Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.01.25. 20:04

Dehogynem ismerjük, csak ha az ember nem foglalkozik valamivel gyakorta, akkor nem minden olyan hirtelen és élesen tör fel az egyébként eszméletlen méretű tudásgyűjtő kelyhéből. Pl. múltkor úgy jártam, hogy elfogyott a gyufám és nem tudtam tüzet csiholni hirtelen, mert nem emlékeztem hogy az ősember hogy pattintotta a kővel. Amúgy ma úgy ébredtem, hogy azon agyaltam hogy az egyenes vonalú erő egy orsónál miért is egyenlő 2PI*forgatónyomaték/menetemelkedéssel, elképzeltem fejben még az ágyban szemem lecsukva, hogy az egy kör mentén mozgatva valahány N erővel az a kör mentén végzett munka egyenlő ami a másik végén egyenes vonalon kijön és így mivel a forgatónyomaték meg egyenlő az erőkar*Erő-vel, agy kialakul a képlet na, ... :)
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2014.01.25. 20:32

tobe_ írta:Amúgy ma úgy ébredtem, hogy azon agyaltam hogy az egyenes vonalú erő egy orsónál miért is egyenlő 2PI*forgatónyomaték/menetemelkedéssel, elképzeltem fejben még az ágyban szemem lecsukva, hogy az egy kör mentén mozgatva valahány N erővel az a kör mentén végzett munka egyenlő ami a másik végén egyenes vonalon kijön és így mivel a forgatónyomaték meg egyenlő az erőkar*Erő-vel, agy kialakul a képlet na, ... :)


Most már értem, hogy miért nem tudtál hirtelen tüzet csiholni. :lol:
Obszidián
Hozzászólások: 166
Csatlakozott: 2013.03.27. 03:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Obszidián » 2014.01.28. 15:58

Csillagos Pisti írta:Sziasztok! Egy ismerősöm kérdését tolmácsolnám felétek, aki arra lenne kíváncsi hogy egy hosszúfókuszú Skywatcher refraktor T2-es menetére érdemes lenne-e feltenni egy olyan adaptert ami 50.8mm-es kihuzattá alakítja 31,7-es kihuzatát, és így tudna-e használni ekkora okulárcsodákat is refraktorához? GOndolom a nagyobb látómező miatt (Mondjuk ez a dolog már engem is érdekelt korábban, csak még nem láttam kisebb SW refi végén ilyen nagyobb okulárcsodát) :)
ő erre a csatlakozásra gondolt: http://tavcso.hu/kepek/t2508.jpg


Judit írta :
Szia!
Én azt hiszem, hogy mivel eleve a kisebb kihuzat adott (és ugye erre teszi az átalakítót), ezért a látómező nem lesz nagyobb (hisz a kihuzat mérete adott).
.. de fenntartom a tévedés jogát :)

Judit
Tobe erre még rátett egy lapáttal :
HozzászólásSzerző: Török Béla (tobe_) » Tegnap, 14:55

A látómező mérete a kihuzat, tubus hosszaktól is függ, gondolom, minél hosszabb a cső, annál kisebb lehet a szög is, persze hogy pontosan hogyan aránylanak, azt le kellene rajzolni.

Török Béla (tobe.

Majd, a hozzászólásomra Csillagos Pisti igy reagált :
HozzászólásSzerző: Földvári István Zoltán (Csillagos Pisti) » 2014. január 25., szombat 17:37

Pitóczky József:
"Csodálkozom azon, hogy a legalapvetőbb fogalmakat sem ismeritek!"

Miért, van amit nem értenek még?

A főkérdés a vignettálódásra vonatkozott, szűkebb kihuzat esetén "extrém" látómezőt használva.

Amice!

Légy szíves olvasd el az első hozzászólásodat :!:
Egyetlen szó sem esik a vignettálásról! Mellesleg, a vignettálást két különöző fogalomra
is használják : 1. peremsötétedés, 2. kitakarás.
Te melyikre gondoltál? /szerintem a kitakarásra/.
Mit értel az alatt, hogy szűkebb kihuzat esetén *extrém* látómezőt használva :?:
Teljesen mindegy, hogy 1,25 inches a kihuzat, vagy 2 inches.
A távcsőben a látómezőt ez nem befolyásolja!!!
Judit azt írja, hogy mivel adott a 1,25 inches kihuzat, így eleve nem lehet nagyobb
a látómező a 2 inchre áttalakitott kihuzatban!
Tobe ezt még megfejeli azzal, hogy a látómező mérete a kihuzat, tubus hosszától is függ :)
MI KÖZE VAN A KIHUZAT ÁTMÉRŐJÉNEK, ILLETVE HOSSZÁNAK a látőmzőhöz :?: :!: :?:
Csillagos Pisti, téged idézlek :.... a vignettálódásra vonatkozott, szűkebb kihuzat
esetén "extrém" látómezőt használva.
Szeretek jókat röhögni, ezen röhögtem!

