Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
H. Sanyi
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2021.01.02. 10:55

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: H. Sanyi » 2021.01.10. 19:38

Szia! Akkor ismerős vagy errefelé :) Köszi a tippet kiruccanok valami jó helyre, ha jó ég lesz.Gondolkoztam azon, hogy elviszem a binoklit a melóhelyemre. A telephelyünk a városon kívül van, és szinte belátható az egész horizont. Általában sötétedésig dolgozunk, ott maradhatnék észlelni ameddig csak akarok. Persze az udvaron sem olyan rossz, csak hát az utca lámpák azért sokat rontanak a dolgon.
Avatar
AtiCelestron5091
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2020.06.16. 18:42

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: AtiCelestron5091 » 2021.01.11. 07:15

H. Sanyi írta:
2021.01.10. 19:38
Szia! Akkor ismerős vagy errefelé :) Köszi a tippet kiruccanok valami jó helyre, ha jó ég lesz.Gondolkoztam azon, hogy elviszem a binoklit a melóhelyemre. A telephelyünk a városon kívül van, és szinte belátható az egész horizont. Általában sötétedésig dolgozunk, ott maradhatnék észlelni ameddig csak akarok. Persze az udvaron sem olyan rossz, csak hát az utca lámpák azért sokat rontanak a dolgon.
Érdemes kipróbálni jóformán minden ötletet, abból lesz a tapasztalat. 🙂
H. Sanyi
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2021.01.02. 10:55

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: H. Sanyi » 2021.01.11. 10:58

Ez igaz :) lehetne már jó ég, mindig be van borulva
laszkan
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2021.01.10. 16:23

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: laszkan » 2021.01.16. 11:22

Sziasztok,

gyerekkori álmomat szeretném megvalósítani és belevágni a csillagászatba alapfokon. Néhány hete felerősödött bennem a vágy, hogy jobban megismerjem a csillagos eget, mind szabad szemmel, mind pedig megfelelő eszközön keresztül. Azóta olvasom a fórumot, bújom a netet, próbálok minél több infót befogadni a megfelelő választáshoz. Elolvastama távcsőválasztás kezdpknek fejezetet, az itteni összefoglalókat, kisokosokat. Mégis maradt bennem kérdés, szeretném, ha ezekre megtalálnám a választ, mielőtt megvásárolom életem első csillagászati készülékét.
Rendelkezem autóval, de jelenleg a család mellett érzésem szerint leginkább itthonról észlelnék. Ez helyileg Buda déli része... egészen a város szélén nagytétényben egy kertes ház udvaráról történne. Elsősorban (legalábbis első körben) megmaradnék a saját naprendszerünk égitestjeinek észlelésénél, de szinte biztos vagyok benne, hogy idővel szeretném a mélyeget felfedezni, de az már egy másik kérdéskör. És akkor a fentiek figyelembevételével jól gondolom e, hogy ha beruháznék egy EQ3 mechanikára egy refraktorral (90/900?), az kezdésnek megfelelő lenne? Vagy a lakóhelyem alkalmas lehet egy Newton (150/750) használatához is? Ha később a mélyeget szeretném tanulmányozni, elegendő e ugyanez a mechanika (óragép, GoTo kiegészitésel), vagy mindenképp szükségem lesz egy komolyabb alapra?
A másik kérdéskör a látvány megörökítése. Van itthon egy Canon 200D masina, ezt rá tudom erősíteni a fenti távcsőre és alkalmas lesz az első lépések megtételére?
Azzal is tisztában vagyok, hogy a távcsőben nem azt fogom látni, amit a gyöngyörű képeken, amik elárasztják az internetet. Ha szeretném látni élőben is, hogy mi érhető el ezekkel a távcsövekkel, van e lehetőségem ellátogatni valamilyen rendezvényre, ahol ezt megtehetem? Esetleg a környéken van e olyan fórumtárs (dél buda, Érd környékén), akihet csatlakozhatok egy észlelés erejéig?
Köszönöm a türelmet előre is :)
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára laszkan 2021.01.16. 16:06-kor.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.01.16. 15:05

laszkan írta:
2021.01.16. 11:22
Sziasztok,

Esetleg a környéken van e olyan fórumtárs (dél buda, Érd környékén), akihet csatlakozhatok egy észlelés erejéig?
Köszönöm a türelmet előre is :)
MDA, gyere! S.O.S.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.01.16. 22:56

mizar írta:
2021.01.16. 15:05
laszkan írta:
2021.01.16. 11:22
Sziasztok,

Esetleg a környéken van e olyan fórumtárs (dél buda, Érd környékén), akihet csatlakozhatok egy észlelés erejéig?
Köszönöm a türelmet előre is :)
MDA, gyere! S.O.S.
:D ;)

Természetesen szívesen látlak Érden; írj magánban, és egyeztetünk időpontot (de csak valamelyik hétvége lehet alkalmas).


