezdő 70/900-asban gondolkodom, de meggyőzhető vagyok a 90/900-asra is. Sajnos nem tudom a leírásokból eldönteni, hogy mennyivel nagyobb élményt jelent egyikkel, ill. másikkal kémlelni az eget, így azt sem tudom, rászánjam-e a kétszeres összeget (ezért írom, hogy érdemes-e...).

Én is a 90/900 mellé teszem a voksomat - Péter jól leirta miért. Annyi megjegyzésem lenne, hogy érdemes a delux változatot választani, ezt ui. egyenes állású keresővel szállítjuk, s nem fordítottal, mint az "alapmodellt". Ennek az az előnye, hogy nappali használat során nem áll tótágast a világ, másrészről ha térképen keresed az objektumokat nem kell fejben fordítgatni a képet. (A mostani térképek pl, Égabrosz, Csillagatlasz kistávcsövekhez ui. egyenes állású képet közöl.)

Továbbá érdemes megvenni csomagban a távcsövet, Csillagatlaszt, napfóliát igy a kiegészítőket kedvezőbb áron megkapod.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.09.01. 21:27

Üdv az Amcs-ok között, Ági!

Egy 70/900-as Skywatcher refraktor tulajdonosa vagyok, bármilyen kérdésed van, nyugodtan tedd fel privátban!
Nagyon szeretem ezt a kis műszert, szép képe van, fotózásra is használom.
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: András » 2010.09.01. 21:38

Róbert Ági írta:A kérdésem az lenne, hogy kezdő szemlélőnek melyik távcsövet javasoljátok, ha a rászánható összeg 30-40000 körül van, de rugalmas vagyok annyiban, hogy max. 60000-at rá tudok költeni, ha "érdemes". Vagyis alapvetően a kezdő 70/900-asban gondolkodom, de meggyőzhető vagyok a 90/900-asra is. Sajnos nem tudom a leírásokból eldönteni, hogy mennyivel nagyobb élményt jelent egyikkel, ill. másikkal kémlelni az eget, így azt sem tudom, rászánjam-e a kétszeres összeget (ezért írom, hogy érdemes-e...).
Üdvözlettel:
ági


Érdemes! Mégegy szavazat a 90/900-as mellett!
Bár igazából szerintem azalá egy eq3 jobban passzolna. Kicsit talán reszketeg az eq2 (csak sejtem, olyanom még nem volt)

Esetleg egy alternatív javaslat, a 70/500as:
http://www.teleskop-austria.at/prod.php ... efr-070-sw
http://www.makszutov.hu/termek/sw_70rs
(kis mechanika is megtartja, táskában elfér, jópofa műszer.)
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: BZd » 2010.09.02. 19:37

Az EQ2-t nem ismerem, de az EQ1 már a 70/700-hoz is csak éppen elégséges. Mintha kicserélték volna a 70/700-am, amikor átköltöztettem az EQ3-ra :)
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”