Csillagos Pisti, azért a kérdésedre is válaszolok :
igen, van olyan illesztőelem, amivel a 1,25 inches kihuzatot átlehet alakítani 2 inchre.
http://www.teleskop-austria.at/shop/ind ... hu&lng=hun
Ezzel az illesztőelemmel kell a SW távcsövek 1,25 inches kihuzatát átalakitani 2 inchre.
Mivel, az SkyWatcher távcsövek 1,25 inches kihuzata a valóságban 42 mm, így egy olyan
adapter szükséges, amin M42-es BELSŐ menet van. A link egy eilyen adaptert mutat.
Most, már csak egy 2 inches zenittükör kell. Ezt potom 15900 forintért meglehet vásárolni.
Megvásárolsz egy extrém nagy *látószögű* oklit és máris megtörténi számodra a CSODA!
Vagy mégsem?? Bizony NEM!! Mivel, a közbeiktatott T elemben a fényút hossza 42 mm.
Gyakorlatilag az összes okulárt közel teljesen betekert kihuzattal lehet csak élesre állítani.
Így, az örömhöz az az üröm társul, hogy legalább 45 mm-vel le kell röviditeni a távcső tubust!
Igen ám, de most az a helyzet áll elő, hogy az okulárkihuzat csöve beleér a fénykúpba.
Így, vignettálás jön létre! Ezért, le kell röviditeni az okulárkihuzat objektív felőli végét.
A fogaslécig 26 mm-t simám le lehet vágni.Lehet, hogy még így is lesz egy kis kitakatás
/mivel a fénykúp nekiütközik az okulárkihuzat falának, a kihuzat belső átmérője 40,4 mm/.
Jó barkácsolást!
Ez egy szupppper sorozat :
http://www.makszutov.hu/termek/explorescientific-82
Itt megtalálod a 2 inches sorozatot : http://www.tavcso.hu/?o=termek&id=129

Sok mindent megértesz ebből az excel táblázatból. Ezt ráadásként küldöm :
Munkafüzet1.xls

Obszidián.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Obszidián 2014.01.29. 08:34-kor.
krivan
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2013.12.17. 08:50

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: krivan » 2014.01.28. 16:28

[quote="Obszidián"

Sok mindent megértesz ebből az excel táblázatból.
Obszidián.[/quote]

Hogy számolod a "képsík mérete"-t? Mit jelent ez? Hol van ennek gyakorlati jelentősége?
Tibor
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2014.01.28. 19:23

Pitóczky József (Obszidián) írta:

Szeretek jókat röhögni, ezen röhögtem!

Köszi a választ, örülök ha sikerült néhány másodpercnyi örömet okoznom!
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Obszidián
Hozzászólások: 166
Csatlakozott: 2013.03.27. 03:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Obszidián » 2014.01.29. 09:16

krivan írta:[quote="Obszidián"

Sok mindent megértesz ebből az excel táblázatból.
Obszidián.


Hogy számolod a "képsík mérete"-t? Mit jelent ez? Hol van ennek gyakorlati jelentősége?[/quote]

Szia Krivan!

A kőplet a következő : ks. = tg ß x f .
Ahol ks. a képsík mérete mm-ben.
ß a távcső látómezeje fokban.
f a távcső fókusza mm-ben.
A Te távcsöveddel a 6 mm-es Planetari oklival a nagyítás 83,33 x.
A látómező a távcsőben : 58° / 83,33x = 0,696°
tg 0,696° x 500 mm = 6 mm. Ennyi a képsík mérete.
A Planetari szemlencséje 20 mm. Így a képsík kényelmesen belefér az okulárba.
A 25 mm-es Báriummal a nagyítás 20 x. Így a távcsőben a látómező 2,8°, mivel
a Bárium látómezeje 56°.
tg 2,8° x 500 mm = 24,45 mm.
A Bárium szemlencséje 15 mm. Látható, hogy nem fér bele az okulárba a teljes kép!
Gondolom, hogy így már minden világos számodra. Az excel táblázatomban azért
számoltam ki a a képsík méretét is, hogy Csillagos Pistinek minden klappoljon 8-)
Obszidián.
Juteszmbe, ma hajnalban összeállitotan egy pár pontban a távcsővel kapcsolatos
fontosabb tudnivalókat :
Csillagászati tácsövek.doc
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2014.01.29. 19:55

Egy kis zavart érzek a hangzatos képletek mögött:
A belátható égterületet csak a távcső fókusza, és az okulár távcső felőli végébe épített látómezőhatároló blende határozza meg. Ennek semmi köze ahhoz, mekkora szemlencsén kell belenézni. Mit jelent ebben a megfogalmazásban, hogy "belefér"?
Az okulár olyan, mint egy adott fókuszú nagyítólencse, amivel nem papírt, hanem annak a helyére a távcsővel vetített képsíkot vizslatjuk. Tűszúrásnyi lyukon keresztül is látnánk ugyanazt a területet, persze a fényhasznosítás egy másik kérdés.
Katalógusadatokból építkezve egy 42 mm-s oklinak lehet 46mm látómezőhatároló blendéje, de az eredeti kérdésből kiindulva ha ezt egy kis kihuzatra illesztjük, sose kapjuk meg az elméleti égterületet. Az a képsík nem fér ki a 31,7mm-s átmérőn.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.01.29. 20:54

Ha már ennyire számolgatunk, mi az elméleti határa annak, hogy milyen messzire láthatunk el egyáltalán a világában, egy bármekkora távcsövet ha tudnánk építeni ?
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2014.01.29. 21:13

tobe_ írta:Ha már ennyire számolgatunk, mi az elméleti határa annak, hogy milyen messzire láthatunk el egyáltalán a világában, egy bármekkora távcsövet ha tudnánk építeni ?

Szerintem az ősrobbanás ideje. Vagyis annyi fényévre láthatunk el, ahány milliárd éve volt az ősrobbanás.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára SzarkaLevente 2014.01.29. 23:18-kor.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
Vénkertész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.18. 23:52

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vénkertész » 2014.01.29. 23:15

De, ha jó a távcső és átlátnánk az epicentrum túloldalára 2 olyan messze is ellátnánk Szerintem! :D
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”