Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.12.28. 22:41

Viktor75 írta:Sziasztok
Én teljesen kezdő vagyok a csillagászatban ,de vettem egy csodálatos galileo fs-85mohdx teleszkópot nagyon olcsó pénzért. Bár sajna okulár hiányos,egy darab HR 20mm es van csak hozzá.A kérdésem az lenne mire elég ez a teleszkóp és hogyan tudnám okosítani.
Köszönettel viktor75


Üdv Viktor!

Nem tettél szmájlit a csodálatos után. :)
Távcsőnek távcső, már ami a kinézetét illeti. Ez egy 80 mm-es Newton, f/10 nyílásviszonnyal.
Tehát gömbtükör, valahonnan a mesés keletről. Eleve nem lehet diff. határolt, mint ahogyan az egyik honlapon írják. Ha szerencséd van, akkor a főtükör gömbhöz közeli, a segédtükör pedig nem ablaküveg. Iszonyat vastag segédtükörtartó merevítők vannak benne. Szórni fogja a fényt mindenfelé a rendszer az biztos. Szerencsédre szabvány oklik hasznáhatóak, mert 1,25-ös a fókuszírozó. Amit majd látsz benne: (nagy valószínűséggel) a bolygók körül terjedelmes haló, de látszik a Jupiter fő sávja és a Szaturnsz gyűrűje, valamint pár hold is. A Vénusz fázisai látszanak, de több gyanítom, hogy nem. Nagyobb nyilthalmazok OK. Fényesebb ködök, galaxisok megkereshetők az égbolt minőségének függvényében. Népszerű kettősök bonthatók. A Hold nem mérvadó, a krátereket látni fogod.
Ha nagyon olcsó volt, akkor jól tetted, hogy megvetted. Barkácsolgatni, tanulgatni megfelelő.
Jobb oklival kicsit jobb képet fog adni.
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: sp. » 2012.12.28. 23:02

ja! látom miskolczi vagy. van ottan csillaszakkör. meg frankó helyük a Bükkben, + jónéhány itteni fórumos... persze mizar is segitene csak kicsit messze lakik... :)
sp.
Kaszás Gábor
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:01

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kaszás Gábor » 2012.12.30. 15:40

Sziasztok!

santage írta:Az még inkább felvillanyozna minket, ha esetleg megfontolnád az MCSE-be történő belépést is! :)
Ha tag vagy, akkor tárgytalan, üdv a sorainkban! :)


Első dolgom volt, 5804 a becsületes nevem :)

gvm57 írta:a főtükör és a segédtükör felületéhez még csak VÉLETLENÜL SEM érjél hozzá SEMMIVEL!!! (se kézzel se mással, mert mégsérülhet ill. lehet takarítani)


Ilyesmit nem tervezek :) Viszont mivel az okulárokat muszály lesz tisztítani (ha az ötéves lánykám nem hagyta volna rajta az egyiken az ujjlenyomatát, már akkor is koszosak lennének, főleg a páramaradványoktól), azt hogyan csináljam? Alkoholos fültisztítóval mehet? (Itt van róla szó, hogy lehet: http://www.mcse.hu/tavcsoves_sarok/20060902_optikatisztitas_2.html)

Párásodás (majd ráfagyás...) ellen lehet tenni valamit? Már kétszer is csak emiatt kellett elcuccolnom, az persze igaz, hogy az ilyen párás idő amúgy sem épp ideális távcsövezni, de mit tehet, aki nem képes kivrni a jó időt? ;)

Üdv, Gábor
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2012.12.31. 04:55

Boldog újévet és felhőmenten éjjeleket minden fórumtársnak, továbbá tüzijátékmenteset ma éjjelre azoknak akik hozzám hasonlóan a távcsővel szilvesztereznek!

