Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Moncsi
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2011.06.16. 17:08

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Moncsi » 2011.06.23. 10:25

Kedves Attila!

Érdekelne, hogy mi okozza azt, hogy a Hold-bolygó esetében a 80X feletti nagyítás elkezd színezni. Ez hogyan néz majd ki a kisebb nagyításhoz képest? Köszi
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2011.06.23. 10:37

Szia Moncsi!
Ha jól értelmezem a termékleírást,akkor a 90/900-as deluxnál a keresőtávcső ad egyenesállású képet a
főműszer képe továbbra is fordított állású marad ,ha jól gondolom.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.06.23. 10:47

uxamatőr írta:Szia Moncsi!
Ha jól értelmezem a termékleírást,akkor a 90/900-as deluxnál a keresőtávcső ad egyenesállású képet a
főműszer képe továbbra is fordított állású marad ,ha jól gondolom.

A főműszer - zenittükör használatakor - egyenes állású de nem oldalhelyes képet ad (jobb-bal irányok felcseréltek). Egy amici prizma (zenittükör helyett) teljesen olyan tájolású képet ad, mint szabad szemmel látunk. Hátránya, hogy sok benne a reflexió és az üveg így nagyobb nagyítás esetén a képminősége elmarad a zenittükör mögött.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.06.23. 10:50

Moncsi írta:Érdekelne, hogy mi okozza azt, hogy a Hold-bolygó esetében a 80X feletti nagyítás elkezd színezni. Ez hogyan néz majd ki a kisebb nagyításhoz képest? Köszi

Egy akromatikus lencse azért színez, mert "ismeri" a fizikát. Az üveg ui. a fényt hullámhossza (azaz lényegében színe) alapján eltérő mértékben töri meg (ld. szivárvány). Magyarán a távcső fókusza eltérő hosszúságú a különböző szinekben. Kisebb nagyítások esetén szinte észrevehetetlen nagyobb nagyítások esetében a fényes objektumok (leginkább a Hold, Vénusz esetleg Szaturnusz, Jupiter) esetében a kontrasztos peremek mellett kicsi lilás (esetleg zöldes-sárgás) haló látszódik.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Atis » 2011.06.23. 16:47

Szerintem ne ijedj meg nagyon Moncsi a színezéstől. A legjobban a rövid fókuszú lencsések színeznek, pl.: 80/400 1d nagyítástól (80x). Kicsit jobban színez a nagyobb, 120-as lencse, a 150/750 már eléggé.

Egy 90/900 biztosan bírja a nagyobb nagyítást is zavaró színezés nélkül. Egy 80/900-al észlelve magas nagyításokon is nagyon szép, kontrasztos képet kaptam (140-150x). Kicsit élénkebb a színezés csak a nagy fázisú Holdnál volt magas nagyításon. Mély-égen, kettősökön, bolygón és kisebb Hold esetében nem volt mérvadó!
Inkább segíts minthogy kötözködj.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.06.23. 21:27

Moncsi,

a távcsöved bizonyos objektumokat bizonyos nagyításnál színezni fog, ahogy a kollégák leírták.
Ezt hívják kromatikus aberrációnak (olcsó fényképezőgépeknél mindennapi jelenség).
Van akit zavar, van, akit nem.

Ha nagyon zavar, és van némi spórolt pénzed, vehetsz olyan szűrőt, ami ezt jelentősen csökkenti, de nem fog soha teljesen eltűnni. ermészetesen némi képminőség romlás árán, bár ez nem jelentős.

pl.: ez itt egy ilyen szűrő:
http://www.makszutov.hu/termek/bp_fk
Moncsi
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2011.06.16. 17:08

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Moncsi » 2011.06.24. 10:58

Köszönöm mindenkinek a hozzászólást!
Igen, láttam már ilyen elszíneződést fotókon, leginkább pirosast. A fizikáját kissé nehezebben tudom felfogni, de valamicskét értek belőle.
Felírtam ezt a szűrőt magunknak, ha kipróbáltuk a távcsövet, akkor meglátjuk lesz e rá szükség.
Akkor ezek szerint még kell venni 1-2 dolgot a távcsőhöz, hogy tájat szemlélve is normális legyen a kép. Nem baj, így izgalmas!
Épp várakozok, mert mára jelezték hogy szállítják és most kéne jönnie. Nagyon izgatott vagyok mááár!
Erről a makszutov.hu-ról rendeltük. Már másnap reggel el is küldték és ma pedig már szállítják. Remélem nem lesz vele semmi gubanc. Jobban szeretek személyesen vásárolni, de messze van tőlünk.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.06.24. 13:32

Kedves Moncsi! A szinezésről: a minden lencsét úgy lehet felfogni, mint ha végtelen sok szintörő prizmából lenne összerakva, ezért egy egyszerű lencse gyujtótávolsága a kék szinben kicsit rövidebb mint vörösben. Az egyszerű lencse színszórását (kromatizmusát) úgy próbálják kiküszöbölni, hogy két, különböző törésű üvegből készült lencsét illesztenek egyetlen objektívvé. Ez azonban egy picit továbbra is szinez, csak sokkal kevésbé, mint az egyszerú lencse. A vizuális távcsövek két részből összetett (akromatikus) lencséit úgy tervezik, hogy abban a szinben adja a legélesebb és legjobb képet, amelyre az emberi szem a legérzékenyebb: a narancssárga színben, 550 nanométer körüli hullámhosszon. De mennél hosszabb a fókusz, annál inkább megmutatkozik egy kis mértékű másodlagos szinezés. (A szinezést mégjobban kiküszöböli az un. apokromát-rendszer, ezek azonban nagyon drágák!)
Ne ijedj meg, ha pl. a Holdnál, fényes bolygóknál fellép egy kis másodlagos szini hiba. Csak ha nagyon erős, zavaró, akkor kerr szakemberrel megnézetni.
Remélem már megkaptad a távcsövet! Szép eget: BQ.
Moncsi
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2011.06.16. 17:08

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Moncsi » 2011.06.24. 13:49

Kedves Lajos!

Ez nagyon érdekes, amit írtál, erről biztosan fogok még olvasni a neten. Most érkezett meg, épp csak kibontottuk, a párom visszament dolgozni, én meg itt ülök mellette és csodálom. Majd ha jön, összerakjuk és nagyon remélem, hogy a most kitisztulni készülő ég is egyre szebb lesz. Bár az időkép szerint egészen szombat estig esni fog, mostantól.:(
Az jutott még eszünkbe, hogy télen hány mínuszig lehet kivinni? Akkor szoktak lenni olyan szép tiszta csillagos éjszakák, ha jól tudom mindig erős fagyáskor.
Sokat fogunk mászkálni vele, mert lakótelepen lakunk és innen elég behatárolt a látókör. Jó nagy dobozban érkezett! Meg is lepődtünk rajta. Majd kitaláljuk a megfelelő szállíthatóságát és kimegyünk valamelyik tanyára, ott körben lehet látni az égboltot.
Te leginkább merre szoktál nézelődni? Hová szoktál kimenni? Esetleg kertesben laksz, ami alkalmas erre?
Moncsi
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2011.06.16. 17:08

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Moncsi » 2011.06.24. 13:49

Egyébként ez egy nagyon jó fórum. Még sosem láttam ilyen helyet, ahol mindenki kedves és nincsenek kellemetlenkedések.:)
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”