Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.07.30. 10:39

kulizoli írta:Lehidaltam, amikor először került hozzám 80/400 és 102/500, és egyiken se éri el a fókuszt a kihuzat, csak ilyen "képrontó" betétekkel, mert a kínai 4-5 centivel kisebbre szabta a csövet/fókuszírozót... :evil:

Ezzel a "képrontó betétekkel" kapcsolatosan egy gondolatmenetet engedj meg. Az a célpiac akinek szánják a távcsövet nem hiszem, hogy zenitvégződés nélkül használja. Ha olyan hosszúra hagyják a fókuszírozót, hogy zenittükör nélkül is élesre tudj állni, akkor meg lehet, hogy túl hosszú a cső vagyis vignettálni fog, másrészről a kitekered a fókuszírozó nyeklik a súly alatt, tehát az optikai tengelynek "lőttek". Ez pedig nem fogja a jó képminőséget szolgálni, tehát többet buksz a bolton mint amit nyersz.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: András » 2012.07.30. 10:51

SzarkaLevente írta:Ezzel a "képrontó betétekkel" kapcsolatosan egy gondolatmenetet engedj meg. Az a célpiac akinek szánják a távcsövet nem hiszem, hogy zenitvégződés nélkül használja. Ha olyan hosszúra hagyják a fókuszírozót, hogy zenittükör nélkül is élesre tudj állni, akkor meg lehet, hogy túl hosszú a cső vagyis vignettálni fog, másrészről a kitekered a fókuszírozó nyeklik a súly alatt, tehát az optikai tengelynek "lőttek". Ez pedig nem fogja a jó képminőséget szolgálni, tehát többet buksz a bolton mint amit nyersz.


Itt a pont, be is írtam ugyanezt, csak elszállt valahová a hozzászólásom. A régi TAL-refraktoromnál sem lehetett zenittükör nélkül élesre állni. A mostani refraktoromat is úgy raktam össze, hogy zenittükörrel legyen pont jó. MIndig azt használom, sosincs kivéve a fényútból. Kipróbáltam persze egy alkalommal mindenféle toldalékokkal tükör nélkül, nyakzsibbadás lett a vége 20 másodperc múlva. Szerintem is pont hogy jobb eleve zenittükrös üzemmódra optimalizálni, mert vagy vignettál, vagy belül tükröződik, vagy jó esetben mindkettő.
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.07.30. 10:55

Csak egy "zenittükörnyit", vagy picit többet kell átfognia a fókuszírozónak (ez meg is van), azért ezt meg lehetne oldani billegés nélkül (a jelen megoldás is igencsak billeg kitekerve), mint ahogy meg is oldják sok műszernél. A baj az, hogy nagyon bentről indul.

Ha meg a hordozhatóság a szempont, a hosszú harmatsapkát kellett volna átfordíthatóra tervezni, mint a fotó objektívek napellenzőjét, nem a tubust rövidre szabni.
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.07.30. 10:59

"MIndig azt használom, sosincs kivéve a fényútból."
Én meg sose használom, nehezíti a keresést, nyeli a fotonokat a plusz optikai tag - ízlések és pofonok, viszont megértem, ha valaki a kényelemre megy. De a lehetőséget jó lenne megadni.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.07.30. 11:07

András írta:
Tsol írta:Köszönöm szépen a segítségeket! Sok haszos infót tudtam meg. Még egy darabig gondolkodom rajta. Vagy a 130/650 Newton vagy a 90/900 refraktor.


Egy szavazat a 90/900-as mellett.

De nem tudok hozzátenni semmilyen fórummítoszt, én egyszerűen csak lencsepárti vagyok, jópár típus kipróbálása után: )


Na jó, de neked nem 90/900-as kínai csodaakromátod van. (ha jól tudom)
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: András » 2012.07.30. 11:19

kulizoli írta:"MIndig azt használom, sosincs kivéve a fényútból."
Én meg sose használom, nehezíti a keresést, nyeli a fotonokat a plusz optikai tag - ízlések és pofonok, viszont megértem, ha valaki a kényelemre megy. De a lehetőséget jó lenne megadni.



A lehetőség adott: lehet kapni/csináltatni hosszabbító toldatokat, amiben az a jó, hogy amennyiben nem kell, eltávolítható. Viszont ha eleve nagy állítási lehetőséggel szereli a gyár, azt csak a fűrész távolítja el, egyébként inkább csak hátránya van, mintsem előnye.