Párásodás, ráfagyás? Hogy készen lehet e venni nem tudom (szerintem biztosan) de készíteni lehet fűtőszálas csíkot vagy takarót vagy nemistudom minek nevezzem. Talán a fórumban vagy egy youtube videóban akadtam rá. A részletekre nem emléksuem, de valami szövetbe volt a fűtőszál, ami aksiról üzemelt és ez melegítette a tükör környékét. Biztosan vannak itt jártasabbak, talán még az elkészítésében is segítenek. :)
Sajnos én is ki be hurcolom a csövet, így mikor beviszem hajszárítóval szoktam páramentesíteni. Nem közelről és forró levegővel, így eltart egy darabig. A tubusról, állványról letörlöm a vizet kicsit átfújatom azt is. Más tippem nincs.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.12.31. 10:06

Kaszás Gábor írta:Párásodás (majd ráfagyás...) ellen lehet tenni valamit? Már kétszer is csak emiatt kellett elcuccolnom, az persze igaz, hogy az ilyen párás idő amúgy sem épp ideális távcsövezni, de mit tehet, aki nem képes kivrni a jó időt? ;)

Páramentesítő: http://www.makszutov.hu/termek/misc_dr
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: BZd » 2012.12.31. 17:53

SzarkaLevente írta:
Kaszás Gábor írta:Párásodás (majd ráfagyás...) ellen lehet tenni valamit? [...]

Páramentesítő: http://www.makszutov.hu/termek/misc_dr


Én is ilyeneket használok az objektíveimhez és nagyon jól beváltak.
gvm57
Hozzászólások: 116
Csatlakozott: 2012.11.19. 09:58

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: gvm57 » 2013.01.03. 09:53

Szia Gábor!

A párásodás ellen én készítettem egy párasapkának mondható alkalmatosságot vékony műanyag lapból, ami körbeéri a cső száját, amolyan "sál"-ként lehet körbetekerni és a segédtükörtartó kilógó lábaihoz rögzítem. (nyilván ennek megfelelően lyukak vannak a lap szélén)
Az a lényeg, hogy kb. 15-20 centivel túlérjen a cső száján, így a segégtükör "mélyebbre kerül" és nem párásodik olyan könyen. (pl. ha a cső faláról már csorog a víz, a tükör még indig bírja)
Az okulárok ilyen időben a kabátom belső zsebében laknak (melegen).
Végső esetben, ha van 220V, egy hajszárító is megteszi a páramentesítést és átmelegítést. (de csak az oksiknál!)

Üdv.
Gábor
Libor
Hozzászólások: 149
Csatlakozott: 2011.07.31. 14:01

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Libor » 2013.01.03. 20:59

Én is ezt használom, csak nem műanyagból, hanem polifoam tornaszőnyegből készítettem. Nagyon bevállt.
Kaszás Gábor
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:01

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kaszás Gábor » 2013.01.04. 12:06

Sziasztok!

Köszönöm a tippeket! A páramentesítő célszerszám tűnik a legegyszerűbb megoldásnak, csak felmerül bennem a kérdés, hogy az azáltal előállított hő mekkora áramlást kelt (észrevehetetlen?)? A "tubushosszabítás" nagyon ötletes, szimpatikus gondolat! :)Az idén egyébként még nem zavart a dolog, mert a sűrű ködöt vastag felhőzet váltotta fel mifelénk... :(
Csury
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2013.01.06. 15:19

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Csury » 2013.01.06. 18:16

Üdv Mindenkinek,sziasztok!
Nagyon kezdő vagyok vagyok még,bár szabadszemes égi stirőlést már régóta végzek,szerencsém volt (vagy nem)hozzá jutni egy Skywatcher 60/900 Refraktor+EQ1-es "ágyúhoz"
Kérdésem az lenne felétek, hogy mire tudom használni(a Hold kiválóan), esetleg bővíthető-e?
Igazából még ismerkedem vele,(beállítások,ülőhelyzet felvétele, stb stb..)de kiváncsi lennék arra, hogy
érdemes-e ezzel a "műszerrel" kezdenem(ha már meg van), vagy komolyabbat nézzek?
Előre is köszönöm.

Üdv. Fecó
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”