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
laszkan
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2021.01.10. 16:23

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: laszkan » 2021.02.02. 19:24

Sziasztok,
kezdőként az elmúlt hetekben nagyon sok segitséget kaptam MDA Attilától (itt is köszönöm Neki), ez alapján eljutottam odáig, hogy lencsés távcső lesz az első.
Kettőre szűkült a listám, de képetelen vagyok dönteni. Kérném a segítségeteket.
SW 120/1000 avagy 102/1000? Mechanika ugyanaz (EQ5). A rászánt keretösszegből a 102/1000 mellé kapásból tudnék venni a gyári Barium okulár helyett jobbakat.
Érdemes a kisebbet választanom vagy inkább vegyem a nagyobbat és majd vásárolok hozzá egyebeket egy következő körben, ha már jobban megismerkedtünk? Hosszú távon gondolkodom (vagyis próbálok). Városszéli bolygónézős lenne. Ha majd egyszer mélyegezni akarok, arra lesz más. Hálás lennék 1-2 pro/kontra hozzászólásnak :)
Avatar
AtiCelestron5091
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2020.06.16. 18:42

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: AtiCelestron5091 » 2021.02.02. 20:01

laszkan írta:
2021.02.02. 19:24
Sziasztok,
kezdőként az elmúlt hetekben nagyon sok segitséget kaptam MDA Attilától (itt is köszönöm Neki), ez alapján eljutottam odáig, hogy lencsés távcső lesz az első.
Kettőre szűkült a listám, de képetelen vagyok dönteni. Kérném a segítségeteket.
SW 120/1000 avagy 102/1000? Mechanika ugyanaz (EQ5). A rászánt keretösszegből a 102/1000 mellé kapásból tudnék venni a gyári Barium okulár helyett jobbakat.
Érdemes a kisebbet választanom vagy inkább vegyem a nagyobbat és majd vásárolok hozzá egyebeket egy következő körben, ha már jobban megismerkedtünk? Hosszú távon gondolkodom (vagyis próbálok). Városszéli bolygónézős lenne. Ha majd egyszer mélyegezni akarok, arra lesz más. Hálás lennék 1-2 pro/kontra hozzászólásnak :)
A kissebb szerintem jobb lehet mert könnyebb és kevésbé is fog színezni.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.02.02. 21:02

laszkan írta:
2021.02.02. 19:24

Érdemes a kisebbet választanom vagy inkább vegyem a nagyobbat és majd vásárolok hozzá egyebeket egy következő körben, ha már jobban megismerkedtünk? Hosszú távon gondolkodom (vagyis próbálok). Városszéli bolygónézős lenne. Ha majd egyszer mélyegezni akarok, arra lesz más. Hálás lennék 1-2 pro/kontra hozzászólásnak :)
Olvass róla kommenteket!
Én biztos, hogy a nagyobbat venném.
Megmondom, miért.
Több fény, több részlet, több siker. A szűrőket is fogja bírni, és fogsz te azzal mély egezni is sűrűn.
Színezés? Minden akromát színez. Jó okulár kell majd ebbe is, abba is. Az orho-val lesz a legszebb benne minden bolygó és a Hold, vagy TV plössl. Persze vehetsz olcsóbb okulárokat is, de a színezés erősebb lesz egy mezei Plössl okulárral. Azokhoz tükör kell.
Avatar
AtiCelestron5091
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2020.06.16. 18:42

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: AtiCelestron5091 » 2021.02.02. 21:15

mizar írta:
2021.02.02. 21:02
laszkan írta:
2021.02.02. 19:24

Érdemes a kisebbet választanom vagy inkább vegyem a nagyobbat és majd vásárolok hozzá egyebeket egy következő körben, ha már jobban megismerkedtünk? Hosszú távon gondolkodom (vagyis próbálok). Városszéli bolygónézős lenne. Ha majd egyszer mélyegezni akarok, arra lesz más. Hálás lennék 1-2 pro/kontra hozzászólásnak :)
Olvass róla kommenteket!
Én biztos, hogy a nagyobbat venném.
Megmondom, miért.
Több fény, több részlet, több siker. A szűrőket is fogja bírni, és fogsz te azzal mély egezni is sűrűn.
Színezés? Minden akromát színez. Jó okulár kell majd ebbe is, abba is. Az orho-val lesz a legszebb benne minden bolygó és a Hold, vagy TV plössl. Persze vehetsz olcsóbb okulárokat is, de a színezés erősebb lesz egy mezei Plössl okulárral. Azokhoz tükör kell.
"Városszéli bolygónézős lenne. Ha majd egyszer mélyegezni akarok, arra lesz más."
Írta a kérdező...
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”