Nálam a keresést sem nehezíti: van keresőm, de anélkül sem éreztem tragédiának a dolgot, az ember egy kicsit erőlteti az agyát, és átkonvertálja a térkép adott részén azt a néhány csillagot a tükörképére. A fotonnyelésről meg annyi tapasztalatom van, hogy egyrészt kipróbáltam: amit elnyel, azzal jóllakhat, nem sajnálom tőle. Hidd el, nem számottevő, ez is egy teljesen túldimenzionált dolog. Viszont a kényelem, amit ad, az nem szimpla kényelem: egyszerűen ha zsibbad az ember nyaka, már nem tud úgy koncentrálni a részletekre, mintha egy természetesebb pozícióban lenne a feje.

Szerintem ez nem ízlés-pofon kérdése: a gyártók egyszerűen mérlegre tették a dolgot: több hátrány, mint előny, és ez jött ki. Persze ha egy 3,5"-os FeatherTouch fókuszírozóban gondolkodunk, az más, annak semmi ilyen baja nem lesz még 2"-os oklik esetében sem. Most csak 885 dollár a honlapjukon.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.07.30. 11:22

kulizoli írta:"MIndig azt használom, sosincs kivéve a fényútból."
Én meg sose használom, nehezíti a keresést, nyeli a fotonokat a plusz optikai tag - ízlések és pofonok, viszont megértem, ha valaki a kényelemre megy. De a lehetőséget jó lenne megadni.

Akkor te a kisebbség vagy, aki többre becsüli az - elméletileg - elérhető maximális képminőséget mint a zenittükör által elérhető kényelmet egy - szerintem - tolerálható képminőségromlás árán. Nincs ezzel gond, legfeljebb annyi, hogy akkor magadnak kell megtervezni és építeni a tubust.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.07.30. 11:28

"az ember egy kicsit erőlteti az agyát, és átkonvertálja a térkép adott részén azt a néhány csillagot a tükörképére"
Egy másik topic legnagyobbrészt arról szól, hogy a kezdők milyen nehezen találják meg az objektumokat, plusz agyban konvertálás nélkül is. Én se szeretek konvertálni. Ködöt még elég hamar kiszúr az ember, de csillagnál, sűrű lm-nél nem olyan egyszerű.

"Viszont ha eleve nagy állítási lehetőséggel szereli a gyár"
Mint írtam, nem kell nagyobb állítási lehetőség, egyszerűen rossz helyről indul. Mit/mivel néz az ember tökig betekerve egy 102/500-nál? Dslr-hez, zenittükörhöz se kell úgy betekerni.
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: András » 2012.07.30. 11:42

mizar írta:
András írta:
Tsol írta:Köszönöm szépen a segítségeket! Sok haszos infót tudtam meg. Még egy darabig gondolkodom rajta. Vagy a 130/650 Newton vagy a 90/900 refraktor.


Egy szavazat a 90/900-as mellett.

De nem tudok hozzátenni semmilyen fórummítoszt, én egyszerűen csak lencsepárti vagyok, jópár típus kipróbálása után: )


Na jó, de neked nem 90/900-as kínai csodaakromátod van. (ha jól tudom)


Jól tudod. De volt egy 57/190-es (ma már csak kereső) akromát, aztán a "holland" kínai: ) akromátból a 80/500-as, a 120/1000-es akromát, aztán a 100/1000-es orosz akromát, és még megvan egy binokulárból berhelt 80/300-as akromát. Én jó szívvel ajánlanám a hollandkínait is, az oroszt is - ha lehetne még kapni. De most ezek az akromátok vannak a boltokban, és megelőlegezem nekik a bizalmat: nem hiszem hogy sokkal rosszabbak lennének, sőt. Volt newtonom is kettő, makszutov is egy, sc is egy van még. Lencsepárti vagyok.
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.07.30. 11:50

"Akkor te a kisebbség vagy, aki többre becsüli az - elméletileg - elérhető maximális képminőséget mint a zenittükör által elérhető kényelmet"
Ha összességében nem is jelentős a szám, azért vagyunk így egy páran. Főleg változósok. Hogy Görgei Zoli barátomat idézzem (aki mellesleg szintén egy 80/400-al szívott): "A zenittükör az ördög műve". Illusztráció: :twisted:
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”